Близу спира ZDF по време на мачове....

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Martinski
100+
100+

Близу спира ZDF по време на мачове....

Мнениеот Martinski » 13 Мар 2014, 09:41

Привет,
Снощи Барсата ми се сториха скучни и реших да погледам ПСЖ по ZDF, както съм правил преди, понеже Ring BG е пикселизирана, пък и коментаторите не ме кефят. Пускам аз на немците и какво да видя:
Изображение
Подразних се жестоко и веднага ми изникнаха следните въпроси:
1. След като ZDF е FTA и след като те не кодират сигнала, защо близу лъже, че нямат права за България?
2. След като близу излъчва този канал в мрежата си "as it is", защо спират сигнала?
3. От къде на къде босфор медиа груп ще налага цензура, за да се гледат само техните канали?
4. Значи ли по тази логика, че RTL няма права за Формула 1 и ще го спират, понеже се дава по тв+ които имат правата?
5. По време на олимпиадата Slovenija 2, ARD/ZDF, France 2 имаха ли права за България или просто БНТ не са толкова алчни за рейтинг?

Преди много години, когато диемите излъчваха шамп лига в мрежата на тия имаше TF1 който също беше FTA и който точно по същия начин спираха, понеже там се даваше много спорт.
Роси
1000+
1000+

Re: Близу спира ZDF по време на мачове....

Мнениеот Роси » 13 Мар 2014, 10:54

Яаа, супер, супер интересна тема.
Близу като аванпост на защитата на дистрибуторски права? А стига бе. И bTV, може би със съдействието на някой орган от типа на Профон или пряко, са наложили това на оператор?! Направо не мога да повярвам.

Всъщност това е същинска демонстрация на цензура в чист вид - както е имало бели полета в печатните издания.
Изображение
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 13 Мар 2014, 11:35

Има ли смисъл да пиша на СЕМ и да ги попитам на какво основание се спира този канал или това си е политика на компанията и те нямат отношение?
Нелепо е когато по другите градове вървят скай спортс, долче спорт, сръбските спортклуб и всичките джазири за 15 лв на месец тия тарикати тук за двойно повече пари да спират един канал, който си го излъчват съвсем легално заради някви прищявки на някой..... :Hmmm
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 13 Мар 2014, 11:35

update:

мой човек от bTV ми каза, че те не са зад това.
Историята е директно между УЕФА и ZDF. УЕФА са тръгнали яростно да си следят правата по цялата верига; ZDF са платили само за територията на Германия.
Не знам как са стигнали точно до Близу - при моя кабелен оператор напр. няма такъв проблем. Дали ще се доберат и до него, времето ще покаже.

Не съм сигурен дали си е струвало усилието, тъй като единици са хората вътре в България, които ще предпочетат ZDF пред bTV групата за Шампионска лига. Явно в УЕФА са достатъчно богати, за да си позволят такива детайли.
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 13 Мар 2014, 11:39

Тогава защо ZDF не кодират сигнала както го правят RAI ?
Снощи и двата мача можеха да се гледат по поне 2 FTA телевизии, значи това с правата малко звучи не истина.
Убеден съм че само близу е спрял сигнала. Как така преди 2 седмици канала не беше спрян? Правата нали се договарят за сезон >:(
ivaylo333
100+
100+

Мнениеот ivaylo333 » 13 Мар 2014, 11:57

Да правят каквото си искат! Това ми напомня на един период от новата история на България, когато се диктуваше какво да се гледа и какво не!!!
Защо трябва да слушам на нашите коментатори глупостите цял мач? Защо трябва да търпя отвратителното качество на картината и разпънатия образ, който би трябвало да е 16:9?
1/3 от таксата, която плащам отива в гушите на БТВ на всичкото отгоре.
Затова имам сателитна антена, слабите канали на Астра на 19 градуса ги качват на 1N и вече ще могат да се гледат и на малка чиния. ARD и ZDF ги има и в HD вариант. Коментаторите са много точни, говорят ясно и разбираемо, оставят те да усетиш атмосферата на мача.
И Европейското през 2012 гледах по тези канали!
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 13 Мар 2014, 13:07

Да не би ZDF да са кодирали и оттук Близу, за да няма бланк на екрана, да са изкарали това (странно) съобщение
ivaylo333
100+
100+

Мнениеот ivaylo333 » 13 Мар 2014, 15:15

Това не е възможно, защото най-редовно я гледам на сателита.
И споменах това, че вече е преместена на Astra 1N, която не е орязана като 2C и може спокойно да се гледа с малка антена като булсатските.
Astra 1N - 19,2E, 11954 MHz, H, DVB-S, 27500, 3/4 е честотата на ZDF.

Това са едни и същи идиотщини от страна на кабелните оператори.
Преди години правиха същия номер с Формула 1. Когато умишлено спираха RTL. А RTL е винаги свободна и с достатъчно силен сигнал. Тогава на времето даже работеше свободно на аналогова и на цифрова сателитна. Сега няма аналогова на сателита, но RTL, ARD и ZDF са напълно безплатни!!!
Тогава по незаконен начин искаха да направят Формулата платена. Сега какво искат тези от БТВ: може би все по-голям рейтинг. Защото Близу правят това, каквото им наредят тези, които дават парите.
Само че аз ще ги отрежа изцяло.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 13 Мар 2014, 16:37

Е не знам. Кофти работа, ама ония се кълнат (bTV), че нямат пръст в тая работа. Може би ме пързалят.
tv_maniac
100+
100+

Мнениеот tv_maniac » 13 Мар 2014, 18:14

По принцип е напълно възможно бТВ да те пързалят. Но пък и Близу са такива защитници на териториалните права за излъчване, че в този случай човек не знае на кого да вярва. Преди време се оплакваха как другите ги конкурират чрез пиратски практики, а после те самите пуснаха една от Джазирите под името blizoo Fiber Power, ако не се лъжа (т.е. дегизирана като празен канал за тези, които не са на най-големия им пакет от програми на цифровата). Та може и да е някаква тяхна врътка - както спират предварително канали, които щели да приключват излъчване въпреки че рядко ги заместват веднага с нещо вместо да дадат път на Coming Soon-ите и Файбър Пауърите си (т.е. различни наименования на празните честоти при тях), а и при доста подновявания на договори се стараят да разкарат канала/ите от цифровата и да проточат преговорите, а да го върнат след време. И тук сигурно имат някаква далавера, но за съжаление нямам представа каква е.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходния пост
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 13 Мар 2014, 20:24

ivaylo333 написа:И споменах това, че вече е преместена на Astra 1N, която не е орязана като 2C и може спокойно да се гледа с малка антена като булсатските.
Astra 1N - 19,2E, 11954 MHz, H, DVB-S, 27500, 3/4 е честотата на ZDF.

Тя ZDF и преди това се приемаше на DVB-S2 с HD качество на картината. При липса на DVB-S2 приемник се приемаше от Hotbird.
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
ivaylo333
100+
100+

Мнениеот ivaylo333 » 13 Мар 2014, 20:56

HD-то е на друг транспондер. Качеството е по-добро на Астра. Затова дадох за пример тази честота.

Въпросът ми обаче беше защо спират излъчването на програма, която по закон е безплатна?
Аз имам сателит с DVB-S2 приемник, но други нямат и са ощетени, когато така им се спират програми.
Не желая да ми налагат по коя телевизия да гледам мача, независимо дали става въпрос за едно и също предаване или не.
Свободен канал, аз им плащам за да ми го преизлъчват с орязано качество, а на всичкото отгоре ми го спират, за да не го гледам на немски, а да гледам БТВ... :Fool

ПП - извинявам се, ако тонът ми е много рязък, все пак не искам да обидя никого във форума.
ktamara
100+
100+

Мнениеот ktamara » 14 Мар 2014, 09:20

Има си права за излъчване, които се ограничават от територията. В случая грешката е в ZDF, който не си кодират сигнала за извън държавата за която имат права за разпространение. Нормално е от УЕФА, взимайки милиони за правата за ШЛ, да контролират нещата.

Извода е че не бТВ са гадове, а просто УЕФА са про-та, които защитават умело бизнеса си. Може и ZDF някоя санкция да са отнесли
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 14 Мар 2014, 09:29

ZDF не може да кодира сигнала ! противозаконно е интересно ми е как в Турция ZDF не е била спряна ? :D :D :D
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 14 Мар 2014, 09:50

В какъв смисъл е противозаконно - понеже е обществена телевизия ли, какво?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 14 Мар 2014, 09:59

Всички общевствени медии в Германия трябва да се излъчват свободно !
както за територията на Германия така и за територията на цяла Европа !
Но има и друг парадокс .. Не видях дали сигнала на 13изток го е имало защото там вече излиза извън Европа и достига до западните части на Китай
megara
100+
100+

Мнениеот megara » 14 Мар 2014, 10:23

Така е, в Германия на обществените телевизии им е забранено да си кодират сигнала със закон. Те също държат на това и отстояват позицията си. В Италия например не е така и RAI кодират части от програмите си. У нас също, но на БНТ не им се играе чак толкова с техниката и са отделили БНТ Свят за международно излъчване. Във всеки случай обаче не е работа на нашите оператори да решават за кое ZDF имат права или не.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 14 Мар 2014, 11:15

RAI кодират противозаконно сигнала си и за това вече държавата ги съди .. :D :D :D :D
kikiface
500+
500+

Мнениеот kikiface » 14 Мар 2014, 12:35

Rai 2 често ми се случвало да излиза надписа Услугата е кодирана или няма- Близоо.
София, жк Овча Купел 2, бл. 9. Тук е високо и чист въздух.
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 14 Мар 2014, 14:08

ЖОРО написа:Но има и друг парадокс .. Не видях дали сигнала на 13изток го е имало защото там вече излиза извън Европа и достига до западните части на Китай

Имам спомени, че по времето на разни купи просто спираха сигнала на Das Erste и ZDF от Hotbird за времето на събитията, а после пак ги връщаха. Сега виждам, че разни неща от Сочи си се гледат и там.
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит

Назад към