Румънските DVB-T2 мултиплекси

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
ozren69
100+
100+

Re: Румънските DVB-T2 мултиплекси

Мнениеот ozren69 » 31 Окт 2016, 21:29

Аз опитах и хванах нещо.Тази вечер насочих Дат -75 антената към Александрия/88 км/ да проверя 42 к и резултатът е налице:
1.Синапс Бит 2:
https://www.youtube.com/watch?v=S-gmqnWOBsQ
2.Стронг 8202:
https://www.youtube.com/watch?v=KlXd9LqDxrU
3Оптикум лион 2М:
https://www.youtube.com/watch?v=X8v9wkNCx3g
Не знам каква е мощността но така ме устройва.
Аватар
yuliqn
500+
500+

Мнениеот yuliqn » 31 Окт 2016, 21:49

16070832.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ozren69
100+
100+

Мнениеот ozren69 » 01 Ное 2016, 08:57

Tази сутрин сигнала от Александрия е още по силен.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 02 Ное 2016, 10:34

ozren69 написа:Аз опитах и хванах нещо.Тази вечер насочих Дат -75 антената към Александрия/88 км/ да проверя 42 к и резултатът е налице:
1.Синапс Бит 2:
https://www.youtube.com/watch?v=S-gmqnWOBsQ
2.Стронг 8202:
https://www.youtube.com/watch?v=KlXd9LqDxrU
3Оптикум лион 2М:
https://www.youtube.com/watch?v=X8v9wkNCx3g
Не знам каква е мощността но така ме устройва.

Поздравления за успеха с още един мукс!
Мощността според Transmitters Ro плана е 2.5 kW:
name
Alexandria
description
ASL: 45+70 m URH-FM DVB-T2 (+68 m) E42h - 2,5 kW - Mux 1 (planned) E33h - 2,5 kW - Mux 2 (planned) E31h - 2,5 kW - Mux 3 (planned)

Реалната излъчвана може само надлежните да кажат.

Забелязва се различие в бързината на сканиране, колебания на сигнала, но реално сравнение м/у приемниците може да се направи само при сканиране в един и същ момент.
Интересно ще е да се проверява как е през деня.

P.S.
42к е пуснат и от Турну Магуреле (23.10.)
23.10.2016 - a început transmisia DVB-T2 din amplasamentul Măgurele, în canalul 42. Vezi zona de serviciu, consultând harta, AICI

27.10.2016 - a început transmisia DVB-T2 din amplasamentul Bicaz, în canalul 26*.

28.10.2016 - a început transmisia DVB-T2 din amplasamentul Slobozia, în canalul 36*.

30.10.2016 - a început transmisia DVB-T2 din amplasamentul Târgu Neamţ, în canalul 26*.

01.11.2016 - a început transmisia DVB-T2 din amplasamentul Straja, în canalul 38*.

почти двойно по-близо до Плевен и с 2пъти по-голяма ERP(5 kW) спрямо Александрия. Теренът:
Изображение

Да не би приемът да е бил от там?

Зоната на покритие "расте":
Изображение

@yulian
Имаш по-добри теренни условия от плевенските, пречка може да са само сгради, доста по-близо си.Остава да провериш и 42к насочвайки на ок.70 градуса в ляво по възможност между сградите. Вероятно ще се наложи да изнесеш максимално навън антената - завъртане стойкатана ок. 90 гр. наляво и преместване антената в горната й част.Очакваме резултати за сигнала, приема нощ/ден.
И - как е 30к през деня?
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 02 Ное 2016, 13:22

Марина написа:
Atlantique написа:Марина, здравей, :)

Твоят прием на 30-ти канал, ако е наистина от Олтеница, силно ме обнадеждава и мен. (Днес в друг форум четох отзиви на 2-ма човека от Русе, и един от Силистра, които или не приемат никакъв сигнал от 30-ти и 36-ти канал, или е толкова слаб, че не се гледа).

Ако антената ти е насочена на север към Херъстрау, Олтеница ти се пада почти перпендикулярно, което вероятно е най-лошото като разположение и посока. И явно сигналът от Олтеница е силен, а и помага че си във високите квартали на Русе.

Това ми дава повод за оптимизъм, че и аз, макар и в ниските части на града, бих могъл да хвана гледаем сигнал. И все пак, при наличие на 2 предавателя на 30-ти канал (Букурещ-Херъстрау и Олтеница), дали не е възможно да приемаш от Херъстрау, който просто да е бил усилен от 13 септември ?!
:Hmmm

Здрасти Atlantique ;)

Съмнява ме денем да имам стабилен и толкова силен сигнал какъвто никога до момента не съм имала от старта на CH30 през миналата година. Освен това вчера ми направи впечатление, че сутринта около 9 на два-три пъти изключваха явно предавателя, защото както беше се заковал сигнала на 89 качество изведнъж за около 3-4 секунди се срина на 0 и пак излезе на 89, не плавно както се случваше от нормалното колебание на рефрактирания сигнал от Херастръу типично.

Действително антената идва със сериозен тилт в страни от предавателя както може да се види от долните скрийншоти, но все пак е някъде около 45°, а антената не е силно-насочена лого-периодична примерно а яги, която би трябвало да бъде по-толерантна към неточна настройка. Аз и преди с нея приемах аналогови сигнали чак от Молдова, когато имаше благоприятни климатични условия за пропагация. Всъщност и разположението ми е в Стар Здравец и нямам на северо-изток пречещи високи сгради, а щях да се радвам ако беше някъде около Левента, но какво да се прави :P

Изображение
Изображение
Изображение

Всъщност предавателят от там би трябвало да излъчва с добрите 1.3kW мощност. Надявам се и Гюргево да тръгне съвсем скоро за да може дори в най-ниските точки на Русе да се приема с антена монтирана до прозорец ;)

Изображение

Т.К. в русе 30к е с възможност да се приема от различни предаватели/ посоки, а в случая на Марияна и Юлиян посоките Букурещ и Гюргево съвпадат, нека се провери дали не приемате усиления и вече постоянно гледаем 30к от Гюргево. Имам предвид превключванията на сигнала и възможността Гюргево да е бил вече в тестов режим още през септември което е нормален период за тестове. Интересно е ако е възможна проверка в крайните североизточни зони(за да се избегне посока Букурещ) - например зони до Дунав мост, Свободна безмитна зона... Препоръчително - с логопериодична антена.
ozren69
100+
100+

Мнениеот ozren69 » 02 Ное 2016, 14:02

popovp вярно е че Турну Магуреле е по близо до Плевен но теренните условия са много по лоши - има доста хълмове по над 200 м н.в. и сигнала от там е в радиосянка , а и никога в миналото не съм имал аналогов прием от там дори и при тропо.Но това не пречи да пробвам и в тази посока.Иначе приема съвпада с посоката на Александрия ,няколко градуса в ляво или дясно и сигнала веднага се срива до негледаемите 31-37 % качество.
ivo333
Нов
Нов

Мнениеот ivo333 » 02 Ное 2016, 22:56

И аз да се отчета с пробите.

Търсен канал ch30 Гюргево.

Антена вътрешна -http://www.oneforall.com/antennas/sv9015-eco-line-indoor-antenna.html

Тунер-
https://www.aliexpress.com/item/FTA-Ful ... 18195.html

location Русе ,кв Възраждане,ет 3–(до норд),прегради два блока 9 ет. в посока хотела в Джурджо.

Резултат- сигнал няма или поне не го хващам с въпросната конфигурация...

Ако имате някъкви препоръки...
Предложете идеи за антена-или....нещо с което да постигна по-добри резултати!
Забележка- търся прием с минимални ресурси
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 03 Ное 2016, 19:06

ozren69 написа:popovp вярно е че Турну Магуреле е по близо до Плевен но теренните условия са много по лоши - има доста хълмове по над 200 м н.в. и сигнала от там е в радиосянка , а и никога в миналото не съм имал аналогов прием от там дори и при тропо.Но това не пречи да пробвам и в тази посока.Иначе приема съвпада с посоката на Александрия ,няколко градуса в ляво или дясно и сигнала веднага се срива до негледаемите 31-37 % качество.

И към Александрия нямаш пряка видимост, също налични пречещи високи хълмове. "Думата имат" рефракцията и дефракция основно от високите места на ок.40-50км. Очакваме по-нататъшни данни, но за приеми и през деня.
А знае ли се какви са били аналоговите мощности от двете места?
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 03 Ное 2016, 19:23

@ ivo333 Дай малко подробности (може и на "лични") - за "Норд" да имаме предвид нощния клуб на крайречната ул.Младост 71 ли, съответно 3-ет сграда с няколко ефирни антени на покрива.
Как проверява - места до северен прозорец, ръчна настройка за 30к (546 МHz) ли?
Как приемаш нашите муксове с тази антена, сигнал качество(сила)?
ivo333
Нов
Нов

Мнениеот ivo333 » 03 Ное 2016, 21:03

[quote@ ivo333 Дай малко подробности (може и на "лични") - за "Норд" да имаме предвид нощния клуб на крайречната ул.Младост 71 ли, съответно 3-ет сграда с няколко ефирни антени на покрива.
Как проверява - места до северен прозорец, ръчна настройка за 30к (546 МHz) ли?
Как приемаш нашите муксове с тази антена, сигнал качество(сила)?][/quote]

Да имайте предвид Норд,или Русенските кортове....!!!! НО аз не съм на тази ул. ами на "Доростол" и блоковете които ми пречат са 9 ет -осъм ,простор ,цибър,искър пр ги изброявам ....За тях иде реч, те са ми пречка.
Местата където съм проверил с тази антена са две стаи и тераса - нищо като % сигнал от RU
Приемам без проблем почти на 80% нашите канали от северната страна където търся романеску и малко по добре европа и фолклора.
ozren69
100+
100+

Мнениеот ozren69 » 03 Ное 2016, 22:32

Това са били аналоговите канали и мощности от които съм имал приием само на 42 к от Александрия:
JUDET LOCALITATE / LOCATIE CANAL PUTERE NORMA DENUMIRE POST DENUMIRE SOCIETATE OBSERVATII
off-set KW SISTEM
TELEORMAN ALEXANDRIA 48 0,300 PAL/G ANTENA 1 SC TV ANTENA 1 SA *
TELEORMAN ALEXANDRIA 42-8M 100,000 PAL/G PRO TV SC PRO TV SA -
TELEORMAN TURNU MAGURELE 52-8M 100,000 PAL/G ETNO TV SC ETNO FOLCLOR MEDIA SRL -
TELEORMAN TURNU MAGURELE 45-8P 0,100 PAL/G ACTIV TV SC COMPLEX SA
Приемът откакто обърнах антената към Александрия е постоянен 24 ч в денонощието без големи разлики в качеството на сигнала.Като ориентир радиостанциите от Александрия ги приемам с лекота ,докато тези от Турну Магуреле и нашия Никопол са много трудни и излизат с клизма само на най-високите точки около Плевен.
Аватар
Atlantique
100+
100+

Мнениеот Atlantique » 03 Ное 2016, 23:00

Мястото за което говори ivo333 e приблизително това:
http://www.bgmaps.com/link/496176A88367 ... 737D678CC1

Познавам го, защото наблизо живеят приятели, на които се случва да помагам с настройки на телевизора, инсталиране на декодер и др.под. Те самите са съвсем "скарани с техниката". ;)

Та, теоретичните показания за прием на сигнала от Гюргево точно в тази част на кв. Възраждане в Русе ме интересуват и мен, пък и още хора, на които от години "обещавам", че ще могат да гледат и румънски програми, като им настроя декодера. Ама то досега като нямаше почти никакъв сигнал - какво да сканираш и какво да настройваш, а и изобщо нямаше смисъл да се върти антената...
Аватар
Atlantique
100+
100+

Мнениеот Atlantique » 04 Ное 2016, 22:33

Интересно откритие, че производителите на антени за ефирен прием доста бързо се информират за новите предаватели в Европа.

Напр. от този адрес, ако се избере
http://www.oneforall.com/antennas.html > START WIZARD > Romania > NEXT >
и вместо пощенски код, се напише името на селище, напр. Giurgiu, от което може би се приема сигнал, се появяват най-близките предаватели...

Може да се напише и име на български град: Varna, Silistra, може да се разпознае дори на кирилица: Свищов, Белене, Никопол, Оряхово, Лом, и т.н. Появяват се няколкото предаватели в Румъния, които са най-близо да съответния български град.
:D :Clap
И информацията изглежда учудващо актуална!
Аватар
Марина
Нов
Нов

Мнениеот Марина » 05 Ное 2016, 00:10

Ако от района около парка не се приема гюргевския предавател със стайна антена не зная от къде другаде би могъл да се приема с такава. От там трябва да има директна видимост към предавателя.
The only impossible journey is the one you never begin.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 05 Ное 2016, 18:16

ozren69 написа:Това са били аналоговите канали и мощности от които съм имал приием само на 42 к от Александрия:
JUDET LOCALITATE / LOCATIE CANAL PUTERE NORMA DENUMIRE POST DENUMIRE SOCIETATE OBSERVATII
off-set KW SISTEM
TELEORMAN ALEXANDRIA 48 0,300 PAL/G ANTENA 1 SC TV ANTENA 1 SA *
TELEORMAN ALEXANDRIA 42-8M 100,000 PAL/G PRO TV SC PRO TV SA -
TELEORMAN TURNU MAGURELE 52-8M 100,000 PAL/G ETNO TV SC ETNO FOLCLOR MEDIA SRL -
TELEORMAN TURNU MAGURELE 45-8P 0,100 PAL/G ACTIV TV SC COMPLEX SA
Приемът откакто обърнах антената към Александрия е постоянен 24 ч в денонощието без големи разлики в качеството на сигнала.Като ориентир радиостанциите от Александрия ги приемам с лекота ,докато тези от Турну Магуреле и нашия Никопол са много трудни и излизат с клизма само на най-високите точки около Плевен.

T.Mагуреле 100кв доста по-високочестотен спрямо Александрийския 42к. И имам съмнение за излъчваните мощности, но както и да е. Важното след приключване последните цифрови настройки, пак да имаш 24/24 прием!
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 05 Ное 2016, 18:42

Марина написа:Ако от района около парка не се приема гюргевския предавател със стайна антена не зная от къде другаде би могъл да се приема с такава. От там трябва да има директна видимост към предавателя.

По ул.Доростол, зад Норд/парка:
Изображение

Много добри условия за прием и в южния "Здравец"
Изображение

Изображение

аналогично - Ж.К.Изток, Родина,
подобно - високите "Дружба", "Чародейка"...

Влошаване може да има точно в източни части на Русе, ако диаграмата на излъчване е "орязана"на югоизток/изток(нормално, имайки предвид мястото на предавателя - в най-източната част на града). Но да се изчака завършване настройките по SFN мрежата.
Аватар
yuliqn
500+
500+

Мнениеот yuliqn » 05 Ное 2016, 21:40

16110126.jpg
16110129.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 06 Ное 2016, 10:15

А така, добро начало за стайни(и не само) тестове. Похвално за активността! Тук показва граничен прием("накъсване" картината) но:
Лошото е, че със стайна трудно се определя от кой предавател е приема ако са активни няколко възможни. Ще е полезно да се свържеш и проверите при съгражданина ти ivo333 как е ситуацията при него, но със твоя приемник(неговия изглежда е без 5в захранване за активна антена).Ако може да направите тест и на открито(балкон) в различни посоки.Успех!
Аватар
Марина
Нов
Нов

Мнениеот Марина » 06 Ное 2016, 19:27

popovp написа:
Марина написа:Ако от района около парка не се приема гюргевския предавател със стайна антена не зная от къде другаде би могъл да се приема с такава. От там трябва да има директна видимост към предавателя.

По ул.Доростол, зад Норд/парка:
Изображение

Много добри условия за прием и в южния "Здравец"
Изображение

Изображение

аналогично - Ж.К.Изток, Родина,
подобно - високите "Дружба", "Чародейка"...

Влошаване може да има точно в източни части на Русе, ако диаграмата на излъчване е "орязана"на югоизток/изток(нормално, имайки предвид мястото на предавателя - в най-източната част на града). Но да се изчака завършване настройките по SFN мрежата.

Да, в района на моя блок нещата са приемливи, обаче така се получава, с по-скоро източно изложение отколкото североизточно изложение на стаята ми не се лови нищо със стайна антена. От друга страна антената на покрива работи прекрасно. Очаквах с гюргевския предавател да бъде малко по-розово положението, но явно горе-долу това ще бъде положението.
The only impossible journey is the one you never begin.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 07 Ное 2016, 14:27

При тебе е много добре, качество над 90% с малка антена, постоянно гледане както описваш. Стига ти да се запази така!
От североизток - само Олтеница Хотереле и то с външна антена.
При мойта проверка вчера в ок.16:30ч, Aл.Манастир - постоянно максимални показания на индикаторите качество/ сила за 30к, пак в широк обхват североизток/запад 90-100 градуса. За съжеление бях само със стар GSM и мога да покажа една снимка(клипа с H.263 кодек стана с ужасно лошо качество и от него изкарах само снимка с индикаторите).
36к Baneasa-Calarasi няма сигнал.

Изображение

[url][url=https://postimg.org/image/shdk8nlgz/]Изображение[/url]upload pic[/url]

Назад към