Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот RADIOTO » 11 Дек 2014, 12:53

newto написа:Ти сериозно ли? Правиш ли разлика между канал БНТ1 и БНТ HD? Не се заяждам , но първо помисли кой канал имат и кабеларките и чак тогава пиши. Наполовина си прав. В действителност има както канал БНТ HD, така и БНТ 1 HD, но само първия от изброените излъчва реална HD програма. Вторият е просто ъпскейл на БНТ1 SD.

Мда, разлика правя.
И както забелязваш питането на manechi е
manechi написа:Вярно ли е , че БНТ1 преминава в HD от 20 декември ?

Ако БНТ продължи да си излъчва БНТ 1 HD като си плейва SD и го конвертира в HD ще се си гледаме същото, както и досега.

Ето какво излъчват кабеларките и ефира:

Изображение Изображение Изображение Изображение

manechi написа:Ало, Radio-то , БНТ 1 и HD ?! Как ме чуваш, приемам ? За това гледаме имитация на HD канали в България - защото масата народ си няма и понятие от висока резолюция ! Както и да е, важното е, че Radio-to си гледа БНТ 1 с резолюция 1080р !!!

Не те чувам, но те виждам с HD-качество :D .
За имитацията не съм виновен аз и не ми вменявай тази вина!
По скоро кажи какво мислиш върху доводите ми, че отговора на твоя пръв въпрос е не, сподели защо според теб това ще се случи и ще отпаднат ХХХХХХ броя зрители на БНТ 1 и защо преди празниците? Ако се върнете назад в тази същата тема ще прочетете постинги, който казват, че на едикой си роднина му дали от магазина SD-приемник и че при сканиране не се показват HD-тата. И това не е единичен случай.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Дек 2014, 13:48

Няма да пада нищо няма никакво инфо БНТ да пусне БНТ1 в ХД защото просто няма изградена апаратна.. всичко е 576 на финала ХД ти идва от енкодера на мултиплекса който ъпскейлва сигнала 576 >1080 и се изписва като БНТ1 ХД това е направено с цел да се натовари на макс мултиплекса и дали работи в изправност..
az
500+
500+

Мнениеот az » 11 Дек 2014, 15:22

А да има някакви нишани за нова апаратна? Предполагам, че цените за HD техниката вече не са толкова солени така, че...
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Дек 2014, 20:03

Само апаратната за нуждите на БНТ цената и е 1.5 млн евро без камерите и смесителите.. ??? като разбира се може и да превключва на 3Д .
Тракта за НОВА пък е 250 000 евро .. всичко зависи от това за каква медия става дума..
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 11 Дек 2014, 22:11

megara написа:Така правят. Отгоре над картината се виждат белите ивици на WSS, който си е само за SD.

Качеството все пак е по-добро, тъй като енкодерът размазва картината на SD версията.

Благодаря много за информацията. Да, реално е логично WSS да е само за SD, след като резолюция 720x576 не отговаря на съотношение 16x9.
Аз съм едно малко перде
и ти, ако искаш, ела да сме две.
Така на прозореца ще стоим закачени,
за да закрием всички вътрешни проблеми.
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 12 Дек 2014, 13:34

Аз съм едно малко перде
Аватар
Atlantique
100+
100+

Мнениеот Atlantique » 12 Дек 2014, 15:17

Държавата като че ли се назлъндисва, и не иска да позволи на Цветан Василев да купи от самия сабе си НУРТС, което и бездруго си е негово... :D
Прилича на държава, ама не е съвсем...

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2014/12/11/2436732_sdelkata_za_pokupka_na_nurts_ot_btk_zabuksuva/
...

НУРТС или нищо

БТК взе решение да купи "НУРТС България" в началото на септември. Като цяло замисълът там беше телекомът все пак да получи нещо срещу блокираните си в КТБ над 70 млн. евро. За целта операторът подаде запитване към КЗК ще разреши ли сделката и подписа предварителен договор за покупка на дружеството с официалните му собственици - две офшорни фирми, за които в сектора се знае, че са под контрола на банкера Цветан Василев. Самата БТК е притежание мажоритарно пак на Василев. Подробностите по сделката така и не бяха обявени, тоест не стана ясно дали БТК ще трябва и да плати нещо на офшорките на Василев.
...
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 12 Дек 2014, 18:02

Да,ама не е баш така....БТК за разлика от НУРТС има доста по-големи приходи най-вече защото има повече хора,които да пълнят касите на БТК.И така едно губещо предприятие ще бъде пълнено от печалбата на БТК ако бъде придобито....докато самостоятелно е просто обречено на фалит(не толкова бърз обаче)
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 13 Дек 2014, 08:58

Между другото това ми се вижда нелоша идея - БТК да покрива НУРТС, понеже във вариант държавата да покрива НУРТС бихме плащали ние.
Отделни са другите въпроси
- че БТК е продадено от кредиторите му (т.е. и самото то бе затънало в дългове преди продажбата, нейният смисъл е в това, тези кредитори да си вземат парите от БТК)
- че контролният пакет е купен от консорциум КТБ-ВТБ (т.е. сега при ликвидацията на КТБ някой от нейните пък обезпечени кредитори ще получи този неин актив - което е и една от идеите за срутването на банката...)
Независимо от това, предпочитам БТК да остане частна компания, както и частна компания да владее НУРТС.

Сега, ако държавата придобие активи на КТБ, не знам какво ще стане с БТК и НУРТС - би трябвало да се завърти нов приватизационен цикъл. Приватизация на БТК с НУРТС като техен актив може да е по-атрактивна, отколкото на БТК без НУРТС. А може и да не е, ако НУРТС е толкова обречен, балиго.
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 13 Дек 2014, 21:19

Ами най-високият гном на планетата от къде ще ги извади тия кинти за две задлъжняли компании. Пенсионните фондове за 2015-та вече отидоха за кърпежна дейност по Сбербанк и Роснефт. Не станаха ли много зеещите бездънни гърла.
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 14 Дек 2014, 23:32

БТК ще стане Deutsche Telekom... А дано, ама надали!
Аз съм едно малко перде
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 15 Дек 2014, 08:35

Аз смятам този телеком за много зле, немците са около 10 години след нас (между другото). Монополът при тях е тотален. В резултат, да речем, интернетът им крета още с ADSL, във всеки район на Берлин има точно 1 упълномощен доставчик (и не можеш да се скараш с него, да речем, ако нещо не си доволен - както аз не съм) и пр. В моя квартал в София мога да избирам между (поне) 4 доставчика и всеки един от тях е много по-добър от Дойче Телеком. Включително дори на ниво техници - немските знаят по-малко от мен дори... Но да не отклонявам темата от телевизия. Исках само да вметна, че в информационните технологии българите наистина са на световно ниво, което според мен се дължи най-вече на интелектуалния потенциал (математика, физика и т.н. още от ученици, впоследствие програмисти, инженери и др.).
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 15 Дек 2014, 10:27

Как така са монополизирали интернета в Берлин като и четирите им основни мобилни оператора предлагат LTE?
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 15 Дек 2014, 18:30

ами ей така, понеже не говоря за wireless
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 16 Дек 2014, 01:43

Роси има право...темата ще отиде към интернет технологии,но международно признат факт е,че ние имаме най-евтиния и един от най-бързите скорости за интернет по технология за жичен пренос в големите градове.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 16 Дек 2014, 13:08

Абе Русия май отива накъм фалит, някой може ли да провери дали ТВ Алфа още е на мултиплекса?
az
500+
500+

Мнениеот az » 16 Дек 2014, 13:52

Ами ако им плащат в рубли, може и вече да ги няма на мултиплекса. :D
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 16 Дек 2014, 14:05

gat3way написа:Абе Русия май отива накъм фалит

Блага вест. Декапитализация на доларовата борса RTS с над 60% за 6 месеца. А рублата, вече изгубих ѝ сметката... от седмици пада, а като централната банка интервенира - след 5 часа резултатът от интервенцията е изтрит. Два последователни дни рублата се срива първо вчера с 10%, а днес с 14% и разбира се предните дни се срива с по 2-3-4%. Няма светлина, дори и от идващ влак насреща :)
Иначе за мурзилките и диверсантските ТВ заплатите са в гнилата капиталистическа валюта, защото са свещени животни :)
Въпрос на време е кога государят ще започне да дъмпва активи като тези на БТК и НУРТС.
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 18 Дек 2014, 01:30

Роси написа:Аз смятам този телеком за много зле, немците са около 10 години след нас (между другото). Монополът при тях е тотален. В резултат, да речем, интернетът им крета още с ADSL, във всеки район на Берлин има точно 1 упълномощен доставчик (и не можеш да се скараш с него, да речем, ако нещо не си доволен - както аз не съм) и пр. В моя квартал в София мога да избирам между (поне) 4 доставчика и всеки един от тях е много по-добър от Дойче Телеком. Включително дори на ниво техници - немските знаят по-малко от мен дори... Но да не отклонявам темата от телевизия. Исках само да вметна, че в информационните технологии българите наистина са на световно ниво, което според мен се дължи най-вече на интелектуалния потенциал (математика, физика и т.н. още от ученици, впоследствие програмисти, инженери и др.).

Възможно е да сте прав, но според мен причината за случващото се не се корени в липсата на специалисти в тази област в Германия. На всички тук ни е ясно, че там има перфектна оптична инфраструктура, която обаче явно целенасочено не се предлага на крайни клиенти. Просто Германия очевидно е държавата, в която ентъртейнмънт индустрията изглежда най-притеснена от т.нар. интернет пиратство. Ако в редица държави от ЕС торентите са разрешени, в Германия могат да те глобят 800 евро дори за изтеглянето на нов български филм, който никога няма да бъде разпространен легално на тяхна територия. Явно те предпочитат бавния интернет и монополите на retail пазара (wholesale-ът им е много развит и, както вече упоменах, имат оптики навсякъде) пред възможността хората да спрат да ходят на кино и да си купуват CD-та или да си плащат на iTunes за музика.

И все пак:
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_i ... H_and_FTTB
https://www.telekom.de/glasfaser/#!/ausbaugebiete

P.S. Моля глобалният модератор да премести офтопик мненията ни в друга тема в съответния раздел и да ни даде линк към нея, за да можем лесно да продължим дискусията по въпроса.
Аз съм едно малко перде
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 18 Дек 2014, 10:40

Съвсем прозаична е причината - тук нямаше никакви регулации в продължение на години, както и дълго време нямаше силни играчи с интерес в този пазар. Това позволи изграждането на етернет инфраструктурата, в повечето случаи стихийно и извън всякакви норми, но по-добре да го има, отколкото да го няма.

От години обаче тече консолидация, големите изкупуват малките, накрая рано или късно и тук ще се сговнят нещата.

Назад към