Какво се приема в Ямбол

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 30 Мар 2006, 00:11

Аз отворих темата: А какви са правилата? viewtopic.php?t=1066 и ще дам няколко отговора.
По отговора на Admin-a: " радиото да се приема стерео или просто стабилно качество в по-голяма част от населеното място със чрез най-обикновено портативно радио. "

С домашния ми радио-касетофон-CD с телескопична антена:
87.8 - Хоризонт - от Карандила
91.2 - Веселина - Ямбол
98.7 - Хр. Ботев - от Карандила
100.9 - Хоризонт - вр. Ботев
101.2 - Дарик - от Карандила
Всички излизат чисто в стаите стерео с RDS които имат, само 100,9 - с шум.

Следващите програми излизат с шумове, търсене на подходящото място в стаите:
88.3 - Радио Стара Загора - само със западно изложение - с шум
92.2 - Хр. Ботев - вр. Ботев - уверено с шум при стерео
94.2 - FM+ - от Сливен - с доста шум в моно
94.7 - Радио 1 - от Сливен - с шум в моно
96.2 - Инфо - от Сливен - с много шум
105.7 - Фреш - от Карандила - уверено с шум при стерео
106.4 - Експрес - Сливен - с шум в моно

До няколко дни ще напиша в кола какво българско се приема от далече както и няколкото турски и гръцки програми.
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 02 Апр 2006, 21:33

От тук надолу всичко го вадя само в колата. У дома го няма или едва се долавя.
Следващите програми ще ги дам по градове.
От Сливен останаха :
Ретро - 98.0
Фокус - 101.7.
И двете излизат доста зле. У дома си не ги регистрирам. В колата на места излизат, но при движение с много шум и заглъхвания. Ретро от старта си излиза все така зле, а от скоро му пречи доста силна турска станция на 97.9. Фокуса (Омега) на 102.8 беше много силен и излизаше без проблем. 101.7 стана малко по-зле, а от както го свалиха от Карандила съвсем се загуби. На места между блоковете си пречи с Хоризонт от Снежанака на 101.6!

От Стара Загора: - всичко което се излъчва от там се регистрира. Тези станции излъчвани от РРТС Стара Загора са най-добре, другите на места само се регистрират.
88.3 - Радио Ст. Загора - най - силна от този град - може да се слуша и в кола със заглъхвания на места.
88.8 - Радио 1 - малко по-слабо от това от Сливен. На места стерео с RDS, автоматично. В движение не е много за слушане - шуми прекъсва, заглъчва, изчезва.
89.7 - Инфо - по-зле от 88.8 - с много повече шумове.
90.3 - ФМ+ - от скоро малко се пооправи, но все още е зле сигнала.
90.8 - NRJ - на места добре, на места въобще го няма. В движение - шуми доста и не го изтрайвам.
93.6 - БГ Радио - като NRJ.
95.8 - Веселина - много зле. Само на места се регистрира.
96.8 - Сити - като Веселина
97.4 - Гонг - Като Веселина
98.3 - Хр. Ботев - уверен сигнал, малко по-слаб от 88.3 с повече заглъхвания
100.1 - Класик ФМ/ ... - малко по-зле от NRJ.
103.4 - Retro - много зле, много рядко го намирам.
104.6 - Фреш - на доста места на автоматика го откривам - чисто. В движение - не става - заглъхва много.
106.2 - Jazz FM/ ... - няма го
106.8 - Дарик - от няколко месеца излезе, преди го нямаше - по високите места на града е много силно и разко шуми в движение. На ниските места в града много шуми и не става.

От Пловдив - излизат силните предавани от РРТС Здравец. Другите ги няма.
105.4 - Дарик - най-силен - на доста места чисто дори и м/у сградите. В движение шуми, заглъхва... на компромис можеш да го оставиш.
94.0 - Радио Пловдив - малко по слаб от Дарик, по-рядко го засичам автоматично. Ако съм на автоматика - прехвърля на 100.9 - от Ботев. 87.8 от Карандила - няма RDS. В движение - заглъхва повече и не става.
91.7 - Хр. Ботев - малко по слаб от 94.0
102.7 и 106.0 - едва доловими само на кулата ги ловя.
91.1 - Сити - няма го - 91.2 от Ямбол е в/у него.
93.4 - Гонг - не се чува - 93.25 - носещата на изображението на 5 ТВ канал от Шумен му пречи.
Друго от Пловдив няма
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 02 Апр 2006, 21:53

От Смолян - Само от Снежанака мощните:
103.1 - Радио Пловдив - Най-силно. Излиза само на места, рядко чисто, по- зле от 94.0. В движение много зле.
101.6 - Хоризонт - учудващо но се регистрира на някой места, въпреки че си пречат много с 101.7 - Фокус от Сливен.
107.0 - Дарик - едва се долавя на кулата само.
96.0 - Хр.Ботев - няма го - там излиза гръцко радио.
Друго от там няма.

От връх Аида - 96.6 - Дарик - доста добре - може би по - силно от Дарик Пловдив. На места м/у блоковете атвоматиката прехвърля на него или на 105.4 вместо 101.2. В движение - горе долу става за слушане.

От Кърджали - само от Стръмни рид.
105.0 - Хоризонт - най-силен. В движение - не става за слушане - много шуми.
92.2 - Хр. Ботев - едва доловим - само на кулата.
93.2 - Дарик - няма го - на 93.25 върху него е 5 ТВ канал от Шумен.

Утре ще продължа с другите градове....
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот ico_pol » 03 Апр 2006, 13:31

Ужас! Явно проблемът с разпръскването не е само в планинските райони! :( Преди година, когато си ходих на село (Генерал Инзово) с едно китайско радио хващах доста силно излъчващи радиа, но явно за това принос имаха ниските сгради, пък и факта, че Инзово е на възвишение. Ямбол ми се стрива, че е в падина и...ефекта е на лице. При братовчед ми, в Ямбол, една половин станции се хващаха, все едно излъчваха от мечи г.з. Фреш и Омега се излъчваха от Карандила (това беше преди повече от 2 години), Дарик...май и той, а се приемаха супер гадно. :( И докато Троян (да речем) е малък провинциалне град, който за някои сигурно дори не е известен къде е на картата, то Ямбол е областен център и съвсем не малък град, а да не не се покрива...това е направо подигравка с хората там. :( Изказвам на всички ямболии искрени съчувствия.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Георги » 04 Апр 2006, 19:34

[quote=""Xemyc""] Ретро от старта си излиза все така зле, а от скоро му пречи доста силна турска станция на 97.9. [/quote]

Извинявам се, че се намесвам и аз в тема за град, в който не живея, но си спомням отлично, че съм слушал турската станция на 97,9 от 1992 насам пътувайки из ЮИ България. :coolugh:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 04 Апр 2006, 22:36

Към Георги:
Може би от много отдавна се излъчва тази турска програма. От скоро поне аз я засичам доста силно да излиза и в Ямбол. Може да са променили нещо - я антена, я усилвател... Незнам, но добре си пречат с Ретро от Сливен.

За другите градове както обещах:

От Свиленград:
И четирите предавателя от Шейновец излизат с доста добър сигнал. По високите части на грда в кола се слуша с малки заглъхвания, по ниската част на града (тази която е на острови на реката) сигнала е много по-слаб и не става за слушане. А и в крайна сметка и четерите програми може да се слушат и от други по-мощни предаватели от по-близо.

От Бургас (Еделвайс):
102.5 - Хоризонт - най-силната - навсякъде в града се регистрира, но не става за слушане - в движение много шуми.
95.3 и 88.5 - регистрират се, но са още по-слаби
От Бургас - тези от РРТС Бургас съм ги регистрирам на кулата в града, но сигнала им е доста слаб

От Шумен:
102.0 - Хоризонт - засича се на някои места, но е доста слаб
87.6 - Когато започна да предава преди десетина години се чуваше. Сега 87.8 - от Карандила го убива.

От Нова Загора:
93.0 - това радио в Ямбол не излиза. Само на кулата едва се долавя.

Ами от българските предаватели май това са. Ако някой друг се сеща нещо, нека да добави.

До няколко дни ще добавя турските и гръцките програми.
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 15 Апр 2006, 00:33

Ами да направим едно обобщение за Ямбол:

Радиото се развива, радиоприемниците също. Все по-често срещаме такива пъхнати в MP3 Player-и, GSM-и и всякакви други играчки. С една такава играчка или най-обикновен джобен радиоапарат в Ямбол ще излязат 87.8; 91.2; 98.7; 101.2 и някъде 100.9 (сигнала е силен, но с 101.2 е проблем при калпав приемник). Това прави трите национални и единствената местна.
Някъде из форума бях чел, (по мнение на predavatel), че само те имали лиценз за покритие на града. Ами то и само те си излизат нормално.

Какво друго излиза ли? Както вече писах: 88.3; 92.2; 94.2; 94.7; 96.2; 105.7; 106.4 може да се каже, че на по-голяма част от града излизат в кола (с хубаво радио и добра антена) и горе-долу стават за слушане (с не много чести заглъхвания и с малко места на пълно изчезване на сигнала).

Всичко останали предаватели някъде из града излизат по-добре, но в други квартали напълно липсват. Така че, според мен по-вярно е да се каже, че не се приемат добре, или че на по-голяма територия от града не стават за служане.
Ще дам един пример: сегналите на Дарик Айда, Дарик и радио Пловдив от Копривките, Фреш от Ст. Загора... ги регистрирам доста по-често на автоматиката в колата от колкото NRJ Ст. Загора, програмите от Шейновец или Фокус и Ретро от Сливен (въпреки, че последните две са от съвсем близо). Но не си мисля, че някой монтира предаватели на Айда или на Копривките за да покрива с качествен сигнал Ямбол.

Ако останалите във форума от Ямбол са съгласни с мен призовавам predavatel да коригира данните за града като намали предавателите от Шейновец, NRJ и Фокус Сливен!
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 17 Май 2006, 21:51

От около месец 106.2 от Стара Загора излиза доста по-силно - нещо като останалите които се излъчват от РРТС Стара Загора и стига и до Ямбол. Може би са променили мястото на излъчване или пък са вдигнали мощността? А нали имат и нов собственик..... :roll:
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 03 Юни 2006, 18:06

Ето малко инфо предназначено основно за админа на сайта.

За данните за град Сливен: От мой познат свързан професионално с кулата на Карандила научих, че всички частно радиостанции са свалили предавателите си от там. Само Дарик е останал там и разбира се Хоризонт и Хр. Ботев. По неговите думи всичко друго излъчва от град Сливен. И найстина преди съм слушал Фреш и Омега от Чирпан до Айтос, а сега в Нова Загора и на петолъчката вече почти ги няма. И в Ямбол станаха много по-зле (за което вече писах), а на юг от Ямбол до турската граница са още по-зле.

За данните за град Ямбол: На интерактивната карта като застанеш с мишката върху Ямбол излиза 1 радио и 1 ТВ. ТВ в Ямбол не се излъчва никаква (на 51 канал в ефира няма нищо). Не зная дали Супер Вижън имат разрешение или не, но така и не са започнали да излъчват до момента. За кулата на връх Боровец (предавателя на Веселина и може би на новите 5 честоти когато приключи започнатия вече конкурс) потърсих данни за височината на кота терен. От 2 източника - естествено различни числа - 220 м. и 225 м. Може би истината е някъде между двете числа.
В страницата за Ямбол има малко разместване на реда на радиостанциите и ако съдим по критеиите за другите градове може би може да се добави, че се чуват с по - слабо качество 94.7, 105,7 и 106,4.

Надявам се, че админа ще уважи препоръките ми и ще направи нужните промени! :)
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 09 Сеп 2006, 19:32

От около месец има значителна промяна в сигнала на радио Фокус 101.7 MHz. Сигнала е вече по-силен от 101.6 от Снежанка и от гръцката програма на 101.8. Извън Ямбол сигнала го бива и с радио в кола се слуша добре. В града - в кола излиза, но в движение доста заглъхва, шуми и на места изчезва. У дома с радиокасетофона излиза с много шум и нищо не се разбира.
Сигнала е по-силен, но едва ли може да се каже, че в Ямбол това радио се прима добре.
Anonymous

Защо няма добра ефирна програма?

Мнениеот Anonymous » 25 Сеп 2006, 17:29

От няколко дни твърдо съм решил да се отказвам от кабеларката. Една вечер ми писна измъкнах им кабела, закачих стайна антена и започнах да търся. Само че излезе едно голямо нищо и половина. Трите ефирни излизат много зле. Най-добре е някаква турска.
Вчера взех от един приятел стайна антена с усилвател. Включих я в контакта, въртях аз, въртя и той, станаха цветни програмите, но картината пак е много зле и стой много мътна. А като ходя из стаята образите и те ходят. Нова и тя се вижда като другите две.
Нормално ли е това? Живея в централната част на града в панелен блок с идеално южно изложение. И какво трябва да направя за да гледам добре Канал 1, БТВ и Нова телевизия? Нали уж са ефирни, а защо са толкова зле, че дори и по-зле от кабелната?
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот ico_pol » 25 Сеп 2006, 20:55

Сложи си външна антена, по възможност на по-високо. Това, че си в самия център не означава, че ще ловиш всичко идеално, особено ако около тебе има високо сгради, които допълнително скапват сигнала. А, това със стайната антена върши работа, но ако я сложиш до сами прозорец и пак не е гаранция.
Аватар
Xemyc
100+
100+

Проблем със сигнала на радио Веселина Ямбол

Мнениеот Xemyc » 17 Ное 2006, 22:52

Преди време писах в този форум за проблем със сигнала на Дарик от Карандила и силния хармоник на 103.7 MHz. Два пъти писах и на техния адрес. И от 7-8 месеца проблема стои нерешен.

От около месец забелязвам проблем и със сигнала на Веселина Ямбол. Снищи потърсих сайта на Радио Веселина София, но там няма адрес. Намерих адрес на Веселина Ямбол. Писах и след малко писмото ми се върна- адреса им бил закрит. Така, че с две думи няма на кого да се оплача. Затова реших да пиша тук. Дано по-често четат този форум от колкото от Дарик!

Та самия проблем е следния: На тунера ми в колата на 91.2 MHz сигнала винаги излиза с някакъв шум. При движение с колата в града шумът се променя (ту заглъхва без да изчезва, ту се засилква) и намоменти прераства в бръмчене, свистене, бучене. Дори и когато съм на 200 м. от предавателя ефекта е подобен. Извън града ефекта се засилва още повече. От 91.15 до 91.3 сигнала се чува почти със същото качество. А от 91.0 до 91.55 все още може да се разпознае, че става дума за този предавател.
За мен проблема по-скоро не е в слаб сигнал, а може би в твърде голяма девиация. Само предполагам. Нека специалистите се произнесат.

Да видим все пак дали някой от Радио Веселина ще прочете това и ще направи необходимото.
Аватар
TRT
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот TRT » 10 Дек 2006, 23:14

е аз съм ходил няколко пъти в Ямбол, така и не успях да хвана Ретро радио на 98. В много и различни части на града съм пробвал. НЯма го. За сметка на това TRT FM на 89 си бичи здраво. Но зависи може би и от атмосферните условия, всичко , което си приказваме (във всички стаи, и т.н. ) това са относителни неща. В този квартал така, в онзи квартал онака. Сега нали ще стартират още няколко радиостанции? Да видим кои от тях ще достигат Сливен. Засега Веселина се справя перфектно
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 17 Дек 2006, 22:37

[quote=""TRT""]Засега Веселина се справя перфектно[/quote]
Справяше се, но от около месец сигнала се скапа и шуми дори и в Ямбол в кола. И Сливен се оплакват, че и там сигнала се е скапал. Ама не им работи сайта и няма на кой да се оплача? :mad:
crimson

Re: Проблем със сигнала на радио Веселина Ямбол

Мнениеот crimson » 17 Дек 2006, 22:44

[quote="Xemyc"]Преди време писах в този форум за проблем със сигнала на Дарик от Карандила и силния хармоник на 103.7 MHz. Два пъти писах и на техния адрес. И от 7-8 месеца проблема стои нерешен.

Чакай да го оправят! Докато не се оплаче някоя сериозна навигационна служба може да мърсят и целия ефир (в края на краищата няма проблем с техния сигнал)! От както в София преместиха още радиостанции на старата ТВ кула на аея Яворов, в целия район 3 км около кулата не могат да се приемат радиостанциите, излъчващи от копитото и особено от Бояна! Какви филтри и диплексери ползват не е ясно но ефира е много замърсен! И това се случва в София! Какво да говорим за по далечни места! Дарик имат предавател на Карандила, ама сигурно нямат система за наблюдение на техническите му параметри! А хората, които го поддържат сигурно са в София...
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот BestRadio » 15 Яну 2007, 14:20

От хасковските радиостанции само Дарик ли се приема в Ямбол???
Аватар
Xemyc
100+
100+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот Xemyc » 27 Яну 2007, 22:53

[quote=""best radio""]От хасковските радиостанции само Дарик ли се приема в Ямбол???[/quote]

Дарик от Аида може да се хване на много места из града, а и на autoscan в колата често го улучвам.
Веселина - Хасково се чува до малко след Нова Загора, но после 91.2 от Ямбол е почти отгоре, а е и много по-силна. А и в момента Веселина от Ямбол и е разстроен предавателя и излъчва шум от 91.0 до 91.5 + полезен сигнал на 91.2. Така че Веселина Хасково няма как да се чуе в Ямбол. Друго от Хасково в Ямбол аз не съм чувал!
Преди 5-6 години съм чувал много слабо на 87.6 програма от Хасково, но само на места. В други части на града излизаше и предавателя от Шумен. От 2-3 години Хоризонт от Карандила на 87.8 ги убива.
На 89.5 в Ямбол излиза слабо Хр. Ботев от Айтос, от Хасково няма нищо.
На 95.3 - Хр. Ботев от Еделвайс е по-силен, а и скоро на 95.4 ще има програма от Ямбол.
На 100.4 - излиза гръцко радио - почти в целия град.
На 102.1 едва се долававя нещо и не се различава какво е.

А ти best radio в Хасково - нещо от Сливен (не от Карандила) излиза ли? Не ти питам от Ямбол - ясно ми е че Веселина от Хасково и Сити от Пловдив ще убият Веселина от Ямбол. А друго за сега от тук няма.
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Какво се приема в Ямбол

Мнениеот BestRadio » 27 Яну 2007, 23:38

Здравей, Xemyc
Ами за Карандила си прав - Христо Ботев и Дарик - Сливен и Ямбол се ловят стерео и то на autoscan, Хоризонт е с шумове, тъй като попада в зоната на Радио Метроном (87.6 МХц).

94.2 FM+ - когато беше на Карандила се ловеше слабо, сега няма - макар че Пловдив (94.0 МХц) не е много мощен към Хасково.

94.7 Радио 1 - никога не се е приемал, може би заради Христо Ботев от вр.Шейновец (94.9 МХц)

96.2 Инфорадио - тук се лови Христо Ботев от вр.Снежанка (96.0 МХц)

98.0 Ретро - на 98.1 понякога уредбата ми засича нещо, но като чета из форума май и в Сливен се лови трудно...

101.7 Фокус - когато беше на Карандила се ловеше не лошо и си го слушах и като Омега, и като Фокус, след промяната на честотата от 102.8 МХц на 101.7 не се приема, тъй като Хоризонт от вр.Снежанка е по-силен (101.6 МХц)

105.7 Фреш - преди 3-4 години се ловеше сега няма диря...

106.4 Експрес - не се е приемал никога (дори и когато беше на 97.2 МХц)

Това е положението със сливенските, а за Веселина Ямбол една сутрин преди 2-3 години го улових стерео в Хасково, но за кратко и после изчезна! :da:

От новите радиостанции в Ямбол се надявам при по-мощен техен предавател в Хасково да се приема Алфа Радио - тъй като на 99.4 тук няма нищо!
На_гости
Нов
Нов

Re: Какво се приема в Ямбол

Мнениеот На_гости » 03 Мар 2007, 12:14

Отскоро се приема и радио Voice някъде окло 92 MHz.Ще ми кажете ли точната му честота и откъде се излъчва.

Назад към