Тема за плюене по цифровизацията

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Роси
1000+
1000+

Re: Тема за плюене по цифровизацията

Мнениеот Роси » 11 Ное 2013, 12:40

qakal написа:Пловдив толкова много хора които гледат ефирна телевизия

Колко много? (20%, 80%?) Или, ако има публикуван този резултат от преброяването, може ли линк.
(впрочем преброяването беше не 2012, а 2011 г., 1 - 28 февруари)
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 11 Ное 2013, 17:30

Ето резултатите:
http://www.nsi.bg/census2011/PDOCS2/Cen ... ings_7.xls
ако сметнем грубо - около 21% ДОМАКИНСТВА за цялата страна гледат само ефир, около 20% - в градовете, около 23% в селата.Процента на хората не мога да ти кажа, но ако сметнем средно 2 души в домакинство... Подчертавам - това са хора които са декларирали, че гледат само ефирна телевизия.
Не говорим за 2-ри, 3-ти, телевизори, вили , коли и други, които се ползват от хора декларирали, че гледат кабелна или сателитна телевизия.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 11 Ное 2013, 18:08

Много благодаря, вкл. за кратката интерпретация!
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 12 Ное 2013, 12:30

ibonevkz написа:Симулкастта си беше освен тестови период за предавателите и мрежата, период в който българите трябваха да преминат от аналогова в цифрова. Оправданието, че трябвало на социално слабите да се раздадат декодери или че не сме чули и видели не е грижа за останалите, които предвидливо още от самото начало са минали към цифровата ефирна. Тоест даже 7 месеца бяха предостатъчни хората да се снабдят с устройствата и да си гледат телевизия. Проблема си остана само, за онези, които имат сет-топ-боксовете, а нямат покритие. И така. В друга тема бях писал, че за мен е радостно да гледам толкова много програми, а преди това гледах 1 и половина със снеговалеж.

Ето за това написах, че
Ние българите сме хора, които обичаме да правим нещата принудително. Тоест, само когато ни опре ножа до кокалчето. Малко са онези, които експериментират и въвеждат новото, докато се тества и се види къде и какво и как.

И нека, все пак, не забравяме, че не сме по-развита държава от Гърция, Турция и Румъния. Тогава защо те продължават аналоговото излъчване, а ние - не? Ако симулкастът беше факт, пак щеше да можеш да гледаш повече програми на село.

gakal написа:1.Не бива да сравняваме покритието на цифровата ТВ ,постигнато след 3 години работа, с това на аналоговата, правено над 30 г.

Нека не забравяме, че в продължение на 30 години е градена не само мрежа, а са изграждани телевизионни кули, радиорелейни и оптични трасета. Сега се ползва вече наличната инфраструктура, за да се подменят аналоговите предаватели с цифрови. Това отнема много по-малко време и ресурс.
Аватар
ibonevkz
Нов
Нов

Мнениеот ibonevkz » 12 Ное 2013, 13:56

UGLY_BOY написа:
ibonevkz написа:
Ето за това написах, че
Ние българите сме хора, които обичаме да правим нещата принудително. Тоест, само когато ни опре ножа до кокалчето. Малко са онези, които експериментират и въвеждат новото, докато се тества и се види къде и какво и как.

И нека, все пак, не забравяме, че не сме по-развита държава от Гърция, Турция и Румъния. Тогава защо те продължават аналоговото излъчване, а ние - не? Ако симулкастът беше факт, пак щеше да можеш да гледаш повече програми на село.

От 3-4 Март имам цифрова на село, а Симулкаста беше от 1 Март (да си припомним) ... и какво, заради него едва когато спря Аналоговото излъчване успях да покажа, че има цифрова телевизия. Защото нямаше алтернатива. Така ставаше, когато решат да гледат нещо и цифровото излъчване на даден канал го нямаше или накъсваше и роднините ми веднага сменяха на аналогова. Та така, Симулкаста бе тестови период за да намериш и настроиш своя приемник. Така, че не ми говори за дълъг период на Симулкаст, тъй като и да искаш не гледаш по това време 100% цифрова телевизия. Сега вече накъсванията ги няма, както и това, че сигналът от предавателите е усилен. :)

А това, че другите около нас държави все още не са преминали, нас какво ни касае? Тук не трябва да има база на сравнение с това колко им е срока на симулкаста и кога и как ще го направят. Сега на нас ни е важно да имаме качествена услуга и да гледаме повече канали свободно.
ТСБ
100+
100+

Мнениеот ТСБ » 13 Ное 2013, 07:54

Тази сутрин за пореден път bTV Lady и Ринг БГ са само по емблеми без звук , а пък Диема Фемили се опитва да е на авто. 16:9, като е изрязала картината си от горе и от долу.
denyo
Нов
Нов

Мнениеот denyo » 13 Ное 2013, 20:29

И аз това забелязах преди малко. На Диема Фемили при 4:3 ТВ и Aspect 4:3LB ми се изрязва по една лента отгоре и отдолу. Като превключа на 16:9 ми излиза нормално цялата картина. Това може би е пример за 4:3 телевизия която е пуснала сигнал че е 16:9. Или опит да се пусне 16:9 на TV7 примерно, но не са уцелили канала, подобно на разменените EPG навремето. Не знам от кога е така, понеже не го гледам тоя канал. Но със сигурност за целите на цифровизацията са подбрани най-кадърните ни инжинери. С конкурс и сичко както си му е реда. Ама то туй цифрофикацията сложно нещо, как да се стикова само за 6 месеца симулкаст и няколко години тестово излъчване преди това.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 20 Ное 2013, 11:30

ibonevkz написа:А това, че другите около нас държави все още не са преминали, нас какво ни касае? Тук не трябва да има база на сравнение с това колко им е срока на симулкаста и кога и как ще го направят. Сега на нас ни е важно да имаме качествена услуга и да гледаме повече канали свободно.

Така е, колега, съвсем не оспорвам предимствата на цифровизацията. Просто коментирам, че след като не сме по-развита икономически държава спрямо съседните нам, а вече сме приключили с аналоговото излъчване, то най-вероятно властимащите имат други мотиви да бързат толкова. Не забравяйте, че понякога не действието е важно, а мотивът, който стои зад него. Сигурен съм, че за нашите управляващи и олигархията зад тях цифровизацията е просто поредната схема за източване на държавни средства в нечий частен джоб.

Колкото до качеството на сигнала - да, прав си, ibonevkz - на село ретранслаторът работи с пълна сила и доста от хората са доволни, че гледат много програми, и то с кристално качество, а не на снежинки. Една от социално слабите жени в моето село дори гледа телевизия с диск (вместо антена), окачен на стената в стаята ѝ. Силата на сигнала е 63 процента, а качеството - 97.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 29 Ное 2013, 21:14

Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 30 Ное 2013, 11:58

Това е много добър анализ на Капитал, който е подходящ за основната закована тема тук по-горе, не за настоящата.
Има едно интересно уточнение вътре в статията - че в момента, в който примерно НУРТС започне да излъчва платени канали, ще го треснат с балтията на авторските отчисления.

Най-важното в статията обаче е това, че организациите за колективни права започват да събират двойна такса за едно и също (не намаляват таксите за телевизиите, разделяйки правата между тях и операторите).
Аватар
PGF
500+
500+

Мнениеот PGF » 02 Дек 2013, 21:52

Извинявам се на тези които ще прочетат това писание, но фактите са следните.1Гледам репортаж по Нова за събитията в Украйна 19ч.и изведнъж картината пикселизира качеството играе мажду 50 и 90 процента.2Гледам Кнал 1 20.00ч по същата тема отово пиксели .3 Гледам Тв Европа 21ч.33мин същия случай.Та се питам дали това не е лека форма на липса на достъп до информация (затъмнение.За сведение имам оптична видимост и към двете тв. кули в София.За антени и други такива проблеми от техническо естество няма смисъл да говорим .Там всичко наред ,а и с това се занимавам.Може да ви се стори параноично ,но това е един много изискан начин за филтриране на информация.Не ангжирам никой с мнението си , но ако някой друг е забелязал това СТРАННО СЪВПАДЕНИЕ ,моля да го сподели.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 02 Дек 2013, 23:04

Много интересно,не съм го забелязал,имаш в предвид,че това се прави от самите телевизий или че се заглушава сигнала точно в този момент?
ktamara
100+
100+

Мнениеот ktamara » 03 Дек 2013, 09:59

Нещо много задълбахте в сферата на коспирацийте
Аватар
PGF
500+
500+

Мнениеот PGF » 03 Дек 2013, 18:25