Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
kdpav
Нов
Нов

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот kdpav » 05 Окт 2013, 16:38

Имам въпрос.Ако искаш да качиш телевизия на сателит или на цифрова ефирна кое е по изгодно?И ако е на ефирна тогава телевизиите ще имат гарантирано повече зрители отколкото на сателит и качество също не отстъпва даже има и повече възможности!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 05 Окт 2013, 18:02

Сателит много по евтино 30 пъти от колкото наземно зрителите са повече... :D :D
tv_maniac
100+
100+

Мнениеот tv_maniac » 05 Окт 2013, 18:47

newto написа:А ти кабелна ли гледаш само? Ако е така, по-добре не се изказвай по темата. То на всеки ще му е безразлично, ако си гледа каблената и там всичко му е наред.
Как може една Румъния да пуска всички цифрови ефирни канали без час закъснение, а в България винаги трябва хората да са прецакани? Ти чувал ли си друга държава, в която в ефира да вървят "+1" версии на каналите в цифровия ефир? Май-не, нали? Така си и знаех.

Хем е регистриран след мен, хем не е част от екипа на сайта, хем обяснява на хората какво да правят и къде да го правят! Не искам да прекъсвам разговора ти сам със себе си. Въпреки цитата можеш да приемеш това като коментар към останалите в темата и да продължиш да си задаваш въпроси, на които сам да си отговаряш. А аз ще продължа да правя това, което ми гарантира регистрацията тук - право да пиша във всички теми тук без одобрението на най-големите :Baby в Интернет, ако не нарушавам правилата на форума. :D

Съгласен съм със cybercrackerbg, че няма нужда от конфликти, но изслушването тук често е еднопосочно (аз "слушам" останалите форумци преди да напиша нещо, но май повечето не ме "слушат", а се чудят как да ме изгонят от темата като newto), а и постоянното оплакване без предложение какво и как да се оправи е повече от излишно. :Hmmm
Аватар
Atlantique
100+
100+

Мнениеот Atlantique » 05 Окт 2013, 20:43

Chorre написа: ... Някои се възмущават от програмите +1, на мен пък ми пречи грешното aspect ratio. Какво, като е безплатно и да си мълча за нещо очевидно малоумно? Просто попитах ако някой знае нещо по въпроса, дали се очаква промяна да каже. Някой вътрешен, или по-технически наясно човек да сподели къде е проблема и дали някога да очакваме промяна? :)

Без да съм особено технически грамотен, бих ти предложил да настроиш чрез твоя декодер Aspect ratio да бъде винаги 4:3, а не автоматично, както може би е в момента. Ако след това резултата на екрана ти хареса - значи един въпрос е решен. :)
PhonoStar.com

Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 05 Окт 2013, 21:40

@ tv_maniac,
Колега, ако смятате, че е редно да защитавате корпоративните интереси на телевизиите в България, поне не го правете с арогантен тон. След като цените на спортните събития са толкова скъпи, че да се налага едночасово изместване, защо изобщо ръковдствата на дадените медии са решили, че трябва да разпространяват точно тези канали ефирно? Можеха да пуснат други, а тези да вървят само сателитно и по кабелните оператори. Всичко ми прилича на недомислица.
az
500+
500+

Мнениеот az » 05 Окт 2013, 21:44

cybercrackerbg написа:В Германия, която постоянно ни дават за пример покрай цифровизацията, е имало обратен процес на връщане на зрители към безплатната ефирна телевизия и отказ от платени оператори (след 2003 г. в Германия се наблюдава отлив - около 10% отказват платените услуги на кабелни оператори). Така че, нищо чудно и тук да видим връщане към безплатна телевизия, но няма да е масово. Ще бъде постепенен процес, когато хората се убедят в качеството на сигнала. В някаква степен зависи и от броя програми, които ще се предлагат.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=bg

Не в някаква, ами в много голяма степен ще зависи от броя и вида програми, които ще се предлагат. Засега не мисля, че кабелните и сателитните оператори имат причина за притеснение...
Аватар
Chorre
Нов
Нов

Мнениеот Chorre » 05 Окт 2013, 22:07

Atlantique написа:Без да съм особено технически грамотен, бих ти предложил да настроиш чрез твоя декодер Aspect ratio да бъде винаги 4:3, а не автоматично, както може би е в момента. Ако след това резултата на екрана ти хареса - значи един въпрос е решен. :)

Благодаря за отговора. :)
В момента е на режим 4:3 Letterbox, който единствен свива коректно картината отгоре и отдолу с черни ленти и ето тук идва проблема. Това важи само за BNT1 HD и BNT2, но не и за другите. BTV също подава коректен сигнал на Булсатком, но не и на мукса. Ето това е странно за мен. С новия LCD тв, въпреки че е неудобно на всяка програма ръчно да сменям режима, поне е възможно. А по-голямата част от хората в България още дълги години ще си останат със старите 4:3 телевизори и точно те ще са главните ползватели на ефирна тв с декодери. И за всички тези хора Ани Салич ще си остане ''изведнъж отслабнала'', както установи баба ми. :D
Въпроса е докога и от кой зависи? :Noex
denyo
Нов
Нов

Мнениеот denyo » 05 Окт 2013, 22:41

Именно, с тази настройка казваш на приемника какъв ти е телевизора, но не и какъв е сигнала. Повечето приемници, съвсем разумно разчитат, самия сигнал да си каже какъв е.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 06 Окт 2013, 12:23

Аспект рацио е предвидено, за да се настрои видеосигнала от декодера удобен за гледане според кинескопа на телевизора. Вярно е, че освен за БНТ и Нюз7 за другите телевизии не е възможо да се приложи. Правих опит с приемник СТРОНГ 8115 за приспособяване на образа за приемник ,който позволява образ само 4:3 и освен на АВТО режим по друг начин няма как да работи декодера. В момента в който превключиш от възможен за корекция образ към канал с неподръжка на тази възможност, декодера преминава на режим АВТО.
velikovvl
Нов
Нов

Мнениеот velikovvl » 06 Окт 2013, 12:41

"Сигнала да си каже какъв е" --- ама той като си е 4:3, нищо не решава и затова на автоматично не се оправя.

Значи нито само Вие сте потърпевши, ама има и други. Аз съм на алтернативни начини на доставка, но проверих заради познати и на автоматично не разпознава / или по скоро си го разпознава като 4:3/. Само БНТ1 ХД и понякога /БНТ2,Нюз7/.
Бил съм в чужбина и не се е налагало да се сменя размер /съотношение на страните на картината/, тук нещо...
Сигурно ще почната да казват, че проблема е у нашите устройства /техните менюта и настройки.
Ами хубаво ние си пишем тук, ама има хора които си броят стотинките и нямат интернет или са сами възрастни -вероятно много /независимо къде / и не могат и не знаят да споделят този проблем или ако се обадят на оня телефон ги обработват.
Установих, че имало и други хора с този проблем и които са се обаждали на нац. телефон за цифровизация 0700 123 44 и то без успех /вижте темите при новините на бтв-има една за 393 села и тв/, аз също се обадих и подобно като при тях - служителката се опитва да отклонява въпроса / какво ставало с приемника, какво сме правили с него и какви други проблеми има; аз казвам това е проблема съотнишението на страните/. Питах е към коя институция е не иска да ми уточни и сам да намеря да се сезирам когото трябва , тя не иска. И накрая тона и не бе много добър. А за отклоняването на въпроса и опита за заблуда е подобен като при мобилните оператори. Не се сетих да я питам какво е MHz и каква е разликата спрямо kHz, и тока в RCA /чинчовете/ какъв е...
Явно които имат достъп до НУРТС, трябва да пробат.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 06 Окт 2013, 12:55

прегледай wss (писано по въпроса в predavatel.com) и wss (widescreen signaling - статия в Уикипедия) . По-подробна статия в pdf (написана от Intersil Corporation).
velikovvl
Нов
Нов

Мнениеот velikovvl » 06 Окт 2013, 13:13

Ами ако това е проблема /липсата на WSS сигнала/ , някой да им каже да почнат до го излъчват.Как така не са се усетили, че са пропуснали.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 06 Окт 2013, 13:22

Знаят си го по-добре от нас - и телевизиите, и всички по пътя на сигнала.
Проблемът е, че не им пука за зрителите (т.е. за гледаемост и рейтинг), а зависят от:
а) чиновник (за поръчки, бюджет и пр.);
б) брой абонати на кабел и DTH;
в) една пийпълметрична агенция (предварително решени неща. Няма значение дори дали излъчват изобщо).
Когато и ако някога започне да им пука, ще го направят.

Колкото до 16:9, то вече обсъдихме, че абсолютно нищо не задължава никого.
velikovvl
Нов
Нов

Мнениеот velikovvl » 06 Окт 2013, 13:44

Независимо дали е задължително това е неудобство и недостатък за част от потребителите.
Или трябва да се потърси НУРТС, Министрество на транспорта и съобщенията..., КРС или СЕМ /или всички заедно, може и медии.
А пък ако има и нормативи дали Български или Евродирективи в които уточнено какви трябва да са параметрите /и допълнителните сигнали/ за дадения стандарт ефирен цифров сигнал е добре да се приложат /спазят/.
За освободените честоти 174-240MHz е честотна лента по принцип за цифрово радио /DAB, DAB+/ , DAB+ е по-новото и с друг кодак, да видим в БГ дали ще почнат някога пак с по-стария DAB. В Европа има цифрово радио в тази честотна лента а не да запълват тв мултиплекса с радиа; но да не отклонявам темата== проблема е размера на картината и очертаващата се причина липсата на WSS сигнал.
Ако по нормативи го има изискването за този сигнал са длъжни да го добавят, някой плаща за излъчване отговарящо на определени изисквания.
Все едно плащаме за напрежение и както знаете си има законови изисквания за параметрите му , а то да не отговаря.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 06 Окт 2013, 13:49

Не ми се търси сега в темата, или в друга тема беше - Жоро ако може да припомни. В много малко страни има приет задължителен стандарт за 16:9, но няма евродиректива, няма и никакво задължение у нас. Дори имаше идея да се създаде такова задължение, но мисля, че няма интерес. У нас е възприет подход не на регулация, а на саморегулация (кой каквото си реши, това прави и по отн. параметри на картината - цветност, разд. способност, формат и др., и по отн. параметри на звука).
velikovvl
Нов
Нов

Мнениеот velikovvl » 06 Окт 2013, 14:00

Колега сега се загледах подробно в линкове където дадохте по нагоре относно очертаващата се причина липсата WSS сигнал ама навсякъде пише, че е за аналоговата телевизия а не за цифровата , не съм запознат така, че за мен този вариант за причина вече не е единствен /може и да е друга/.
Но каквато и да е причината , проблема си го има с размера на картината.
Така, че каквато и да е причината за да се реши май трябва гласност към медии и институции /по нагоре писах към кои/.
В чужбина не така и тук в БГ има потърпевши потребители които може да не знаят що е интернет или как да работят с дистанционно.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 06 Окт 2013, 14:32

И аз не разбирам смисъла на закъснелите телевизии!?!
Ако някой може да ми обясни ще съм благодарен.
А самите телевизии са негледаеми, защото по тях няма нищо интересно.
На практика те са пълнеж за мултиплексите, за да се правят, че цифровизацията върви успешно.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 06 Окт 2013, 15:37

Ама каква гласност, колега (@ velikovvl)
Средният потребител е доволен, видно дори от извадката от този форум. Повечето ефирни зрители са щастливи от факта, че има по-голям и по-качествен избор.
Това е някакъв психологически феномен, който не знам как да нарека, понеже не съм психолог. Като са те държали толкова години на тъмно, вече се радваш, че изобщо има светлинка - пак дали била тя fine tuned, голяма работа.
Има и втори феномен:
- ако днешен тийнейджър опита биологична краставица, веднага ще ви каже, че е безвкусна и мирише лошо. Той отдавна е с променен вкус, този на пазарния домат.
- същото и със зрителя на ВИП Брадър, примерно. Той отдавна е свикнал да гледа 4:3 в разплескан вид и веднага ще ви каже, че нормалният вид е ненормален и неестествено удължен. Той ще се изненада да види истинската Лияна не с широки, а с дълги гърди.

За да има нужда от гласност, трябва средният потребител да страда (а той в случая не страда). Ето например, при налични ретранслатори в добричко и благоевградско, които не функционират и в селата съответно няма телевизия, се придаде гласност, телевизиите "подпънаха" отговорните лица и нещата се задвижиха, макар и в далечна перспектива.

Освен страданието, на потребителя му трябва и независима организация, която да защитава интересите му, а такава у нас липсва.
Логически погледнато, излиза, че на този етап... и т.н.
velikovvl
Нов
Нов

Мнениеот velikovvl » 06 Окт 2013, 16:47

Трябва да се намери някакъв начин единия беше чрез т. наречена гластност, Вие предлагайте други варианти за да коригират излъчвания ефирен цифров сигнал.
И Вие писахте убедително като ни насочвахте за WSS синал /а той се оказа, че е за аналоговата; как тогава да вярвам аз а и другите потребители за това, че нямало нормативи /директиви и закони/ регламентиращи параметрите на сигнала- малко ме съмнява. И сега започваме да отклоняваме проблема, че хората били доволно /тук в този форум може би са много малко тези които нямат друг вариант за приемане на телевизия, но виждат , че има проблеми/.
И ако започнат по единично да звънят на нац. номер за информация за цифровизацията ще ги отбиват по единично като ги баламосват и отклоняват проблема.
Може умишлено да е така може и грешка.
Вие пишете, че едните и другите знаят за проблема ама къде сте го прочели?
Някой беше писал за мощностите /били по ниски/ , в сайт на НУРТС а и в друг официално не го видях /така, че и това може да не е вярно/.
Но ние каквито и да е причини да открием и изтъкнем, друг трябва да реши проблема. А не е необходимо потребителите да разбират и търсят начини да анализират цифровия тв сигнал. Но от нашите данъци се плаща всичко /и заплати и разходи и т.н./.
Може при цифровата пак да има някакъв подобен сигнал на WSS, може и друго да е. Може действително да излъчват 4:3 /и от устройствата принудително после да се прави 16:9. Освен това при по-ниско ниво на сигнала нали пада и скоростта , ами някой който беше писал, че излъчват с по-ниски мощности значи за да вървят телевизиите им орязват резолюцията при ниска мощност защото има по-малък трафик на данни. Има покритие на ...% от населението, а те да се оправят с декодерите .... . В същото време вместо да изразходват пари за 100% ел. енергия за предаватели като им намалят мощностите в национален план се икономисва не малко, и е чиста печалба. Може и да не е така и още утре всичко да е ОК.
Вижте средновълновите предаватели с какви мощности излъчват /сметнете го дневно и годишно/. На всички които слушат на СВ ако им осигурят друг вариант за слушане на радио вероятно ще им излезе много по евтино. Но тогава тези от НУРТС ще бъдат не доволни , че при изключване на предаватели остават хора без работа /които са дежурни или пък от поддръжката/.
Тук имаше потребител ЖОРО /за който останах с чувството, че работи в НУРТС ако не е така да извинява/, а ако просто се представя за човек който е добре запознат това е друго а пък и има много други които се пишат за запознати, но не виждам по този проблем да вземе отношение.
Той може да каже /ако работи там къде е проблема и ще се решили/. Има и друг вариант да почне да опонира този и онзи. Щом не взема отношение може да не знае или пък да знае ама не желателно да се обажда сред колегите - разбирам го и си е прав за себе си.
Но има някакъв проблем с излъчването. Относно нормативите за параметрите не може да няма, може всичко да не е регламентирано.
Така, че другите сами да намерят подход.
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 06 Окт 2013, 17:56

Роси написа:Не ми се търси сега в темата, или в друга тема беше - Жоро ако може да припомни. В много малко страни има приет задължителен стандарт за 16:9, но няма евродиректива, няма и никакво задължение у нас. Дори имаше идея да се създаде такова задължение, но мисля, че няма интерес.

?????
http://jap.static.euractiv.com/files/pr ... %20UHD.pdf
http://www.digitaleurope.org/

Препоръки към производителите на 4К ТВ:
Native Resolution: 3840 x 2160 Pixels
Aspect Ratio: 16:9 (може и 21:9)
Colorimetry: ITU-R BT.709 (остарял стандарт - трябва да е Rec.2020)
Colour Bit depth: 8 Bit (остарял стандарт - нужни са 12 Bit)
Frame Rate: 24p/25p/30p/50p/60p (остарял стандарт- нужни са 100p/120p)
Audio: PCM 2.0 Stereo

Международни институции
http://www.dvb.org/standards
http://www.etsi.org/
http://www.itu.int/en/Pages/default.aspx
http://www3.ebu.ch/cms/en/home

В България
http://www.crc.bg/
http://www.cem.bg/
http://www.mtitc.government.bg/

Назад към