Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот RADIOTO » 23 Ное 2014, 19:48

Тук трябва отново да публикуваме вица за БГ форума.

Но по същество, нека си припомним тълкуванието на тези понятия и да споделим какво не ни харесва при използването им, а??????????????
Пък може и да дадем умно предложение за решение на възникналия въпрос, а???????????

Целта на писането във форума НЕ Е увеличаване на броя на постингите, нали?

Сигналът представлява количество информация, пренесено през преносна среда с помощта на подходящ за целта вид енергия: електромагнитна, електрична и други.
- http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B0%D0%BB

Побитовата скорост (на английски: bit rate) е скорост на обмен на информация. Използва се в контекста на степента на компресия на аудио- и видеофайловете и се означава с kbps. Колкото по-висока е стойността, толкова по добро е качеството.
- http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 1%81%D1%82

Bandwidth is the difference between the upper and lower frequencies in a continuous set of frequencies. It is typically measured in hertz, and may sometimes refer to passband bandwidth, sometimes to baseband bandwidth, depending on context. Passband bandwidth is the difference between the upper and lower cutoff frequencies of, for example, a bandpass filter, a communication channel, or a signal spectrum. In the case of a low-pass filter or baseband signal, the bandwidth is equal to its upper cutoff frequency.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bandwidth_ ... cessing%29
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 23 Ное 2014, 21:29

RADIOTO - Засягаш се от постовете на другите хора, но в случая си писал неща които са , меко казано, неправилни. Добре си решил да измериш ;
Да 64 канал вече работи и от старата кула.
Реших да тествам силата на сигнала сега, когато го пуснаха отново.

но знай, че "силата на сигнала" това е нивото на радиоелектронния сигнал на входа на твоя приемник, измерва се в dBuV ( или dBm) и няма нищо общо със скоростта на цифровия поток ( bitrate) , кодиран в този радиоелектронен сигнал.
Ако пуснеш на Winamp-a си или на който плеър ползваш , най-скапаната като качество MP3-ка ще видиш, че тя е поне 128kBps ( отдавна не се срещат допотопните 64 и 96 kBps ). Ако някой днес можеше да вкара няколко телевизии в 73kBps то Нобеловата награда щеше да му е в кърпа вързана. Не бива да вярваш на всичко което ти изписва стик за 30-40 лева + безплатен софтуер - просто това доказва защо измерителните уреди на по-големите фирми от бранша струва по няколко десетки ( стотици ) хиляди Евро.
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 23 Ное 2014, 22:41

@RADIOTO, очевидно познавате разликата между трите.
Обаче се получава недоразумение когато говорим за цифрова ТВ на един мултиплекс и прием с различна СИЛА на СИГНАЛА на всеки канал. Недоразумение, което може да бъде изгладено ако допуснем, че се спомене, че всеки канал излъчва с различен бит-рейт.
Съвременният български език сам по себе си има доста много пропуски в техническата си част, което не е нито мой, нито Ваш проблем.
П.С. Не съм искал да Ви обидя с бележката си по-горе, но явно въпреки това се е получила авария ::)
Последна промяна 1 на krassyo, променена общо 23 пъти
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
kiko plus
500+
500+

Мнениеот kiko plus » 23 Ное 2014, 22:45

Абе незнам дали за същия 64 канал пишете,но 64 канал на който са всичките бнтта до един е жалка картинка,пуснеш на бнт канал и ти и изписва няма сигнал,пълна излагация,така ли няма кой да го оправи това.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 23 Ное 2014, 22:47

Offtopic:
Засягам се единствено от липсата на доводи и лемите: "Терминологията съществува поради определени причини".
Това, което си написал:
"силата на сигнала" това е нивото на радиоелектронния сигнал на входа на твоя приемник, измерва се в dBuV ( или dBm) и няма нищо общо със скоростта на цифровия поток ( bitrate) , кодиран в този радиоелектронен сигнал.

можеше да бъде споделено още от първия списващ и да извади извода, че НЕ съм вложил смисъла, който техническия термин "силата на сигнала" има придаден от науката. Да изтълкува (правилно) показаните от мен данни и съответно да очаква конструктивна критика от останалите участници или бурни ръкопляскания за изразените от него мисли.

P.S. След като прочетох втория постинг на krassyo: Не смятам, че е "авария" :) просто основополагащото при форума е взаимопомощ.
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 23 Ное 2014, 23:16

Просто се получава понякога застъпване на терминологията (особено когато е преведена), което води до недоразумения.
Свойствата на радио-сигнала в конретния случай нямат никакви допирателни със свойствата на потока от данни.
П.С. Чета и чуждестранни форуми и Ви уверявам, че стереотипното сравнение между качествата на българските и чуждите дискусии не е нищо повече от шаманизъм :) Хората навсякъде са еднакви.
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 23 Ное 2014, 23:22

[quote="ЖОРО"]Много ми е интересно как VTV ще е по слаб от The Voice или TV Evropa ?? Бисери , бисери .. и най лошото че си вярвате ! :D :D :D :D :D :D
Тъй като "бисера" тръгна от мен - изобщо не предположих, че ще предизвика такава полемика.
Аз не разбирам толкова от тази техника, нито притежавам апаратура за замерване на ниво, шум и т.н......
Видимо е с просто око, поне при мен, че ВТВ е с най-лошо качество, най-слаб звук. Не знам какъв му е бит-рейта.......
По същия начин в провинцията, където усилията ми за прием на цифрова тв са същите, като на съфорумците ни, които гонят Сръбският сигнал тука има-тука нема, Мукс 2 на 57к. от Ябланица - Нова Телевизия, при скапване на мукса, най-много "замръзва"(каквото и да значи това)
Поздрави! :Drunk
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Ное 2014, 10:40

RADIOTO написа:P.S. След като прочетох втория постинг на krassyo: Не смятам, че е "авария" :) просто основополагащото при форума е взаимопомощ.

За някои основополагащото при форума не е взаимопомощ, а фукнята и обидата под формата на "остроумни забележки и съвети" с повод и без повод ! :D
Информацията, която е споделил RADIOTO е интересна и който желае ще разбере за какво става въпрос !

Пожелавам на всички да си купят апаратура за хиляди евро за да не стават "аварии" с разни евтини донгълчета ! :Drunk
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 24 Ное 2014, 11:40

Бих искал да върна дискусията в "правилната" посока :D :D :D .
Първо да помоля Георги, ако счете за нужно да пренесе постингите в темата: DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия, където вече обсъждахме резултати от TransEdit.

Очаквам да чуя мнението ви по констатацията, че видеото на VTV заема 9,19 % от целия сигнал, а на Alfa TV - 23,95%, Европа ТВ - 17,06%, The Voice - 16,02%, BNT - 19,73%
Изображение
и да отговорим има ли бисер при твърдението на Vass или не.

А относно техниката за хиляди евро: Сигурен съм, че хората ползващи такава нямат желание да списват тук и затова ще трябва да разчитаме на наличните донгъли ;) . Както и съм уверен, че скъпите измервателни уреди не са съпоставими с евтините заместители, но когато няма друга риба и цацата е риба :Clap .
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите

Мнениеот Георги » 24 Ное 2014, 20:06

@ RADIOTO,

Понеже говорим за софийски канали предимно, мисля, че е по-добре свързаните с града ни постове да са тук, на темата, посветена на "Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите". :Idea
Наистина за приемниците имаме отдавна отделна конкретна тема, в която би било редно за в бъдеще пищещите тук за приемници да се ориентират към нея. ->
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 26 Ное 2014, 15:13

Очаквам да чуя мнението ви по констатацията, че видеото на VTV заема 9,19 % от целия сигнал, а на Alfa TV - 23,95%, Европа ТВ - 17,06%, The Voice - 16,02%, BNT - 19,73%

В MUX-а се "сумират" и пренасят едновременно цифровите потоци на няколко телевизии. Всяка от тях компресира сигнала в различна степен, а и компресията е променлива и зависи от картината , която се излъчва в момента. Ако направиш няколко "снимки' ще видиш. че при всяка процентите на различните телевизии ще са различни. Колкото по-слаба е скоростта на потока, толкова по-ниско е качеството на сигнала след декодирането ( ниска е скоростта и на статичните картини). Bitrate -а на целия MUX е фиксиран и указан в лицензията, която КРС е дало на съответния MUX . Там нещата са стабилни и скъпите уреди за които говорехме по-преди го потвърждават безпрекословно. Bitrate-а е свързан единствено с качеството на картината, но не и със силата на приетия сигнал. Ако ти "накъсва" една от телевизиите в MUX-a ще ти накъсват и останалите
А относно техниката за хиляди евро: Сигурен съм, че хората ползващи такава нямат желание да списват тук

RADIOTO - не си прав! :)
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 26 Ное 2014, 16:49

gakal, благодаря за отговора! Изображение

Моя извод е, че към момента на "снимката ми" VTV компресират повече сигнала си, който подават на Нуртс, а Alfa TV най-малко от всички и следователно качеството на картината на VTV е по-лошо от това на Alfa TV.

До такъв извод е стигнал и Vass:
Vass написа:.....................
Аз не разбирам толкова от тази техника, нито притежавам апаратура за замерване на ниво, шум и т.н......
Видимо е с просто око, поне при мен, че ВТВ е с най-лошо качество, най-слаб звук. Не знам какъв му е бит-рейта.......

:D А ако разгледаме и числовите стойности Alfa TV (23,95) са с 2,6 пъти по-добра картина от VTV (9,19) :D . Предполагам, че ако заемаш по-малко ресурс плащаш и по-малко т.е. таксата на VTV за ефирното разпространение сигурно е по-ниска от тази на Европа ТВ, the Voice, БНТ и Alfa TV.

gakal,очаквах, че с такъв тип уреди разполагат в КРС и Нуртс, но явно и ти имаш наблюдение над тях :D .
Би ли споделил оринировачно колко би отчел скъпия уред за bit rate на БНТ-мукса. Бих исках да сравня, какво е отклонението при донгъла, дали е в + или - и с колко процента.
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 26 Ное 2014, 18:42

Би ли споделил оринировачно колко би отчел скъпия уред за bit rate на БНТ-мукса

Има план за цифровизацията:
http://www.cifrovizacia.bg/Информационни-материали
сваляш го, четеш усърдно, като си подчертаваш важните неща, :D и намираш в една таблица записано, че битрейда е 19,91 Mbps .
Скъпите уреди коват на тази стойност ВЕРВАЙ МИ! :)
Всякакви други стойности, измерени с донгъли са единствено плод на китайска интерпретация на същността на измерителния процес. Но поне може да се гледа телевизия...... :Clap
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 27 Ное 2014, 11:00

Младежи, македонските (МТВ1, 2 и Собрански канал) канали имат ли излъчване при вас в момента? Как е нивото на сигнала на каналите Нуртс диджитъл в момента. Нещо прекъсва. ;)
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 27 Ное 2014, 11:11

Приемат се в Радомир на 22 24 39 канали -хоризонтално на Т
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 30 Ное 2014, 13:06

Здравейте, младежи!

явно ту ги има, ту ги няма. В момента са налице, включително и HD версията. При мен програмите на МРТ излизат на 24 канал, но 38 е слаб явно и не излиза сигнал. В Радомир има ли сигнал на друг мултиплекс, освен за държавната им ТВ? :) Какво има на 39 канал?
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 30 Ное 2014, 19:36

В началото на тази година показвахме с Георги прием на македонската цифрова ТВ на Витоша.
https://www.youtube.com/watch?v=6SQoZUB ... _NOujAoCMA
Тогава свободни канали бяха:
на 24 канал МРТ1, МРТ2 и Собраниски канал
на 39 канал МРТ1 HD и отново Собраниски канал.
Ето в този момент се вижда списъка с каналите:
https://www.youtube.com/watch?list=UU48 ... page#t=405

А ти в София ли ги приемаш?
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 30 Ное 2014, 20:03

В самата София няма никой на 22 24 39 -Македонски :D
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 01 Дек 2014, 12:23

Здравейте момчета,

ако мен питате къде съм и какво излиза: Та аз съм във Владая и излизат освен нашите 3 МУКС-а на 23, 40 и 52 - ниво на сигнал 100%, грешки 0 bit (регионалният МУКС на 64 канал няма и помен, а съм с външна и усилвател) и на 24 канал МУКС на МТВ сила на сигнала 80-85% и грешка 100-120 bit (МТВ1 на македонско наречие на български език, МТВ2 преобладаващи предавания на албански и SD и HD версии на Собрански канал на МТВ) , като възможните грашки са до 2000 бита (2 kB). Поне това показва при мен. Но частият МУКС (трябва да е на 50 канал) не излиза, търсачката спира, бави се и продължава. Явно грешките са повече и нивото на сигнала твърде нисък. :)
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 01 Дек 2014, 18:22

Антената е вертикална или хоризонтална, защото 64к от Копитото продължава да е хоризонтален? :D

Назад към