Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северна България

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
popovp
1000+
1000+

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северна България

Мнениеот popovp » 08 Апр 2013, 14:16

Аз пък с китаеца, 4 годишен(с усилвател, моторче за въртене до 360гр.) във Варна с положение за хоризонтална поляризация ловя от стотици километри - румънци(Констанца район), турски, украински и в същото положение(без да е въртяна за вертикална поляризация) и произволно насочена - цифровите излизат със сигнал сила 83-87%, качество 100%. Провери си кабела, конектора, включване захранването към антената... Преди това имах друга подобна и с нея се хващаше както описах. Все-пак това са 20-28 dB усилване по спецификация и практически потвърдени.
kkp
Нов
Нов

DVB-T в Априлци?

Мнениеот kkp » 06 Май 2013, 11:02

Здравейте,
няколко дни бях в Априлци, като си бях подготвил едно евтино DVB приемниче (NEO DVBT 2000 HD) с което се надявах да гледам DVB от време на време. Със стайна антена се ловят ефирните аналогови канал1/бтв (канал1 е зле) и реших че с нея имам някакви шансове да хвана и някоя цифрова телевизиика но уви - пълна тишина според приемника (преди това го бях тествал в софия - приемничето работи). Реших да опитам на по-високо, в други посоки (различни от тази в която си мисля че е предавателят) но пак нищо. Махнах и антената и слагах различни кабели за антени - нищо.

Та въпроса - знаете ли предавателя в Априлци дали въобще работи? Гледам че има такъв описан в сайта, но започнах да се съмнявам. В сайта на цифроним също има интерактивна карта и според нея в района няма предавател.

И втори въпрос- ясно е че щеми трябва някаква по-сериозна антена, но без да знам къде е предавателя от който трябва да ловя ми е много трудно да избера антена. Можете ли да предложите някаква. Гледам има strong която много ми харесва по параметри и цена:
http://technomarket.bg/products/0903531 ... srt-ant-15
и различни антени в цифроним които също ми допадат.
Като цяло ми се иска да мина с вътрешна антена, но ако не е възможно ще взимам външна.
Рядко ходя в Априлци, но ми се иска като отида да имам и ТВ :)
Благодаря :)
Аватар
Vass
100+
100+

Re: DVB-T в Априлци?

Мнениеот Vass » 06 Май 2013, 15:04

Блажени са вярващите.........
И аз няколко уикенда се размотавах на село с какви ли не антени,антенни усилватели и прочие........
След 1.9.2013г. ще трябва всички вкупом да нададем вой, за липса на достъп до телевизия и т.н.....
И при нас има релейка(аналогова), която след 1.9. ще спре!!!!!
От НУРТС ми отговориха,че допълнително развитие на мрежата, не се предвижда. :Hmmm :Hmmm :Hmmm
След сакралната дата ще трябва да водим дела срещу тях,защото ни лишават от правото на безплатна национална телевизия.
Едно пълно оборудване за микрорайон с излъчвател около 5W според немски сайтове струва около 2 бона лева. Не е чак толкова много за голямата лапаница от 17млн.лева.
Хайде стига толкова !
Весели Празници и Честит Гергьовден на всички Гошовци. :Drunk :Drunk :Drunk
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 06 Май 2013, 19:31

Аз имам същия проблем, но дори и да отделят 2 бона, мислиш ли, че с тия 5 вата ще покрият целия район в който няма сигнал?Не знам за каква площ говориш, но при мен в Драгоманско в момента аналоговата се хваща с петорен образ, а в сайта пише, че предавателя излъчва със 100 вата мощност(ако инфото е вярно, защото в сайта пише и че от вр.Видима се излъчва и Нова телевизия, а ние никога не сме я хващали там)!Мисълта ми е такава, че с толкова слаб предавател сигурно ще се покриват 2-3 километра в радиус около предавателя и то ако няма планини и баири!Какво говорим за 15-20 километра от предавателя?Лошото в случая е, че в момента само лъжат хората, но като спрат аналоговата, ще се види какво им е покритието!!!Ужким трябваше основните предаватели да работят с по-големи мощности, а като допълнение в районите с по-слаб сигнал да направят нови маломощни предаватели, а то какво стана?Основните предаватели ще излъчват с 3 до 5 киловата(което е нищо в сравнение със сегашните аналогови), а голяма част от ретранслаторите въобще не са "предвидени" да излъчват цифров сигнал!!!
kkp
Нов
Нов

Мнениеот kkp » 07 Май 2013, 17:11

Обадих се на 0700 123 44 (cifrovizacia.bg) и ето какво ми отговориха:

Покритие в гр. Априлци има, но не в целия град.
Попоитах от кой преадвател и отговора беше - не можем да предоставим тази информация защото и ние я нямаме.
Попитах кой може да ми отговори - казаха че не знаят.
И последно попитах - да разбирам ли че след няколко месеца като спрът аналоговата телевизия половината град ще остане без телевизия те ми отговориха че до 01.09.2013 ще покрият местата който в момента не са покрити с поставяне на нови предаватели или увеличаване на покритието на съществуващите предаватели. Към момента цифровото излъчване все още било в тестов период.

Така че ... може би трябва да питам НУРТС, КРС или не знам и аз кой.
Както се казва - хубава работа ама българска :)
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 07 Май 2013, 20:01

[quote="nikitrz"][quote="Vass"]Блажени са вярващите.........
Релейката за която пиша е 10W аналогова,в съседното село е 2W аналогова и си работеше о.к.,докато след една буря нещо не я прецака.
Писах им на тия от НУРТС, идвали са явно, но нещо не могат(или не искат), да я настроят както трябва.
БНТе сравнително добре,но бтв е отврат,въпреки твърденията им,че "работи нормално".
Що се отнася до цифровото приемане и липса на сигнал,то за такива райони е предвиден сателит.
Обикновена чиния с доста скъп приемник(около 500евро) и излъчвател за около 700 евро.
2W e достатъчно за район,който е покриван от 10W аналогов.
Доколкото си спомням някъде пишеше,че тия от НУРТС били купили около 700 такива приемници и предаватели. Ще видим......
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 07 Май 2013, 22:10

Не мога да разбера какво искаш да кажеш с това?
Трябва аз да си купя сателит, приемник и предавател ли?
Или трябва от Нуртс да ги купят и инсталират в районите, в които сигнала не може да се ретранслира?
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 08 Май 2013, 08:07

Нищо няма да купуваш. Това е задачата на "цифровизаторите". Сигнала и в момента се излъчва от сателит, но не може да се приеме с обикновен сат.приемник.
Въпроса е дали някой от тия около 700 приемника ще изгрее в твоя микрорайон,градче,село и т.н......
Релейката, за която споменавам в предишните си писания, е купувана от частно лице(дарение за общината).Въпроса сега е дали НУРТС ще сложат прием/предавател безплатно или по-будното население от селото ще събере някой лев и ще стане, като преди 20 години да си купим прием/предавател.
Поздрави ! :Happy
kkp
Нов
Нов

Мнениеот kkp » 08 Май 2013, 10:43

Писах и на НУРТС ... отговориха сравнително бързо следното:

"Здравейте,

DVB-T каналите за гр. Априлци са : Първи търговски - 51к., втори търговски – 57к., обществен – 41к. Намират се в ТВРС Априлци."

Така че ... мисля да закупя една антена Margon Home 5.0 и ще тествам да видим какво ще стане с нея.
Аватар
plamen74
Нов
Нов

Мнениеот plamen74 » 08 Май 2013, 20:34

Vass написа:...Сигнала и в момента се излъчва от сателит, но не може да се приеме с обикновен сат.приемник.

Я пак - не си много убеден в твърдението си!
Ако случайно си чувал за Линукс приемници, ще ти бъде ясно как се гледа с тях мултистрийм ;)

@kkp пробвай с някоя логопериодична антена, пък тогава си купувай вътрешна!
Изображение
EDISION Miniplus Highspeed COMBO & Ferguson Ariva 252Combo
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 08 Май 2013, 22:30

Стрийма не е ли доволно енкриптнат на самия спътник?
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 09 Май 2013, 16:25

plamen74 написа:
Vass написа:...Сигнала и в момента се излъчва от сателит, но не може да се приеме с обикновен сат.приемник.

Я пак - не си много убеден в твърдението си!
Ако случайно си чувал за Линукс приемници, ще ти бъде ясно как се гледа с тях мултистрийм ;)

Аз не искам да убеждавам никого. Ако кажеш някой модел с Линукс за около 200лв.,значи не съм си отварял очите добре.
Ако отвориш писанията на съфорумеца ЖОРО, то той е написал същото изречение в най-горната тема с старото заглавие''България отложи цифровизацията с 3 години" стр.29 мисля,че беше.
Аз също съм пробвал с DVB-S2 приемник,доста добър модел, който дори без карта отваря някои от кодираните немски канали, транспондера на който е качен мултиплекса го отчита само като номер, но дотам.......
Аватар
plamen74
Нов
Нов

Мнениеот plamen74 » 09 Май 2013, 21:11

@Vass всичко е въпрос и на софтуер (не е само до приемника)! Имена на приемници няма да споменавам, за да не правя реклама (има доста инфо ако знаеш къде и как да го намериш)! Моя не е Линукс, но е немец все пак и има за него нов софт. за мултистрийм, но не съм го инсталирал, въпреки, че и с сегашния софт ми изкарва за няколко секунди сигнала! Предпочитам за сега да гледам от ефирния тунер, пък и така имам инфо, което да споделям с колеги, съседи и т.н. относно цифровите телевизии в нашия град ;)
Изображение
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 09 Май 2013, 22:24

Разбирам напълно, обаче аз наистина ще имам проблем след 1.9.2013г.,защото ходейки събота и неделя на село няма къде едни новини ,както се казва, да гледаш.
Аз съм също с германски приемник, но да си призная незнам дали има софтуер за мултистрийм за него.
Явно трябва да се разровя из нета.
Благодаря за идеята !
tomw
Нов
Нов

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северозападна България

Мнениеот tomw » 10 Юни 2013, 22:44

От две седмици не мога да хвана сигнал на Мултиплекс 2(57 канал) в Червен бряг. :( Приемника е strong 8105. Антената е обикновена стайна, като другите канали ги хваща на 100%. Някой има ли информация?
mas7ermind
Нов
Нов

Мнениеот mas7ermind » 29 Юни 2013, 14:18

Здравейте. От вчера не се хваща EPG на каналите в Русе. Някой има ли информация, какъв е проблема и дали скоро ще се оправи.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 29 Юни 2013, 14:29

В София ЕПГ също отсъства. Явно е така в цялата ни страна. :bg:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
kikiface
500+
500+

Мнениеот kikiface » 29 Юни 2013, 18:12

Аз само мога да кажа, получавайки от Вас за забавената Цифровизация си обяснявам липсата на ЕПГ. Дано всичко си тръгне наред. Извинявайте ако на някого съм обидил, вчера не ми беше ден и доста лошо ми се събра, днес съм добре. Хубава картинка на фона. :)
София, жк Овча Купел 2, бл. 9. Тук е високо и чист въздух.
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 14 Авг 2013, 18:08

В Червен бряг има проблем с приемането на 57канал. От тврс Червен бряг хванах само 41 и 51 канали. Слаб сигнал на 57 канал успях да хвана от посока връх Ботев. Според мен има някакво смущение на тази честота, защото като пусна сигнала през антенния усилвател, 57 канал съвсем изчезва и регулировката на усилването не помага. Няма заети съседни канали, които евентуално биха попречили на приемането. Ето показанията според скромния ми измервателен уред тук:

C41 - Mer 29,5dB сигнал/качество 100/100
C51 - Mer 29,5dB сигнал/качество 100/100
C57 - Mer 18dB сигнал/качество 80/50

Аналоговия сигнал се приема отлично на хоризонтална поляризация. Липсва само излъчването от рртс Ябланица. Цифров сигнал хванах и на 32канал от рртс Белоградчик, но слаб и недостатъчен за сканиране. 49 и 53 не са налични. 23 канал от София също опитва да пробие, но мощния съседен 24(ьтв от връх Ботев) му пречи.
Аватар
plamen74
Нов
Нов

Мнениеот plamen74 » 18 Авг 2013, 15:49

При някой излизат ли при сканиране още шест броя с надписи: Program1; Program2... и .т.н., които са отделно от въпросните осем работещи програми? При мен излизат при сканиране, но само черен екран на DVB-T приемника, а на DVB-T2 даже изписва "Кодиран канал"?! На 57-ми мукс ги има!
Изображение

Назад към