Цифрова ефирна в селата

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
georgi7
Нов
Нов

Цифрова ефирна в селата

Мнениеот georgi7 » 24 Сеп 2013, 08:16

Преди около 4-5 месеца бях създал такава тема, но модераторите ми я изтриха като ми казаха, че си има достатъчно теми и ми я включиха в цифрова ефирна телевизия в югоизточна България. Моята идея беше всеки където има проблем в съответното населено място да го сподели, но уви явно много интереси се засягат както винаги и затова тази тема беше неудобна.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: Цифрова ефирна в селата

Мнениеот Георги » 24 Сеп 2013, 09:16

georgi7 написа:Преди около 4-5 месеца бях създал такава тема, но модераторите ми я изтриха като ми казаха, че си има достатъчно теми

И съвсем правилно са направили - наистина отдавна има достатъчен брой теми, посветени на цифровизацията в страната ни. Да започне да се дели цифровизацията на такава в села, градове, махали и курорти е ненужно. :No
georgi7 написа:Моята идея беше всеки където има проблем в съответното населено място да го сподели, но уви явно много интереси се засягат както винаги и затова тази тема беше неудобна.

За споделяне на проблем, новости и впечатления, свързани с прием на цифрова наземна ТВ в съответното населено място има отдавна създадени за целта теми:

- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в София и околностите;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в югозападна България;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северозападна България;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в северна България;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в южна България;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в североизточна България;
- За Цифрова ТВ(DVB-T MPEG4) в югоизточна България;
Ако прочетеш темите отгоре-отгоре ще забележиш колко страници вече са изписани по въпроса с проблемното приемане, както и вече споменатите в дискусиите села. :Book
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
georgi7
Нов
Нов

Мнениеот georgi7 » 24 Сеп 2013, 10:44

Да няма смисъл от нищо да се пише в този форум, защото всичко се размива. Всички предаватели са в градовете и покриват наоколо населените места. Малко хълмче да са зададе или пък както Жоро беше писал самолтче да прилита и няма Цифров сигнал до с."X". Самите ние като народ се дърпаме в казана ама така ще е.
Аватар
cifronim
500+
500+

Мнениеот cifronim » 24 Сеп 2013, 11:09

Една част от проблема е невъзможността на хората от тези ригиони да си купят качествени антени. Защото каквото и да си говориме с една DAT или FUNKE тия 5% могат да станат 1% без проблем :Hmmm
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 24 Сеп 2013, 12:36

Абе пич при наличие на 5 кули в радиус между 8 и 25 км няма и помен от сигнал в момента( с 3 различни антени със и без усилвател съм пробвал) сила сигнал =0;качество 0-10-35-100-0.........
Антени съответно логопериодична 10Дб, Яги 12Дб, самоделка от медна тел с рефлектор 12Дб , добавям им и усилвател 20Дб и пак нищо.
Честно казано се съмнявам и че след като изключат аналога нещо ще се промени.
Защо да купувам антени от по 200-300 лева, когато няма какво да уловят?
Със самоделката от от 2.5кв. медна тел и рефлектор, например в Мюнхен ловят сигнал от Залцбург, което е няколко десетки пъти повече километри от най-отдалечната ми релейка тук.
Пиша това по повод, че величията на форума тук непрекъснато твърдят, как мощноста на предавателите нямала чак такова значение........
Поздрави !
Последна промяна 1 на Vass, променена общо 24 пъти
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 24 Сеп 2013, 13:27

georgi7 написа: Всички предаватели са в градовете и покриват наоколо населените места.

Не бих се съгласил. :No
Къде са разположени предавателите Ботев, Петрохан, Орелек, Снежанка, Еделвайс, Кърнева ливада, Стръмни рид, в кой град? ???
georgi7 написа: Малко хълмче да са зададе или пък както Жоро беше писал самолтче да прилита и няма Цифров сигнал до с."X".

Я да видим как 'хълмче по хълмче' нашия цифров ТВ сигнал достига до Скопие и до Хаклкидики ;)
georgi7
Нов
Нов

Мнениеот georgi7 » 24 Сеп 2013, 13:33

От връх Ботев цифров сигнал няма. Ами примерно в Сливен има предавател и на НТС-то.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 24 Сеп 2013, 15:41

Сутринта в новините на БНТ1, показаха някакво изявлние по повод цифровизациата и беше споменато,че някакъв кмет на някакво село отправил запитване защо няма цифров сигнал,след като има ретранслатор в селото и кога ще бъде пуснат такъв,одговорът на въпросът беше,че няма да се пуска цифров сигнал от този ретранслатор,защото щял да смущава другите предаватели. Аджаба питам се след като кметът на селото е поставил въпросът, явно в това село не се хваща цифров сигнал от друго място. Явно много села ще останат без сигнал, а ретранслаторите ще останат да стърчът безполезно,ако няма клетки на мобилните опетатори най добре ще е братята роми да ги демонтират и предадът за скрап.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 24 Сеп 2013, 16:30

georgi7 написа:От връх Ботев цифров сигнал няма. Ами примерно в Сливен има предавател и на НТС-то.

Я прочети тук http://forum.predavatel.com/viewtopic.php?f=23&t=20728&start=720 и тогава кажи че няма цифров сигнал от връх Ботев ;)
denyo
Нов
Нов

Мнениеот denyo » 24 Сеп 2013, 17:36

@ Stani,
Да, тия дни се опитвам да проумея как работи SFN (едночестотната) DVB-T мрежа и хич не е просто. Само мога да предположа, че мрежата в БГ се изгражда от племеника на някой власт имаш, който разбрал недоразбрал как работи туй чудо, е скалъпил там някакъв проект колкото да отбие номера. Важното е да се усвои хонорарчето, пък че няма да е качествена мрежата... ами да му мислят бабите по селата. За безумната информационна кампания не ми се говори, как успяха да изхарчат (усвоят) толкоз много пари - не знам.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 24 Сеп 2013, 19:16

Да и от това страда българскиат данъкоплатец.
tv_maniac
100+
100+

Мнениеот tv_maniac » 24 Сеп 2013, 20:26

denyo написа:За безумната информационна кампания не ми се говори, как успяха да изхарчат (усвоят) толкоз много пари - не знам.

То няма нужда от говорене - връзваш единият край на кабела около врата, а другият за тавана и си цифровизиран. Или поне се отърваваш от рекламите за цифровизация. :Happy
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 25 Сеп 2013, 00:43

@ Георги,

Срам за цифровизацията ни след като на ок.12км от Копитото, в с.Бистрица(над панчерево) в околностите на столицата София се мъчат с външна антена дори с усилвател и резултата е 0% сила/качество!Мисли се за големи скъпи ок.2м антени, приемане от по-далечни дистанции(примерно Петрохан)...
Изображение
Червена зона - зона на въдимост.Време е за размисъл!

P.S. И една ПОДРОБНОСТ ЗА КОРЕКЦИЯ: Данните за координатите на Копитото в "Карта" за София(23 гр. 29мин Е, 42 гр 45 мин N) са некоректни и показват Копитото на североизток от София(кръстчето):Изображение
докато реално е в противоположна посока, някъде ок.42.6369N/ 23.244E:
Изображение
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 25 Сеп 2013, 09:47

popovp написа:Срам за цифровизацията ни след като на ок.12км от Копитото, в с.Бистрица(над панчерево) в околностите на столицата София се мъчат с външна антена дори с усилвател и резултата е 0% сила/качество!Мисли се за големи скъпи ок.2м антени, приемане от по-далечни дистанции(примерно Петрохан)...

Четох дискусията по този повод в този форум
Не разбирам защо са се 'хванали' за Копитото като 'удавник за сламка', все едно НАТО е унищожило и старата ТВ кула в града ни и Петрохан.... :-\
Не може да не излезе сигнал там - за илюстрация, popovp можеш да направиш още две карти на хипотетично/теоретично покритие на Старата кула и Петрохан за да се види по-нагледно. Отделно вече се споменава, че има и излъчвания от вр.Ботев, така че не би трябвало да има проблем в това село. :Idea
denyo
Нов
Нов

Мнениеот denyo » 25 Сеп 2013, 11:22

Не че не съм казвал, но предполагам логиката ни от аналоговото приемане не важи за цифровото едночестотно.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 25 Сеп 2013, 13:25

А аналоговия сигнал от къде сте го хващали до сега?Питам защото имам приятели в Бистрица и Железница и те са ми казвали, че винаги са имали проблеми с приемането на аналоговия сигнал от Копитото, но ако трябва да съм честен не съм ги питал от къде са го хващали!Може би старата телевизионна кула ще функционира именно заради тези райони, които нямат видимост към Копитото?!

PS И ако мога да помоля колегата, който е качил картата оцветена в червено да даде сайта, защото ми е интересно според тази карта до къде хвърля сигнал Копитото! ;)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 25 Сеп 2013, 15:11

Въпреки че Георги както винаги е тенденциозен и пак ще ме изгони, щото му е кеф, ще кажа - това, че поради релефа има сигнал в Скопие, не означава, че същият този релеф не може да възпрепятства наличието на сигнал на 5 километра от София. И така вместо с обикновена външна антенка, бабите на село ще трябва да приемат телевизия с антена с усилвател за минимум 30 лева! Престанете да защитавате оня идиот Цветан Василев. ЖОРО си го каза ясно - сигналът ще е скапан и няма да става за нищо. Дори Веселин Божков призна, че ще има много региони, където сигнал няма да присъства.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 25 Сеп 2013, 17:56

UGLY_BOY написа:Въпреки че Георги както винаги е тенденциозен и пак ще ме изгони, щото му е кеф,

Ако пишеш само по темите, не се заяждаш(както в момента), не тролстваш и не пишеш офтопици не бих те 'изгонил'. Но ако го правиш, а виждам, че продължаваш, този път те чака тримесечен бан. :Excl

Сега обратно към темата - защо да не може да се приема в с. Бистрица сигнал от същия предавател, който се е приемал там и досега, само че вече цифрово?
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 25 Сеп 2013, 19:10

nikitrz написа:
PS И ако мога да помоля колегата, който е качил картата оцветена в червено да даде сайта, защото ми е интересно според тази карта до къде хвърля сигнал Копитото! ;)

http://www.heywhatsthat.com/main-0904.html

Multi-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-frequency_network

Single-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Single-frequency_network
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 25 Сеп 2013, 20:48

Благодаря за изказаните мнения!
Колегата по-горе ме изпревари със сайта heywhatsthat.com.
Снимки са правени:
Старата кула
Изображение

Петрохан
Изображение

вр.Ботев
Изображение
От старата кула и Петрохан - в зона на "сянка", от вр.Ботев има видимост, но голямо разстояние ок.130 км.По-нататък ще се проверява във всички посоки с наблягане към старата кула(Яворов).

Назад към