Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северна България

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Re: Няма цифров сигнал

Мнениеот ЖОРО » 03 Сеп 2013, 10:11

@ sena5,
Приемането става само с външна антена обърната на 90градуса .. с усилвател !
http://www.cifronim.com/%D1%86%D0%B8%D1 ... tenna.html
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 03 Сеп 2013, 10:16

Тоест, трябва да имаме усилватели, за да приемаме цифров сигнал. Страхотно.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 03 Сеп 2013, 10:19

Това е село не е град все пак .. а и генерално покритието е силно в градове над 30000 души може да се приема с вътрешна антена под 30000 се слага външна ! а праг под 1000 антена с усилвател това е вписано още в плана през 2008г. ама кой да чете .. :D
ruul
Нов
Нов

Мнениеот ruul » 03 Сеп 2013, 12:15

Воев написа:Напълно сте прав. Единствената мотивация на НУРТС да не спре аналоговия сигнал беше, че приемниците за цифрова телевизия все още не са раздадени на социалнослабите, а не че не се излъчва цифрова телевизия в някои региони. Но тъй като НУРТС е частна компания, собствениците ѝ разсъждават на пазарен принцип и не се чувстват отговорни по отношение на това, че оставят редица хора без сингал. Този акт може да се тълкува и като нарушаване на националните приоритети.

Аз обичам като захапя един проблем да го човъркам до дупка - така след като разбрах, че декодер с ваучер можело само от конкретен магазин, съответно направих сметка че от село Крушуна примерно до Плевен на хората ще им се върже пътя едно 20 кинта, за да си вземат "безплатния" декодер на стойност 35 лв. Писах на магазина за Плевен, леко гневно писмо - как очакват социално слаби старци с бастуни да се дондуркат по 50-70 кл да плащат автобус, влак и такси за да си вземат декодерите. Оказа се че от магазина са ок, да доставят на хората декодерите на адрес, но нямали връзка с общините и не знаели как да стигнат до хората.

Еми как - натоварват един бус с декодери спират на мегдана и сливи за смет - или обратното! Аз разбирам, защото схемата е измислена така, че хората де се откажат от тази скромна социална придобивка.

Освен това се оказа, че нямат нищо напротив да ми съдействат ваучера да го ползвам и в София. Даже избрах магазина! Което признавам си е похвално, тъй като очаквах въобще да не ми отговорят на писмото.

Сега остава някой по-млад да им помогне да старчетата да си поръчат декодерите онлайн или по телефона - защото социално слабите баби едва ли имат интернет.

Всичко това ви го пиша тук, за да стигне до повече хора. Аз ако бях там щях да ги организирам бабите на опашка - да им поръчваме декодери!
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 03 Сеп 2013, 21:31

ЖОРО написа:Това е село не е град все пак .. а и генерално покритието е силно в градове над 30000 души може да се приема с вътрешна антена под 30000 се слага външна ! а праг под 1000 антена с усилвател това е вписано още в плана през 2008г. ама кой да чете .. :D

Няма нужда да чета плана, за да ми е ясно, че това е дискриминация. Хората в големите градове масово не гледат ефирна телевизия за разлика от тези по селата. И защо в селата да няма цифрова телевизия, след като до вчера е имало аналогова, имало е и ретранслатори, тоест има изградена инфстрактура, която пак е собственост на НУРТС и по неясни причини ще бъде оставена да ръждясва и да се разпада, вместо да се използва? И какво, ако бях чел плана тогава, когато и Вие сте го чел? Прочитането му щеше да ми помогне да го променя в полза на гражданите на държавата ли?

@ruul,
Бях чел някъде в интернет статия, че няма да се налага декодерите да се получават от магазините в областните градове, а ще бъде организирана схема, по която да бъдат доставени в пощенските клонове във всяко село.
maj4
Нов
Нов

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северозападна България

Мнениеот maj4 » 05 Сеп 2013, 09:06

Да се пожаля и аз
На кратко какъв ми е проблема. Купувам на татко този http://www.most-sz.com/componentdetails.aspx?id=49135телевизор . Закарвам го на село /с. Гостиля обл. Плевен/, където правя опит с аналоговата антена да хвана цифрова ефирна ТВ /разбира се променяйки положението и вертикално/ резултат никакъв.
Слагам телевизора в колата и от там та на Кнежа /на 15 км. от с. Гостиля/ влизам в първия магазин за електроника взимам тази антена http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=bg&scy=bg&ctn=SDV5120/10. От тук с тази антена, този телевизор изкара 8 цифрови програми на кристал /това в Кнежа/ От там телевизора в колата, мръсна газ на село, монтиране на телевизора и антената и нищо.
Въпросът ми какво да се прави от тук натък, на кой да се оплача и към кой да се обърна. Извода за мен е че в това село няма цифров ефирен сигнал. Към момента в селото се приема само БНТ1 за по 5 часа /аналогова/. 1 септември мина и старчоците ще останат без телевизия каквито и телевизори и устройства да имат. Разпитвах в селото да ли някой не хваща цифрова ефирна тв. истината е че старците въобще си нямат на идея за какво иде реч, имам чувство че за тях това е някакво тайнство което очакват да се случи. Сигурен съм, че на много места е така. Звънях и на националния тел 070012344 /3 пъти/ да ги питам кога в това село ще има цифрова ефирна тв, нищо смислено не можаха да ми кажат Ако някой има информация за този район моля да сподели или идея какво да правя.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северозападна България

Мнениеот ЖОРО » 05 Сеп 2013, 09:53

Антената не отговаря за прием в селски район ! за селски райони се слагат външни активни антени цените варират от 30 до 220лв в зависимост от усилване,производство, качество.. пиши ми на лични и ще ти кажа кой са добри ..
sena5
Нов
Нов

Re: Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северна България

Мнениеот sena5 » 16 Сеп 2013, 16:40

Няма цифров сигнал в с.Мусина, 25 км от Велико Търново, 20 км от Павликени. Във Велико Търново се хваща цифров сигнал и със антената на телевизора, а в селото с антена LEETH,като обръщаме ориентацията на малките пръчки вертикално не се хваща никакъв сигнал. Декодер имам.
newto
1000+
1000+

Мнениеот newto » 16 Сеп 2013, 16:48

Но ти не четеш ли какво са писали хората в тази тема преди твоето мнение? За селските райони е необходима външна антена(която да е пригодена за вертикална поляризация). Защо се мъчиш с вътрешна антена?
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 16 Сеп 2013, 16:59

LEETH не е вътрешна антена , а колегата да пробва в други посоки да я насочи.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 16 Сеп 2013, 17:00

тя Leeth май си е външна, снимка от гугъл:
Изображение
sena5
Нов
Нов

Мнениеот sena5 » 16 Сеп 2013, 17:21

@newto,

Антената е външна, закачена на покрива и има усилвател. Не зная модела, марката е LEETH и много прилича на тази (линк). Входовете в кутийката се различават - има един за POWER, един за UHF и един за VHF. Кабелът за POWER е свързан към втора усилвателна кутийка, която е включена към тока, и от нея може да се настройва силата на усилване. Кабелът за сигнала към телевизора или декодера идва от втората кутийка.

Самата антена има два кабела, един от предните пръчки и друг от овалния обръч зад чинията. Не съм сигурен как трябва да свържем тези кабели към първата кутийка с входовете VHF, UHF.

Трябва да отбележа, че вече почти не можем да хванем аналогов сигнал с тази антена, а преди беше почти идеален. Картината е много лоша, черно-бяла, на звездички, прескача. При насочването на антената всеки сантиметър има огромно значение и при най-малкото разместване се разваля още повече вече лошата картина. Става въпрос за аналогов сигнал, а да не говорим за цифров...

Антената, която имаме, би трябвало да върши работа за цифров сигнал, нали така?
newto
1000+
1000+

Мнениеот newto » 16 Сеп 2013, 17:30

Вероятно вече не се лови добре аналоговия сигнал в това населено място, поради причината, че
в ТВ кулите беше направена корекция на поляризацията на аналоговия ТВ сигнал. Вече и аналоговия и цифровия сигнал се излъчват с вертикална, а не с хоризонтална поляризация. Ако антената ви е пригодена и за вертикална поляризация е напълно възможно, при завъртането на пръчките й на 90 градуса, всичко вече да се приема добре. Както аналоговия, така и цифровия сигнал. В посочения линк е видно, че въпросната антена е с хоризонтално разположени пръчки. А е нужна външна антена с хоризонтално разположени, за да няма проблем с цифровия и аналоговия сигнал.
sena5
Нов
Нов

Мнениеот sena5 » 16 Сеп 2013, 17:42

Антената е с хоризонтално разположени пръчки, но пробвахме да я завъртим на 90 градуса, така че да са разположени вертикално, и нямаше подобрение в аналоговия сигнал. Цифров пак въобще нямаше.
Последна промяна 1 на sena5, променена общо 16 пъти
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 16 Сеп 2013, 17:42

Кабела от малките елементи(логопериодична част) - към входа UHF(дециметров обхват); кабела от сгънатия дипол зад "чинията" - към входа VHF(метров обхват). За метровия обхват(5-12 канал) приемането е от противоположната посока.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 16 Сеп 2013, 17:48

sena5 написа:Антената е с хоризонтално разположени пръчки, но пробвахме да я завъртим на 90 градуса, така че да са разположени вертикално, и нямаше подобрение в аналоговия сигнал. Цифров пак въобще нямаше.

Аналоговия вече го забравяйте, нали обещаха да го спират на 30 т.м.Съответният сгънат дипол VHF и кабела му могат да отпаднат.
Възможно е претоварване тунера от много голямо усилване - опитайте да намалите усилването(power) или изключване със съответното копче.
Последна промяна 1 на popovp, променена общо 16 пъти
sena5
Нов
Нов

Мнениеот sena5 » 16 Сеп 2013, 18:00

Аналоговия ще го забравяме, но цифровия го няма никакъв. Тази антена е външна, има усилвател и ако разбирам правилно, би трябвало да хваща цифровия сигнал. Но никак не можем да хванем цифров, пръчките ги завъртяхме вертикално, часове сме си играли да въртим и нагласяме антената, силата на сигнала според декодера никога не надвишава 0%, а качеството прескача между 0% и по-високи стойности. Естествено никакви програми не намира като търси.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 16 Сеп 2013, 18:13

Усилвателя по правило би трябвало да е непосредствено до антената или свързан с нея с много къс кабел! Ако е дълъг кабела до усилвателя(повече от ок. 10м), усилват се и смущенията, собствен шум на кабела и резултата е отрицателен. Проверете кабелите, F- конекторите, напрежението за усилвателя.
sena5
Нов
Нов

Мнениеот sena5 » 16 Сеп 2013, 18:44

Не съм на село пак да пробвам, но упражнението е непосилно за старци като няма силен сигнал. Спират ТВ за старците, защото в градовете има силен сигнал.
Аватар
ibonevkz
Нов
Нов

Мнениеот ibonevkz » 16 Сеп 2013, 18:58

sena5 написа:Аналоговия ще го забравяме, но цифровия го няма никакъв. Тази антена е външна, има усилвател и ако разбирам правилно, би трябвало да хваща цифровия сигнал. Но никак не можем да хванем цифров, пръчките ги завъртяхме вертикално, часове сме си играли да въртим и нагласяме антената, силата на сигнала според декодера никога не надвишава 0%, а качеството прескача между 0% и по-високи стойности. Естествено никакви програми не намира като търси.

В началото на симулкаста и аз имах подобен проблем. При мен е хващането на отразен сигнал ... Макар да говоря за Южна България. Та, ако си на място без пряка видимост към близките предаватели, то ти може да хванеш отразен сигнал от други такива предаватели за съседни области. Тоест провери си съседните области на коя честота са и започни да търсиш. Играчката е голяма, но няма начин да се справиш иначе. Ето за това и аз си играх толкова време, за да разбера от кой предавател хващам и коя е вярната посока за моят дом. Пожелавам ти успех с търсенето!

Назад към