Новини около цифровизацията у нас

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Re: Новини около цифровизацията у нас

Мнениеот mita6ki » 01 Апр 2013, 14:53

А първият срок, който си бяхме поставили и се говореше за него от 2005-6-та беше 1.01.2012 :D
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 02 Апр 2013, 00:05

Откровено казано, смятам темата за маловажна:
- по-малко от половината зрители приемат телевизия ефирно, да не кажа под 1/3;
- тези пък, които гледат ефирно, не са изкушени от интернет и едва ли имат полза от интернет форум за своите проблеми;
- малък брой излъчвани цифрово канали;
- непроменен модел на рекламно финансиране; предстоящата преди време цифровизация, която вече е факт, се отчиташе като риск поради технологични възможности; днес е ясно, че този риск е анулиран.

Многократно по-съществени са теми, свързани с кабелен и DTH прием или теми по съдържанието на програмите.
Лично мнение.
jijobg
Нов
Нов

Мнениеот jijobg » 02 Апр 2013, 09:21

Всеки с проблемите си. Един се интересува от едно, друг от друго.
Когато на мен нещо не ми е интересно, просто не го чета, не отивам да казвам на хората че това, което обсъждат е маловажно. За тях пък може и да е важно.
Също лично мнение.
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 02 Апр 2013, 10:33

@Роси,

Може да изкажеш личното си мнение, но не и да го налагаш, защото има много други лични мнения, коренно различни от твоето.
Аз например не се осмелявам да декларирам коя тема тук е важна и коя - маловажна!
- Аз лично съм от тези "малкото" 1/3 които гледат ефирна телевизия и живо се интересувам от цифровизацията, това проблем ли е?
- Аз не само съм "изкушен" от интернет а съм абониран за интернет и ползвам активно интернет, където също мога да гледам телевизионни програми но чужди. Мерси, но родната чалга не ме блазни.
- Излъчваните цифрови канали макар да са малко в началото имат потенциала да конкурират кабеларките. В една Швеция например, имат 99 ефирни програми от които близо 50% са безплатни, останалите 50% са кодирани и платени и също могат да се гледат с вграден CI+ модул подобно на сателитните оператори като Булсатком.
Моля, да не налагате мнения коя тема е важна и коя - маловажна!
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 02 Апр 2013, 13:13

Роси смята темата за маловажна. Какъв е проблемът ? Някои да не би да се обидиха ?
Ако някой каже, че темата е много важна, пак ли ще има "засегнати" ?
По-интересно е, че Роси се аргументира и ние виждаме още едно мнение, различно от едни и същи "новини" за цифровизацията ! :)
Цифровата ТВ-еволюция в България набира скорост и е напълно естествено всичко да става по български ! :Drunk
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 02 Апр 2013, 13:24

Вижте, малко провокативно е казано това с важно-маловажно, но не обръщайте внимание на субективната оценка; идеята е да насоча мъничко внимание към реалния импакт на процеса.

- ето, стоянфорн споменава за конкуренцията ефир-кабел в Швеция.
- връзката срокове - значимост на процеса също е любопитна
- има връзка брой програми - значимост на цифровизацията за самите телевизии
- интересувам се колко зрители гледат ефирно, но нямам данни (т.е. идеята е някой да даде)
- ако щете, дори манипулативният момент със свръхважността на процеса има връзка с парите за неговата реклама по всички медии. Не се задава въпросът, дали този разход е оправдан (т.е. колко струва на държавата 1 бр. привлечен зрител - 17 млн за 500 хил. души = по 34 лв на калпак)

и т.н.
(инак е ясно, че темата и за мен е интересна, иначе нямаше да си направя труда)
moshe
Нов
Нов

Мнениеот moshe » 02 Апр 2013, 19:59

Цифровизацията има огромен потенциал и наистина може да се ползва като конкуренция на DVB-S операторите и на кабеларките. Даже може да се разпространява платено примерно Discovery, HBO, Eurosport и т.н. Така, че не бих казал, че е насочена единствено към хората, които в момента гледат само ефирни канали. Това си е изцяло нов оператор и според мен ще се развива все повече.
tv_maniac
100+
100+

Мнениеот tv_maniac » 03 Апр 2013, 18:36

Аз не видях опит за налагане на мнение. Надявам се с разрешението на модераторите и админа с цел да няма повече подобни грешки ще разясня на нашия колега, че примери за налагане на мнение са:
- "Ти можеш да мислиш каквото си искаш, но единственото вярно е това, което аз ти казвам!"
- "Нещата стоят точно по този начин."
- "Според всички тема х е скучна/маловажна." (ако използвам конкретния пример)
Изречение със "според мен" в структурата си изразява личното становище на даден потребител и само по себе си няма как да е налагане на мнение. Тези неща са общоприети като правописа и правоговора. :) Ако се ръководим от критериите ти, трябва никой да не изказва различно от твоето мнение във форума, защото това си е потенциален опит за налагането на същото.

Ще кажа още на колегата stoyanfourn, че примерът с Швеция е хубав и също толкова нереалистичен. Според мен в България никога не се е целяло подобно нещо и едва ли някого ще видим толкова канали - това би объркало твърде много интереси. Политиците обещаваха 50 канала, значи 20 е най-оптимистичната крайна бройка към момента, ако извадим елемента на преувеличение в изказванията на същите. Ти си част от гледащите такава телевизия, но това не прави проблема значим за цяла България от математическа гледна точка, защото например аз и много мои познати не гледаме ефирна телевизия. Броят на зависимите от цифровизацията (като не броя любопитните хора, които просто следят самия процес) сигурно е близък до цитираната по-горе 1/3, което значи, че на мнозинството (т.е. 2/3) това явление им е само любопитно, но не и необходимо. Има достатъчно статистики в Интернет за делът на абонатите на различните кабелни оператори в проценти. Добави и абонатите на малки местни кабеларки и ще разбереш за какво говоря. Радвай се на това, че въпреки статистиката тук се обсъжда живо темата за цифровизацията и остави хората да изказват свободно мненията си, както те оставят теб да го правиш.

Роси, съгласен съм напълно с казаното от теб. Добре дошла във форума ни! Виждам, че отскоро си тук, но мненията ти към момента са умерени, точни и приятни за четене (а това за "еволюцията" на Нова телевизия от 4:3 до наемане на пианист попадна в т.нар. ми златен фонд с избрани мнения :) ) Дано останеш дълго при нас!
Аватар
techo_87
Нов
Нов

Мнениеот techo_87 » 05 Апр 2013, 22:51

Съвсем замря тая цифровизация , никакво развитие кой канали кога ще се пускат всичко мълчи се преговори. Какво ли делят на тези преговори?
Аватар
cifronim
500+
500+

Мнениеот cifronim » 06 Апр 2013, 13:48

techo_87 написа: Какво ли делят на тези преговори?

Милиони.... :D не е малко :D отделно кабелни/сателитни оператори натискат и общо взето зациклиха нещата :)
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Апр 2013, 13:59

Само че кабелните оператори .. скоро ще са в нок аут като им се въведе такса "Кабелно препредаване" хихихи !!! и ще има ама ние това ама ние онова !!! А
hrdm80
100+
100+

Мнениеот hrdm80 » 06 Апр 2013, 14:29

Това какво ще рече такса препредаване
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Апр 2013, 15:06

Ще разбереш след месец , два....
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 07 Апр 2013, 09:39

techo_87 написа:Съвсем замря тая цифровизация , никакво развитие кой канали кога ще се пускат всичко мълчи се преговори. Какво ли делят на тези преговори?

Еми някои хора смятат темата за цифровизацията за маловажна.
Щастливи са с мизерните си кабеларки и си кютат.
Какво друго да кажа, освен "Цифровизация по балкански"?
Аз вече писах един път като дадох пример със Швеция. Смятам, че след като искаме да сме нормална държава, би трябвало и тази тема да е от най-важните, още повече след като това е заложено като важна тема в институциите на Европейския Съюз и ние сме поели задължение за това.
Ония там от Брюксел, по-глупави ли са от нас или ние сме просто големи селски тарикати?
Или сме едни прости селяндури със потури, на които някакъв Пинокио от екрана им обяснява като на малоумни къде в какви дупки какви краища на кабела да мушкат?

Обаче, както каза Жоро в последното мнение тук - кабеларките май ще измяучат като настъпено по опашката коте! Дано, дано има развитие скоро...
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот deian » 07 Апр 2013, 11:22

Тебе какво ти пречат кабелните или сателитните доставчици не ми е ясно? Че търсиш как да не дадеш едни 15 лв/месец ми е ясно. Друг проблем имаш ли?
Аватар
cifronim
500+
500+

Мнениеот cifronim » 07 Апр 2013, 11:38

По принцип въпроса не е толко до това дали да се дадат 15-20лв на месец, дали си богат или беден..... Гледайки други държави в ЕС и около нас - например Румъния, Гърция и на нас ни се иска голям брой канали като при тях.... По скоро въпроса е защо да плащам 20лв. за 100 и кусур програми от които реално гледам 5-10...... На запад и в съседите тия 5-10 вървят безплатно и това общо взето дразни хората, а и на запад и у съседите има кабелни и сателитни оператори ;) В момента най-големия вой е за БТВ ЕКШЪН за мачовете - в Румъния аналога на екшъна върви свободно в HD качество, да не коментирам пък на запад.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 07 Апр 2013, 21:36

На запад наистина гледат безплатно това, което ние гледаме на "големия" пакет към кабелната. Е, сега HBO не е безплатно, но и там ... то е така да се каже ниската класа ;) Има къде къде по-интересни работи на Sky да кажем.

На мен все повече ми прави впечатление как нашите сънародници минават на САТ аванта (шеринг) :-[
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
hrdm80
100+
100+

Мнениеот hrdm80 » 07 Апр 2013, 22:26

Наистина че бтв екшън много липсва на мултиплекса още повече че имат и лиценз само където се правят на ощипани и чакат последния срок за септември,и казват на зрителите който питат че нямали били договор.А на всички е ясно че май много не им се пускат и други канали защото на ефира ще е безплатно гледането а и се съобразяват с операторите да не би да фалират има си още тънки сметки но в крайна сметка ще тръгне както и канал комеди.
Аватар
techo_87
Нов
Нов

Мнениеот techo_87 » 07 Апр 2013, 22:40

Пълна трагедия :( никакво развитие ...
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 08 Апр 2013, 10:46

@cifronim,
Най-после си дойдохме на думата :Horray
Хубаво е, когато нещата се наричат с истинските им имена!
И cifronim го каза съвсем точно - ето, затова става въпрос и затова говоря и аз!
Това е истината :Clap

Назад към