Бихте ли искали Ефир 2 да се върне отново?

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
RadioFun
Нов
Нов

Re: Бихте ли искали Ефир 2 да се върне отново?

Мнениеот RadioFun » 15 Окт 2009, 22:09

Ако прочете внимателно част от мисълта ми - точно това казах - и от културата има печалба.
Но май не си.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 15 Окт 2009, 22:12

RadioFun написа:Даже и в Америка има културни програми. .

Щом даже в Америка има културни програми, защо да няма и в България ?
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 15 Окт 2009, 22:15

Трябва да има повече културни програми, защото има достатъчно зрители за това.
Това, че се рекламира повече простотията, не значи, че няма културни хора.
Всеки влак си има своите пътници.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 15 Окт 2009, 22:33

Ама вие разсъжвадате много странно. САЩ е около 300 милиона. Потърсете колко сериозни културни програми имат и направете сметка на глава от населението.

Програми за култура се правят много скъпо, още повече трябва да имаш какво да покажеш. Нима нямаме Нешънъл Джиографик или Мецо или Нистъри? Кои мислите са програмите, засягащи научни, културни и исторически теми в прословутата Америка? Как да има "много" културни програми? Кой ще ги финансира?

Чета много внимателно всичко, което се пише. Лошото е, че говорим за различни неща и вашите тези не е възможно да се проектират на медиен език. Българските музиканти разсъждават по подобен начин. Като ги питаш каква песен искат, те ти казват - "ами, да е яка и да има избухване". Така и някои хора - култура да има... ама какво значи това? Нима няма документалистика в България? Има, ама никой не я гледа. Нима няма сериозни журналисти? Има, но никой не ги гледа. Има и много качествени предавания, но тях също никой не ги гледа. Но иначе - култура няма другари!

Желая приятна вечер и ползотворна дискусия.
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 15 Окт 2009, 22:47

Напротив, има, но ти явно не си видял.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 15 Окт 2009, 22:52

RadioFun написа:Трябва да има повече културни програми, защото има достатъчно зрители за това.

Много добри радио и телевизионни културни програми има във всички страни на ЕС.
В България няма средства за културни програми, защото управляващите са синове и внуци на тези, които като "чуеха за култура, се хващаха за кобура".
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 15 Окт 2009, 23:01

GIF написа:
RadioFun написа:Трябва да има повече културни програми, защото има достатъчно зрители за това.

Много добри радио и телевизионни културни програми има във всички страни на ЕС.
В България няма средства за културни програми, защото управляващите са синове и внуци на тези, които като "чуеха за култура, се хващаха за кобура".

A! БРАВО ! :Clap
Ето това ми хареса много - много добра приказка.
Поздрави :Drunk
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 15 Окт 2009, 23:06

Това е сега, а преди защо не е било така?
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 15 Окт 2009, 23:33

RadioFun написа:Напротив, има, но ти явно не си видял.

Ако визираш последните ми думи...
"Култура няма, другари" е цитат, а не констатация. Цитирам тези, които казват, че нямало култура в България, което не е верно.
Просто обществото, което консумира немасова култура е затворено. Нали виждам все едни и същи лица в Операта и в зала България. На театър ходя рядко, падам си по музикалното изкуство, но предполагам в театрите е същото - едни и същи хора. В тази връзка дадох пример с предлагането на програми за култура - ами има ги. Аз лично гледам от време на време неделния концерт по БНТ.

В тази връзка се сещам... По Христо Ботев традиционно препредават Новогодишния концерт на Виенската филхармония. Една единствена година бях на път и не можах да го гледам. Препредаването беше пълна скръб. Някаква "водеща" "коментираше" концерта, дори леко застъпваше изпълненията. Музикално неграмотна беше и изговори куп глупости.

Накратко - много приказки за култура в България, но дори малцина са компетентните, за да предложат нещо на достатъчно високо ниво. Това е и причината опитите на БНТ да са неуспешни. Затова се връщам към предишния ми постинг - обществото трябва да измине определен път, за да се стигне до културата. Всичко останало са популистки твърдения.
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 16 Окт 2009, 00:37

Какво значи "все едни и същи хора"?
Всяко групиране по интереси е затворено. Това не значи непременно, че е некултурно.

Всички от популизъм ли ходят на опера?
Въпросът е имат ли те култура или не?

А в началото твърдеше, че културата не се търси достатъчно пазарно и затова не трябва да я има.
Ами как успяват някои да отидат на опера тогава?
Аватар
luboj
100+
100+

Мнениеот luboj » 16 Окт 2009, 08:23

misho36 написа:Говорите пълни глупости.Според мен беше грешка да я продадат на БТВ,защото навсякъде всички държавни телевизии са категоризирани и модернизирани(например: Полската държавна телевизия има 1-ва програма,канал за култура и канал за история)БНТ можеха да превърнат Ефир2 в нещо като културен канал(сега повече от всякога имаме нужда от култура).

а има ли да кой да гледа?
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 16 Окт 2009, 08:54

RadioFun определено не четеш внимателно!

Кога съм казал, че е популистично да се ходи на опера?? Не ми изкривявай думите, за да защитаваш тезата си, моля. Има и такива, които ходят за поза и не разбират нищо, дори задават глупави въпроси, навсякъде ги има. В други държави ходил ли си? Обществата, които се интересуват от култура не са толкова "затворени", както ги наричаш... т.е. броя хора, които се интересуват не е чак толкова малък. Разбираемо е, защото в една 6-милионна държавица, която се дели на пенсионери, въздишащи по социализма, неграмотни роми, турци и не знам си още какви, избита аристокрация... колко хора, според теб, знаят и се интересуват от изкуство и култура? Говорим за минимален, критичен минимум. И как ще сравняваш една 6-милионна държава с 300-милионни федерации?

Говорих относно тезата за "културни" телевизии, както ги наричате, а не за културата като такава. Естествено, че няма ресурс (аудиторен и финансов) за национална ефирна телевизия за култура. Това в никакъв случай не означава, че няма достатъчно хора, които да посетят концерт, театрално представление или да отидат на изложба (въпреки, че доскоро и така беше). Всяка държава има своята култура и група хора, което да се интересува от нея. Въпросът е в наличието на определена аудиторна маса, за да е възможна издръжката на една телевизия, изцяло ориентирана към култура.

Не знам с какво се занимаваш, но определено не си в медийния бизнес. Думата "търсене" има различни измерения. Ако говорим за медийно търсене - не, няма търсене за телевизия за култура. Отговорът е много прост - хората, които се интересуват, така или иначе са намерили своите медийни източници - по кабел има каквото искаш. Останалине - не му е дошло времето.
Luboj зададе един много добър въпрос, между другото...
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 16 Окт 2009, 09:01

Добре.Искам да ми обясните един пример.Как баба Пенка от село Долно Нагорнище ще успее да отиде на опера или на театър.Понеже няма тази възможност ще си пусне телевизора и ще е длъжна да гледа каквото се предлага,а дали ще и хареса това е друг въпрос.
Аватар
Veselin
100+
100+

Мнениеот Veselin » 16 Окт 2009, 09:09

Аз ще се отклоня малко от дискусията, за да ви насоча отново към едно твърдение, което се изказа, а именно че останалите национални телевизии са дръпнали много повече от БНТ. Може и така да е, но и те не са направили кой знае колко. Например bTV: едни и същи филми, които повтарят през определен период от време, се въртят от години, едни и същи лица се въртят като водещи на различни предавания. Омръзна ми да гледам все Иван и Андрей, Димитър Павлов и още няколко, които като че ли са единствените можещи "водещи", че не са дава път и на други. И кажете пак, че нямало и там връзкарщина. Един и същи водещи и предавания се сменят от едната телевизия на другата (bTV - NOVA и обратно). Сигурен съм, че ще дойде време, когато това ще писне на повечето зрители. Миналата година NOVA даже направи един ход, с който загубиха известна част от зрителите, а именно любителите на латиносериали, като спряха ненадейно "Силикон за рая" и още няколко теленовели. Уж щели да излъчват само балкански теленовели, ама според мен причината е съвсем друга. Може би някой плаща, за да се направи път за турските сериали. Може би.
Риалитата няма да ги коментирам.
БНТ пък западат от 2000 година насам и все повече ще губят зрители, ако продължават да се "развиват" така. Неудовлетворявайки желанията на зрителите, пръскайки пари по ненужни програми и предавания, повече отблъскват хората от тях. Много от нещата се правят през пръсти. И се правят, че уж искат да станат една "модерна" телевизия, която хората все повече харесват. Като чета по форумите, май желанията на зрителите са съвсем, съвсем други.
Аватар
Veselin
100+
100+

Мнениеот Veselin » 16 Окт 2009, 09:15

misho36 написа:Добре.Искам да ми обясните един пример.Как баба Пенка от село Долно Нагорнище ще успее да отиде на опера или на театър.Понеже няма тази възможност ще си пусне телевизора и ще е длъжна да гледа каквото се предлага,а дали ще и хареса това е друг въпрос.

Така е. И аз рядко имам възможност и време да ходя на концерти и преди години телевизията ми беше единственото спасение. Обаче в днешно време отвсякъде ни залива само безкрайна простотия. Искам телевизията да има време и за концерти, и за повече спортни предавания. Дори и музиката, която пускаха допреди 10 години преди началото на програмата и когато даваха програмата за деня, беше много стойностна, а и като идея беше много добре замислено. Както виждате, мен ме привлече оттогава. Не искам само веднъж седмично да излъчват класически концерти. Преди имаше специални предавания, а сега нищо.
Уточнение: И досега нямам кабелна телевизия, а и няма да имам възможност занапред да имам. Хубаво е националните телевизии да имам напредвид и това, че все още има хора, които не могат да се възползват от тези "екстри".
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 16 Окт 2009, 10:37

Радиаторе, зададох ти тези въпроси, защото от всичките ти изказвания се губи логиката в изреченията, чисто технически погледнато.
Аз работя като икономист и много добре виждам, че има частни финансови средства, които биха могли да инвестират и дори да спонсорират културата, вместо да правят постоянни коктейли, прекалени инвестиции в строежи, за да не се обезценят крадените им пари, както и дори в прекалено много реалити предавания. И още много други безсмислени инвестиции, които често водят и до фалит. Държавата също може да заделя средства, вместо да източва прекомерно бюджета към частни фирми.
Но проблемът е, че големите пари и държавното управление след 91 г. отидоха в прости хора.
Щом, както сам казваш, театрите и операта са пълни, макар и не като в Метрополитен, значи би трябвало да има финансова изгода и в културни медии, а където няма достатъчно такава се субсидира или спонсорира. В развитите страни такава финансова дейност е широко развита и там също няма чак толкова много потребители на култура. Но не е достатъчно само да се ходи в чужбина, трябва и да се наблюдава и мисли.
Трябва да се промени мисленето на хората, които не наблягат достатъчно на тези обществени проблеми.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 16 Окт 2009, 10:53

Логиката ми е желязна, въпросът е, че медиите не работят, както някои хора си мислят. Не е да "пуснеш" един канал...

Нали това ти написах, че трябва да се промени мисленето. А за да се промени мисленето, като медиатор споделям, че това не става с "културен" канал или с "инвестиране" в култура. Това е дълъг процес, който преминава през масовата култура и с течение на годините се достига до елитарната култура.
Пример, задача номер едно сега е да се научат децата да не ходят на концертите на Пайнер, а да ходят на концертите на Сити (поне това). Когато те станат на 30 може и да се замислят, че музиката на Бренд Ню Хевис им харесва. Обикновено се тръгва чрез музикалното изкуство или историята... Не забелязваш ли, че Слави Трифонов тръгна от "ръгай чушки" и стигна до изпълнения на песни на Чикаго? Азис тръгна от мангасарската чалга, а сега работи по теми от деня? Едно деградирало, в следствие на десетилетия затъмнение, общество се нуждае от много сериозна кампания, за да спре да търси само хляб и зрелище, и свободен достъп до забавление, които са му липсвали в продължение на толкова време.

Вместо децата да ходят на тъпи морета в Турция, трябва да се насочат да ходят из България, след това да се заинтересуват от други култури и така ще се провокира техния интерес.

Този инструментариум е в ръцете на медиите, проводник на масова култура. Не можеш да накараш фена на Пайнер да гледа филм за културното наследство. Въпросът е да има тенденция някаква... каквато има.

Относно големите пари, като икономист, редно е да знаеш, че те са в хора които се интересуват САМО от тенденцията, от графиката, която трябва да е нагоре. Единици са тези, които дават за чисти идеи и там отново трябва да има някакъв бенефит, някакъв. Никой не спонсорира просто така. Всеки театър в чужбина, всяка опера, всяко начинание има своите много точни финансови измерения... с много малки изключения, където някой е дал някакви милиони ей така. По случайност се познавам с доста музиканти, концертиращи в някои от добрите оркестри в Европа и от тях съм ги чувал тези неща - как работят точно спонсорите и т.н.

Има европейски фондове за финансиране на изкуството. За тези, които не знаят - тези фондове ще бъдат на разположение в България след 2013-та година. Говорим за доста милиони евро за музикално и изобразително изкуство.

И отново се връщам към темата и бих желал да попитам. Какво според вас означава "културна" медия? Интересно ми е как един зрител вижда "културен" канал.
RadioFun
Нов
Нов

Мнениеот RadioFun » 16 Окт 2009, 11:26

Че предстои да се работи още по културното оформяне на съзнанието, предстои, че вече има някои резултати, да - така е, но и сега и винаги е имало достатъчно хора за култура. Не е вярно, че няма интерес и следователно няма финансово обезпечение.
Знам, че в развитите страни част от парите се възвръщат и не се дават ей така, не съм казвал обратното.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 16 Окт 2009, 14:07

radiator написа:И отново се връщам към темата и бих желал да попитам. Какво според вас означава "културна" медия? Интересно ми е как един зрител вижда "културен" канал.

Мисля, че това е най-резонният въпрос и е основополагащ в дискусията. Какво наистина разбирате под културна медия? Защото примерът с бабата от село беше откровено несъстоятелен. Далеч съм от мисълта, че операта е все още елитарно изкуство, но предполагам колко ще й е интересно на бабата и колко ще разбере. Оставям настрана факта, че снимана опера или театър изглеждат ултра тъпо на екран и се губи цялото въздействие. Никой няма да седне да гледа такова нещо. Съвсем друга е атмосферата в салона. Между другото незнам дали знаете, но билетите в операта са от 10 до 15 лева, отидете някой път.
Аз смятам, че тематичните канали тип Дискавъри, Nat. geographic и т.н. са добър еквивалент на това, което искате. Не са просташки и могат да издигнат зрителите над ежедневната помия. И най-важното имат гледаемост.
Изображение

Изображение
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 16 Окт 2009, 22:26

Да не са намалили цените в операта!?
За бабата от село - наистина несъстоятелно, тъй като операта е съвсем urban-тип арт... или на село, или на опера! Каква опера, какви крави...

По заглавието на темата само мога да кажа, че вероятно е носталгия по младостта, в която по стечение на обстоятелствата фигурира това "партийно-класово" (БКП-) образувание, което слава Богу изчезна от медийната сцена.

За културата в тв: най-новото нещо, което се появи, е - ако не се лъжа - "Арт трафик" с Петя Дикова по Pro.bg (казват, че било замисляно от покойната Живка Гичева). Ако ме питате, нелошо представление, макар да стои адски странно в 9 сутринта. Не можах да възприема едни "Реплики" с Райна Йотова по BBT преди време (вече е свалено от ефир), твърде протяжно и скучно, а и в събота рано сутрин...
По принцип смятам, че всяка медия "трябва" да поддържа нещо подобно за престиж, макар и самостоятелното предаване да не може да се самоиздържа.
"Биохим", М-Тел и др. навремето спонсорираха класическа музика у нас... което ме навежда и на друга мисъл - че не само класиката е култура.

Назад към