Проблем със ефирния сигнал

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
zap_lv
100+
100+

Проблем със ефирния сигнал

Мнениеот zap_lv » 18 Мар 2010, 01:46

Здравейте,проблема ми е следния :аз съм от Ловеч,от скоро пуснаха телевизия Мсат ефирна и с нея тука в Ловеч ефрните телевизии станаха 6 ,това добре ,но много друдно мога да уцеля свестен сигнал и на 6-те телевизии.При една посока на антената Бтв и Нова тв и Про бг са добре,но останалите имат лоша картина,при друга посока на антената другите телевизии са по-добре,но за сметка на това Бтв ,Нова и Про бг са с лошо качество.Не мога да разбера защо при положение ,че и 6-те телевизии се излъчват от 1 място и със еднаква мощност на предавателите при различни положения на антената ,различни телевизии са добре и не е ли редно при 1 положение на антената и 6 програми да са зле или и 6-те програми да са добре ?
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Re: Проблем със ефирния сигнал

Мнениеот martintzvetomirov » 18 Мар 2010, 12:52

Приемането на един сигнал зависи от много неща. От насочеността на антените на предавателя, от мощността на излъчване. Доста често между теб и предавателя има препядствия, които променят силата и посоката на вълни с различна честота по различен начин (интерференция, дифракция, отражение). За това няма как да хващаш с еднаква сила телевизии/радиа от един предавател, дори и да излъчваха с една мощност, с едно насочване :)
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 19 Мар 2010, 09:46

Трябва да си настроиш антената на правилна позиция. И аз така стайната антена въртях наляво-надясно и една програма беше добре, друга-не. Накрая съвсем случайно я наместих на една позиция и сега всичко излиза с идеално качество. Моят съвет е да си поиграеш и да намериш правилната позиция за оптимален резултат!
Изображение
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 16:55

Аз съм с външна антена.Много нерви хвърлям всеки ден докато натаманя горе-долу норнална картина,но за сега без успех >:( .Не знам дали това че имам 2 външни антени 1 над друга на около 30 см разстояние оказва някакво негативно влияние.Не знам дали позицията на самия кабел оказва влияние,дали кабела трябва или не да се допира до пода ,незнам просто незнам и вече съм отчаян :'( :'( .Моля дайте някакви идей кое заглушава,кое не и защо като обърна на Мсат се вижда и Нова телевизия в заден план и някакви вълнички,а като я оправя да е горе-долу добре тв 7 и про бг стават черно -бели със снежинки.
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 19 Мар 2010, 17:15

Антените трябва да са поне на метър и половина една от друга!!
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 19 Мар 2010, 17:30

Двете антени съответно за VHF и UHF ли са? И ако е така как си ги съгласувал? Разкачи антената за VHF и виж има ли подобрение на програмите от UHF.
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 17:50

Еми те са 2 антени за 2 телевизора.Махнах едната антена и сложих само другата ,но няма промяна ,явно не си влияят.
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 19 Мар 2010, 18:23

Кабела цял ли е, или има снадки? Направи една снимка на антените ако ти е възможно. И пряка видимост към предавателя имаш ли?
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 19:33

playboby написа:Кабела цял ли е, или има снадки? Направи една снимка на антените ако ти е възможно. И пряка видимост към предавателя имаш ли?

Кабела е цял,няма снадки,снимка за съжаление не мога да направя,но за да се добие по-ясна представа за антената ,ще кажа ,че тя е от онези китайските с мотрчето .Тя се сглобява и кабела е свързан фабрично с антената и с 1 усилвател (който помага до някаде) . Да имам пряка видимост към предавателя.
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 19 Мар 2010, 19:58

Щом имаш пряка видимост, не ти е нужен усилвател, особено ако не е добре екраниран. Откачи го и виж как е без него.
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 19 Мар 2010, 20:26

Ako имаш пряка видимост всичко трябва да е супер, виж да не ти окъсява некаде жилото на кабела с оплетката, визирам буксата при телевизора, щом няма наставки. Пробай без антените само с една огъната тел около 50 см-единия край за жилото другия за оплетката...или кабела да е прекъснал некаде...друго незнам какво може да е.
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Аватар
PatrioT
500+
500+

Мнениеот PatrioT » 19 Мар 2010, 20:48

Вземи си едно усилвателче за сигнала (към 10 лева) .... :Icecream
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 21:03

playboby написа:Щом имаш пряка видимост, не ти е нужен усилвател, особено ако не е добре екраниран. Откачи го и виж как е без него.

Махнах усилвателя да вида как е картината и за съжаление качеството е по-лошо. :(
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 21:07

elektrik написа:Ako имаш пряка видимост всичко трябва да е супер, виж да не ти окъсява некаде жилото на кабела с оплетката, визирам буксата при телевизора, щом няма наставки. Пробай без антените само с една огъната тел около 50 см-единия край за жилото другия за оплетката...или кабела да е прекъснал некаде...друго незнам какво може да е.

Не е възможно защото кабела е капсулован с буксата и няма как да се е накъсал.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 19 Мар 2010, 21:10

Като гледам антените на РРТС СТРАТЕШ как са разположени на различни ъгли една спрямо друга, нищо чудно да имаш такива проблеми. Доста се оплакват и хората, които приемат от Бакаджик. В Троян колегата ico_pol също се оплакваше, че не ловял добре едно радио, на което предавателните му антени бяха изкривени. Нека по-компетентен от мен да кажа дали е така и ако не е-защо!

Как махна усилвателя и как свърза жиците от антената за кабела към телевизора? Надявам се, че си сложил трафт за съгласуване... А този усилвател включва ли се в мрежата, защото аз имам една антена с мотор и усилвател, който е без кабел за захранване.
Изображение
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 21:10

PatrioT написа:Вземи си едно усилвателче за сигнала (към 10 лева) .... :Icecream

Преди да си купя тази антена обиколих целия град за антенен усилвател и нявсякаде ми казват ,че го имат само с антена и затова си я купих.Дори и в Техномаркет нямат такива усилватели.
Аватар
zap_lv
100+
100+

Мнениеот zap_lv » 19 Мар 2010, 21:18

deni написа:Като гледам антените на РРТС СТРАТЕШ как са разположени на различни ъгли една спрямо друга, нищо чудно да имаш такива проблеми. Доста се оплакват и хората, които приемат от Бакаджик. В Троян колегата ico_pol също се оплакваше, че не ловял добре едно радио, на което предавателните му антени бяха изкривени. Нека по-компетентен от мен да кажа дали е така и ако не е-защо!

Как махна усилвателя и как свърза жиците от антената за кабела към телевизора? Надявам се, че си сложил трафт за съгласуване... А този усилвател включва ли се в мрежата, защото аз имам една антена с мотор и усилвател, който е без кабел за захранване.

Ми усилвателя е на ток и има 2 изхода единият е от антената за усилвателя ,а другия е от усилвателя до телевизора и просто кабела от антената за усилвателя го вързах не в усилвателя а в телевизора.Не знам какво е това "трафт за съгласуване"
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 19 Мар 2010, 21:28

Отиди в Техномаркет и искай една букса за телевизор. На нея задължително трябва да пише 300 -> 75. Разглабяш я и после зопояваш двете жички от антената за входа на буксата. После отпояваш другите жици за конекторчето, ако има такива, което се включва за буксата на телевизора и запояваш коаксиалния кабел. После кажи какво си направил и дали има ефект.
Изображение
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 19 Мар 2010, 21:41

zap_lv написа:Не е възможно защото кабела е капсулован с буксата и няма как да се е накъсал.

Щом е така сменяй целия кабел, китайските кабели са пълни боклуци. Оплетката им е оскъдна и тънка като косъм, за централното жило да не говорим... Нямаш ли някоя обикновена антена тип "яги" да пробваш с нея и новия кабел? Според мен и самата антена не е качествена и затова са проблемите.... И не ти трябват 2 антени, една качествена, разделяш със качествен сплитер и ще заработи всичко перфектно.
secet
100+
100+

Мнениеот secet » 19 Мар 2010, 21:47

Леле аман от проблеми с тая ефирна тв...то е почти невъзможно да хванеш качествен сигнал без снежинки, черти и тем подобни простотии.

Назад към