Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Роси
1000+
1000+

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот Роси » 08 Окт 2014, 11:37

ако някой ден минем на стандарта DVB-T2, старите приемници какво да ги правим или как с какви пари да се сдобием с нови?

Моят коментар по-горе по този въпрос бе, че решението е в по-дълъг период на такъв преход. поне 10-15, да не кажа 20 години. След тези години приемниците и без това ще са за боклука, както и хората (извинете за цинизма, но такъв е животът, смъртни сме).
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 08 Окт 2014, 15:02

Здравейте,

всички знаем, че приемниците стандарт DVB-T 1 са поне два пъти по-евтини от приемниците на DVB-T2. (бях го писал преди време). Същото е валидно и за телевизорите. Дори 4 пъти по-богато (като стандарт) Хърватско е приело и двата стандарта, като за безплатните канали е валиден ниският стандарт. Не вярвам тук в България да се премине чак след 20 години към DVB-T2, защото ще излязат и нови апарати по още по-нови стандарти и тези от предходният трябва да бъдат продадени. Просто принципи на производство и търговия. Но и на възможности на потребителите. Та моето мнение е след 2-3 години вероятно ще са налице и двата стандарта в България. :)

А за ДАБ/ДАБ+ ще се наложи да си купим нови приемници. Аз в момента слушам радио през Inelsat 12 Hellas sat 2. Старите апарати за FM просто прахлясват и не се ползват. ;)
^BUG^
100+
100+

Мнениеот ^BUG^ » 08 Окт 2014, 15:17

За ФМ - а ти си почти изключение. Мога да гарантирам, че 90% от хората, слушащи радио, ползват аналоговите си приемници. Ами автомобилните радиа ?
Да не говорим, че по селата са си на средни вълни още, доколкото ги има.
Няма как тенденции от десетки години да се променят за една.
То е все едно да кажем, че никой не чете вестници, след като има интернет.
За един преход към нова технология трябват десетилетия на нашият пазар -между другото това е и един от основните проблеми на нашата цифровизация, опитахме се да я направим твърде бързо.
Една боза от шест стотинки !
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 08 Окт 2014, 16:47

Здравейте,

до някъде си прав, че вероятно в села, по-малки градове с по-нисък стандарт на живот от София, Варна и Бургас да ползват старите VEF -ове, "Селена" или "Сокол". Слушат на средни вълни каквото "хванат". Вариант е с купените вече Тв приемници за DVB-T да може да се приема и цифрово радио. Или поне да се предложат апарати покриващи и двата стандарта. Съгласен съм че има известен проблем с радиото, но и то DAB/DAB+ е планирано едва за 2020 г. :)

Телевизорът е просто един приемник. Неслучайно като пуста сканиране излизат три възможности - ТВ канали, радио канали и данни.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 08 Окт 2014, 17:13

след 2-3 години вероятно ще са налице и двата стандарта

То е едно и също - не казвам за преход от днес за утре; нормално е да има преходен период, вид симулкаст, през който известно време действат и двата стандарта.
Но ако T се изключи след 15 години, а T2 започне да действа още след 3, това означава 12 години симулкаст. Виждат ми се множко, съмнявам се някой да го финансира. По-реално е T2 да започне след 13-14 години, а след 15 години да спре T.

По нашите географски ширини, много по-тежък преход продължи само няколко (7, ако не се лъжа) месеца.
CrazyT
100+
100+

Мнениеот CrazyT » 08 Окт 2014, 18:30

г-н Администратор.Аз ще продължа да защитавам интересите на България !
Не аз продадох мултиплексите на издирвано лице от ИНТЕРПОЛ !
Не Аз додх 50 лиценза и не АЗ съм част от тази сделка.
Народа ще плати цената !!!
Явно аз ще плата цената затова че имам мнение !
Да знам БАН !!!

В името на България мога да си позволя да ме Бамнеш !
25 години корупция,убийства и грабежи !
Банвай !!! Сигурен ли си,че си прав ??? Или и ти лапна от парсата ???
^BUG^
100+
100+

Мнениеот ^BUG^ » 08 Окт 2014, 22:28

@ CrazyT,Де бре, пич, по полека, да не вдигнеш кръвното. То е ясно че с цифровизацията е свършено, що си абиш нервите?
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 09 Окт 2014, 09:04

^BUG^ написа:......-между другото това е и един от основните проблеми на нашата цифровизация, опитахме се да я направим твърде бързо.

Моето мнение е , че закъсняхме фатално и твърде много хора преминаха на алтернативни източници ,ако беше започнала 2006 година ,когато стартира тестовия мултиплекс и целия процес бе завършил за 2 до 3 години то повече от 40% щяха да гледат ефирна телевизия ! Съответно много голям брой от правещите съдържание щяха да имат интерес да се излъчват ефирно ! Сега вече е късно дори за платено ефирно разпространение независимо от стандарта !
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 09 Окт 2014, 09:54

Такива фатални закъснения, мудност и бавене са типични за всички сфери у нас. Нито една реформа не мина решително и докрай.
Същото и в нашата сфера. Какво значи "ако беше започнала 2006 година и целия процес бе завършил за 2 до 3 години" - значи, че това винаги ще се случва... Това никога няма да стане, ефективното провеждане на промени, ако мудността не се преодолее (разбирай - да се появи култура на приемственост, доколкото и нашата сфера е подчинена на политически решения...) Действителността досега е такава, че всеки нов започва всичко отначало. Преувеличавам, за да е по-ясна тезата ми.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 09 Окт 2014, 10:47

Проблемът не е в "скоростта" на цифровизацията, а в некачествените "бизнесмени", които се забъркаха в нея ! :D
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 09 Окт 2014, 13:04

Абсолютно верно!

Проблемът е в предприемачите - перачи на пари и носещи на партии и партийни величия. Не е проблем цифровизацията сама по себе си. Тя е необходима. Дори и с ограничено количество радио и ТВ канали, за всички нас e нужна. Защото при сривове в системата на тв оператора /провайдър, доставчик/ (прекъснати оптични трасета поради изкопни работи, гръмотевични бури и прочее) и сигналът изчезна за часове или дни, то веднага се превключва на наземен ефир. Излъчването наземно DVB-T e необходим за всички, независимо дали си беден със стар телевизор или богат с плазми и 3D TV / 4K. ;)
Аватар
thebest
100+
100+

Мнениеот thebest » 09 Окт 2014, 13:45

Разковничето е - кой провали всичко? Защо - всеки ще се сети. Добре е да се помни:
Първият план (2008 г., правителство на Станишев) предвиждаше switch-off до края на 2012 г...
После властта налапаха Боко, Цвъ-Цвъ и техният министър (сега президентче) Росенчо :Clap .
Под тяхното "вещо" ръководство преместиха срока за 2015-а, въпреки че пределно добре знаеха, чеима Европейски директиви! Самите те погазиха законовия срок да приемат плана до 29.03.2012 г., без да обяснят защо! Новият план беше приет на 11.07.2012 г., след дърпането на ушите от ЕС срокът беше променен на 1 септември 2013.
После народът ги изхвърли. Те обаче си сложиха служебното правителство, което не си мръдна пръста.
По това време се джуркаха бакиите с конкурсите за мултиплексите, докато ги дадат на "наши" момчета.
Докъде го докараха те - очевАдно е!!!
Чак при Орешарски (не, че го обожавам) на 22 август 2013 г. се актуализира срока за 1 ноември 2013, накрая го издърпаха с 1 месец. Да, ама баницата вече беше разпарчатосана.
Сега пак се канят да ни водят към "светлото бъдеще". Явно още има за опоскване :Icecream .
Халал да му е на целокупния БГ народ! :Drunk
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 09 Окт 2014, 14:46

GIF написа:Проблемът е в некачествените "бизнесмени", които се забъркаха в нея

Абсолютно невярно (за да се заям с Татарина ;) )
Проблемът не е "кой", а "защо" - понеже ако не бяха точно поименно тези, щяха да бъдат други. Системата и културата ги раждат. "...какви е деца раждала, раждала, ражда и сега. българска майка юнашка"
Искам да кажа, че ако не беше Ц., щеше да бъде И., Д. или П. (иванчо, драганчо или петканчо)
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 09 Окт 2014, 14:57

Точно Тройната коалиция организираха и манипулираха конкурсите за да спечели въпросния мустакат господин ! Изгониха реални и можещи играчи .
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 09 Окт 2014, 20:21

Според мен пък работата се сбърка още при аналога. Да вземем например гърците. Още в началото на 90-те вече имаха десетина програми и то в пограничните райони. Кой ще плаща за сателитна тв като има толкова канали?!? А и на времето кеф ти Ф1, кеф ти ШЛ. Имаш ги безплатно. Тук какво беше, два канала и тук там Нова. Малко преди цифровизацията в някой градчета напускаха още една, две програми. Ми сори ама аз мече имам кабелна със сто програми за някакви си 10 лева на месец.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Окт 2014, 21:42

Е сега имаш цифрова ефирна,програми бол,качество и покритие "екстра" ;)
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 09 Окт 2014, 21:42

:Drunk
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 19 пъти
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 09 Окт 2014, 23:33

Stani написа:Е сега имаш цифрова ефирна,програми бол,качество и покритие "екстра" ;)

Не знам как е другаде, но Шейновец се държи стабилно. Иначе наистина имам програми бол. Само 39. :Icecream
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 10 Окт 2014, 09:44

Добро утро,

вярно е че в нашият случай са важни парите. Че цялата уйдурма (тази красива „българска„ дума) е за пари, оттук за влияние, власт и отново за пари. Но мен лично ме интересува цифровизацията да потръгне добре и поне почтено. Който заслужава конфискация на имущество, съд и затвор да си ги получи. Инак всичко да се връща в държавни ръце и да ставаме китайска провинция или северно корейска (примерно) ;) инак оправия няма! :)
^BUG^
100+
100+

Мнениеот ^BUG^ » 10 Окт 2014, 14:58

Според мен пък работата се сбърка още при аналога.
Съгласен, а цифрата имаше предпоставки да оправи обърканата "аналогова" работа, давайки шанс на малките да се качат на платформа с национално покритие и пазара да се нормализира донякъде. Да,ама не.
Между другото, според мен не всичко е загубено още, но ща се ли намерят ли правилните хора да проявят малко разум, не зная.
Във всеки случай, и от тази каша ще се излезе много бавно.

Назад към