Телевизия, филми, формати

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Юнак
1000+
1000+

Re: Телевизия, филми, формати

Мнениеот Юнак » 18 Юли 2009, 01:19

m3gab0y написа:Разликата в нивото на звука при рекламите и извън тях е свързано със стандартния икономически закон в който уж трябва да наложат рекламата на потребителя

:Clap :Clap :Clap
Гепи!
Да признаем все пак, че изобретението е чисто българско. По един канал например, докато у нас показваха румънски реклами, нямаше такова нещо. Откакто минаха към бг-управление, "стандартният икономически закон" влезе в сила >:D / пробваха дори с намалено ниво... а бе някой психолог си написа дисертацията :Happy
Аватар
luboj
100+
100+

Мнениеот luboj » 19 Юли 2009, 23:50

megara написа:
7 написа:Това сплескване се нарича компресия.

А когато телевизията предава в 4:3, а широкоекранният телевизор не е настроен и си "мисли", че картината е в 16:9, се вижда това:

'Сплескването' се нарича aspect ratio.

Компресията е когато самият сигнал/скоростта на видеото се променя. Примерно от 19Mbps както ESPN го подава на операторите а те го намаляват на 12-14Mbps за да спестяват капацитет.

За да се запълни 16:9 картина с 4:3 видео може да става чрез обикновено разтягане, или чрез разтягане от ляво и дясно със специална технология, а средата на картината остава нормален.

това разтягане може да идва от самата телевизия, тогава не можеш да го оправиш просто така се излъчва. Тайм Уорнър има канали и като нямат ХД предаване разтягат краищата с panoramic stretching или анаморф.

Плоските телевизори винаги имат опции автоматично да разтягат 4:3. Моето Sony имаше опции 'wide' и 'zoom'. Първото разтяга картината хоризонтално, второто увеличава картината но отрязва малко от горе и от долу.

При старите телевизори би трябвало автоматично да правят letterboxing, 16:9 сигнала автоматично да бъде събран в 4:3 с черни линии горе и долу
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 22 Юли 2009, 15:42

m3gab0y написа:То ако тръгнеме да сравняваме Мегалан със световните лидери и те са смях в залата, но са номер едно за БГ със сигурност.

Само дето световните лидери не се занимават с крайни потребители, а тези, които го правят хич не пускат такива скорости и гювеч като у нас. Просто това теглене с мегабайти в секунда е блян за тях по съвсем понятни причини. Малка справка в speedtest.net( въпреки, че много не и вярвам) показва интересни резултати :)
Изображение
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот deian » 23 Юли 2009, 18:40

Ако едно нещо хубаво е имало от СОЦ-а, то е, че ни остави без кабелна инфраструктура и така започнахме ерата на Интернет. С едно единствено БТК. Та се наложи всички компании с визия за бъдещето да си изградят свои мрежи. А понеже ги изграждат днес, а не преди 30 години, мрежите бяха качествени. И поддържат високи скорости. Върви обясни на американеца с ADSL-а, че можеш да теглиш с 5-10 мегабайта в секунда през LAN/оптика.
Та така де, с Интернета сме си много добре тук ;)
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 23 Юли 2009, 19:06

Със сигрност, не ми сравнявайте Мегалан с някоя чужда компания. За сравнение Мегалан, в частност моят оператор Fiberlan, който плзва мрежата им и я поддържа в даден район. Ето го и сравнението с Вида Оптикс, скорорст 800kB/s, докато при тях за същата тарифа - почти 4MB/s, това е БГ, от 1-10ч. двойни скорости. Докато тук, едно и също през цялото време, това е защото няма добра станция и не са теглили повече кабели до Видин, да се надяваме, че сега с Дунав Мост, ще се оправят нещата да вземе качествен нет от Румъния, а защо не и от Сърбия.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 23 Юли 2009, 21:24

В Румъния за съжаление няма такъв интернет като в България, за такива смешни цени. Тук няма пииринг, интерконектът е изграден по доста по-различен начин и интернетът си е скъп общо взето.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 23 Юли 2009, 22:10

radiator написа:В Румъния за съжаление няма такъв интернет като в България, за такива смешни цени. Тук няма пииринг, интерконектът е изграден по доста по-различен начин и интернетът си е скъп общо взето.

-- оффтопик
Мен това много ме учуди, как от RDS до Romtelecom трейса минаваше през Франкфурт... а ние тук сме си свикнали на екстрата наречена bg peering :)

-- онтопик
Аз не виждам защо се чака цифровизацията, за да се премине към 16:9. Ако не се лъжа дори аналоговия PAL има възможност да носи информация за aspect ratio. Доколкото съм забелязал у нас само Re:TV & The Voice се възползват от тази опция. на ТВ7 им е по-лесно да 'лепнат' едно 16:9 до логото, Ринг БГ и това не правят.
ivsh
100+
100+

Мнениеот ivsh » 24 Юли 2009, 00:01

Puflet написа:Аз не виждам защо се чака цифровизацията, за да се премине към 16:9. Ако не се лъжа дори аналоговия PAL има възможност да носи информация за aspect ratio. Доколкото съм забелязал у нас само Re:TV & The Voice се възползват от тази опция. на ТВ7 им е по-лесно да 'лепнат' едно 16:9 до логото, Ринг БГ и това не правят.

А смяташ ли че по-старите телевизори разбират от 16:9? Отговора е ясен: НЕ! Това че аналоговият PAL има възможност да носи информация за аспекта се оказва реално неизползваемо за над 90% от крайните потребители...
Затова и се чака цифровизацията, тъй като потребителите със стари тв приемници така или иначе ще се наложи да си купят STB, а те вече е ясно, че имат понятие що е туй 16:9...
Аватар
luboj
100+
100+

Мнениеот luboj » 24 Юли 2009, 00:18

deian написа:Ако едно нещо хубаво е имало от СОЦ-а, то е, че ни остави без кабелна инфраструктура и така започнахме ерата на Интернет. С едно единствено БТК. Та се наложи всички компании с визия за бъдещето да си изградят свои мрежи. А понеже ги изграждат днес, а не преди 30 години, мрежите бяха качествени. И поддържат високи скорости. Върви обясни на американеца с ADSL-а, че можеш да теглиш с 5-10 мегабайта в секунда през LAN/оптика.

сравняваш коренно различни неща - бг пииринг, ЛАН и т.н.
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 24 Юли 2009, 01:17

Също така никой нормален няма да тругва да сменя предавател и да пренастройва радиорелейната връзка.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 25 Юли 2009, 21:28

simeon.bg написа:Със сигрност, не ми сравнявайте Мегалан с някоя чужда компания. За сравнение Мегалан, в частност моят оператор Fiberlan, който плзва мрежата им и я поддържа в даден район. Ето го и сравнението с Вида Оптикс, скорорст 800kB/s, докато при тях за същата тарифа - почти 4MB/s, това е БГ, от 1-10ч. двойни скорости. Докато тук, едно и също през цялото време, това е защото няма добра станция и не са теглили повече кабели до Видин, да се надяваме, че сега с Дунав Мост, ще се оправят нещата да вземе качествен нет от Румъния, а защо не и от Сърбия.

Значи нещо бъркаш нещата. Първо Мегалан действат само и единствено на територията на София ;) Извън София нямат интерес не за друго, а просто първо им трябва много, ама много сериозна инвестиция в оптични трасета и след това понеже българина като му пуснат лан интернет е много претенциозен за скорост възвръщаемостта ще е много ниска. Не случайно Мегалан вече освен интернет предлагат и цифрова телевизия с качество за момента много по-добра от който и да е друг цифров оператор. В твоя случай Вида оптикс има оптика не само до Гъмзово, но от там и за Брегово, но пак ресурса е ограничен поради големите инвестиции и ниската възвръщаемост. Просто такива скорости няма никъде! Това 800 килобайта или около 6 мегабита си е прилична скорост за масовия дойчо примерно. 12 мегабита е висока скорост ,а по нагоре да не говорим. И това си е целенасочено. БГ пиъринг или немски пиъринг в случая- да,да. Ткива скорости като тук в София средната цена от 25 лева за 30-40 мегабита(4-5 мегабайта бг пиъринг) и 10-15 мегабита международен са нещо невиждано другаде. Ето дори съседите от Румъния могат да си мечтаят само за такова нещо.При нас поради монопола и тромавостта на БТК или нежеланието им да развият качествен АДСЛ и преченето по всякакъв начин на другите да го направят ни натресе лан интернета, нещо което на Запад го няма. Иначе общо взето в страната основните провайдъри със собствени трасета (оптични, сателитни и т.н.) към основните провайдъри в Европа и света са няколко - БТК на първо място разбира се с всичко наследено, включително и телепорта в Плана, който мислят да възобновят да го ползват въпреки че им е доста скъпо, Нетера, Спектър Нет и Орбител. Някой ако съм го изпуснал да не се обиди :). Тези оператори имат огромни и много добре развити МАН-ове, опорни мрежи из цялата страна и общп взето те осигуряват интернета из страната, като останалите провайдъри купуват от тях, тъй като им е непшосилно да изграждат много сълги трасета със собствени пари, поради ниската възвръщаемост от високите скорости.
Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 26 Юли 2009, 00:10

deian написа:Ако едно нещо хубаво е имало от СОЦ-а, то е, че ни остави без кабелна инфраструктура и така започнахме ерата на Интернет. С едно единствено БТК. Та се наложи всички компании с визия за бъдещето да си изградят свои мрежи. А понеже ги изграждат днес, а не преди 30 години, мрежите бяха качествени. И поддържат високи скорости. Върви обясни на американеца с ADSL-а, че можеш да теглиш с 5-10 мегабайта в секунда през LAN/оптика.

Пич, как ни е оставила ерата на соца без кабелна инфраструктура!? Приказваш, колкото да не заспиш ми се вижда- знаеш ли в какви паланки, вилни зони и колиби можеш да си прекараш телефон в момента. И това не е от скорошни инвестиции на БТК, не- това е наследството от соца. Благодарение на това наследство доста баровчета от вилата ми нагоре към горите си ползват, макар и бавничък (поради калпавите вече трасета) интернет. А ако не бяха гадните, мазни монополисти от БТК има да вземат, че щяха заради 20-тина души да опъват трасета местните телекомуникационни апапи. А това с ерата на Интернет не е виновна БТК, а тая каста, наричаща себе си български бизнес. Като толкова са им трябвали трасета, какво квичат като прасета по коледа, ми не си направят техни!? А... как ще си направят, ми нали може да муфтим от БТК, те като са монополисти, ще ги притиснем да им гепаме трасетата. Ей това винаги ме е дразнило в т.нар. български бизнесмени- винаги някой трябва нещо да им направи за бизнеса- БТК да им даде трасетата, общини да им прекарват електричество и т.н. А те после какво правят- свалят кожи! Така, че БТК не е била препъни-камък толкова, колкото скръндзаджълъкът на разните му там велможи. Сега пак някой ще се провикне, че били харизали тоя ресурс несправедливо на БТК- е, ми харизали са го с наше благоволение, но е техен и те ще си правят каквото сметнат за добре. Сега, нали отминаха времената, когато битуваше максимата "моето е мое, чуждото е общо". Или поне аз си мисля, че са отминали, но за разните там чорбаджи май не са.
7
Нов
Нов

Мнениеот 7 » 27 Юли 2009, 16:10

Темата бегА малко встрани, та да я върна - вчера гледах формулата по БТВ и ТВ7. БТВ отвсяскъде си беше зуумнала картината, която явно се подаваше 16:9, щото ТВ7 си го излъчваха в този формат. Излиза, че конкретната телевизия си решава. На моменти болидите излизаха извън телевизора, когато гледах БТВ, и това е заради загубата в страничната информация при зуумването. И що, да ги пита човек.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 27 Юли 2009, 16:36

7 написа:Темата бегА малко встрани, та да я върна - вчера гледах формулата по БТВ и ТВ7. БТВ отвсяскъде си беше зуумнала картината, която явно се подаваше 16:9, щото ТВ7 си го излъчваха в този формат. Излиза, че конкретната телевизия си решава. На моменти болидите излизаха извън телевизора, когато гледах БТВ, и това е заради загубата в страничната информация при зуумването. И що, да ги пита човек.

И още малко в страни БТВ са пълни идиоти да пускат рекламите, точно на най-интересната част от Формулата. Има си правила, но лаиците явно не ги знаят. Това не им е филм, където го спираш и почва отначало после. Добре, че има и други канали. Да не говорим за малоумните коментатори, дето във всеки един момент вече знам каква ще им е репликата.
Изображение

Изображение
ivsh
100+
100+

Мнениеот ivsh » 27 Юли 2009, 16:43

7 написа:Темата бегА малко встрани, та да я върна - вчера гледах формулата по БТВ и ТВ7. БТВ отвсяскъде си беше зуумнала картината, която явно се подаваше 16:9, щото ТВ7 си го излъчваха в този формат. Излиза, че конкретната телевизия си решава. На моменти болидите излизаха извън телевизора, когато гледах БТВ, и това е заради загубата в страничната информация при зуумването. И що, да ги пита човек.

1-во: Не се нарича зуумване а pan&scan (въпреки, че реално ефекта може да е идентичен).
2-ро: Много ясно, че реално предаването си се излъчва 16:9! То най вероятно е и HD! Но какво да правят масата хора със стари 4:3 тв-та?! Ясно, че ще предпочетат bTV пред смачкания анаморф на TV7! Друг е въпроса, че от bTV можеха просто да го пуснат с ленти, но на малък тв и това е неприемливо за повечето хора...
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 27 Юли 2009, 23:07

Adv написа:

И още малко в страни БТВ са пълни идиоти да пускат рекламите, точно на най-интересната част от Формулата. Има си правила, но лаиците явно не ги знаят. Това не им е филм, където го спираш и почва отначало после. Добре, че има и други канали. Да не говорим за малоумните коментатори, дето във всеки един момент вече знам каква ще им е репликата.

бТВ се простиха в Шампионска лига и най-омразният, некадърен и пристрастен коментатор Сокачев няма да го слушам повече. Скоро и формулата може да загубят.
Изображение
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 28 Юли 2009, 10:03

borosport, прости ми, че се усмихвам на репликата за Сокачев - явно не си видял това ::)

Но какво да правят масата хора със стари 4:3 тв-та?! Ясно, че ще предпочетат bTV

Това е в контекста на Формула 1, все пак. Откровено - не мисля, че точно тази маса хора са фенове точно на това предаване.
7
Нов
Нов

Мнениеот 7 » 28 Юли 2009, 14:49

ivsh написа:

1-во: Не се нарича зуумване а pan&scan (въпреки, че реално ефекта може да е идентичен).
2-ро: Много ясно, че реално предаването си се излъчва 16:9! То най вероятно е и HD! Но какво да правят масата хора със стари 4:3 тв-та?! Ясно, че ще предпочетат bTV пред смачкания анаморф на TV7! Друг е въпроса, че от bTV можеха просто да го пуснат с ленти, но на малък тв и това е неприемливо за повечето хора...

Абе, неприемливо... я да видим утре като им пуснат един футбол и наш'те професори пак зуумнат (сори, по-лесно ми е да използвам този термин, иначе си прав) картината, да не пропуснат да видят някой гол, както ги няма най-ляво и най-дясно. Освен да гледат повторението.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 29 Юли 2009, 19:36

Юнак написа:borosport, прости ми, че се усмихвам на репликата за Сокачев - явно не си видял това ::)

Но какво да правят масата хора със стари 4:3 тв-та?! Ясно, че ще предпочетат bTV

Това е в контекста на Формула 1, все пак. Откровено - не мисля, че точно тази маса хора са фенове точно на това предаване.

Мнооого компетентно се изказа! :-\ Прощавай, но какъв е процентът на 16:9 телевизори в България и колко домакинства могат да си позволят по два такива поне в дома? Аз предпочитам 19:9 отвсякъде, но и 150 лева за ТВ тунер на лаптопа ми се видяха доста, та дадох само 15 за аналогов такъв на старата щайга, която кара със 4:3 CRT. Така, че... в България са доста феновете. Да не говорим и че има доста смотани кабеларки, които пускат сигнала 4:3 и после гледах ти смазана картина на хубавия си телевизор. Уви, за в милата ни татковина широкоекранните телевизори си остават предивсичко за гледане на DVD или в по-добрия случаи Blu-ray.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 29 Юли 2009, 21:36

Юнак написа:borosport, прости ми, че се усмихвам на репликата за Сокачев - явно не си видял това ::)

Е това не може да бъде. Пак ще се гледа ШЛ без звук. Добре, че ще има и мачове по Диема, че се бях отчаял. Този сурикат как се е набутал и в ПроБГ не ми е ясно.
Изображение

Назад към