Цифровите ефирни телевизии

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
хъдъмъи
Нов
Нов

Re: Цифровите ефирни телевизии

Мнениеот хъдъмъи » 11 Фев 2013, 00:46

partyfm написа:Предлагам да се направи една важна тема с обобщена информация къде работят муксовете с честотите които ползват и кой канали излъчват.В момента инфото е разхвърляно по доста теми,а така ще е прегледно и лесно за четене.

Идеята е добра, засега има такова нещо само в сайта на цифроним. А такава информация трябва да е широкоразпространена, примерно на сайта за цифровизацията.
Аватар
partyfm
100+
100+

Мнениеот partyfm » 11 Фев 2013, 02:19

Да особено там пък няма и дума за честоти и населени места,което е глупаво.
И една телевизия да вземе да направи една демонстрация в някой сутрешен блок на живо настройката на едно STB и начина му на свързване с един CRT телевизор понеже по големия процент на зрителите предполагам са с такива приемници.Така хората хем ще им е ясно как да го направят и ще видят какво могат да гледат. :)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 11 Фев 2013, 12:44

Аз също смятам, че една обобщена тема би била по-полезна, напр. като закована на мястото на "Кабинетът отложи цифровизацията с три години!", която е по-дискусионна и ще продължи като такава.
toj
Нов
Нов

Мнениеот toj » 12 Фев 2013, 02:28

Миналата седмица от връх Ботев е имало излъчване на 41, 51 и 57 канал за няколко дни, но само за северна България.
Аватар
zhizho
100+
100+

Мнениеот zhizho » 12 Фев 2013, 16:05

От днес 12 февруари 2013 година, в Пловдив излизат на 25 и 35 канал, двата MUX-а на "NURTS Digital" и на 41 канал - MUX-a на "First Digital", със сигнал 100% и качество, също 100%. Приемане със стайна антена, в зона с лоша видимост. (От аналоговите предаватели на РРТС "Здравец" и "Сахат тепе" със същата антена се долавя само звук и сняг). Приятно гледане! :)
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 12 Фев 2013, 16:34

Миналата седмица от връх Ботев е имало излъчване на 41, 51 и 57 канал за няколко дни, но само за северна България.

Моля те най-учтиво престани да пишеш глупости във всеки форум. 100 пъти се каза, че от там няма и няма да се излъчва DVB-T. Прочети малко повече литература, ограмоти се технически и тогава ще разбереш.
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Аватар
dwes
Нов
Нов

Мнениеот dwes » 12 Фев 2013, 20:41

От Ботев специално мога да кажа, че не е имало нищо няма и да има за съжаление. Имам вила в Калофер, Ботев се вижда през прозореца ми БНТ и БТВ аналогово се ловят с парче жица , цифровата телевизия там е под всякаква критика относно покритие по план трябва да се приема от РРС Войнягово(който е ходил там знае че видимост към този ретланслатор няма ама никаква :D ) и наистина на 25 канал има сигнал но трябва много добра антена с усилвател за да се приема иначе сигнал има и от РРТС Хрищени на 22 и 64 канал но само по високите части на града и е много слаб. Мисля че това ще е първото населено място където, ще трябва да се осигурява сателитен достъп до ефирните канали след спирането на аналога >:D
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 14 Фев 2013, 16:30

Забелязах че като пусна телевизора на БНТ-1 аналогово часовника се сверява автоматично, и е точен, но щом включа цифров канал показва с два часа на зад, и не се сверява при повторно избиране на аналоговото БНТ-1.Това от телевизора ли е, или от приеманият сигнал.
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот deian » 14 Фев 2013, 18:12

Настрой си телевизора, часова зона GMT+2.
ПП: Philips?
Аватар
dwes
Нов
Нов

Мнениеот dwes » 14 Фев 2013, 18:21

Вероятно телевизора взима часа от телетекста на аналоговото БНТ, а цифровото БНТ от мукса на First Digital няма телетекст за това часовника не е верен и трябва да се свери ръчно ;)
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот deian » 14 Фев 2013, 18:26

Глупости, при цифровата часа не се взима от телетекста. Муксът подава час и е верен, тествах го в момента. Щом му взима час с два часа назад от реалния, просто трябва да намери настройката си за часова зона.
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 14 Фев 2013, 22:55

Благодаря на всички за съветите. Пренастройх часовника от автоматично на ръчно и го коригирах. Сега е ОК.
Аватар
nnnnn75
100+
100+

Мнениеот nnnnn75 » 15 Фев 2013, 10:06

Kakво пречи на БНТ да качът БНТ 2 на мултиплекса още на 1 март , какво техния мултиплекс ще излъчва една програма ли и до кога , някои знае ли колко БНТ та ще има наи малко , какво им пречи да пуснат БНТ 2 след като тази програма ефирно може да се гледа на много малко места в България дори и в София я няма спряха я заради тв Европа която тека и няма да тръгне ефирно на дадената им честота
Аватар
a69
1000+
1000+

Мнениеот a69 » 15 Фев 2013, 11:49

Е кой ти каза че няма да бъде пусната...?
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 15 Фев 2013, 14:20

nnnnn75 написа:Kakво пречи на БНТ да качът БНТ 2 на мултиплекса още на 1 март , какво техния мултиплекс ще излъчва една програма ли и до кога , някои знае ли колко БНТ та ще има наи малко , какво им пречи да пуснат БНТ 2 след като тази програма ефирно може да се гледа на много малко места в България дори и в София я няма спряха я заради тв Европа която тека и няма да тръгне ефирно на дадената им честота

Аз се замислям, че на един канал (не знам дали беше на НУРТС, мързеше ме да погледна) излиза тестова цветна таблица на която пише "Тестово излъчване". Според мен логично е и там да пуснат някакъв канал, може би БНТ2? Едва ли някой има информация, но би било интересно ако някой знае нещо да сподели.
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 15 Фев 2013, 14:44

За сега БНТ-2 има лиценз само за зона София. Ако пускат другите центрове трябва да е само на районите муксове.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 15 Фев 2013, 15:28

БНТ2 ще старитра на мултиплексите там, където има или е имала аналогово излъчване, а в последствие в цялата страна на обещствените мултиплекси
БНТ предвижда догодина да има отделно регионални ТВ програми и така БНТ2 ще престане да бъде микс от регионалните центрове
Аватар
Atlantique
100+
100+

Мнениеот Atlantique » 15 Фев 2013, 23:32

Здравейте, съфорумци,

Моля да ме извините за вероятно дилетантския въпрос, но все пак този форум ми изглежда място, където е възможно да се изяснят някои важни въпроси, свързани с цифровизацията.

Прочетох, че експерименталното излъчване на DVB-T в София, започнало преди ок. 3 години, е по стандарт MPEG-2. По някакви причини впоследствие властите решават цифровизацията да се извърши по стандарт MPEG-4. Въпроса ми е, експерименталното излъчване в София В МОМЕНТА (последните 2-3 дни), по кой стандарт се извършва? Възможно ли е някой да гледа програми с декодер MPEG-2? Ако някой си е купил тази година декодер, и приема в момента програми в София, възможно ли е да се окаже, че след реалния старт на цифровизацията след 01/03/2013 вече не може да ги приема, поради гова, че се излъчват по друг стандарт?
:o
(Въпроса ми е свързан и с това, че предстои да купувам няколко декодера, за близки, роднини и съседи, предимно по-възрастни хора, или не особено технически компетентни. Те не само не знаят какво ги чака, въпреки рекламите, но си нямат и понятие какво значи СКАРТ кабел, кое с кое се свързва и как работи, как се настройва декодера, как се именоват програми и т.н. Предстои сериозна инвестиция, а имам опасения, че залежали и непродадени от други страни MPEG-2 декодери се внасят сега у нас, и се прави опит да се пробутат на пазара).
:Hmmm

И последно: ако по-стар модел телевизор няма СКАРТ вход, възможно ли е сигнала от декодера да се приема през антенния вход на телевизора, с коаксиален кабел?

Благодаря!
PhonoStar.com

ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 17 Фев 2013, 17:28

Всички цифрови предаватели са на DVB-T mpeg 4. За получаване на А/V сигнала не е задължително да е през СКАРТ букса. Има съгласуващи букси и кабели. Важно е да има какъвто и да е A/V вход. Има и приставки с високочестотен изход но са по скъпи.
Heath-Hunter
Нов
Нов

Мнениеот Heath-Hunter » 17 Фев 2013, 22:27

Atlantique написа:Прочетох, че експерименталното излъчване на DVB-T в София, започнало преди ок. 3 години, е по стандарт MPEG-2. По някакви причини впоследствие властите решават цифровизацията да се извърши по стандарт MPEG-4. Въпроса ми е, експерименталното излъчване в София В МОМЕНТА (последните 2-3 дни), по кой стандарт се извършва? Възможно ли е някой да гледа програми с декодер MPEG-2? Ако някой си е купил тази година декодер, и приема в момента програми в София, възможно ли е да се окаже, че след реалния старт на цифровизацията след 01/03/2013 вече не може да ги приема, поради гова, че се излъчват по друг стандарт?

Ами... преди 4 години подарих на моя роднина в Русе ето това:
http://topdigital.bg/index.php?cid=67&scid&p=9&prod=197
Беше предимно с цел да гледа снимки, клипчета на внучетата си и всички близки. Обещах и че след няколко години ще може да гледа и телевизия. Е... ядец. Устройството поддържа само MPEG-2 кодиране. На всичко отгоре от сервиза на Дигитален свят ООД ми обясниха, че няма опция за софтуерна намеса (фърмуеър) и устройството няма да може да се ползва за телевизия.
При сканиране хващам само звука. Включително на румънските муксове. Така, че внимавайте!

Назад към