Re: kakво се приема във видин

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 15 Юни 2007, 03:08

Прави впечатление при списъка на HalfDead, че приетите румънски станции са със силен сигнал, но  като се има предвид, че са приети от антена на покрива на високо място и релефа в района не е планински.
Прави впечатление още, че техния брой не е толкова голям, колкото някои биха очаквали - приблизително 15 - най-много 18 от общо 67 /ако се включат неидентифицираните обявени като румънски, някои от които вероятно са сръбски на влашки език/.
Изглежда румънското присъствие в ефира на северозападна Бъгария не е толкова инвазивно.
Сръбските станции са приблизително 27, почти двойно повече от румънските и със силен сигнал по същите причини.
Българските станции са почти колкото сръбските - 24, но има доста със слаб сигнал, защото са от далечни места.
Като цяло съотношението български станции/чужди станции е приблизително 24:45, като чуждите са от две държави. Съотношението български/сръбски/румънски е 24:27:18, но българското присъствие е слабо, защото местните станции със силен сигнал са малко.
Трябва също да се има предвид, че за приемането на отдалечени радио сигнали при хълмист релеф, какъвто е в Дунавската равнина, е характерно рязката промяна на силата на сигнала - на високо място сигналите са силни, особено при по-голяма антена, но при слизане на ниско място или в "дупка" сигнала заглъхва или внезапно изчезва.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 15 пъти
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 15 Юни 2007, 12:03

HalfDead написа:Тази темичка е бая остаряла но понеже и аз съм от Видин реших да направя бандскан.
Ето какво хванах със CD за кола SONY CDX-4180R на токоизправител и антена на покрива.

......

Ще съм благодарен ако някой знае имената на станциите които не съм назовал, и разбира се при грешка от моя страна някъде, ще се радвам да ме поправите.

Здравей полуземляче ХалфДед,

ако беше попрочел поне това, което е вече написано в тази тема , а и също ако би имал малко време да погледнеш какво стои написано в темата за впечатленията от пътувания не би имал сега в твоя бандскан нито една въпросителна.  :rtfm

Този уикенд в Раковица ще бъде събора/панаира (  :Beer )и ако остане време ще направя и аз един отделен бандскан за там който после би могъл да ти бъде полезен и на теб. Разстоянието от Видин до там по права линия е по-малко от 40км.
За това малко разстояние обаче сръбските станции стават драстично повече, но повече за това - след ден-два.

bubic написа:  Hvastali li sa njakoga Radio Majdanpek na 96.7MHz,kojto bese blokiran ot Bug.predavatel.

Аз съм го приемал с почти отличен сигнал през'90-те - беше(поне тогава на В.поляризация, един от малкото) Сега нищо чудно пак да се приема в Раковица, разбира се видинското радио на същата честота пречи, но ако се обърне антената вертикално не би следвало...
А това, че е бил Майданпек "блокиран" от наш предавател не е верно що се отнася за града - във Видин преди старта на местното радио на 96,7 тази честота е била съсвем свободна. Извън града надделява ту едното, ту другото но вече и това е честа поява, така че не учудва(камо ли разстройва) никого.
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 15 Юни 2007, 13:45

Здравей Георги. Това, което е написано вече в темата съм го чел, но някой от станциите които описа създателя на темата, сега или не съществуват., или са си сменили честотите. Относно впечетленията от пътуванията си прав. Явно не съм чел тези, в които са писани въпросните станции които са ми непознати. Ще се поразровя и ще допълня списъка. Наистина Расковица не е много далеч от Видин и ще е интересно да видиме твоя бандскан като го направиш.  :da:
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 15 Юни 2007, 15:15

Ето тук намерих отговор на едно от неизяснените от мен неща, а именно 99,9 :)
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 17 Юни 2007, 03:39

E,Georgi,eto nesto,za koeto smjatam,ce ne si suvsem prav,no ako se okaze ,ce puk az ne sum,molja za izvinenie.Radio Majdanpek se hvastase navremeto mnogo dobre vuv Vidin,hvastal sum go dori v rajona na selo Klisura,po putja za Sofija prez Beli Mel ,Gavril Genovo i t.n.Signalut ne bese takuv kato na Radio Dz.-Kladovo,no po vreme na week-endite,kogato Beograd 202 izlucvase Stereorama,nie go slusahme mnogo dobre vuv Vidin i regiona.Ako tova radio e smenilo cestotata si,to moeto tvurdenie,ce negovijat signal e blokiran ot Vidinskoto radio stava neosnovatelno.No ako vse oste R.Majdanpek izlucva na starata si cestota,smjatam ce sum prav.Signalut mu nad Kula bese pulna 10-tka,tova go potvurzdavas i za Rakovica.Poneze ti si naj-informiranijat na tezi forumi,resavam se da te popitam za mnenieto ti(ako vuobste imas mnenie po tozi vupros),dali e dobre da se napravjat njakoi stupki po problema na vzaimnoto blokirane-zaglusavane na predavateli-kakto vutresni,taka i na susedni strani.Izrazjavam predvaritelno mnenie,ce ti ne bi toleriral takava praktika,no vse pak ako imas vuzmoznost,pisi dva-tri reda.Blagodarja ti...
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 19 Юни 2007, 11:04

bubic написа:    E,Georgi,eto nesto,za koeto smjatam,ce ne si suvsem prav,no ako se okaze ,ce puk az ne sum,molja za izvinenie.Radio Majdanpek se hvastase navremeto mnogo dobre vuv Vidin,hvastal sum go dori v rajona na selo Klisura,po putja za Sofija prez Beli Mel ,Gavril Genovo i t.n.

Нема защо да се извиняваш - ако ти си го приемал във Видин значи е така, а аз когато съм го слушал е било преди 10-15год., когато съм бил в града с  :Rant автомобил, та затова сигурно не съм могъл да хвана и следа от Майданпек на 96,7. В този случай - ти извинявай.  :Drinks

bubic написа:Signalut ne bese takuv kato na Radio Dz.-Kladovo,no po vreme na week-endite,kogato Beograd 202 izlucvase Stereorama,nie go slusahme mnogo dobre vuv Vidin i regiona.

Тогава, когато излъчваше Стереорама на честотите на двестадвойката за страната(Сърбия) централния предавател на тази станция от столицата(Белград-Авала) продължаваше с излъчването на редовна програма на 104,0 и за наша радост сигналът беше задоволителен - тогава 'техниката' ми беше класически монорадиокасетофон Aiwa TPR 250 + годечка 5 елементна антена със симетричен кабел.  :Old

bubic написа:Ako tova radio e smenilo cestotata si,to moeto tvurdenie,ce negovijat signal e blokiran ot Vidinskoto radio stava neosnovatelno.No ako vse oste R.Majdanpek izlucva na starata si cestota,smjatam ce sum prav.Signalut mu nad Kula bese pulna 10-tka,tova go potvurzdavas i za Rakovica.

Незнам дали сега е сменена честотата на излъчване на Майданпек 96,7 - сега в Раковица видях, че на 96,7 е видинското радио, а на места вместо него излиза ... Дарик от Ябланица, който предавател иначе се приема чак в Русе & Букурещ...  :Blink

bubic написа:Poneze ti si naj-informiranijat na tezi forumi,resavam se da te popitam za mnenieto ti(ako vuobste imas mnenie po tozi vupros),dali e dobre da se napravjat njakoi stupki po problema na vzaimnoto blokirane-zaglusavane na predavateli-kakto vutresni,taka i na susedni strani.Izrazjavam predvaritelno mnenie,ce ti ne bi toleriral takava praktika,no vse pak ako imas vuzmoznost,pisi dva-tri reda.Blagodarja ti...

Аз съм категорично против. Примери за умишлено излъчване на вече заета честота от съседско радио има доста - наши, излъчващи върху сръбски, сръбски върху наши (102,1-Белград 202 от Копаоник vs. Хоризонт на същата честота от Конявска пл.; 102,3 - Б92 от пл.Рудник vs. нашия Хоризонт от пл.Венеца) и ред други, същия случай с Румъния, с Гърция  - най-вече има такива примери....
Винаги ме е учудвал фактът как никога не сме си пречили взаимно с Фиром, а с останалите - да..... :Hmmm

Темата е доста дълга и може би отегчителна за повечето посетители тук, затова ще се въздържа от обширни слова - според моето скромно мнение в регулаторните органи на съответните държави работят меко казано некомпетентни служители, които са предимно чиновници и най-малко хора на реалното практично знание. Шансовете това положение да се избистри за в бъдеще са нищожни, затова (пак според мен) хаосът ще става все по-фрапантен все докато не се премине на DAB & DVB-T. Даже и тогава едва ли ще се стигне до 100% взаимно междудържавна коректна радиоТВ ситуация -  все пак сме на Балканите....  :Gath
Но това си има и своята интересна страна, поне за тези, на които им е интересно да следят коя станция къде се приема...  :da:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 19 Юни 2007, 14:19

Новини от Видин. Удължих антената с два метра нагоре и ето резултатите:

87,6(87,55) - Романтика (София), смущавана от Београд 1 на 87,7. Давам и 2.
(Edit) 87,8(87,85) - Infinit FM (Търгу Жиу) 3 , смущавано от същото Београд 1
88 - Алма Матер - Класик ФМ (София) 3
88,5 - Info PRO (Решица) 6
89,1(89,15) - Зи Рок (София) Леко смущаван от Джердап на 89. Оценка 4
89,3 - Београд 2. Давам му 5
89,7 - Радио Индекс (Църни връх-Пирот). Давам му 5. Ето клипче :)
91,9(91,95) - BG Радио (София). Също така петица за сигнала.
95,1 - Сръбско със слаб и променлив сигнал (Можеби е посоченото Тук от Георги радио.
95,3 Също присъства сигнал, но нищо не излъчва.
96,3 - Вече не е Козлодуйското радио, а Галакси от Ръмнику вълча с доста добър сигнал  :Blink даже индикатора за рдс мига от време на време.
96,9 - Београд 1 също с нелош сигнал.
98 - Дона радио. Давам му 6 по скалата от 1 до 10.
В качеството на приемане на City, Герила и Алфа радио има леко подобрение.
104,6 - Б 92 този път от Ястребац.
106,9(106,95) - ЕнДжой (София) леко смущавано от сръбската на 106,8. от 1 до 10 му давам 3  :Ne
Поради неизвестни причини предавателите от Връх Ботев не се хващат вече във Видин. На 92,2 Се чува Радио Крушевац 1
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 21 пъти

Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 23 Юни 2007, 10:48

Интересни вести от днес. По незнайна причина Врачанските станции пробиха бандскана. 87,9-Радио Враца, 91,8-Веселина и 93,9-Хот ФМ. И то с доста сносен сигнал! Най-интересното за мене е Фреш на 89,9 от Плевен!!! Също така LOGOS на 93,4 (нещо ново за мен). Направих два бързи бандскана от 87,7 до 96,7:

http://www.youtube.com/v/48ufw8rOCXM  - 87,7 - 91,4
http://www.youtube.com/v/qKJFowzkO04  - 91,4 - 96,7

Също така да добавя, че някой станции липсваха : 87,8 , 88,0 , 88,4 , 96,3.
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 23 пъти

Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 23 Юни 2007, 13:26

еи кви са тия ваще тунери кво са тия антени та врачанските радиа се чуват като от тук си
а м/д другото на 88.9 чух чалга тва да не е силвър от вр. а дарик на 107.3 виакш че се чува
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 23 Юни 2007, 13:58

Тунера ми е CD за кола Sony CDX-4180. Избрал съм точно него, защото е с голяма избирателност, рдс и т.н. Много по-добър тунер от този на уредбата. Антената е доста на високо, и с много добър изглед към Дунава и Стара планина. Дарик на 107,3 е с най-добър сигнал от врачанските станции. Сутринта даже изкара и рдс. Силвър може да е онова, което си чул. Когато отсъства Макс радио (което е рядкост), Силвър се чува сравнително добре. 
Сега е голяма смесица на 88,9 и не съм се заслушал какво точно свири. Станциите наистина са непостоянни. Забелязал съм, че привечер пробиват румънските и софийските, а сутрин врачанските. Може и да не съм прав. Още нещо да добавя: на 99,2 сега не се чува нищо. Кисс Фм го няма. Веселината на 99,1 се чува доста по-чисто. Някой да провери на 99,2 има ли Кисс Фм. Сутринта го имаше. Можеби правят профилактика.  ;)
Edit: На 99,2 Сега си звучи Кисс Фм с пълна пара.
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 25 пъти

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 25 Юни 2007, 06:32

Georgi,izrazjavam suglasie s tolerantnite ti i tocni otgovori.Za Makedonskite predavateli vednuz ti otgovorih,no moze bi ne si imal vreme da zapomnis otgovora.Kakto si spomnjas,predi povece ot 15godini ot vr.Botev se izlucvase vtora pr.na radio Sofija(Hristo Botev) na 90.6MHz i RSkopje2 se smustavase silno.Sled njakoi politiceski promeni i subitija v RMakedonija,Bugarskite otgovorni organi zapocnaha po-vnimatelno da sledjat vsicki ili pocti vsicki predavateli(RTV) ot tam.Tova e mnogo normalno,dori polozitelno.Zatova Bug.predavatel ot vr,Botev be prenastroen na druga,nesmustavasta cestota.Tova po-dobre go znajat njakoi ot nasite forumadzii,koito govorjat po dva Balkanski ezika(bez da sa ot suotveten komsijski proizhod,t.e.,nito sa Rumunci(Vlasi),nito Karakacani(Gurci),nito Torlaci) i po 1-2 latinski.V Sofija ima 2 osnovni centura za izucavane na ezici za specialnite nuzdi na stranata.Tocno po tazi pricina pocti nikoj ne si pise istinskoto ime i ne iska da se srestnete v Sofija pone, na po bira i dve kebapceta.Samo takiva kato teb i men ne se krijat i az sum pocti siguren,ce tova e istinskoto ti ime,ako gresa,otnovo izvinjavaj.Da ne bi da mislis,ce nikoj ne sledi nasija forum-njama takuv film,budi siguran.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 25 Юни 2007, 12:17

Една корекция - Програма Христо Ботев никога не е излъчвала на 90,6 от връх Ботев.
Преди излъчваше оттам на източния стандарт, а по-късно през деветдесетте години премина на западния стандарт и оттогава до сега излъчва от връх Ботев на 92,2.
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 30 Юни 2007, 11:20

От вчера Радио Бъдин е с рдс " BUDIN 93,6 FM VIDIN " .
Браво! Най-сетне си оправиха техниката. Дано Веселината, Ведерника и Инфо Радио се сетят да си оправят (пуснат) РДС-ите.  ;)

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 01 Юли 2007, 09:20

RRP,ne sum suglasen s teb,absoljutno sum siguren ce imase izlucvane na pr.Botev na spomenatata cestota i Skopje2 se smustavase.Edinstveno dopuskam kato eventualna moja greska,predavateljat da ne e ot vr.Botev,zastoto njakoi nesta zapocnah da zabravjam.Ako G-n Admina ili Georgi imat spomen po tozi spor,neka da komentirat.Blagodarja...
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 01 Юли 2007, 14:39

Според мен програма Христо Ботев никога не е излъчвала на тази честота 90,6.
Смущения от програма Христо Ботев от връх Ботев може да има на 92,1 на Белград 1 от Димитровград, но това е малко вероятно, защото града е разположен в пресечена местност, която пречи на сигналите от източна посока.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 1 пъти
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 01 Юли 2007, 17:13

На 94,5 изникна Радио S. Незнам дали е нова честота, но сигналът е добър. От едно до десет му давам 8.

Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 01 Юли 2007, 17:32

А, какво хващаше преди там - радио Княжевац ли?
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 01 Юли 2007, 17:51

По-рано е имало станция на 94,5, ама не мога да ти кажа име, защото не съм се задържал на тази честота тогава, но последните 1-2 месеца (откакто си сложих антена) нищо не съм приемал до днес:)
Според бандскана от Раковица, описан от Георги тук, е било Радио Княжевац.
Още една нова за мен станция - Тринитас на 95,3 с рдс "TRINITAS 95,30MHZ"
И още една честота на Галакси Фм - 95,5
91,5(91,55) - Радио Дееа (смущавана от съседката си на 91,4)
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 2 пъти

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 02 Юли 2007, 19:08

RRP,zasega ostavam na moeto tvurdenie,no moze bi njakoga ste izjasnim tozi spor.Spomenatata cestota sum ja slusal s izkljucitelno selektiven priemnik ot Petrohan do Dragoman,Dupnica,Samokov,Ihtiman i kum Plovdiv.Njamase nikakva fluktoacija na signala i ne se kasaese za ogledalen ili smustavast signal.Samijat toj bese bez nikakuv vid smustenija,no dano po-kusno istinata izleze...Bye
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 07 Юли 2007, 16:56

Направих Телевизионен бандскан. Телевизор - LG с тунер (на чертички) върху екрана на телевизора. Антена - от онези с "електронната чиния"  :lol: , закачена на терасата. Възможно е някой честоти да не са точни.
Ето резултатите:

МВ:
8 - TVR 1
9 - Канал 1
10 - РТС 1
12 - Канал 1

ДМВ:
21 - TVR 2
23 - РТС 2
24 - БТВ / ТВР 2 , в зависимост от това, на къде е насочена антената
25 - РТС 2
26 - БТВ / РТЗ (Заечар), в зависимост от това, на къде е насочена антената
30 - БТВ
32 - Нова ТВ (Лош сигнал)
34 - FOX (Сръбска)
38 - FOX (Сръбска)
40 - TVR 2 + TVR Craiova
42 - Pink
44 - РТС 1
45 - Folk Disk (Лош сигнал)
46 - Нова ТВ
48 - Б 92
50 - TVR 1
52 - Belle Amie
55 - Pink
58 - Happy TV (Сръбска) - Детско
64 - TVR 1 или 2 (Лош сигнал)

Пак казвам, за честотите не съм сигурен. Телевизията CTN напълно отсъства. Има и около още 5-6 телевизии с лоша картина, които не съм разпознал и написал.
Последна промяна 1 на Anonymous, променена общо 7 пъти

Назад към