Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
Puflet
500+
500+

Re: Кабинетът отложи цифровизацията с три години!

Мнениеот Puflet » 25 Май 2011, 17:12

И аз не разбрах evrokoma за къде потвърждава ... за Добрич или за София?!
Щото в София си работят 3те мултиплекса (поне ги намира при сканиране) - 490 и 626 - MPEG4 няколко bTV-та и TV7, на 818 е само едно БНТ в MPEG2
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 26 Май 2011, 08:13

Извинявай ама да те питам - по кое време ги хвана тези три мултиплекса в София?
Защото аз вчера сканирах пробно вечерта - нищо не можах да хвана :(
Откъде излъчват знаеш ли?
Защото аз пробвах на телевизор който има видимост към старата телевизионна кула, да не би само от Копитото да излъчват и затова да не мога да ги хвана?
Ако е така, тогава довечера бих могъл да пробвам същото упражнение на другия ми телевизор, на който антената гледа към Копитото, пък дано хвана нещо. Аз пробвам със стайна антена, така че е твърде вероятно това да е причината :Hmmm
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 26 Май 2011, 15:40

Ами сканирах горе-долу когато съм писал. И сега като сканирам пак се появяват.
Според картата излъчват от Копитото. Имам спомен че на 818 преди ми намираше 2 "Network name", а сега е само едно, та може предавателя на Яворов да е спрян.
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 27 Май 2011, 07:58

Оправих си проблема! Мерси за информацията!
Оказа се, че антената ми (активна, с усилвател) се беше скапала.
Сега всичко е окей!
4a4i
Нов
Нов

Мнениеот 4a4i » 22 Юни 2011, 10:57

Съдът чака писмото от Брюксел за мултиплексите
До месец тричленен състав на Върховния административен съд трябва да се произнесе законно ли е даден т. нар. държавен мултиплекс на латвийската фирма “Хану про”, стана ясно във вторник. Последният от конкурсите за цифровия ефир се обжалва от класираните на второ и трето място в надпреварата за честотата Ди Ви Би Ти и “Мобилтел”.

Основният мотив в жалбите им е, че “Хану про” е взела мултиплекса, на който ще се разпространяват програмите на БНТ и БНР, след като е получила други три от общо 6 национални честоти. Това според Ди Ви Би Ти и “М-Тел” противоречи на Закона за радио и телевизия и на евродирективите, чиято идея е да се насърчава конкуренцията и да не се допусне концентрация на ефира.

Преди месец Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България за първите два конкурса за мултиплексите, които бяха спечелени от словашката “Тауърком” (2 честоти) и “Хану про” (три честоти). Едно от възраженията на Брюксел е именно, че страната ни неправомерно е обединила цифровия ефир в пакети и по този начин е ограничила конкуренцията при цифровите тв оператори.

Тричленният състав на Върховния административен съд, разглеждащ делото за ефира, прие писмото от Еврокомисията да бъде взето за доказателство по делото, ако бъде получено в 7-дневен срок. Юристите на “Мобилтел” вече са изискали текста, но все още не са го получили официално от Министерството на външните работи, до което то е адресирано.

На предишното съдебно заседание по казуса с обществения мултиплекс магистратите поискаха независима техническа експертиза, която да каже дали е реална офертата на “Хану про”, в която е предвидено с 90 предавателя да се осигури цифров ефир за 95% от населението на страната. Според вещото лице по делото Александър Иванов от Научно-изследователския институт по съобщенията това било възможно “на база идеен проект”. Не стана ясно обаче дали на практика условието е изпълнимо.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 22 Юни 2011, 12:06

Да, нашите контролни органи си изиграха номера и изгониха ORS, за да могат определени хора да си изперат парите чрез мултиплексите, и сега резултатът е такъв, че ще трябва да избираме между перални като "Хану Про" и "М-Тел". "Голям" избор, няма що.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 22 Юни 2011, 14:05

А врътката дето я направиха Тауърком и НУРТС?
Според мен и там ще се получи голямо безумие, тип комуникационните шахти - Хану Про (или някои нов) ще трябва да плаща на НУРТС/Тауърком за колокация в техните РРС-та ...
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 03 Авг 2011, 16:50

Дано това сложи край на притесненията:
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/08/03 ... i/?ref=rss
hrdm80
100+
100+

Мнениеот hrdm80 » 06 Авг 2011, 20:46

Притесненията ще свършат едва когато комисиите и държавата решат да си свършат работата и да се спре толерирането на тия смешкаларки.Защото на всички е ясно и трябва да си кажем истината че много членове на комисий че и депутати и бивши министри имат доста авоари и капитали в смешкаларките и нали ви е ясно че скоро няма да си отрежат клончето дето им носи кинти и че ще останат без балъци да им плащат и изобщо нямат сметка да има безплатна ефирна цифрова телевизия и отложиха нещата уж за 2015 а после може да стане 2035 а всеки знае кой ще плати глобите дето Европа ще ни наложи.На тях им писна от нашата БГ простотия
Аватар
thebest
100+
100+

Мнениеот thebest » 15 Авг 2011, 02:14

radiomanbg написа:Дано това сложи край на притесненията:
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/08/03 ... i/?ref=rss

там пише...Промените ще дадат възможност и за изпълнение на Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България

...та, кой План? Пред-последният ли? :D
Само за 1 месец 6 пъти теглиха нови жици с "оптика" само в нашия район... що ли? ;D Да не цитирам колко рекламни брошури на т.н."смешкаларки" (хареса ми изразът) с т.н. "цифрови телевизии" за аналогови канали всеки ден се изхвърлят от пощите... Плащай, народе Мой и чакай светлинка в дъното на тунела, който така и не е започнат... Да са живи и здрави пра-унуците ако дочакат безплатна DVB-T или поне "План" за въвеждането на такава...през следващия век :Happy
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 15 Авг 2011, 08:25

През последния месец и М-Тел са особено активни с кабелите - напр. газифицираните райони на София, някакви замервания по шахтите на газовата компания (забравих името на несъстоялия се кабелен оператор на Овергаз). Явно нещо са се разбрали.
Според мен, обаче, цифровизация и кабели не се бият. От значение е единствено съдържанието („It's all about content“ - слогана на Talpa Media): всички възможни български телевизии да качат, пак ще се гледат само 3-4 от тях. Разпространението на десетките останали гледаеми, разбирай небългарски, програми не е чрез наземно разпръскване, засега. Не знам за по-далечно бъдеще. Т.е. конфликтът цифровизация - кабелизация е малко преувеличен. (тук дори оставям настрана допълнителните, нетелевизионни услуги на кабелните компании)
az
500+
500+

Мнениеот az » 15 Авг 2011, 10:10

Нещата вече се проточиха толкова много, че ще е пълна глупост ако не се въведе DVB - T2.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 15 Авг 2011, 10:15

И аз от кога го казвам...
Просто цирка става все по-голям не с всеки изминал ден, а с всеки отлетял час.
Споко - след години ще хвърлим некое милионче, да минем на Т2 - ние пари си имаме и криза ни не лови (тя и няма как да ни хване, защото никога не си е тръгвала).
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
az
500+
500+

Мнениеот az » 15 Авг 2011, 15:40

Знам, че го казваш. И мен ме е яд, че може по най-безболезнения и елегантен начин да се въведе, но...

Другите страни които се "набутаха" с DVB - T, MPEG2, вече постепенно преминават на DVB-T2, а тук още спрягаме MPEG4. Чехия например въпреки, че преди няколко месеца изключи последните аналогови предаватели, вече има пилотно излъчване на DVB - T2 в Прага и планира да го въведе в цялата страна до 3 години.

http://www.parabola.cz/clanky/3949/cra- ... -v-dvb-t2/
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 15 Авг 2011, 20:18

Че те като онзи ден са гласували освобождаването на честоти, Тауърком на какви честоти си излъчва мултиплексите?!
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 16 Авг 2011, 09:43

Тези са допълнителни , за да не ни бият много от ЕК-то . Впредвид евентуална наказателна процедура срещу страната ни . Доста хора се "набалбукаха" с тунери за МПЕГ-2 , сега ще сторят същото и с МПЕГ-4 , защо да им спестяват по -късното и с ДВБ-Т2. Плюс това от социалното министерство ще осигурят пари за тунери на социално слабите след няколко години пак ще трябва да се присвояват бюджетни средства , става въпрос за сериозни суми ,дето не са за изпускане .
В България нищо логично не е естествено и нищо естествено не е логично !
:-[
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 16 Авг 2011, 13:53

не разбирам защо не направят тунери, които да се ъпдейтват софтуерно (подобно на firmware на други устройства, BIOS на компютъра). Мониторът като е добър, защо да го хвърлям заради един тунер, който би трябвало да струва не повече от 10 лв.
То е ясно, че през месец ще излиза нещо ново, не може така да продължава. Телевизорът все пак е за дълготрайна употреба. Утре ще ми въведат някакъв стандарт и за автомобила с чип в него, та като променят стандарта - да хвърлям автомобила (отсега ги гледам как не могат да се разберат за зарядните устройства за електромобили, примерно)
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Авг 2011, 14:13

Причината е много простичка! Не се ползват тунерите на телевизорите, а се слага външен тунер или SetTopBox. Има тунери, вградени в конектор SCART, които се продават заедно с дистанционното на цени 7-10$. Струва ли си да се занимаваш с Upgrade??? И тия, дето пишат, че едва ли не утре ще си сменяме телевизорите, като се смени стандарта или не са хич наясно с нещата или се опитват "да ни наливат в гъза лимонада".
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 16 Авг 2011, 15:27

Това за външния тунер е ясно, но скапва дизайна на интериора. В момента имам 6 външни устройства около телевизора (и 7+1 колони). При седмо устройство ще изхвърлят от къщи не телевизора, а мен.
Същото казвам и за външните тунери - могат ли да се ъпдейтват софтуерно, или ги хвърляме при нов стандарт?
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Авг 2011, 16:02

Скъпите и големи модели с много екстри могат, тези евтинийки, за които писах в предния пост - не. Хвърляш и купуваш нов. И китаеца е човек, и той трябва да изкарва по някой юан за ориз. :D
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.

Назад към