Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Мнениеот ЖОРО » 26 Окт 2019, 13:47

Джорджи™ написа:
ShukiBG написа:Каналите са 6 - пропуснал си България он Еър

Не съм пропуснал нищо, при мен България Он Еър няма. Както вече казах, базовият пакет са само 5 програми. БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.

Това че при тебе са 5 не означава че са 5 6 са ..
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Окт 2019, 19:49

ЖОРО написа:
Джорджи™ написа:
ShukiBG написа:Каналите са 6 - пропуснал си България он Еър

Не съм пропуснал нищо, при мен България Он Еър няма. Както вече казах, базовият пакет са само 5 програми. БНТ1, БНТ2, БНТ3, Нова и Бтв.

Това че при тебе са 5 не означава че са 5 6 са ..

6 са в някой райони, в по големите градове на централна и източната част на страната, в югозападната част не се излъчва!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Дек 2019, 20:01

Джорджи™ написа:Някой би ли казал дали ТВ кула П. Яворов е с удачно местоположение и височина, на която се намират антените?
На мен ми се струва, че бул. Цариградско шосе се намира доста по-високо от основата на Кулата?

Защо се използва тази Кула, а не се бутне и не се построи нова на по-високо, или да се използва само Копитото?

Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 26 Дек 2019, 21:25

Джорджи™ написа:Единствено проблем за Копитото е, че Витоша закрива всичкия сигнал от това да ходи на юг, примерно към к.к Боровец.

Така е, поради тази причина станциите от старата кула се приемат по добре в Самоков.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 26 Дек 2019, 23:23

Тв кулата е открита 1959 г.
Проектът за жк Младост е от 1964, строителството започва после...
Нашите бащи и дядовци едва ли са планирали магазин Практикер и небостъргач Капитал Форт :)
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 28 Дек 2019, 11:17

Джорджи™ написа:Когато съм в кола, често се случва Радио Енерджи 500 вата от кула Яворов да губи качество на сигнала. На бул Цариградско шосе например, ако застанете някъде между магазин Практикер и небостъргача Капитал Форт, ще видите, че видимостта към Яворов я няма.
София е със специфичен релеф, кулата се намира долу в ниското, на юг надморската височина се покачва и кулата се скрива зад сградния фонд и дърветата по парковете, на север към Сточна гара пък заради ниската кота на антените, сградният фонд затапва сигнала и се губи качеството.

Реално се получава, че със 100-ватов предавател на Копитото ще покриеш София специално по-добре от 500-ватовите предаватели на Яворов.

Единствено проблем за Копитото е, че Витоша закрива всичкия сигнал от това да ходи на юг, примерно към к.к Боровец.

Най-добре би било да има нова кула на Панчарево.

Примерно, предавателят на Ябланица с 500 вата дава сигнал в Българене, което е на 110 км.
А к.к. Боровец е само на 40 км по въздуха от ТВ Кула Яворов и сигнал почти не се хваща.

Защото предавателят за Ябланица се намира на връх Драгоица, а Ябланица е на стотици метри по-ниско от върха. Програмите от Драгоица се хващат перфектно по АМ "Хемус" от Ботевград до Ябланица, и по пътя София - Русе, почти до Плевен. На колкото по-висока надморска височина се намира предавателят, колкото по-голямо е покритието.

"Цариградско шосе" не се намира по-високо от антената на старата кула, така че покрива София, а не Ихтиман, Самоков и Перник... Например на път към Перник в Княжево започва да бръмчи. Виж в Google Earth и сравни надморските височини на старата кула и на цялото "Цариградско шосе". Да не сравним с връх Ботев, който покрива от София до Бургас и от Родопите до Южна Румъния...
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 28 Дек 2019, 12:15

Ботев покрива защото е с голяма мощност, мощността е от значение пред видимостта, ако предавателя е слаб дори и добра видимост да имаш няма да се приема на голямо разстояние!
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 30 Дек 2019, 15:01

Stani написа:Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.

Според мен не наемите са проблема.
До колкото знам, първоначалния проект за телевизионна кула на Витоша е бил за връх Камен Дел, защото е по-висок от Копитото, а от него има пряка видимост до почти всяка точка на Софийското равно поле.Негов недостатък обаче е , че от там няма пряка видимост към Перник, а от Копитото има.В крайна сметка именно заради Перник, кулата е построена на Копитото, но при изграждането и никой не е могъл да предположи какви възможности ще даде цифровизацията.
Тааа според мен неслучайно регионалните мултиплекси са качени на старата кула - ако бяха на Копитото щеше да се хващат и в Перник, а не това е целта.През 90-те, когато в ефира на София тръгнаха Нова Телевизия и 7 дни, те също се излъчваха от старата кула и се хващаха много трудно дори в крайните квартали на града.След това явно увеличиха мощността на сигнала и нещата се пооправиха, като въпросните се ловяха чак в Драгоманско с едни турски антени с чиния и усилвател - в Перник обаче не ги хващаха.Чак, когато Нова получи лиценз за трета национална телевизия я качиха на Копитото и Перничани можеха да я гледат ефирно, а не само по кабел.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 30 Дек 2019, 16:10

nikitrz написа:
Stani написа:Копитото е по добра точка, но наемите за инсталиране на антени и предаватели са по високи, поради тази причина частните станции излъчващи от там се принудиха да слезнат на х-л "Копитото", старата кула е символ на София и няма как да се събори и от там излъчват повечето частни радиостанции и то с добро покритие за София.

Според мен не наемите са проблема.
До колкото знам, първоначалния проект за телевизионна кула на Витоша е бил за връх Камен Дел, защото е по-висок от Копитото, а от него има пряка видимост до почти всяка точка на Софийското равно поле.Негов недостатък обаче е , че от там няма пряка видимост към Перник, а от Копитото има.В крайна сметка именно заради Перник, кулата е построена на Копитото, но при изграждането и никой не е могъл да предположи какви възможности ще даде цифровизацията.
Тааа според мен неслучайно регионалните мултиплекси са качени на старата кула - ако бяха на Копитото щеше да се хващат и в Перник, а не това е целта.През 90-те, когато в ефира на София тръгнаха Нова Телевизия и 7 дни, те също се излъчваха от старата кула и се хващаха много трудно дори в крайните квартали на града.След това явно увеличиха мощността на сигнала и нещата се пооправиха, като въпросните се ловяха чак в Драгоманско с едни турски антени с чиния и усилвател - в Перник обаче не ги хващаха.Чак, когато Нова получи лиценз за трета национална телевизия я качиха на Копитото и Перничани можеха да я гледат ефирно, а не само по кабел.

НОВА и 7ДНИ излъчваха с по 500 вата .. сигнала беше ужасен
да не говорим че НОВА на 48ми канал беше в СЕКАМ до 2001ва и това при влошен прием даваше допълнителни червени и сини ивици по екрана .

Добре че след 2001ва вдигнаха мощността на 1 киловат че поне в София сигнала да е що годе добре..

иначе Копитото покрива Перник без проблем .
но аз Нова и 7 ДНИ не съм ги гледал по ефир от 1999,, просто като си пуснах линка и имах дигитално и НОВА И 7 ДНИ .. :D :D :D :D
от старата кула или Драгалевци . а пък да не говорим от Симеоново какво се излъчваше . над 25 бг канала с анимал планет и дискавъри . и ХХЛ.. Скай спортс и Канал + :Happy :Happy :Happy :Happy
Аватар
veniotr
100+
100+

Мнениеот veniotr » 30 Дек 2019, 21:34

[quote="nikitrz"][quote="Stani"]
Нова и 7дни,се ловеха в Перник,радомирските села дето са в подножието на ,Конявска планина също ги ловяха,с турските антени с усилвател.Регионалния мукс за София се лови перфектно в тези села и до днес.
Аватар
veniotr
100+
100+

Мнениеот veniotr » 30 Дек 2019, 21:39

[quote="viliqnko.petkov"][quote="Джорджи™"]
Енерджи излиза в Перник даже и има рдс,излизат и други от старата кула. Фреш се лови най добре но излъчва от хотел копитото.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 01 Яну 2020, 15:22

ЖОРО написа:но аз Нова и 7 ДНИ не съм ги гледал по ефир от 1999,, просто като си пуснах линка и имах дигитално и НОВА И 7 ДНИ .. :D :D :D :D
от старата кула или Драгалевци . а пък да не говорим от Симеоново какво се излъчваше . над 25 бг канала с анимал планет и дискавъри . и ХХЛ.. Скай спортс и Канал + :Happy :Happy :Happy :Happy

Какъв е този линк, за който говориш?Това, което разправяха, че се лови със сателитна чиния на времето ли?А и как дигитално, като тогава всичко беше аналогово?
Ще ми е интересно да разкажеш - ако ти се занимава да обясняваш на един лаик де ;)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 01 Яну 2020, 16:31

Нова наследи честотите на руската телевизия Останкино1, когато в Боровец пуснаха руската на 41канал се приемаше не много добре, но интересното беше, че на където и да завъртиш антената сигнал излизаше, докато при Канал1 от РРС "Боровец" на 6канал и Ефир2/ bTV на 21канал, когато антената се завъртеше в друга посока, сигнала изчезваше. Останкино1 се ретранслираше от аналогов спътник и в Самоков и Боровец се излъчваше 24часа, докато в София и Кюстендил се ретранслираше от 14:00ч. /РРТС "Виден" взимаше сигнал от РРТС "Копитото"/, в определен период от годината имаше лоша видимост към спътника и през определени часове предавателят в Боровец излъчваше постепенно влошаващ се образ с снежинки, вероятно ориентацията на сат.антена не е била точна. Когато на тази честота пуснаха Нова, се приемаше прилично с колебания в сигнала, но Нова беше преминала на PAL и това не се отразяваше на качеството на цветността, в някои райони на Самоков се приемаше по добре от bTV и то с малка антена. В Ихтиман пък предавателят на мотел "Ихтиман", там беше ретранслаторът, предавателя на руската Останкино1 взимаше сигнал от Копитото и там също сигналът беше доста зле и поради това, че се излъчваше на SEKAM цветността се придружаваше с наличието на сини и червени лентички по екрана, предавателя беше много некачествен.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 02 Яну 2020, 20:17

Честита ви новата 2020 година! Живот, здраве и нови ефирни канали ви желая! Та като стана дума за канали снощи видях, че ми липсва Фолклор-а. Само при мен или навсякъде ? Не съм пресканирал.
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 03 Яну 2020, 00:04

nikitrz написа:
ЖОРО написа:но аз Нова и 7 ДНИ не съм ги гледал по ефир от 1999,, просто като си пуснах линка и имах дигитално и НОВА И 7 ДНИ .. :D :D :D :D

Какъв е този линк, за който говориш?Това, което разправяха, че се лови със сателитна чиния на времето ли?А и как дигитално, като тогава всичко беше аналогово?
Ще ми е интересно да разкажеш - ако ти се занимава да обясняваш на един лаик де ;)

Аналогово и цифрово имаше един пакет BISCO. който прехвърляше дигитално каналите из цяла България в София си спомням от Алея Яворов се излъчваха 12 дигитални които отиваха на Киноцентъра от там се пускаха два пакета с по 6-7канала в зависимост за коя територия кои канали и трябват в дигиталата бяха
Мм,Нова ,БКТВ,Скат,Евроком Пловдив ,Ринг ,ДКТЕ , Верея ,Верея Мюзик ,Канал 2001 7дни и после като тръгна теленор МСАТ го метнаха на 0.8 запад заедно с Диема и Канал 3 после отидоха там ЕК , ДЕН а вече през 2001ва качиха СКАТ ,Херос и Канал 2001 като ЕК и ДЕН се излъчваха от релейките към ТОР чак през 2003та тръгна с реален дигитален сигнал от SDIя. тъъ много е пксането за въртенето на осциолатора от 10.7 GHZ на 9.7

Така че дигитално всичко е от 1998г.

После София Кабел през 2003г. отиде на Копитото и се гледаше с нормален конвертор
там имаше 3 греди София за Север
София ЮГ и София Запад

София Юг и София Запад бяха с интересни канали имаше Холмарк ,Евроспорт , Анимал Планет ,Дискавъри ,и НБО с Верея Мюзик като последните две бяха кодирани със системата на Тераком Русе ..
на Юг пък мятаха Херос ,Есет Оникс ЕК , ITV

София Север бяха Оникс ,М2 Центрум Груп ,Канал 2001 ,София кабел Филм ,Фолк,Инфо ,ITV , ACN - Alexandra , Dieмa Family сега

тези бяха аналогови после от Кино центъра за София имаше един пакет на Зоун Вижън на него бяха наблъскани Дискавъри ,Анимал МТВ Вх1 Реалити ,Адвенчър ,Холмарк,CLUB женския ,TCM,CARTOON FR , BOOMERANG и всичко това бе на КОНАКС

и така с историята ...
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 03 Яну 2020, 21:35

Благодаря за обширния отговор!И все пак понеже аз не съм на "ти" с тогавашана техника, само със сателитна чиния ли си успявал да хванеш този сигнал?Как си успявал да ги разкодираш?Може би не е за тази тема, но нещата, които разказваш са интересни!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 04 Яну 2020, 01:06

nikitrz написа:Благодаря за обширния отговор!И все пак понеже аз не съм на "ти" с тогавашана техника, само със сателитна чиния ли си успявал да хванеш този сигнал?Как си успявал да ги разкодираш?Може би не е за тази тема, но нещата, които разказваш са интересни!

Нормална параболна антена и преработен конвертор нищо не е разодирано всичко е ФТа после имахме едни конакс карти ... с логоту на MSAT DIEMA kanal3 EK за Тор ...иначе по релейките всичко бе FTA а догиталните на Зоун реално смъкваха сигнали от 15 запад и ги обединваха с сигнали от 13е
Аватар
cybercrackerbg
100+
100+

Мнениеот cybercrackerbg » 03 Мар 2020, 19:08

Здравейте! От около месец не ми работи EPG за програмите, които се излъчват на 27 канал за София и района - БГ Он Ер, Европа, Дъ Войс, Алфа, Фолклор ТВ и Канал 3. При вас как е положението?
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 04 Мар 2020, 00:04

И при мен не работи, явно - нищо лично ;)
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 04 Мар 2020, 08:27

Здравейте! Не знам за кои дни става дума, но в момента EPG работи нормално и на българските и на сръбските тв канали. Приемам от НТВЦ Копитото и Бесна кобила. Може проблема да е бил временен.

Назад към