Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Мнениеот viliqnko.petkov » 16 Окт 2019, 21:52

Няма да има 300 ефирни телевизии, това е остаряла, затова по-малко хора го гледат.
Аватар
nvr
1000+
1000+

Мнениеот nvr » 17 Окт 2019, 13:36

Повечето имат кабелна телевизия,а в местата където няма покритие сателитна.300 канала да пуснат е невъзможно,но поне нишовите канали на Бтв медия груп и Нова броудкастинг груп-btv comedy,btv cinema,btv action,btv lady,ring,Диема,Кино Нова,Диема Фемили и Нова спорт можеше да бъдат пуснати на мултиплекса.Канал 3,ТВ Европа,The Voice,Фен Фолк и Фолклор да бяха ефирни в цялата страна и Евроком,ВТК,България 24 и СКАТ също можеха да бъдат пуснати на мултиплекса,но... :( >:( :(
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 17 Окт 2019, 17:25

И Диема Спорт задължително ! За нощно време и нещо медицинско! :Icecream :Drunk >:D
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 17 Окт 2019, 18:03

И канал 2001, но от много време не съществува! :D
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 25 Окт 2019, 21:51

stankos написа:Бърз бонус въпрос : Колко рекламно време трябва да продадеш за да избиеш 7 000 000 лева за да си платиш ефирното излъчване и започнеш да "печелиш" ( другите разходи за момента ги забравяме) ? :focus:

Зависи за колко пари си продаваш рекламното време. Бтв и Нова излъчват по около 20 минути реклами на всеки 60 минути програмно време, отделно искат още пари на абонат от кабелните оператори.

viliqnko.petkov написа:Няма да има 300 ефирни телевизии, това е остаряла, затова по-малко хора го гледат.

Само че тук хората искат максимум 30 ефирни телевизии, не 300 ефирни телевизии.
Може и ефирни радиа, защото технологията позволява и радиостанции на мултиплекса.

5 канала е малко БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.

БНТ е много продажна телевизия, слуга на управляващите.
Използван компютър: Ryzen 5 2500U, Radeon RX 560X, M.2 500 GB SSD WD Blue 3D, Windows 10 1909, 4K 3840х2160 LG 24UD58-B монитор
игнориран трол: ЖОРО
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 26 Окт 2019, 08:46

Джорджи™ написа:
stankos написа:Бърз бонус въпрос : Колко рекламно време трябва да продадеш за да избиеш 7 000 000 лева за да си платиш ефирното излъчване и започнеш да "печелиш" ( другите разходи за момента ги забравяме) ? :focus:

Зависи за колко пари си продаваш рекламното време. Бтв и Нова излъчват по около 20 минути реклами на всеки 60 минути програмно време, отделно искат още пари на абонат от кабелните оператори.

viliqnko.petkov написа:Няма да има 300 ефирни телевизии, това е остаряла, затова по-малко хора го гледат.

Само че тук хората искат максимум 30 ефирни телевизии, не 300 ефирни телевизии.
Може и ефирни радиа, защото технологията позволява и радиостанции на мултиплекса.

5 канала е малко БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.

БНТ е много продажна телевизия, слуга на управляващите.

Каналите са 6 - пропуснал си България он Еър
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 26 Окт 2019, 09:24

В Румъния има общо 9 канала, всичките са на обществената телевизия, като пет от тях са регионални. Няма лошо в България с ефирен декодер да се гледа само БНТ...

https://www.dipolnet.ro/punerea_in_func ... bib210.htm
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 26 Окт 2019, 09:48

viliqnko.petkov написа:В Румъния има общо 9 канала, всичките са на обществената телевизия, като пет от тях са регионални. Няма лошо в България с ефирен декодер да се гледа само БНТ...

https://www.dipolnet.ro/punerea_in_func ... bib210.htm

Скоро ще се цифровизира целия ефир буквално. и ДИВИБИТАТА изчезват, като система :D :D :D
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 26 Окт 2019, 10:10

ShukiBG написа:Каналите са 6 - пропуснал си България он Еър

Не съм пропуснал нищо, при мен България Он Еър няма. Както вече казах, базовият пакет са само 5 програми. БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.
Използван компютър: Ryzen 5 2500U, Radeon RX 560X, M.2 500 GB SSD WD Blue 3D, Windows 10 1909, 4K 3840х2160 LG 24UD58-B монитор
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 26 Окт 2019, 13:47

Джорджи™ написа:

Не съм пропуснал нищо, при мен България Он Еър няма. Както вече казах, базовият пакет са само 5 програми. БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.

Това че при тебе са 5 не означава че са 5 6 са ..
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Окт 2019, 19:49

ЖОРО написа:
Джорджи™ написа:

Това че при тебе са 5 не означава че са 5 6 са ..

6 са в някой райони, в по големите градове на централна и източната част на страната, в югозападната част не се излъчва!
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 26 Дек 2019, 13:16

Някой би ли казал дали ТВ кула П. Яворов е с удачно местоположение и височина, на която се намират антените?
На мен ми се струва, че бул. Цариградско шосе се намира доста по-високо от основата на Кулата?

Защо се използва тази Кула, а не се бутне и не се построи нова на по-високо, или да се използва само Копитото?
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Дек 2019, 20:01

Джорджи™ написа:Някой би ли казал дали ТВ кула П. Яворов е с удачно местоположение и височина, на която се намират антените?
На мен ми се струва, че бул. Цариградско шосе се намира доста по-високо от основата на Кулата?

Защо се използва тази Кула, а не се бутне и не се построи нова на по-високо, или да се използва само Копитото?

Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 26 Дек 2019, 20:42

Когато съм в кола, често се случва Радио Енерджи 500 вата от кула Яворов да губи качество на сигнала. На бул Цариградско шосе например, ако застанете някъде между магазин Практикер и небостъргача Капитал Форт, ще видите, че видимостта към Яворов я няма.
София е със специфичен релеф, кулата се намира долу в ниското, на юг надморската височина се покачва и кулата се скрива зад сградния фонд и дърветата по парковете, на север към Сточна гара пък заради ниската кота на антените, сградният фонд затапва сигнала и се губи качеството.

Реално се получава, че със 100-ватов предавател на Копитото ще покриеш София специално по-добре от 500-ватовите предаватели на Яворов.

Единствено проблем за Копитото е, че Витоша закрива всичкия сигнал от това да ходи на юг, примерно към к.к Боровец.

Най-добре би било да има нова кула на Панчарево.

Примерно, предавателят на Ябланица с 500 вата дава сигнал в Българене, което е на 110 км.
А к.к. Боровец е само на 40 км по въздуха от ТВ Кула Яворов и сигнал почти не се хваща.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Дек 2019, 21:25

Джорджи™ написа:Единствено проблем за Копитото е, че Витоша закрива всичкия сигнал от това да ходи на юг, примерно към к.к Боровец.

Така е, поради тази причина станциите от старата кула се приемат по добре в Самоков.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 26 Дек 2019, 23:23

Тв кулата е открита 1959 г.
Проектът за жк Младост е от 1964, строителството започва после...
Нашите бащи и дядовци едва ли са планирали магазин Практикер и небостъргач Капитал Форт :)
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 28 Дек 2019, 11:17

Джорджи™ написа:Когато съм в кола, често се случва Радио Енерджи 500 вата от кула Яворов да губи качество на сигнала. На бул Цариградско шосе например, ако застанете някъде между магазин Практикер и небостъргача Капитал Форт, ще видите, че видимостта към Яворов я няма.
София е със специфичен релеф, кулата се намира долу в ниското, на юг надморската височина се покачва и кулата се скрива зад сградния фонд и дърветата по парковете, на север към Сточна гара пък заради ниската кота на антените, сградният фонд затапва сигнала и се губи качеството.

Реално се получава, че със 100-ватов предавател на Копитото ще покриеш София специално по-добре от 500-ватовите предаватели на Яворов.

Единствено проблем за Копитото е, че Витоша закрива всичкия сигнал от това да ходи на юг, примерно към к.к Боровец.

Най-добре би било да има нова кула на Панчарево.

Примерно, предавателят на Ябланица с 500 вата дава сигнал в Българене, което е на 110 км.
А к.к. Боровец е само на 40 км по въздуха от ТВ Кула Яворов и сигнал почти не се хваща.

Защото предавателят за Ябланица се намира на връх Драгоица, а Ябланица е на стотици метри по-ниско от върха. Програмите от Драгоица се хващат перфектно по АМ "Хемус" от Ботевград до Ябланица, и по пътя София - Русе, почти до Плевен. На колкото по-висока надморска височина се намира предавателят, колкото по-голямо е покритието.

"Цариградско шосе" не се намира по-високо от антената на старата кула, така че покрива София, а не Ихтиман, Самоков и Перник... Например на път към Перник в Княжево започва да бръмчи. Виж в Google Earth и сравни надморските височини на старата кула и на цялото "Цариградско шосе". Да не сравним с връх Ботев, който покрива от София до Бургас и от Родопите до Южна Румъния...
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 28 Дек 2019, 12:15

Ботев покрива защото е с голяма мощност, мощността е от значение пред видимостта, ако предавателя е слаб дори и добра видимост да имаш няма да се приема на голямо разстояние!
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 30 Дек 2019, 15:01

Stani написа:Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.

Според мен не наемите са проблема.
До колкото знам, първоначалния проект за телевизионна кула на Витоша е бил за връх Камен Дел, защото е по-висок от Копитото, а от него има пряка видимост до почти всяка точка на Софийското равно поле.Негов недостатък обаче е , че от там няма пряка видимост към Перник, а от Копитото има.В крайна сметка именно заради Перник, кулата е построена на Копитото, но при изграждането и никой не е могъл да предположи какви възможности ще даде цифровизацията.
Тааа според мен неслучайно регионалните мултиплекси са качени на старата кула - ако бяха на Копитото щеше да се хващат и в Перник, а не това е целта.През 90-те, когато в ефира на София тръгнаха Нова Телевизия и 7 дни, те също се излъчваха от старата кула и се хващаха много трудно дори в крайните квартали на града.След това явно увеличиха мощността на сигнала и нещата се пооправиха, като въпросните се ловяха чак в Драгоманско с едни турски антени с чиния и усилвател - в Перник обаче не ги хващаха.Чак, когато Нова получи лиценз за трета национална телевизия я качиха на Копитото и Перничани можеха да я гледат ефирно, а не само по кабел.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 30 Дек 2019, 16:10

nikitrz написа:
Stani написа:Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.

Според мен не наемите са проблема.
До колкото знам, първоначалния проект за телевизионна кула на Витоша е бил за връх Камен Дел, защото е по-висок от Копитото, а от него има пряка видимост до почти всяка точка на Софийското равно поле.Негов недостатък обаче е , че от там няма пряка видимост към Перник, а от Копитото има.В крайна сметка именно заради Перник, кулата е построена на Копитото, но при изграждането и никой не е могъл да предположи какви възможности ще даде цифровизацията.
Тааа според мен неслучайно регионалните мултиплекси са качени на старата кула - ако бяха на Копитото щеше да се хващат и в Перник, а не това е целта.През 90-те, когато в ефира на София тръгнаха Нова Телевизия и 7 дни, те също се излъчваха от старата кула и се хващаха много трудно дори в крайните квартали на града.След това явно увеличиха мощността на сигнала и нещата се пооправиха, като въпросните се ловяха чак в Драгоманско с едни турски антени с чиния и усилвател - в Перник обаче не ги хващаха.Чак, когато Нова получи лиценз за трета национална телевизия я качиха на Копитото и Перничани можеха да я гледат ефирно, а не само по кабел.

НОВА и 7ДНИ излъчваха с по 500 вата .. сигнала беше ужасен
да не говорим че НОВА на 48ми канал беше в СЕКАМ до 2001ва и това при влошен прием даваше допълнителни червени и сини ивици по екрана .

Добре че след 2001ва вдигнаха мощността на 1 киловат че поне в София сигнала да е що годе добре..

иначе Копитото покрива Перник без проблем .
но аз Нова и 7 ДНИ не съм ги гледал по ефир от 1999,, просто като си пуснах линка и имах дигитално и НОВА И 7 ДНИ .. :D :D :D :D
от старата кула или Драгалевци . а пък да не говорим от Симеоново какво се излъчваше . над 25 бг канала с анимал планет и дискавъри . и ХХЛ.. Скай спортс и Канал + :Happy :Happy :Happy :Happy

Назад към