Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
tatarina
500+
500+

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот tatarina » 10 Окт 2014, 16:46

Убеден съм, че съвсем скоро всичко ще си дойде на място. Във всяка брънка на обществото ще се нагласи и намести. Бъди рахат! :)
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 10 Окт 2014, 17:33

Точно така !
Бъдете рахат ! :Drunk
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 12 Окт 2014, 17:15

ibonevkz написа: Ако 1 милион са домакинствата гледащи безплатният ефир, то една пета от тях могат да си позволят приемници над 50 лева или са си закупили телевизори с вграден такъв. И още, колко са телевизорите с вграден тунер за цифрова и аналогова телевизия имащи стандарта ДВБ-Т2? Питам това, защото продаваните телевизори сега са с най-често срещан тунер DVB-T/C ... Освен това тук във форума една голяма част от потребителите му знаят какво предлага стандарта и имам възможността да си закупят от другия стандарт приемници.

Отговарям: Поне 30% от предлаганите модели телевизори имат и DVB-T2 тунер.
В случай на интерес от твоя страна мога да ги изброя.

В повечето държави, съответните регулационни органи още преди окончателното прилагане на плана, издадоха директиви до представителствата и вносителите на телевизори със изискванията по новите стандарти. По този начин, там бяха внасяни само телевизори отговарящи на новите стандарти за приемане. У нас работещите в КРС не си знаят задълженията...а после бягат от отговорност.

tatarina написа:Здравейте,
всички знаем, че приемниците стандарт DVB-T 1 са поне два пъти по-евтини от приемниците на DVB-T2. (бях го писал преди време). Същото е валидно и за телевизорите. Дори 4 пъти по-богато (като стандарт) Хърватско е приело и двата стандарта, като за безплатните канали е валиден ниският стандарт.

Всички разбраха, че не си в час с цените.
Обяснявам - няма промяна на цената в аналогични модели ТВ със и без DVB-T2. Реално, модели които се продаваха у нас имаха(ат) вграден такъв тунер, но той е блокиран софтуерно(в някои случаи в сервизното меню), с цел да не се бъркат потребителите при настройките и да бучат после по телефоните на кол центровете. Мога да ти дам примери.

И една забележка: Вече се появи UHD стандартът и да прилагаш DVB-T2 след 10 години е все едно да хвърляш пари на вятъра. Дотогава ще има нов стандарт за цифрова ефирна...

DVB шефът Phil Laven пренася 4K DVB-UHDTV чрез DVB-S2X
http://armdevices.net/2014/10/08/dvb-chairman-phil-laven-bringing-4k-dvb-uhdtv-through-dvb-s2x/
https://www.dvb.org/standards/dvb-s2x
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 12 Окт 2014, 23:39

По-скоро и тогава UHD ще е екзотика за България.
Аз си представям бъдещото развитие като по-широко, не с един единствен стандарт, а с множество. Така доставчиците на телевизионни и други услуги няма да са така ограничени от типа предлагани или ползвани телевизори.
Минимална резолюция 3840×2160 ще си остане скъпа и след 10 години, както и 7680 × 4320 (8K UHD)
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 13 Окт 2014, 16:39

hristoslav2 написа:И една забележка: Вече се появи UHD стандартът и да прилагаш DVB-T2 след 10 години е все едно да хвърляш пари на вятъра. Дотогава ще има нов стандарт за цифрова ефирна...

Аз предварително се извинявам, че следих темата бегло напоследък и не съм видял кога сте навлезли във "високо технологични" детайли.
Ама това което чета написано тук като някакъв каламбур ми се вижда. Не знам дали съм прав, обаче се смесват несъвместими логически понятия, все едно да смесваш вода с нафта.
DVB-T2 е стандарт за ефирна цифрова телевизия, докато другото - UHD стандартът е нов видео формат за ултра висока резолюция. Двете не само че не са несъвместими, а напротив - разбирам, че Франция наскоро е обявила че смята да замени досегашния DVB-T MPEG4 формат със Ultra HD HEVC излъчване посредством (а не заменяйки) DVB-T2.
А странно, къде си намерил телевизор в който софтуерно бил блокиран някакъв митичен DVB-T2 тунер???
Аз имам щото принципната схема на няколко от моите телевизори, които са Toshiba и там много ясно се вижда, че е DVB-T и нищо повече. Нищо, пак ще погледна схемата, за всеки случай, но едва ли ще видя нещо което да ме изненада.
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 13 Окт 2014, 20:31

Да - може да звучи като каламбур, но когато е писан DVB-T/T2 стадартът, се е имало в предвид предаване с резолюция от 1920х1080.
И да - в Париж има предаване на UHD с HEVC компресия по DVB-T2, но според някой това не е окончателното решение и вероятно до 4-5 години ще се появи някакъв нов ефирен стандарт(примерно T2X).

Има такива модели на Панасоник. Интересувал съм се от шаситата на моделите продавани у нас и тези в скандинавските страни - еднакви ,но тамошните имат DVB-T2. Софтуерните ъпдейти за всички европейски региони са еднакви, независимо от тунерите в моделите - което води на мисълта, че няма промени в шаситата.
Тоест софтуерно за тях е отключен, а при нас е заключен за да не ги бъркат, а като знам колко са образовани потребителите у нас ..ще има доста обяснения по кол центровете - ама защо да пускам в менюто T а не Т2....Още с производството в завода, има определени количества за строго определени пазари, които имат съответните софтуерни настройки на тунерите.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 14 Окт 2014, 12:24

Някой знае ли в момента муксовете с какъв статут са и кой е собственик?
Мерси предварително.
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 14 Окт 2014, 12:51

Здравейте младежи,

това със собствеността на мултиплексите е добър въпрос. Но едва ли някой може да отговори. Цветан Василев притежава проценти от bTV Media group и проценти от Alegro Capital (JV7, Super 7, News 7), на входа и изхода на тези канали са негови фирми и обвързани пряко с него и приближени. като знаем каква свободия има из ЕС с офширни фирми и незнайни собственици. Боже би накрая след всички фирми и банки стои мастита партия я с 25 години или 100 години история. Но наистина е хубаво да научим нещо повече. ;)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 14 Окт 2014, 23:26

Според мен има мегдан за платено DVB-T излъчване, просто защото инфраструктурата е относително адекватна, което не може да се каже за кабеларките извън градовете, DTH си има други проблеми - аз докато ползвах Булсатком псувах заради проблемите с rain fade-а, а те в интерес на истината не бяха сериозни, но после брат ми като наследи инсталацията, псуваше много заради снега върху чинията зимата и отношението на съпорта им. Освен което и приемниците са много евтини и няма нужда от обемни антени и сложни монтажи, дори ако говорим за окабеляване на сгради (хотели, болници), пак излиза по-евтино щото кабелите не трябва да носят 1-2ghz. Тъй че чисто технологично, има смисъл.

Оттам вече чисто политически не мисля. То това не е точно бизнес, подобно на всичко свързано с банката която имала скъпи клиенти.
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 15 Окт 2014, 00:17

gat3way написа:псувах заради проблемите с rain fade-а, а те в интерес на истината не бяха сериозни, но после брат ми като наследи инсталацията, псуваше много заради снега върху чинията зимата

Винаги ме е напушвало на смях като видя на фасадата на някой блок монтирани на съседни тераси чинии все на БСК и сочат в различни посоки и крепежи с измислена денивелация. То не стига, че антените им са мънички, ами и техниците ги монтират за отбиване на номер. Та проблемът с rain fade-а може да се намали значително с правилен монтаж, но разбира се и с по-голяма антена. Проблемът със снега по рефлектора се решава с нагреватели или със спрей с цвят, който поглъща малко повече слънчевите лъчи. Проблемът с качеството на поддръжката обаче е нерешим. От друга страна с ефирната тв не се получава съвсем никаква поддръжка, а и ефирният прием е значително по-податлив на иначе незначителни интерференции отколкото кабелния или сателитния.
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 15 Окт 2014, 09:09

нагревателите по рефлектора никога не проработиха при мен, само си дадох парите. Не че бяха някакви пари, за да се занимавам. Чинията си стои като паметник повече от 10 години (още от времето на itv partner), мързи ме да я махам.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 15 Окт 2014, 09:57

:Drunk
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 19 пъти
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 15 Окт 2014, 10:57

добре че нямаш някоя комшийка отгоре да си тръска покривките, килимчетата и пепелниците по заветната чиния ;)
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 15 Окт 2014, 12:28

Здравейте младежи,

от два дни на Intelsat 12 НУРТС прави промени. Добавили са в пакета със свободни програми и Super 7. Досега не е излъчван. Каналът има лиценз за наземно излъчване DVB-T. дали пък няма да го излъчват наземно свободно. Би било доста добре. Ще зарадват децата. :)
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 15 Окт 2014, 12:31

Така и така мултиплекса си "свети" та няма да е лошо да го качат и това ! Тогава Седмиците ще са пълен пакет пък и предполагам, че не плащат или ,ако плащат нещо е прехвърляне от единия джоб в другия ! Най-много да си разширят аудиторията !
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Окт 2014, 12:50

разчистват 11632 защото БТВ искат по - висок капацитет. както БНР >:D >:D >:D >:D >:D >:D
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 15 Окт 2014, 13:50

И какво означава "разчистват"? bTV group искат да качат всичките си 7-8 канала и то свободни. Едва ли! Може и да го бъде, но на свой мултиплекс или със кодиран сигнал. :)
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 15 Окт 2014, 14:30

Не бе ! Ще качват ЬТВ ХД ! :D
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
krassyo
100+
100+

Мнениеот krassyo » 15 Окт 2014, 22:06

Роси написа:нагревателите по рефлектора никога не проработиха при мен

Един съсед си сложи на руската огромна паница нагреватели собственоръчно производство и твърди, че работят.
Роси написа:добре че нямаш някоя комшийка отгоре да си тръска покривките, килимчетата и пепелниците

Аз обаче имам и прави всичко изброено без фасовете, а от както конверторите на LNB-holderа станаха 4 съм още по-голяма атракция за нея ::)
Кто с Пуйлом дружит - тот майдан заслужит
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 16 Окт 2014, 08:43

:Drunk
Последна промяна 1 на GIF, променена общо 19 пъти

Назад към