Какво се хваща във Враца

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
TRT
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот TRT » 13 Яну 2007, 20:02

във Враца има Лиани още от самото стартиране на радиото.
Тук, който има наблюдения може да каже, Mita6ki, Radiator... Аз лично много пъти съм чувал Лиани и в кафенетата на Враца. Или Силвър, или Лиани
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 13 Яну 2007, 22:00

След лятото на 2005 вече няма Лиани във Враца. Вероятно са ги настъпили да си свалят Ябланишкия предавател защото има лиценз само за гр. Ябланица и сега едва се чува до Луковит, а преди хвърляше чак до Дунава. Лично аз съм ги приемал в Козлодуй при това с автомобилен ширпотреба радиоприемник!
Колкото до радиостанциите от Монтана, Огоста се приемаше (докато го имаше) защото светеше от РРС Монтана, която все пак е над града, докато радио Монтана можеше да се засече само на хижа Вестител, при това с добър радиоприемник и насочена антена! Иначе другите приемани радиостанции в града са както ги е описал админа, с коментарите в по горните постове... С две думи - радиоефирът във Враца е пълна скръб! И затова носят отговорност политическите експерти от СЕМ!
Аватар
TRT
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот TRT » 15 Яну 2007, 13:59

аз си спомням, че се хващаше на 94.9 сръбско радио. Един път улучих на някаква песен и си никам, "бре, да не би това да е ФМ+" от София, обаче не. Сръбска реч после :)
Аватар
djalex
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот djalex » 15 Яну 2007, 19:24

[quote=""TRT""]аз си спомням, че се хващаше на 94.9 сръбско радио. Един път улучих на някаква песен и си никам, "бре, да не би това да е ФМ+" от София, обаче не. Сръбска реч после :)[/quote]

94,9 си хванал Београд 2 от Дели Йован
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 15 Яну 2007, 22:49

То за 94,9 е ясно, както и за много други честоти! По неясно е положението за 93,9 където има лиценз, имаше и програма до едно време, а не знам дали няма и клауза за загуба на лиценза и нов конкурс, когато не излъчваш повече от година!
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот mita6ki » 20 Яну 2007, 12:42

да за лиани е вярно чуваше се идеално до едно време. Обаче. изглежда кулата на ябланица е доста благоприятна за враца та се надявам там поне да пуснат нещо (дарик от ябланица можеш да набараш дори само с парче кабел)
а относно сем и крс съм им праштал доста меили с въпроси но си 'мълчат като пръднали" както се казва :D
Последна промяна 1 на mita6ki, променена общо 26 пъти
ico_pol
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот ico_pol » 22 Яну 2007, 16:58

Вярно, че по едно време се обаждаха от Враца в Лиани, ама...те тогава нямаха ли локален предавател за града!?
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот mita6ki » 22 Яну 2007, 20:54

ne mislq ne sum 4uval da e imalo nikoga takova ne6to osven nqkoi piratski da e puskal ma nqma kak
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот mita6ki » 24 Яну 2007, 22:21

интересно ми е как дарик от ябланица на 96.7 с мощност 1кв се хваща добре а хоризонт на 89.2 със същата мощност 1кв не се хвашта или не работи или има някакво разминаване в данните. (или дарик е доста по силен или хоризонт доста по слаб)
а иначе не ме питаха дали от Враца се вижда кулата в ябланица от някаде тук. и аз даже се зачудих дали се вижда защото аз не съм я виждал, но ми се вижда съвсем логично да се вижда според картата
а пък за плевн ми е още по чудно защото мощността на фреш и експрес от там е 500в а растоянието още по-голямо и надморската височина по-малка
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 24 Яну 2007, 22:50

Кулата в Ябланица се вижда отлично от Косталево, а от града има видимост в УКВ диапазона. Наистина Дарик си сложиха предавателя на тази кула, и с мощност около 1 КВ се приема много добре в цялата околност (разбирай от Витиня до Плевен и от Враца до разклона за Ловеч на пътя София - Варна, както и на север до Дунава). За Хоризонт не знам къде точно им е предавателя там, но може и да не е на въпросната кула. Най вероятно не им е и необходимо, тъй като си имат предаватели и на Правец, и на връх Ботев, и в Плевен, и на Петрохан, с които покриват много добре всички тези райони. Най вероятно или предавателят на Хоризонт не е там, или е с много малка мощност, съобразена да покрива само района около Ябланица. Интересното е че този предавател не е много стабилен. Обикновено тунерът се спира на 89.25 МХц, а най вероятно е и много стар.
Аватар
playboby
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот playboby » 24 Яну 2007, 23:44

Според мен от голямо значение е и поляризацията на сигнала (вертикална или хоризонтална), вертикалната има по-добра проходимост при неблагоприятен релеф.. Аз например в Ч. бряг хващах почти всички софиийски радиа на вертикална поляризация, на хоризонтална се хващаха много добре сръбските радиа, националните (Хоризонт и Хр.Ботев) и само 2 софийски радиа, не помня кои точно, но от тях на вертикална поляризация нямаше и следа. За Дарик съм сигурен, че от Ябланица излъчва на вертикална, а Хоризонт си е на хоризонтална.
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот mita6ki » 25 Яну 2007, 22:22

а твоя тунер да не би да се превкючва от хоризонтална на вертикална поляризация
а и да те питам от каде разбираш кои радиа са с хоризонтална и вертикална
Аватар
playboby
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот playboby » 26 Яну 2007, 01:37

Тунера ми нищо не превключва, имам външна антена, която просто обръщам на 90 градуса.
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 26 Яну 2007, 02:20

В УКВ диапазона се използва само хоризонтална поляризация! Това че се променя качеството на приемане вследствие обръщане на антената се дължи на преките и отразени вълни. На по високи честоти (в сантиметровия диапазон) вече имадобре изразен поляризационен фадинг. Затова поляризацията е фактор при сателитните комуникации най общо казано.
bubic
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот bubic » 26 Яну 2007, 05:58

Crimson,otkude gi procete tezi tvurdenija,ce njama znacenie kakva e poljarizacijata na radiovulnata,vprocem znaes li kakvo e poljarizacija.Pri satelitnite i kosmiceskite vruzki tja e mnogo vazna,no i pri nazemnoto razpruskvane.Slucajno li e razpolozenieto na antenite "Yaggi" v hor.ploskost?-ami ne e slucajno,razbira se.
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 26 Яну 2007, 23:29

Трудно ми е да ти нарисувам тук във форума разположението на векторите в пространството! Но наистина у нас се ползва само хоризонтална поляризация за наземното радиоразпръскване.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот radiator » 26 Яну 2007, 23:46

Кримсън, не си прав.

В УКВ радиоразпространението, особено в диапазона 88-108 се използва предимно вертикална поляризация. Поляризацията на предавателните антенни системи оказва голямо влияние при мобилно приемане.
Хоризонтални са все още старите киловатови антени на някои кули.

Частните антенни системи, с няколко изключения са вертикални.
Дори новите жерета на БТК, които са предимно с Катрайн антени, правиха ги преди няколко години, и те са само вертикални вече.

КРС дори изисква вертикална поляризация и минимум два широколентови вибратора, в най-общия случай на проектиране на УКВ съоръжение.
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 27 Яну 2007, 00:20

Приемам на доверие тази информация, защото наистина не знам какво точно се използва в момента. А и от техническа гледна точка наистина е така! Но нали не съм в бранша и имам убеждения че се ползват предимно предавателни съоръжения от по евтин тип или втора употреба. А и КРС с тяхното планиране целят да не се покрива повече територия от райоона за който е издаден лиценз...
crimson

Какво се хваща във Враца

Мнениеот crimson » 27 Яну 2007, 00:24

Между другото това може да се види ако внимателно се огледа антенната система, но нали на много места от една точка излъчват много медии, трудно е да се разпознае колко предавателя има на една антена, пък и това няма как да се види, ако няма достъп до помещението с предавателите и цялото трасе на антеннофидерната система. Значи това което съм видял като диполи по някои големи кулинаистина е било антени за хоризонтална поляризация, но съм си направил неправилен извод от това за всички... А те наистина бяха много мощни...
Аватар
playboby
100+
100+

Какво се хваща във Враца

Мнениеот playboby » 27 Яну 2007, 01:44

Аз лично съм виждал вертикално поляризирани излъчващи антени на УКВ предаватели, например на Панорамата в Плевен са точно такива.

Назад към