БНТ Северозапад

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
tv maniaka
Нов
Нов

Re: БНТ Северозапад

Мнениеот tv maniaka » 07 Апр 2009, 11:07

БНТ Северозапад това е интересно и какво покритие ще има,а идеята не толкова лоша, на БНТ и трябват повече регионални телевизий които да покриват България.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 07 Апр 2009, 11:23

tv maniaka написа:БНТ Северозапад това е интересно и какво покритие ще има,а идеята не толкова лоша, на БНТ и трябват повече регионални телевизий които да покриват България.

Да така е - трябва да има повече реигонални.
Иначе покритието е ясно.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 09 Апр 2009, 06:18

Мак,ти ако си Видинчанин,няма да ти трудно да откриеш ,че от Кулско,до Чипровци,диалектът е сръбски(торлашки) и населението е торлашко ,а торлаците са със сръбски произход. Истинските българи, с чист български,Северозападен диалект, започват в равнината(Дунавската) по подобие,както власите са от румънски произход,съответно ,техния диалект е румънски. Въпреки,че Ново село е заобиколено изцяло от влашки села, диалектът е още по-близък до сръбския,като има и думи,останали от римско време.Опита на няколкото колеги,които си мислеха,че пишат на диалект е определено несполучлив,такъв няма никъде. Буквата "о",като окончание е характерна за районите на Монтана,Лом,Берковица,Вършец и частично във Врачанско.Но в никакъв случай за Видинския край!!! Само акцента им е близък до горепосочените райони и разбира се всички думи,има съвсем малко изключения. Има ли във Видин предаване на румънски,за местното население от рум. произход,имаше културна организация преди години. Изучава ли се румънски в някои училища,или не? Впрочем, в районите с турския етнос,има ли изучаване на турски език?
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 09 Апр 2009, 09:48

bubic написа:Мак,ти ако си Видинчанин,няма да ти трудно да откриеш ,че от Кулско,до Чипровци,диалектът е сръбски(торлашки) и населението е торлашко ,а торлаците са със сръбски произход. Истинските българи, с чист български,Северозападен диалект, започват в равнината(Дунавската) по подобие,както власите са от румънски произход,съответно ,техния диалект е румънски. Въпреки,че Ново село е заобиколено изцяло от влашки села, диалектът е още по-близък до сръбския,като има и думи,останали от римско време.Опита на няколкото колеги,които си мислеха,че пишат на диалект е определено несполучлив,такъв няма никъде. Буквата "о",като окончание е характерна за районите на Монтана,Лом,Берковица,Вършец и частично във Врачанско.Но в никакъв случай за Видинския край!!! Само акцента им е близък до горепосочените райони и разбира се всички думи,има съвсем малко изключения. Има ли във Видин предаване на румънски,за местното население от рум. произход,имаше културна организация преди години. Изучава ли се румънски в някои училища,или не? Впрочем, в районите с турския етнос,има ли изучаване на турски език?

Бубче, ама, хайде да четем малко, преди изобщо да се изказваме, де! Щото не всяка лъжица е - явно - за нашите уста! То, тая работа не е като с комунизма, комунистите, комунистките и комунистчетата!
Та, с две думи: "от Кулско до Чипровци" диалектът е всичко друго, но не и сръбски. А че е торлашки - торлашки е. Но едното няма нищо, ама ниииииииииииищо общо с другото! И, ако не сериозни езиковедски текстове, барем уикипедията на английски да бяхме прочели преди да почнем да мажем, а?
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 09 Апр 2009, 18:45

Комунизма първо трябва да го оставиш,като първо условие за безпристрастно търсене на истината- първо,второ,трябва да четеш всякакви източници,и трето, влез в българските сайтове по този въпрос и точно в Уикпедията и ще видиш какво пише,откъде са дошли българските торлаци. Самите те,не са отделен етнос,или са от българския,или от сръбския,но не междинен. Също като нашите шопи,манталитета им и диалекта, не е като на тези българи от родопите и Странджа,или от Добруджа,ама са си чисти българи. Аз нито съм историк,нито съчинявам история. Като за начало, разбери как се казва на торлашки "ние сме", "как се казваш", "кога" ,"креват","пещера" ,окончанията на глаголите,названията на местностите и стотици примери. Питай, къде в България има източноправославен празник "Младенци"(22 март),питай къде се празнуват светиите във всяко семейство,т. нар. "светъц",на сръбски "кръстна слава". И питай,питай и пак питай ,драги 747,без питане нищо не става. Един български доцент по история навремето написа цяла дисертация,че българските власи(румънци) са "латинизирани българи"???? А самите наши власи, като питат някого дали говори румънски(влашки) казват "щий ромънещ". Нещо не се връзват нещата ,нали. И до ден-днешен има власи,разбира се от по-възрастните които или не говорят български,или много слабо,както и такива турци,предимно от селските райони,ако не вярваш,разходи се до такива райони,разходите са за моя сметка и сам ще се убедиш,нито на мен вярвай,нито на Уикпедията-сам виж и сам чуй и когато някой се опита да спори с теб,само го помоли да се качи в колата ти и го заведи там,където си бил ти.Нещата са прости.(Ето едно лирическо отклонение,сега питам мой приятел-комунист,член на БСП,как ще се произнесе за ликвидираните български капиталисти-банкери,индустриалци,търговци,журналисти,заможни селяни,политически дейци,военни(около 20генерали са разстреляни),полицейски чинове и др.след като комунистите връщат капитализма отново,а той без да се чуди казва "ами такива бяха времената" и си мисли,че всичко е О.К. ). Ето и най-достойния пример от историята, твоите любимци,комуноидите ,учеха македонските българи на "майчин език"-новосъздадения в Белград "македонски язик",сегашния официален език в Реп. Македония. Харесва ли ти ,някой да те учи на майчин език,кажи честно,да дойде някой в къщата ти и да те учи на майчин език пред майка ти и баща ти,това само комунистите могат. Иди в т.нар. "Западни покрайнини"-Цариброд,Босилеград и др. и разговаряй с местните хора на майчин език и го сравни с българския. А ,самия Мак,да напише постинга си,явно е имал някакво основание. Остава само да кажеш,че и българските турци не са турци,татарите ни,не са татари,каракачаните не са от гръцки произход и не говорят гръцки диалект,няма спасение от вас,няма и да има.В момента във Видинско върви някаква мода да се променят някои местни думи,звуци и ударенията на гласните. Имам тук едно момче от Видин и не мога да позная на какъв български говори,и му казвам,абе момче,този диалект никога не се е говорил във Видинския край,а той казва,сега е така. Власите се срамуват да говорят на влашки,торлаците на торлашки,циганите ,на цигански. Абе ставаме културна държава отвсякъде. По радиото и тлевизията се смесва официалния(литературния) език с жаргони,чуждици и цинизми и става манджа с грозде. Ето за теб един пример от моя опит. Идва един наш торлак в Пирот,там работех за известно време, езикът-диалектът им е същия,или почти същия като в Кулско, откъдето е моя познат. Пиротчанина му говори на местен език,а нашия човек абсолютно всичко разбира,но го е срам да говори на родния(майчиния ) си език-диалект,а се опитва на чист български,затруднявайки се,т.к. все си беше живял в неговото село. И аз го питам,абе ти разбираш ли всичко какво ти говорят,той казва да,ама ме е срам да говоря по същия език,да не ми се смеят. Ами кой ще ти се смее,като всички говорят като теб и лека -полека се престраши,та проговори на своя диалект. За трети път,но само за теб, ти припомням случая със семейството от Благоевград,което не говори пред сина си на български,за да няма акцент в английския.Боже мили.... А друго семейство от ж.к. "Иван Вазов",лично ги познавам,също така правеха и техния син Симеон е само "Саймън", слабо говорещ български,защото е дошъл с техните на 4-5г.,сестра му е родена тук,българския й е кръгла "нула". Та ,когато Великият Паисий казва,"поради що се срамиш да се наречеш българин",неговите думи са валидни и за всички етноси,изглежда е разбирал някои неща, не е ли така драги 747??? Ако имаш път към районите в Бесарбия и Молдова,където живеят компактни маси българи,ще е трудно да ги разбираш,но малко ще ти трябва да се адпатираш към техния български диалект. В училище учат на официален български,а вкъщи ползват диалектен,ама засега стига.Ако намериш допълнителна информация,давай насам, много неща не знам.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 09 Апр 2009, 20:09

Бубич, това, как се казват "креват" и "бърлога" няма нищо общо - един език се смята отделен от друг, не на база лексика, а на база граматика!!! (ако лексиката беше параметърът, то унгарският отдавна да се води славянски език, вервай ми!
А, иначе, и с торлашките говори съм наясно - прадядо ми е бил торлак, заселил се в едно село до Лом, откъдето е майка ми, а баща ми е от едно село до Асеновград - двете ми баби, в редките моменти, в които се виждаха, се разбираха само ако майка ми или аз им "превеждахме" (отделен въпрос е, че го правеха на инат - и двете си владееха достатъчно сносно "общия" литературен български), но това не правеше нито едната, нито другата по-малко българки!
С това смятам да приключа - моята ремарка, още в предишния ми пост, беше конкретно към изречението ти, че - видиш ли: "от Кулско,до Чипровци,диалектът е сръбски(торлашки) и населението е торлашко ,а торлаците са със сръбски произход." (запазен е оригиналният правопис) - не си прав, но ако повече ти харесва да съм комунист - нека бъда!
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 09 Апр 2009, 23:51

Da, прав си и за лексиката и за другите раздели от цялата наука за езика, има доста материал,но основно са думите и най-елементарните езикови форми в битовите отношения. Само не ми казвай,че когато някои ти кажат "ми се зовемо",или "ми идемо",казават ти го на български или български диалект. Или "када че да идемо (видимо,работимо,бийемо,(х)очемо)?" Поне моите знания по български език и литература,не ми дават основание да твърдя,че това е български диалект,а ти си го считай за най- български,това си е твоя работа.....Окончанията "имо,омо" се срещат само в сръбския и украинския езици, от украинците не са го взели,сещаш се защо,а едва ли етнически българи са го взели от сърбите за удобство. Да,в Лом имаше т.нар. "торлашка махала",но с годините,хората не подържаха майчиния си диалект,а се адаптиураха към ломския. Има и други,странични фактори,както ти посочих два религиозни празника,които не могат да направят покритие на българския етнос,със "торлашкия". Както руснаци ,белоруси и украинци . Много близки неща в езиците им,ама са си отделни езици и отделни етноси. Но може и украинския етнос да е част от руската нация,нали така. Извън нашия спор,нощес открих в руски сайт,че съветските власти,"сиреч,братята" са нарекли борбата на българското общество и политиците ни преди Девети за присъединяване на Македония към България за "шовинистическа кампания". Все съм мислел,че болшевиките са идиоти,но съм се лъгал,те са, сто пъти по-големи идиоти от нормалното значение на думата. Мога да ти дам и материала,ако пожелаеш.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 10 Апр 2009, 00:32

Бубче, ама ти, верно имаш някакви натрапливости да набъркваш болшевиките, болшевизма, комунистите, комунистките и комунистчетата за щяло и за нещяло...
Отвъд желанието ти да демагогстваш и по езиковедски въпроси, казах ти, това не е като да политиканстваш и не е лъжица за устата ти! Прочети малко диалектология, прочети малко и езикознание, пък тогава влизай в ролята на вентилатор и разхвърляй мнения насам-натам...
Иначе, примерите, които ти даваш, са нормален преглас на "е" в "о" - както някой казва "идемо", така някой друг казва "идеме" и в това няма нищо кой-знае колко драматично и "сръбско"!
И пак ти казвам - езиците се различават НЕ по лексика, а по граматика, но няма да си повтарям отново предишното мнение, след като очевидно не е имало особен смисъл да го пиша, при положение, че ти очевидно не четеш особено задълбочено чуждите мнения...
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 10 Апр 2009, 13:39

Добре,ето още малко демагогия:

ходили ли са-ишли ли су

ходиха ли-----идоше ли
взехте ли го--------узесте ли га
ние ли го убихме-----ми ли га убимо
нагорнище---------узбрдо
надолнище--------низбрдо
пещера-------печ,печина
буза---------------образ
ръка-------------рука
подсечено (по тялото)-----опрудено
отидоха----------одоше
кол,прът------мотка
царевичак-----моружляк,кукуружляк
язовец-----------язовац
захващане на покривите по ръбовете----маийе
тук-овде
там-онде
опинци----опанци
стъпала-скале
плоча-----лиска
креват---кревет
крещене----звеканйе
с тях---- с нйим
на нея-нйой, гйу(в зависимост от падежа)
--- дарамче
камък------камен,камик
вчера-йучер,ичера
снощи-----синочка,сношка
сутринта-----отсутра
днес-----данас,данъс
утре------йутре
нощес-------ночас,начсъ
през лятото-------летос
през зимата------зимус
есен-------йесен
събота-------субота.
За момагало ползвай следния пример. Въпросителното местоимение "кога". На руски е "когда". Разликата е само в буквата "д" при руския език,но точно тя прави думата небългарска,а руска. при сръбския вариант е "када". Приликата с руския е пак това "д". Разликата в изговарянето между русия и сръбския пък е буквата(звука) "г". Но с българския вариант има още по-голяма разлика,средните две букви са съвсем различни. "Къде", на руски - "куда",на сръбски - "куде(куда)". Разбираемо е,разбира се,приличат си и по правопис и по изговаряне,ама всяка си е към своя език. Нашето е "къде" , и не е нито руско,нито сръбско. На френски казваш "емпортан",а на английски "импортант". Разбираемо е,близко е,ама едната дума е френска , а другата английска. Ултима,ълтимейт-първата е италианската,втората английската. И безброй примери. Не съм езиковед,ама знам някои дребни неща. И накрая,отговори на въпроса, коя е колоната с български думи и изрази,първата,или втората. Аз заставам зад първата,тя е "българксата". Само не казвай,че втората е също български език,или български диалект,наивно е. След като имаш корен лъм Лом,отдели няколко часа,тръгни към Видин,спри в с. Дунавци,поразговаряй с местни хора,помолвайки ги да говорят на диалекта си, а след Видин мини през Иново,пак спри и после директно за Ново село. Влез в кръчмата и направи сравнение с тения диалекти този в Дунавци. И после ще коментираме. Може и филолог да си,но и практиката дава допълнителни знания.
Не бъди арогантен,не намесвам в нашия спор болшевиките,предварително се поясних,че направих "откритие",което няма никаква връзка с нашите излияния. Или ти си съгласен с тяхната позиция. Я попитай твои близки и познати,как официалната болшевишка власт е наричала споментаия стремеж на целия български народ за обединение,никой не знае,кълна се,не ни даваха да знаем,както и сега. И знаеш ли как руснаците наричат Тракия?------Боже мили,защо не си прибереш орисиите.......Фракия! Вече ще наричам Русия ,Гусия,или Фусия,или Тусия. Шушумиги са ,та от там минава. Цял Свят,на всевъзможни езици,още повече локалните-български и турски казват Тракия,а нашите сладури ,Фракия,на майка им футката. Цял свят казва Хамбург,Херострат,а нашите хора Гамбург и Герострат. Защо не казват горошо,а хорошо. От там тръгват нещата ,от най-дребните неща. Сега четох,че у нас има енергетическа компания-концерн "Сливенски вятър" и "Сливенски вятър 1". А когато е безветрие,какво става. Изпуснали сме влака и ние...
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 10 Апр 2009, 13:55

bubic написа:
ръка-------------рука (принципно там в района не съм го чувал да го споменават, но си е май от този район)

царевичак-----моружляк,кукуружляк (там думата е КУКУРУЗ)
язовец-----------язовац
опинци----опанци (опинки, опинци - няма разлика)
стъпала-скале
с тях---- с ним
камък------камен,камик (само "камик" употребяват)
сутринта-----отсутра (сабале)
днес-----данас,данъс
утре------йутре
нощес-------ночас,начсъ (нощеска - няма кой знае каква разлика)
през лятото-------летос (летоска)

Тук в удебелен шрифт съм написал дмите които всъщност употребяват северозападняците. Тук там и малко коментар съм сложил. Иначе останалите думи които със сигурност никоган е съм чувал съм ги изтрил от цитата, за да не става объркване.
Някои други които искам да допълня са следните:

искам = сакам
Аз - Я
у нас = у назе
ела = яла
тук = вам (пример: яла вам = ела тук)
шо щеш - какво искаш

Вече за допълнителни детайли посетете www.severozapad.org :D
Там вече има неща, които сигурно и кореняците не ги знаят хахахаха
Последна промяна 1 на Playbob, променена общо 10 пъти

Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 10 Апр 2009, 15:16

Не му обръщай внимание, той, Бубич е вещ по всички въпроси! Точно като Тодор Живков навремето...
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 10 Апр 2009, 15:43

Както обича да казва Мишо: КАКВО СТАВА ТУК?!?!? Задълбахте много, ама много!

А по офотпика да взема отношение, руснаците си изговарят както си искат някои географски понятия, но и българите не остават по-назад. Пример - Пионгянг - Пхенян?!?!?, Бейжин - Пекин?!?!? Дели - ДелХи?!?! При българите идва и от доста голяма степен неграмотност, предполагам... както казват Бетховен, вместо Бетовен, мЕрцедес, вместо мерцЕдес, тоЙОта, вместо тОйотА и субАру, вместо сУбару. :Happy сори за многото автомобилни марки, но това ми дойде на първо четене. Но нека се върнем към БНТ Северозапад, баце.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 10 Апр 2009, 18:57

Англичаните казват Moscow вместо Москва, Перис вместо Пари, Роум вместо Рома. Така е по целия свят.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 10 Апр 2009, 19:23

UGLY_BOY написа:Англичаните казват Moscow вместо Москва, Перис вместо Пари, Роум вместо Рома. Така е по целия свят.

Е вие тук вече цитирате имена. Сега не говорим за произношението на имена в различни държави, а за диалекти (в БГ).

Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 10 Апр 2009, 20:55

Ако трябва да сме точни, говорихме за БНТ Северозапад. ;D
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 10 Апр 2009, 21:20

Бубич, без да се заяждам, но и аз ще се включа към примерите и ще защитя, по-скоро, русите. В България казваме Рим, романско говорящите обаче Рома (или там с ударението му), англо говорящите... Роум или там както го изговарят. Сега, аз да се сърдя ли на тъпанарите чужденци, че казват Бългерия, Соуфиа, пък то си е България и София. Е, ми... така си го произнасят, така си е и останало. Произношението на Тракия не е особено добър пример, макар, че см съгласен, че са прекалени шовинисти и мислещи се за по по-най, макар и впечатленията ми да са от политически изцепки или от разказите на мои приятели,които са робували в Англия редом с руснаци. Но това кой как произнася дадено географско понятие не е за смях- просто специфика.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 10 Апр 2009, 21:51

747,понеже няма как да оспориш тези примери,ти бягаш по тъч-линията,това е характерно за комунчетата.
ПлейБоб,няма как да си ги чул,защото там,където ходиш се говори на български диалект,а те не са български. Даваш думи,които са диалектни,но към българския език, те се използват действително в СВЗападна България,но не и от торлаците,,изкл. прави "сакам". Използват го почти всички западни ,български диалекти,както и торлаците,но те ползват и "(х)очу"-искам. За разлика от 747,аз не те призовавам да не му обръщаш внимание,напротив,обръщай му ,още по-голямо,така ще си спестиш много време. Той е като лакмус,не забравяй. Комунистите ми бяха от много по-голяма полза,когато разбирах кое ,какво е в живота,не че сега много знам,но все налучкам по нещо. Я го помоли да направите този експеримент,или поне ти,като ходиш до Видин,бръмни ,ако ти е възможно до Ново село и после кажи на колегите,кой е по-близо до истината,той,или аз. Но само с приказки,нищо не става,а може и двамата да отидете. Ето още :

малка прачинка,частица-------рус
зъб-------зуб
стол-----столица
ръжен-------ражанй
гащи-------гаче
прът-----прут
Русия-----Русия,ама ударението го слагат на "у", а не като в българския на "и".
отиваме в София-------идемо у Софийу(у Берковицу,Варну).
небе-небо
Луна------ месец ,Месечина,но и при стария български се е ползвала същата дума
звезда--------(д) звезда,но ударението при българския е на "а"
боровинка-------бросница,боровница. Първата дори се използва в руския,наред със "смородина".
нива------нйива
косим трева--------косимо траву
берем------беремо
животно такова--------конйу,йедан ( като нахокване на някого,на нещо)
агне------йагнйе
гърди-------груди
колело на каруца------точило(точак,на офиц. сръбски)
шипка(плод)--------шипак,шипък
кошница------крошня,кропня
всеки път-----сваки пут
казвам се Иван------йа се зовем Йован

Има и безброй подобни,няма смисъл да се издребнява. Боби,а тези чул ли си ги,ами не си разбира се,което нищо лошо не значи. Радиатор,ти си неоспорим познавач на българския език,изброените думи във вторите колонки приличат ли ти на български,на мен,съвсем не,кажи и ти две-три думи,ако имаш желание.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 10 Апр 2009, 21:59

Ице,така е,но моя пример беше от по-различно естество,слагат буква,която няма нищо общо с локалните и световните езици,а я имат в азбуката и езика. Иначе за произнасянето си абс. прав. Ние,славяните си казваме Белград,ама на английски изговарят Белгрейд. Казваме Виена,както самите австрийци и германци,и италианци,англичани о др.,ама унгарците,сърбите и хърватите казват Беч. Нека руснаците да казват Накедония,вместо Македония. какво налага да казват и пишат Фракия,вместо Тракия,не ми е ясно. на английски е Трейс,ама не Фрейс. Но това е друг въпрос.
Много се пищисах от тъкуването на исконния български стремеж за обединяване на нацията,да го оприличават "шовинистическа кампания". А до ден-днешен сума ти българи ги наричат "братя". Аз не мога...
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 11 Апр 2009, 00:33

bubic написа:Ице,така е,но моя пример беше от по-различно естество,слагат буква,която няма нищо общо с локалните и световните езици,а я имат в азбуката и езика. Иначе за произнасянето си абс. прав. Ние,славяните си казваме Белград,ама на английски изговарят Белгрейд. Казваме Виена,както самите австрийци и германци,и италианци,англичани о др.,ама унгарците,сърбите и хърватите казват Беч. Нека руснаците да казват Накедония,вместо Македония. какво налага да казват и пишат Фракия,вместо Тракия,не ми е ясно. на английски е Трейс,ама не Фрейс. Но това е друг въпрос.
Много се пищисах от тъкуването на исконния български стремеж за обединяване на нацията,да го оприличават "шовинистическа кампания". А до ден-днешен сума ти българи ги наричат "братя". Аз не мога...

Е аз говорех за диалектните форми. С турлаци и тем подобни индивиди не съм запознат. Щом за тях говорите няма да коментирам - не съм компетентен ;-)
Аз в неделя заминавам за Видинско (Грамада). Така че да знаете че ще отсъствам тия дни от форума.

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 11 Апр 2009, 00:38

Правилното изписване е торлак, докато турлак на турски значи простак,двете думи са близки,но нямат нищо общо. Не ти е сега до диалекти,но ако се отвори възможност,питай някой местен,ваш човек,дали местния диалект съвпада с този на хората от Ново село,те знаят,също и този от Кулските села.

Назад към