Тема за въпроси задавани от лаици !

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
stankos
100+
100+

Тема за въпроси задавани от лаици !

Мнениеот stankos » 28 Май 2010, 15:10

Здравейте , много се радвам на този форум ! Виждам ,че е на много високо ниво ,което аз едва ли ще достигна /а и не е това моята професионална ориентация ! Позволявам си да създам тази тема за въпроси от незнаещите ,като мен , свързана повече с практическото приложение на вашите знания !
Имам някои въпроси ,на които се надявам да получа разбираеми , като за " тъпо парче счетоводител " отговори !
Имам виличка в околностите на Радомир близо до с.Копаница . Миналата седмица като бях там с жената и детето си играх и въртях антената на телевизора /досега винаги съм хващал сигнал от юг с двоен - троен образ./ и хванах доста добър сигнал от посока София !
Питането ми е следното : Има ли някаква карта с покритието на цифровия сигнал излъчван от Копитото ? Дали е възможно да го приемам и ,ако е , по какъв начин да разбера без предварително да съм инвестирал в DVB-T тунер !
Имам още доста въпроси , които се надявам да формулирам правилно след получаване на отговори по тези !
Предварително ви Благодаря , за проявеното разбиране и търпение към тъпите ми въпроси !
:)
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
GIF
1000+
1000+

Re: Тема за въпроси задавани от лаици !

Мнениеот GIF » 28 Май 2010, 19:02

Станкос, според мен въпросите ти не са "тъпи".
В околностите на Радомир може би имаш някакви шансове за качествено приемане. В България обаче има места, където не може дори да се мечтае за качествен сигнал от наземни предаватели, поради най-различни причини. Една малка сателитна антена за сега остава най-доброто решение.
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 28 Май 2010, 19:11

Едва ли в Копаница ще хванеш цифровия сигнал от Копитото качествено, но не съм сигурен, не съм се спирал там да ловя сигнали. За Радомир - там гледат ефирна телевизия от вр.Виден, тъй като Голо Бърдо много пречи на сигнала от София.
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Май 2010, 21:56

По-скоро няма да го хванеш цифров сигнал чак там. А реално "карта на покритие" няма. Мога да ти синтезирам една карта и да видиш горе долу къде имаш шанс да хванеш нещо от Копитото.

Карта а покритие:
Изображение
отбелязал съм въпросното населено място с черно плюсче а с лилавия X е Копитото.

Иначе най-лесния начин да се провери е като вържеш за антената временно (на някой приятел или комшия) DVB-T приемника и "въртиш" антената. Като спомена двойни и тройни образи, се досещам, че надеждата не е загубена (имаш сигнал, макар и отразен, а за да хванеш цифров сигнал не е задължително да приемаш с перфектно качество и да имаш силен сигнал, но пък ако сигнала е прекалено слаб няма да приемаш нищо).
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 31 Май 2010, 15:25

Искренно съм трогнат от проявеното внимание !
Много ви благодаря !
Вариантът със сателитната чиния съм го мислил , проблемът с него е ,че там много се "пипа " , даже зимата ми бяха откраднали захранващите кабели от стълба до къщата /взел съм си голямо комби и като тръгна натам товаря всичко ,телевизор , примус и каквото се сетите ..та да си нося всяка седмица сателитка с цялото оборудване ще ми дойде "байгън" , та в този ред на мисли ,ако сложа чинията в подпокривното пространство дали ще хваща или ми трябва пряка видимост към спътника ?
Другото , което искам да споделя с вас е : Тази събота пак бях там със семейството и си поиграх след обяда и направих антената от оная тема с бирените кутийки , и изненада хваща много хубаво без двойни образи и прочие ,което ме навежда на мисълта , че имам няколко слаби сигнала от различни страни , прав ли съм ?
Още веднъж ви БЛАГОДАРЯ за проявеното търпение ! :)
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 31 Май 2010, 19:11

Ами дай малко повече информация кои програми хващаш и на колко места, в смисъл колко пъти се повтаря една програма като правиш скан на телевизора. Ловиш ли ббт, тв7, бтв комеди и про.бг? Иначе бнт, бтв и нова се хващат от две места - Копитото и вр.Виден. Може да погледнеш на картата (горе в менюто на сайта).
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 31 Май 2010, 21:22

ако сложа чинията в подпокривното пространство дали ще хваща или ми трябва пряка видимост към спътника ?

Листата на едно дърво могат да ти попречат, какво остава за цял покрив :)

Както каза elektrik, кажи кои програми и на какви честоти/канали ги ловиш на телевизора. Ако телевизора ти няма честоти/канали, изреди какво приемаш от началото на "скалата" до края и, и с какво качество приемаш. Ако с тази "антена" от бирени консерви си уловил чист сигнал от София (без много снежинки) няма да имаш проблем с цифровата телевизия, особено със специална антена.
Последна промяна 1 на m3gab0y, променена общо 1 пъти
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 01 Юни 2010, 08:51

Благодаря за съветите !
За сега варианта със сателитното приемане отпада !
Тази седмица дай Боже да е хубаво времето ще ходя пак и тогава ще запиша с точност на кои канали излиза сигнал , по смътни спомени ,Канал 1 излиза на 3-4- честоти ,бТВ на 3, Нова на 2 , излизат още 2-3 сигнала на които нищо не се различава видимо , но като отида ще запиша точно на кои честоти са !
Предполагам това ще даде по-ясна представа от кои предаватели са !
Вече започва да ми "просветва " по малко !
Много ви БЛАГОДАРЯ!
:Clap
П.П . Макар ,че сега като се замисля !?! Аналоговото излъчване от Копитото е с мощност 10 KW. , а цифровото с 800 W. едва ли имам шанс за хващане на цифров сигнал ! :(
Но преполагам с хубава антена с усилвател все пак шанса ми да е малко по- голям от "чиста " нула !
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 01 Юни 2010, 10:55

800 W е тестовото излъчване, когато стартира официално би трябвало да излъчват с поне 5 КВт.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 01 Юни 2010, 15:51

Поради специфика на технологията, ако имаш пряка видимост (виж картата къде има пряка видимост), шанса да приемаш цифров сигнал е голям, особено с антена и усилвател би трябвало всичко да излезне. Не гледай, че е 800W, сега те може и да са проблем за теб, поради това, че си на по-отдалечено място, но когато станат 5kW не мисля, че ще имаш особени проблеми с гледането. А ако нямаш пряк сигнал, а приемаш само отражения, тогава шанса да хванеш достатъчно силен цифров сигнал намалява доста.

Но нека ти дам един прост пример. На партера на една сграда в центъра на София има охрана, която се помещава в една кабинка. В кабинката има DVB-T телевизорче, което може да приема и аналогов сигнал. Със една стайна антена (2 пръчки, тия за 5 лева) аналоговия сигнал излиза много трудно, на петорни образи в най-добрия случай и не винаги е цветно. Само bTV по неясна причина излиза много чисто, всичко останало не може да се гледа нормално. Та на същия телевизор със същата стайна антена без особени проблеми (с леки уговорки и въртене на антената) се приема цифровия сигнал от Копитото, при положение, че сградата, която охраняват се пада точно в същата посока в която е и кулата, т.е. нямат пряка видимост и са направо в радио-сянка.

На практика имаш не малък шанс да изкараш цофровия сигнал там.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 01 Юни 2010, 17:44

m3gab0y написа:Поради специфика на технологията, ако имаш пряка видимост (виж картата къде има пряка видимост), шанса да приемаш цифров сигнал е голям, особено с антена и усилвател би трябвало всичко да излезне. Не гледай, че е 800W, сега те може и да са проблем за теб, поради това, че си на по-отдалечено място, но когато станат 5kW не мисля, че ще имаш особени проблеми с гледането. А ако нямаш пряк сигнал, а приемаш само отражения, тогава шанса да хванеш достатъчно силен цифров сигнал намалява доста.

Но нека ти дам един прост пример. На партера на една сграда в центъра на София има охрана, която се помещава в една кабинка. В кабинката има DVB-T телевизорче, което може да приема и аналогов сигнал. Със една стайна антена (2 пръчки, тия за 5 лева) аналоговия сигнал излиза много трудно, на петорни образи в най-добрия случай и не винаги е цветно. Само bTV по неясна причина излиза много чисто, всичко останало не може да се гледа нормално. Та на същия телевизор със същата стайна антена без особени проблеми (с леки уговорки и въртене на антената) се приема цифровия сигнал от Копитото, при положение, че сградата, която охраняват се пада точно в същата посока в която е и кулата, т.е. нямат пряка видимост и са направо в радио-сянка.

На практика имаш не малък шанс да изкараш цофровия сигнал там.

Не забравяй, че на 64 к. дигитала излъчва и от старата кула, така че може и да е сигнал от там.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 01 Юни 2010, 19:57

Станкос,в Радомир и околностите аналогов сигнал би трябвало да се приема не само от вр. Виден и Копитото,но и от Петрохан.Що се касае до цифров от Копитото, съм съгласен с мненията на колегите,че с добра антена(дълго Яги за 64к с усилвател) имаш шанс. :)
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 01 Юни 2010, 20:05

Не забравяй, че на 64 к. дигитала излъчва и от старата кула, така че може и да е сигнал от там.

Това е така! Сигнала на 64к от старата кула - 400 Вт и също така има сигнал на 64к от Копитото - 800 Вт, но невиждам какво значение има това?
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 02 Юни 2010, 10:33

radiolubitel написа:...........че с добра антена(дълго Яги за 64к с усилвател) имаш шанс. :)

Мисля е задължително да уточня ,че на мястото което коментираме няма пряка видимост към Копитото . Това ще подпомогне разсъжденията ! Искам да попитам тази антена доколко в последствие ще ми върши работа , като пуснат излъчванията на 23,40 и 52 к. ,защото предполагам тогава ще спрат тестовия сигнал на 64 к. ?
Дали си заслужава сега да инвестирам около 250 лв в оборудване което ще използвам около 2 години !
Благодаря ви много .
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 02 Юни 2010, 11:02

Тя антената ще ти върши работа, но трябва да внимаваш какъв приемник купуваш. Предполагам знаеш за MPEG 4.
Последна промяна 1 на ogibo, променена общо 2 пъти
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 02 Юни 2010, 11:48

Мислех да прежаля 50-ина лева за обикновен DVB-T тунер с ясното съзнание , че до две години ще го изхвърля , надявайки се до тогава на MPEG 4 декодиращите тунери да паднат цените , което води до следващия ми въпрос !
MPEG 4 декодиращ тунер нали се справя с декодирането на настоящия сигнал ?
Другият ми проблем е да намерия оборотен някакъв за проверка въобще дали ловя някакъв сигнал ,иначе става безпредметно !
Благодаря , всяко мнение е безценно за мен !
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 02 Юни 2010, 12:44

Справя се без проблем. А варианта за оборотен приемник ще е най-добрият. Бих ти услужил с моят, но съм чак в Свиленград.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 02 Юни 2010, 13:03

Много ти благодаря за предложението !
Ще пробвам при някой от продаващите да оставя депозит стойността на устройството+ некой лев за услугата , но ще видим как ще реагират !
пацо
100+
100+

Мнениеот пацо » 02 Юни 2010, 19:01

stankos написа:Много ти благодаря за предложението !
Ще пробвам при някой от продаващите да оставя депозит стойността на устройството+ некой лев за услугата , но ще видим как ще реагират !

Здравей колега.Виждам че си мераклия мога да ти услужа с моя тунер .Единственния проблем е че по)ддържа само МПЕГ-2. Тоест ще има картина само на 64-ти канал. На 23-ти и 40-ти ще ти изписва video type not sypported.Но мисля че става за екперимента защото ще може да видиш силата на сигнала и неговото качество.Даже мога да те уредя и с една антена за експеримента.За подробности на лични.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 03 Юни 2010, 10:08

Не съм се и надявал на такава отзивчивост !
Много ви благодаря !
За сега един приятел ми е обещал да осигури за другия уикенд тунер за тест , ако при него се "разсъхнат " нещата ще се възползвам от твоето предложение !
С толкова отзивчиви хора ,с които се познаваме само виртуално , надеждата ми за бъдещето на България остава жива !
Тази седмица ,ако се случи да отида до там ще направя един сканинг на ефира и ще ви споделя на кои честоти излиза сигнал за да преценим заедно дали си заслужава въобще да мъкно устройството на там !
Господ здраве да ви дава !
Аллах бим берекет !
И да ви върнат горите со се партизаните !
Майтап да става!

Назад към