Новите мултиплекси

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Re: Новите мултиплекси

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Сеп 2011, 11:28

@stankos,

Не е точно така. Едно време всички ползваха кабелна телевизия, но част от тях преминаха на DTH, и то заради читавата реклама на DTH операторите. Ако се пуснат читави реклами, в които ти се казва, че получаваш на мултиплекс всички платени канали, които ги има и на Bulsatcom (защото частните дружества, стопанисващи мултиплексите, ще имат право да си качват, каквото си искат) и при това без наличие на сателитни чинии и кабели и с възможност за гледане в цялата страна с портативен телевизор, доста хора ще се позамислят така, както преди 4-5 години се отказаха от кабеляците в името на сателитните антени. Ясно е, че делът, който DBV-T-то ще вземе от другите компании, предлагащи такава услуга, няма да е голям и никак няма да е 50%, но защо ли ми се струва, че някои хора тук, които имат общо с определени кабелни оператори, се опасяват да не би този дял да е по-висок от очаквания от тях. Ето защо може би тенденциозно потулват възможността още един пълноценен играч да влезе на конкурентния пазар, защото това би им било неизгодно.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 07 Сеп 2011, 12:48

Какви са параметрите на един Мукс ?
6 стандартни + 2 "Хай" , ако не ме лъже паметта . Да речем стандартните ще са безплатни + 2 платени . На кого ще платиш ? Хану Про 2 мукса по 2 платени или на Тауърком също 2 мукса . Сега с освобождаването на честоти от военните вероятно ще се пръкне поне още един играч за да не ни бият много от ЕК-то .
Та по-вероятно ми се струва на муксовете да се качат задължителните национални , а останалите "свободни " места да се заемат от , който плати повече и в крайна сметка за крайния потребител всичко да е свободно , като печалбата на разпространителите дойде от самите телевизии желаещи ефирно разпространение ."Тъпата" кабеларка вкъщи ми доставя над 100 канала . Колко ще има в ефира ? Едва ли е сериозно да се страхуваш повече от ефирната цифрова телевизия отколкото от преките си конкуренти , които ти "изяждат хляба " сега !
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Сеп 2011, 12:55

Е, ЖОРО нали говори за 100 канала на определени места. Сигурно ще ги пуснат с гадна компресия, за да наблъскат повече, но 90% от българите, гледащи стандартни 21-инчови SD телевизори, няма да разберат това. :D
Юнак
1000+
1000+

@ Lupus

Мнениеот Юнак » 07 Сеп 2011, 13:10

А ако бъдат качени Discovery и Viasat History дали ще са безплатни?

Всъщност освен must carry всеки ли ще може да бъде качен? Няма ограничения?
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 07 Сеп 2011, 13:18

Не вярвам чуждоземски телевизии да бъдат качени ефирно , далеч по вероятно е ефира да се напълни с "Бинго ТВ " и разни измамници с СМС игри да доограбят отрудения народец .
Знаете за лудия и банцата ! ;)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 07 Сеп 2011, 13:26

Не е въпросът в какво вярваме, а дали процедурата е направена открита за всички, независимо от националност / собственост / програмен профил и т.н. Достатъчно ли е да са в регистъра на СЕМ за чуждестранни телевизионни програми напр., или дори такова изискване няма.
Т.е. равнопоставен ли е National Geographic с телевизя "Туризъм", да речем.

(извън темата - и кво стана с този регистър, поддържа ли се?)
gogo
Нов
Нов

Мнениеот gogo » 07 Сеп 2011, 14:54

А, дали някой не се е замислил над следното. Примерно Диемите, Битивита, фоксове, дискавърита и т.н. ще се качат на мултиплексовете за да се разпространяват безплатно. В момента всеки оператор - кабелен/сателитен плаща такса на тв операторите. Представете си ако се качат тези канали безплатно дали операторите ще им плащат такаса вече, а говорим за доста пари :). Все пак всички работят за пари :)
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 07 Сеп 2011, 16:24

stankos написа:Абсурдно е да се очаква , че ефирната цифрова телевизия с ограничените си параметри ще се яви гробокопач на кабелните и сателитни системи за разпространение ! ...

Аз не съм твърдял, че ефирната цифрова телевизия ще закопае останалите.
Но моля ви, гледайте обективно и по-мащабно на този въпрос.
Световна тенденция е да се въведе навсякъде ефирна цифрова телевизия.
Както вече казах, това е просто нов вид средство за пренос на услугата. Дали ще има платени или безплатни програми и колко, това е вече отделен въпрос.
Но никой не може да ме убеди, че е далеч по-готина гледката на един жилищен блок с накацали по него чинии от всеки балкон. Може би за някое ромско гето това да е нормално но ние към кои ще се причислим?
Кабелните оператори пък ми напомнят за оная реклама за безжичния интернет и телефон. Бабката която буши стените с дрелка и опъва кабеляци, накрая крещи в телефона: "Колежке готово, дай сигнал!".
Ако имам къща на два етажа в някое родопско село, разбира се че е по-лесно да си сложа чиния, примерно на Булсатком. Къде между другото в Европа можете да видите подобна мила картинка, освен в България - с накичени антени по блоковете като гъби поникнали след дъжд?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 07 Сеп 2011, 16:39

А някой да се е заглеждал по покривите в Гърция? :-)
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Сеп 2011, 18:04

Юнак написа:Не е въпросът в какво вярваме, а дали процедурата е направена открита за всички, независимо от националност / собственост / програмен профил и т.н. Достатъчно ли е да са в регистъра на СЕМ за чуждестранни телевизионни програми напр., или дори такова изискване няма.
Т.е. равнопоставен ли е National Geographic с телевизя "Туризъм", да речем.

(извън темата - и кво стана с този регистър, поддържа ли се?)

Нали се говореше за това, че когато цифровизацията е факт, ще се премине от лицензионен на регистрационен принцип и че КРС ще има задължение единствено и само да регистрира собствениците на мултиплексите и да им раздаде честоти за излъчване, а те (собствениците) вече ще имат право сами да преценяват какви програми да качат на мултиплекса си. Честотите им са осигурени, те си решават с какви канали ще напълнят всяка от тях (с изключение на тези програми, които ще бъдат излъчвани на принципа must carry).
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 07 Сеп 2011, 19:36

stoyanfourn написа:Но никой не може да ме убеди, че е далеч по-готина гледката на един жилищен блок с накацали по него чинии от всеки балкон.

В този казус искам да те убедя, че без самия блок е най-добре.
Но идеята е ясна; за Щатите съм чувал, че цялата сграда има някаква приемаща глава (или това беше за сателит... няма значение) и надолу вече върви към помещенията чрез структурното окабеляване. Тоест, май не им трябват и обикновени антени, накацали от всеки балкон.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 07 Сеп 2011, 19:52

Юнак написа:
stoyanfourn написа:Но никой не може да ме убеди, че е далеч по-готина гледката на един жилищен блок с накацали по него чинии от всеки балкон.

В този казус искам да те убедя, че без самия блок е най-добре.
Но идеята е ясна; за Щатите съм чувал, че цялата сграда има някаква приемаща глава (или това беше за сателит... няма значение) и надолу вече върви към помещенията чрез структурното окабеляване. Тоест, май не им трябват и обикновени антени, накацали от всеки балкон.

Да, вика му се колективна антенна система. Едно време и нашите ж.к. са имали, защото над асансиорното на панелките стърчат антени от време оно.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 07 Сеп 2011, 21:37

stoyanfourn написа:Ако имам къща на два етажа в някое родопско село,....

И основният ти поминък е гледането на "тутун" и имаш да взимаш една торба пари от Булгартабак ? Де юре си богат , де факто дължиш пари на бакалина за хляба дето ядеш всеки ден !

Вторачили сте се в "пъпа " си и очаквате всичките благини да се изсипят върху главите ви , като " манна небесна " , ако може и безплатно !
С какво е по- лош човечеца в Родопите , че да гледа само БНТ и ьТВ ?

Ще поживеем , ще видим ... до момента гледаме поредния пладнешки грабеж на милата ни татковина !
За момента толкоз от мен по темата .
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 07 Сеп 2011, 22:05

Е, ЖОРО нали говори за 100 канала на определени места. Сигурно ще ги пуснат с гадна компресия, за да наблъскат повече, но 90% от българите, гледащи стандартни 21-инчови SD телевизори, няма да разберат това.

Прочетете плана , момчета!
6 национални мултиплекса + 3 регионални = 9 по 8 = 72 ТВ канала. Ако добавим и тези 2 нови мултиплекса които сегашното правителство се готви да продава според весникарските статии цифрата клони към 100. Разбира се става въпрос за 2 и 3-ти етапи, т.е. за още по светлото бъдеще но... :Happy
Честно казано не знам какво толкова може да се излъчва, но ще видим.

."Тъпата" кабеларка вкъщи ми доставя над 100 канала .

Даже цифровите кабеларки са към 150 канала.
НО... колко от тях гледаш ?
Поне за себе си мога да кажа, че БГ каналите, които представляват някакъв интерес за мен са 10-15 бр и 4-5 чужди. Всичко останало е "непотребна плява".
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 07 Сеп 2011, 22:17

gakal написа:....
Поне за себе си мога да кажа, че БГ каналите, които представляват някакъв интерес за мен са 10-15 бр и 4-5 чужди. Всичко останало е "непотребна плява".

Непотребна за кого? За теб, но не и за останалите... не можеш да кажеш "Света свършва до там, до където се види от камбанарията у наше село" нали? Логично е за индианеца от джунглите на Амазонка лаптопа да не струва нищо - не става за ядене, не можеш да си издялаш пирога с него, а от програмиране на С++ не разбира.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 08 Сеп 2011, 08:26

По повод на това, което каза Lupus за индианците в джунглата на Амазонка бих искал да кажа нещо което видях, а пък то е пряко свързано с темата.
Значи, съвсем случайно в youtube попаднах на един клип за едно племе от тези индианци.
Документален филм. Значи, всички живеят в огромни колиби от кал и слама, ходят чисто голи или с по една препаска на бедрата. Примитивно земеделие от каменния век.
И вътре в колибата е почти празно. Има - хамаци, където се излежават, почиват и спят. Готвят и ядат на пода в примитивни съдове. И в дъното на колибата ... широкоекранен LCD телевизор!!!
А какво гледат ли? Еми, явно там нямат DVB-T. И как взимат ток? Ми там е само гьолове, тресавища, мочурища ... път няма! Изненада: Отгоре на колибата - голям панел с фотоволтаични клетки! Ток от слънцето! И една голяма чиния ;) И проблемът е решен! Оказа се, че поне част от индианците говореха португалски (почти нищо не разбирам, но важното е че явно има грамотни). Един от тях (може би вожда на племето) носеше електронен часовник. И подозирам че знае за предназначението му.
Та, такива ми ти работи. Затова пак повтарям, без да задължавам никого с моето мнение - ние сме някъде на нивото на индианците. Ако искаме да сме европейци, добре би било да се въведе най-после тая ефирна цифрова телевизия.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 08 Сеп 2011, 08:34

Да погледнем футуристично, да помечтаем - телевизията в 23 век? Накъде отиват технологиите, можем ли да си представим бъдещето - все едно че сме в 1811 г. и мислим за 2011; фантастите какво казват по въпроса.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 08 Сеп 2011, 09:16

UGLY_BOY написа:Е, нека не прибягваме до обидни квалификации.

Извинявам се на засегнатите !
В нашия свят , където богатите стават все по-богати , а бедните все по-бедни да игнорираш съществена група потребители , защото живеели на село далеч от града е неразбираемо за мен ! Най-ощетените информационно трябва да са приоритетни при цифровизацията на ефира .
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Сеп 2011, 12:02

stankos написа:Най-ощетените информационно трябва да са приоритетни при цифровизацията на ефира .

Аз си имам село и мога да ти кажа, че най-ощетените информационно са тотално изчезващ вид. И БАН си го казаха - през 2062 година селяни няма да има, ако обезлюдяването на селата продължава със същия темп. В селските райони остават само стари хора, които си отиват един по един. Между другото, повечето в моето село си имат Bulsatcom. В доста села има и кабелна телевизия. И, въпреки че принципно съм съгласен с теб, че тези хора трябва да бъдат приоритет и имат право на безплатен достъп до информация (а не платен - чрез кабелни и DTH-ове), мога да ти кажа, че предвид това, че са възрастни, съобразяването с новите технологии е трудно при тях. Дори и да им пуснеш цифрова телевизия, не можеш да очакваш, че ще се активизират и ще си купят цифрови тунери или телевизори. Тези, които са свикнали с аналоговата ефирна телевизия, пак ще си гледат нея.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 08 Сеп 2011, 12:57

stankos написа: Най-ощетените информационно трябва да са приоритетни при цифровизацията на ефира .

И за кого да са приоритетни? Ти сам писа истрорията за родопчанина, дето дължи пари, и този човечец автоматично излиза от "таргет групата" на рекламодателите, от там и от желанията на телевизиите.
Пазарна икономика май му викаха ...

По-горе и една друга интересна тема се засегна - че операторите ще избират дали някоя програма да се качи на техния мукс, и при положение, че и 2та оператора са НУРТС... не стигнахме ли пак до монопола на Бившата Телекомуникационна Компания?!?

Назад към