Re: kakво се приема във видин

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 17 Авг 2007, 14:51

Да, аз после видях че е написано това за вероятноста за грешка. Значи това си е бил предавателя на 43-ти канал. В Бор кои предаватели се приемат? Тук 10-ти се приемаше най добре но беше затиснат, почти винаги го е имало но не ставаше за гледане докато дециметровия от Дели Йован беше на чист канал но често се случваше да изчезва. Той вярно че с 23-ти се държаша почти по един и същи начин. А от къде се излъчват 10-ти и 25-ти? Ако 43-ти и 23-ти са от Дели Йован другите предполагам ще са от Тупижница или Ястребац?! Ако не беше нашия 11-ти от Ботев в Русе определено щеше да се гледа Б1, малко нестабилно но все пак. Аз за първи път като си монтирах 7 ел. антена за 10-ти канал не можах да повярвам че като спря нашия, Сръбския излезе цветно без шум в звука. Кофти беше разликата в стандартите при което 11-ти по OIRT попадаше върху 10-ти по CCIR. Лек ден на всички.  :Wave
Аватар
MiskoBor
100+
100+

Мнениеот MiskoBor » 17 Авг 2007, 15:34

ja promam sa Jastrebca Tupiznice, i delimicno sa Deli jovana

Jastrebac je 5, 27 kanal    sto se tice RTS-a
Tupiznnica je 10 i 25 kanal sto se tice RTS-a
[url]http://www.miskobobic.com[/url]
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 17 Авг 2007, 15:45

Здрасти Миско. Не знам дали това ти е името но според написаното си от Бор. Значи от Тупижница са тези двата най силни в тази посока, както и радията 92,5 89,3 и 100,4. За 5 канал /6-ти по OIRT/ нямам спомени от Ястребац но 27 съм го засичал. 96,9 Б1 обаче тук успява да се засече почти колкото тези от Тупижница, явно е с по голяма мощност. А от Дели Йован радията на РТС на какви честоти са? Като се има в предвид телевизионните предаватели би трябвало и радията да стигат до тук.  :Wave
Аватар
MiskoBor
100+
100+

Мнениеот MiskoBor » 17 Авг 2007, 16:54

Sve je tacno sto si napisao
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 17 Авг 2007, 17:02

Знаеш ли сайт с снимки /слика/ на Дели Йован а също и на Тупижница и Ястребац.
Аватар
MiskoBor
100+
100+

Мнениеот MiskoBor » 17 Авг 2007, 17:56

nazalost nemam  :Ne  :'(
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 17 Авг 2007, 18:06

Eто няколко снимки на Дели Йован:
http://www.beogradac.com/galerija/displ ... um=9&pos=1

Ето още:
http://www.beogradac.com/galerija/displ ... m=22&pos=0
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 17 Авг 2007, 19:51

Интересно видях честотите на FM предавателите от там 87,7 Б1 94,9 Б2 и 98,9 Б202 а тук нямам спомен да се е приемал добре този на 87,7 или особено 98,9. Приемаше се 94,9 и то с програмата на Б101 но това бе преди повече от 10 години. Може тогава 98,9 изобщо да не е бил пуснат в действие. Сигнала от предавателите на Дели Йован погледнато реално минава точно по поречието на дунав посока Русе но се приема по зле от тези на Тупижница или Ястребац. Преди два дни засякох 92,5 и 96,9 на двайсетина километра западно от Русе но на 87,7 нямаше нищо или поне така мисля. Ще проверя тези дни на същото място. Може да се дължи на височина и насоченост на антените. Иначе според тази карта с облъчването на предавателя излиза че той най добре покрива България.
http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/Deli%20Jovan_KN14CF.gif
Във Видин кои са с най добро ниво от трите коти?
Аватар
MiskoBor
100+
100+

Мнениеот MiskoBor » 17 Авг 2007, 20:36

ja mogu da slikam Deli Jovan, ali to jos necu uraditi posto sam trenutno u BG-u
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 17 Авг 2007, 23:12

Да ти кажа и от трите коти, както ти се изрази, сигналът е кристален. Все едно са местни видински радия. mp3-ката ми по-добре засича тези от Дели Йован.
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

Аватар
MiskoBor
100+
100+

Мнениеот MiskoBor » 17 Авг 2007, 23:54

Deli Jovan je odlicna kota, mada je Vidin dosta blizu Deli Jovana i zato je signal odlican  :up
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 18 Авг 2007, 00:48

Вярно че в Видин сигнала ще е добър понеже е близо, но защо до Русе тези предаватели са по слаби от Тупижница?! Тя е по навътре и като че ли на по неблагоприятно място от Дели Йован. Нямам спомен да съм слушал Б1 на 97,7, винаги на 92,5 или 96,9 от Ястребац. От по нас север се ловеше само едно радио Джердап Кладово на 89 Мгх което вероятно е от нея част на Сърбия и единствено Б101 на 94,9 което после вероятно е започнало да предава Б2, но за 87,7 Б1 нямам спомен, явно не съм го приемал, както и сега не успявам. Сигурно антените на Дели Йован не са точно в тази посока, все пак разтоянието е голямо - 300 км от границата. Дори телевизията се приемаше по добре от предавателя на Тупижница. А в Видин кой сигнал е по силен, 10-ти и 25-ти или 43-ти и 23-ти канали, по ТВ сигнала по добре си личи?  :Wave
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 18 Авг 2007, 10:31

10CH- РТС 1 и 25CH- РТС2 са с по-силен сигнал.
РТС1, намираща се до Нова Телевизия(Едно време ОРТ) винаги е била по-слаба от тази на Десети канал! На селото ми, което въпреки че е по-близо до сърбия е в една "дупка" и там няма и следа от РТС1 на 43 канал. Обаче този на 10-ти канал се приема с що-годе добър сигнал!

Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 18 Авг 2007, 23:37

Ами аз мисля че може нещо предавателните антени не са насочени на изток или пък мощностите нещо от Дели Йован не са много големи но и двете ме съмняват. По местоположение трябва да е с по силен сигнал но на практика не е така. Може би Тупижница е ориентирана да облъчва Българска територия а Дели Йован на североизток, знам ли. Или има някакво препядствие в посока насам, възвишение някакво например. Подбирането на толкова висок канал като 43-ти също не е добър избор на Сърбите понеже по високите канали са по капризни в пресечени местности и извики по земята. Според изчисления имайки в предвид извивката на земната повърхност за да влезем в пряка видимот от Русе трябва да вдигнем антената около километър нагоре и понеже е абсурдно се разчита на естественото пречупване на сигнала и за по висок канал на 350 километра е още по труден въпрос. На телевизионната кула в Русе например са приемали отлично предавателите от там но тя все пак е по висока точка, около 200 метра спрямо точката на която съм аз а това променя много нещата. Тук обсъждахме обаче за разликата в силата на двата предавателя на Тупижница и Дели Йован и не знам височината на котата на втория но все пак мисля че нещо има по пътя на изток. Не знам на колко километра е от Видин но ако има пряка видимост с тази кота значи нещо антените не са ориентирани в наша посока. Че сигнала е по слаб е факт и защо само можем да гадаем. :Wave
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 19 Авг 2007, 00:24

Любо, намесвам се, защото виждам че проявяваш интерес към предавателите на планините (Велики) Ястребац и Тупижница. Ето тук можеш да видиш няколко мои снимки на тези планини, направени по различно време тази година :

ЯСТРЕБАЦ
http://i17.tinypic.com/5xzjgae.jpg
http://i19.tinypic.com/61x6luh.jpg (долу се виждат СВ-антени, може би на радио Крушевац?)

ТУПИЖНИЦА
http://i17.tinypic.com/4pygihk.jpg
http://i10.tinypic.com/66xd7vn.jpg

Предавателите са малко неясни, но поне може да добие представа човек за разположението им.

Иначе, Дели Йован се приема и в Родопите, както вече съм писал в едноименната тема, така че насочеността на антените не би трябвало да е проблем...  :Idea
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 19 Авг 2007, 01:53

Да RTS, от тези снимки се добива представа за предавателите  :) Тук обсъждахме защо по далеч навътре в България посока изток се регистрира сигнал от Тупижница и Ястребац а от Дели Йован който е в по добра позиция не хващам нищо, а навремето се оказа че съм приемал телевизията на Белград 1 именно от там. В смисъл беше единствения възможен за приемане канал, 10-ти от Тупижница беше с по голямо ниво но бе затиснат от Ботев. Във Видин също Дели Йован се оказва че е по слаб. Възможно е да се лови в Родопите но те са в друга посока. От мои наблюдения антените се монтират на кръст при което се постига голямо излъчване в четири посоки и е възможно Дели Йован да излъчва максимално североизток, югоизток, югозапад северозапад. По принцип трябва да има покриване на зоните на четирите антени но все пак на големи разтояния това вече личи. Аз лично съм установил това спрямо предавателите от Русенската кула. Така че това може да е някакво обяснение с по слабия сигнал в наша посока от Дели Йован, посока чист изток.  Но и пак не се знае. :Wave
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 19 Авг 2007, 09:45

Най-вероятно причината е била в посоката на излъчване на предавателите от Дели Йован, щом като си имал благоприятна позиция към тях, а не си ги хващал добре.
Аватар
DX-er
500+
500+

Мнениеот DX-er » 19 Авг 2007, 10:13

liubo написа:Да RTS, от тези снимки се добива представа за предавателите  :) Тук обсъждахме защо по далеч навътре в България посока изток се регистрира сигнал от Тупижница и Ястребац а от Дели Йован който е в по добра позиция не хващам нищо, а навремето се оказа че съм приемал телевизията на Белград 1 именно от там. В смисъл беше единствения възможен за приемане канал, 10-ти от Тупижница беше с по голямо ниво но бе затиснат от Ботев. Във Видин също Дели Йован се оказва че е по слаб. Възможно е да се лови в Родопите но те са в друга посока. От мои наблюдения антените се монтират на кръст при което се постига голямо излъчване в четири посоки и е възможно Дели Йован да излъчва максимално североизток, югоизток, югозапад северозапад. По принцип трябва да има покриване на зоните на четирите антени но все пак на големи разтояния това вече личи. Аз лично съм установил това спрямо предавателите от Русенската кула. Така че това може да е някакво обяснение с по слабия сигнал в наша посока от Дели Йован, посока чист изток.  Но и пак не се знае. :Wave

Има логика в разсъжденията ти, но тогава пък е логично да се запитаме защо в Плевенско именно Дели Йован се приема добре, а Тупижница е с по-слаб сигнал?  :Hmmm Отговорът навярно няма да можем да разберем докато не разполагаме с конкретна информация относно тези предаватели.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 19 Авг 2007, 10:50

Любо е приемал тези сигнали преди доста време, когато сръбските предаватели работеха с големи мощности, тогава и в Плевенско се е приемал добър сигнал от Тупижница.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 19 Авг 2007, 15:06

На около 25 километра западно от Русе и малко по на юг е моето село на излизане от което има едно място което е малко в сянка от Русе и Букурещ и където и сега се приемат радиопрограмите на Белград 1 от Тупижница и Ястребац. Сигнала е слаб и нестабилен но си го има. 87,7 обаче не се лови, както и преди години не се е ловял. Вероятно има промяна и в мощностите защото помня преди когато спре първа програма ако имаш антена на запад на 10 канал веднага си излизаше сръбско което след войните вече не съм засичал, но по принцип коментирахме защо Дели Йован винаги си е бил с по слабо излъчване в посока чист изток от другите а всъщност смятам че се намира в по добра позиция. За Плевен бихме могли да приемем че попада в зона на една от антените излъчваща на югоизток както и е в действителност като местоположение. Може и да греша не знам. От снимките обаче които си качил RTS на някои от близо сниманите предаватели ясно си личи как има радиоантени излъчващи дори само в една посока.  :Wave

Назад към