Въпрос за програмата на Канал 1 през 90-те?

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
coolmax
Нов
Нов

Въпрос за програмата на Канал 1 през 90-те?

Мнениеот coolmax » 21 Ное 2016, 16:37

Здравейте, едно време като бях дете около 1994-1996 година Канал 1 си запълваха програмата с клипове предимно от 80-те. Аз израснах с тези клипове, а някой друг спомня ли си ги? По памет мога да си спомня тези:

Dire Straits - Money For Nothing
Electric Light Orchestra - So Serious
Michael Jackson - Billie Jean
Michael Jackson - Stranger In Moscow
Tina Turner - The Best
Kim Carnes - Bette Davis Eyes
ZZ Top - Gimme All Your Lovin'
Queen - I Want To Break Free
Pink Floyd - Another Brick In The Wall
Richard Clayderman - Ballade Pour Adeline
Diana Ross - Chain Reaction

Целта на темата ми е да допълним този списък, ако някой си спомня, защото ми е любопитно какви други клипове са били сред първите, които съм видял? Помня също, че и когато даваха тестовата заставка с цветовете преди да започне програмата пускаха музика, но не помня каква. Зората на демокрацията беше любопитен период, когато много хора за първи път имаха честта да видят какво са гледали и слушали западните хора през 80-те. 90 и повече % от клиповете, с които Канал 1 си запълваше програмата бяха от периода 1981-1990.
Последна промяна 1 на coolmax, променена общо 22 пъти
newto
1000+
1000+

Re: Въпрос за програмата на Канал 1 през 90-те?

Мнениеот newto » 21 Ное 2016, 17:05

coolmax написа:Здравейте, едно време като бях дете около 1994-1996 година Канал 1 си запълваха програмата с клипове предимно от 80-те. Аз израснах с тези клипове, а някой друг спомня ли си ги? По памет мога да си..

Аз помня тези песни, че излъчваха често https://youtu.be/QLQEH9FjDx8
https://youtu.be/sHgyB_PQ9Zg
https://youtu.be/w2ZSuJ1qpQo
ktamara
100+
100+

Мнениеот ktamara » 21 Ное 2016, 17:40

Sinead O'Connor - Nothing Compares 2 You
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 21 Ное 2016, 18:48

През 90-те една от заставките, с която започваха сериалите, беше с Howard Jones - What Is Love: https://www.youtube.com/watch?v=w34vnz_LEX4
А тази я пускаха като фон върху тестовата таблица с цветовете - Frank Mills - Music Box Dancer: https://www.youtube.com/watch?v=9LRsYn9ufY0
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 21 Ное 2016, 21:30

Не зная дали някой помни вече, но в началото на 90-те, някъде 1993-1994 г. по Канал 1 след края на програмата вечер се излъчваха предавания на MTV (онази истинската и оригинална музикална телевизия, с цяло лого, която едно време излъчваше музика), като това си беше напълно законно и договорено с музикалната телевизия, дори водещите бяха записали обръщения към българските зрители. След това излъчването на тези предавания се премести в Ефир 2 през деня следобяд преди началото на програмата, която беше само вечер.
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 22 Ное 2016, 08:59

Да, беше зимата на 94-95 година, но не продължи много дълго. Генерален директор на БНТ беше Хачо Бояджиев. Това, което вървеше през нощта, бяха клипове от MTV на запис. Някъде в началото на 95-а кодираха излъчването на програмата от спътника за източна Европа, и нощното излъчване беше преустановено ... Не си спомням второто кога се случи. Иначе, през деведесетте и по Канал 1, и по Ефир 2, пускаха музикални клипове, записани от MTV и MCM.
coolmax
Нов
Нов

Мнениеот coolmax » 22 Ное 2016, 18:26

JukeBoxHero написа:През 90-те една от заставките, с която започваха сериалите, беше с Howard Jones - What Is Love: https://www.youtube.com/watch?v=w34vnz_LEX4
А тази я пускаха като фон върху тестовата таблица с цветовете - Frank Mills - Music Box Dancer: https://www.youtube.com/watch?v=9LRsYn9ufY0

Благодаря, вярно, че музиката върху таблицата беше инструментал, сега си спомних.
А това, че пускаха клипове, макар, че и често по-стари беше хубаво, защото тогава още нямаше музикални телевизии. По-новите песни бяха от около 1990-1992, но май рядко имаше по-нови от 1992. Затова и тези, които помня най-добре и съм изброил почти всички са от 80-те.
Към списъка забравих и Diana Ross - Chain Reaction, пак от 80-те. :)
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 22 Ное 2016, 22:14

На 01.03.1995 MTV & VH1 кодират излъчването си и на 2та спътника и на АСТРА 1Ц и на Хот Бърд 1 като на АСТРА е в видекрипт , а на Хот Бърд в D2-MAC Eurocrypt
coolmax
Нов
Нов

Мнениеот coolmax » 23 Ное 2016, 17:19

Сетих се и за още един клип - на Том Пети, където едно момиче е облечено като Алиса в страната на чудесата, а той е със шапка като георой от приказката. Don't Come Around Here No More се казва. И тази песен е някъде от 80-те и май наистина сякаш през деня излъчваха клипове повече от VH1, т.е. по-старички, защото такъв е профилът на програмата. Това означава, че сигурно по-новите от МТВ обикновено са ги пускали по-късно вечер, защото ние гасяхме телевизора рано тогава и не ги помня повечето 90-тарски парчета от тогава. Само Stranger In Moscow и още едно-две 90-тарски се промъкваха през деня помня, като на Робърт Майлс - Children с момичето в колата или клипът сниман на Цариградско шосе в София на Авеню - Бягство, но тези вече са от по-късно време мисля. Иначе да, въртяха се и много български клипове, най-вече помня многото хитове на Дони и Момчил и Ирина Флорин. Някой много си падаше по Another Brick In The Wall, защото беше един от най-въртените клипове, предполагам е бил подходящ за тона на времето на промените. :)

Имаше и едно предаване, май пак беше за музика, което имаше интересна заставка, където имаше момче и момиче в кола, едни въртящи се на екрана в кръг сменящи се цветове, малко като психеделикс. Прледаването с I Got The Power и момичето правещо се на статуята на свободата със сладолед в ръка :Icecream дали не беше "Лексикон"?

Като цяло имаше много повече клипове и детски програми по БНТ тогава, цяла Неделя почти беше семейно-детска програма. С годините малко по малко се превърна в пенсионерски канал. Вярно, че с YouTube музикалните клипове вече не се въртят толкова по телевизията, но пък и там трябва да търсиш и да следиш всеки певец какви клипове пуска, докато по телевизията човек можеше да вижда новите клипове и нови, непознати лица без толкова труд да ги търси. Сега едва ли не трябва да се ровиш и затова повечето хора си следят определени любими групи и изпълнители и игнорират всичко друго. Вярно, радиото все още е силно, но аз съм от хората, които предпочитат да знаят от началото как изглеждат хората, изпълняващи песента, а не да се разочаровам, че Лорди е къдраво момиче, а не дуо от късокосо бяло и тъмнокожо момичета например. :D
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 23 Ное 2016, 19:46

Не беше от "Лексикон", а от предаването "Здравей" ;) .
coolmax
Нов
Нов

Мнениеот coolmax » 26 Ное 2016, 17:24

Те май се засякоха на екран по едно време? По всичко личи, че с толкова младежки, детски и тинейджърски предавания и видео клипове тогава са били доста по-младежки ориентирана медия от сега. Също и с Часът на Дисни и подобни. Разбира се, доста възрастни също харесват тези предавания, клипове и анимета, но сега определено е насочена към възрастните с "възрастно" мислене и интереси и младите също с такова. Но междувременно ми изплуваха още клипове, които съм видял първо по добрия стар Канал 1:

Sam Brown - Stop
Debbie Harry - French Kissin in the USA - как е минало цензурата с този текст и някои сцени в клипа не знам :D
Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy - с Робин Уилямс
Mel & Kim - Respectable - единствената продукция на Stock, Aitken Waterman, чиито клип помня от БНТ, но като започнах да гледам VH1 през 2002 изглежда са били доста популярни в Европа и UK, та сигурно са пускали и други техни клипове.

Е тези двата също трябва да са ги давали, защото ги бърках заради еднаквите прически - мислих, че Мадона пее It Must Have Been Love ходеща из Ню Йорк :D :

Roxette - It Must Have Been Love
Madonna - Papa Don't Preach

Не помня да съм засичал нищо от Ким Уайлд, Уитни, Марк Уолбърк, Снап, Род Стюърт, Пат Бенатар, и разни ню уейв банди от 80-те, но трябва да са ги давали, просто не съм ги запомнил или засичал. ::)
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 26 Ное 2016, 18:47

Нещо нямам спомен от 90-те за сериозна ротация на хитове от осемдесетте. По-скоро пускаха нови неща към съответния момент - примерно току що пробилите Ейс Ъф Бейс, или изплагиатстваната https://www.youtube.com/watch?v=OvBwb4gcSUs. По едно време новините на Канал 1 започваха с https://www.youtube.com/watch?v=MgeZNr4BVhY. Около 90-а година пък вървяха хитове от края на 80-те, съвсем логично - Роксет, Майкъл Джексън ... Е, Жан Мишел Жар също минаваше с колекция клипове.
Всъщност, в Телевизионен Справочник използваха по-стари парчета за фон.
coolmax
Нов
Нов

Мнениеот coolmax » 02 Дек 2016, 18:30

Няма коя друга ТВ да е била освен БНТ, защото бяхме на антена и хващахме само Канал 1, Ефир 2, Нова, но спорадично, защото я хващахме лошо и ОРТ. Не е била ОРТ, защото предимно гледахме българските. Помня, че по Нова даваха едно детско Малчовците, виждах го със снежинки обикновено. Най-често заради по-добрата картина бяхме на Канал 1 и Ефир 2 - помня, че много даваха рали шампионати, Формула 1, Супершоу Невада - не помня Къци, а само с втората водеща Ася, от тогава съм фен на марката Форд. :) Може и Ефир 2 да е била, но определено от тогава помня Ким Карнс покрита със шал в началото на клипа Bette Davis Eyes, един самолет и камион в клип на Жан Мишел Жар, Тина Търнър и конят в Дъ бест, как плочките под Майкъл светеха, хубавото момиче от клипа Money For Nothing и човекът в червено, пеещ върху покрива пак там. Помня колко много исках да видя пълните версии на тези два клипа, но те са фалшиви клипове само за клипа на Дайър Стрейтс. Gimme All Your Lovin' - помня червената кола и момичетата и т.н. После ги преодкрих през 2002-2005 по VH1.

После дойде сателита и вече гледах аниметата по немското предаване Вемпи по РТЛ2 и спрях да следя музиката, та до голяма степен проспах музиката на 90-те, в голямото й число която не ми звучи добре и донякъде се радвам за това, 80-те са били по-креативни, тези от новия век също повече ми допадат докъм 2013-та. :)
newdx-burgas
Нов
Нов

Мнениеот newdx-burgas » 04 Дек 2016, 19:07

Тази също се въртеше често по Канал 1
Joe Cocker - Summer In The City
Аватар
thebest
100+
100+

Мнениеот thebest » 21 Яну 2017, 18:51

И друго пускаха... беше по времето на "Славната" телевизия (Директор Иван Славков, Бог да го прости...), по "Всяка неделя" дебнех с микрофон и касетофон... Но пък имаше тръпка :Clap

Назад към