Re: Ralica Vasileva bila tuk?

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
tiki
Нов
Нов

Ralica Vasileva bila tuk?

Мнениеот tiki » 02 Юли 2007, 20:52

:Book

Vidqh q po Fokus i BNR. Za6to nikoj ne kaza 4e 6te idva?

Ралица Василева: Много ми е мило за България

26 юни 2007 | 14:46 | Радио “Фокус” – Велико Търново

Световноизвестната телевизионна водеща Ралица Василева бе във Велико Търново. Журналистката от телевизия CNN дойде, за да си вземе академична справка, която потвърждава, че е учила във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”. Екипът на радио “Фокус” – Велико Търново издири една от най-успелите българки в чужбина, за да разкаже повече за живота и кариерата си в САЩ.

Фокус: Какъв е поводът да сте във Велико Търново?
Ралица Василева: Идвам да си взема академична справка, защото учих тук първи курс и искам да продължа още малко курсове в Америка, а там изискват да докажа цялото си образование. От Софийския университет имам само четири години доказателство, че съм учила. Дойдох и да видя как са се променили нещата и да си припомня първата ми студентска година.
Фокус: Защо избрахте тогава ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”?
Ралица Василева: Владеех по-добре английски език и реших, че имам по-голям шанс да бъда приета с чужд език. Приеха ме. Учих една година “Английска филология” и после се преместих, просто беше по-лесно да живея при родителите си. Тъкмо сега, като идвах с колата до университета, си припомних как си ходихме пеша от лекции. Загледах се и пак си припомних хубавите гледки и ми е много мило.
Фокус: Промяна в града забелязвате ли?
Ралица Василева: Градът е много обновен, чувства се, че е част от останалия свят. Хубаво е, че всичко присъства в центъра на града. Природната красота си е същата.
Фокус: Как работят журналистите в САЩ?
Ралица Василева: Важно е човек да бъде колкото се може повече обективен. Трябва да представя нещата от всички възможни гледни точки. Журналистът не трябва да се старае да изкара някой човек по-черен, отколкото е. Просто да се дават фактите. Накрая оставяме публиката сама да прецени на какво да вярва и на какво не.
Фокус: Трудно ли се доказва един журналист в медия като CNN?
Ралица Василева: Надпреварата е голяма, но ако човек има късмет и в даден момент бъде на точното място, където се търси такъв кадър, както аз бях, то тогава може да му се даде шанс и вече с много работа и усилие да се докаже.
Фокус: В България се радваме като Ви видим на екран, а в САЩ така ли е?
Ралица Василева: Да. Това е голяма чест. Много ми е приятно, но не знам дали го заслужавам.
Фокус: Kакво казвате на хората за работата си в CNN?
Ралица Василева: Ние се стараем да бъдем медията на извънредната новина. Имаме добре изградена система много бързо да проверяваме материалите, които сме чули или прочели. Може да съм на предаване, но веднага прекъсваме всичко и пускаме новината. Понякога не знаем какво се случва, но имаме кадри, които излъчваме. Така се случи и на фаталния 11 септемви 2001 г.
Фокус: Интересно ли беше да отразявате атентата от фаталната дата?
Ралица Василева: Всичко беше като на филм. Чудихме се как такова нещо се случва. Беше много трагично и потресаващо. За самите американци този атентат беше голям шок, защото такова чудо не се бе случвало в модерната история на страната.
Фокус: Случва се в България да гледаме две поредни емисии и да не чуем нито една добра новина. При вас така ли е?
Ралица Василева: За съжаление винаги първите три или четири новини са лоши. Просто това е новинарският стил. В CNN обаче гледаме да има и хубави новини или пък смешни. Имаме специални репортери, които търсят смешни новини. Те обикновено попадат в края на емисията, за да не натоварваме хората прекалено много.
Фокус: Гледахте ли вече централни емисии новини?
Ралица Василева: От няколко дни съм тук и не съм гледала много новини. Това, което видях, ми хареса. Те новините са си новини. Тези от водещите, които успях да гледам, имаха много хубаво поведение пред камера. Работата си е работа. Журналистиката си е журналистика.
Фокус: Какъв репортаж за България бихте направила?
Ралица Василева: По много положителен начин бе отразено посещението на Джордж Буш в България. CNN съобщи, че съществуват добри взаимоотношения между двете страни. Беше отразено и че България е съюзник на САЩ. Иначе какъв точно репортаж за България бих направила, не съм мислила в момента, но има много теми. В същото време правих една тема преди три седмици в Русия. Темата беше за ипотекирането като нещо ново и кредитната система. Сега си спомних как нашите родителисъбираха пари цял живот, за да купят един апартамент. За мен също беше трудно в началото, когато заживях в САЩ. Странно беше да живееш на кредит. Всичко, което притежаваш - жилището, колата която караш, да принадлежи на банката. Виждам, че частично това вече навлиза и в България, и в Русия.
Фокус: Какви са американските политици? Лесно ли разговарят със журналистите?
Ралица Василева: Те са свикнали да им се задават трудни въпроси и лесно комуникират. Ако все пак не искат да ти отговорят на даден въпрос, може да се постараеш да го зададеш по няколко различни начина, но лесно се говори с тях.
Фокус: Свободата на словото...?
Ралица Василева: Това, което мога да ти кажа от личен опит, е, че има абсолютна свобода на словото. В медиите там няма корпоративни интереси.
Фокус: Кога една медия се превръща в институция?
Ралица Василева: Когато изгради авторитет и започнат хората да й вярват заради начина, по който представя информацията. Ние като журналисти единственото нещо, което притежаваме, е нашата репутация. Трябва да има и една добра реклама на медията.
Фокус: Къде е България във Вашия живот?
Ралица Василева: На най-високо място в моя живот е България. Винаги ми става много мило, когато си идвам. Иска ми се да видя и приятелите от детството си, но нямам възможност. Първо гледам да се видя със семейството си и да се наприказваме.
Фокус: В САЩ имат силата да предизвикват края на един политик, дори импийчмънт на президента. В България ние каквото и да кажем, нашите политици винаги оцеляват. Защо се получава така?
Ралица Василева: Фактите говорят сами за себе си. Ако те са сериозни, ако хората ви вярват, тогава те ще гласуват по друг начин.
Георги БАЕВ
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 02 Юли 2007, 21:53

tiki едва ли си я видял, предполгам си я чул но както и да е. Евала и првя, наистина една преуспяла българка
tiki
Нов
Нов

Мнениеот tiki » 02 Юли 2007, 22:02

iskah da kaja, 4e q vidqh na sauta na focus, puk 4uh 4e gostuvala na bnr
Аватар
B-92
100+
100+

Мнениеот B-92 » 03 Юли 2007, 11:46

във всички вестници го пишеше, в някои от тях има и студио 13 на Хоризонт, в "Дневник" например, на първа страница, дават я седнала на пулта и Валери Тодоров прав до нея

Изображение
Последна промяна 1 на B-92, променена общо 3 пъти
Аватар
dice
100+
100+

Мнениеот dice » 07 Юли 2007, 13:43

И докато се е смеела си е казвала "тук все още са си с техниката, с която бяха, когато заминах" :D
Изображение

Назад към