Какво се приема в Троян

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
ico_pol
1000+
1000+

Пловдивско радио в Троян ?

Мнениеот ico_pol » 08 Апр 2005, 18:08

Наистина ли радио Ритмо се излъчва само в Пловдив? Защото преди около половин година го хванахме на УКВ в едно село до Троян и ако има някаква логика да се хване някъде в Тракийската низина (поради равнинния релеф), то във въпросното село (казва се Врабево) няма никаква логика, поради факта, че ни дели от Пловдив Стара планина. Интересна работа! :) Дали тук нямат пръст атмосферните условия!? :) (само за сведение: тогава времето беше ясно, нямаше нието едно облаче)!
Аватар
iliyan
500+
500+

Мнениеот iliyan » 09 Апр 2005, 20:59

[quote=""ico_pol""]Наистина ли радио Ритмо се излъчва само в Пловдив? Защото преди около половин година го хванахме на УКВ в едно село до Троян и ако има някаква логика да се хване някъде в Тракийската низина (поради равнинния релеф), то във въпросното село (казва се Врабево) няма никаква логика, поради факта, че ни дели от Пловдив Стара планина. Интересна работа! :) Дали тук нямат пръст атмосферните условия!? :) (само за сведение: тогава времето беше ясно, нямаше нието едно облаче)![/quote]

Има! УКВ(FM) вълните се разпространяват нагоре. Достигайки йоносферата(60-70 км над земната повърхност) се отразяват и падат на Земята. Получава се нещо като равнобедрен триъгълник, основата на който остава в сянка. По тази причина в някое добричко село можеш да хванеш румънска станция, а на добричкото крайбрежие-турска. А защо села ли? Няма толкова сгради, които да екранират вълните и да им пречат.
Достатъчно ли беше?
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
Nick
100+
100+

Мнениеот Nick » 14 Апр 2005, 11:36

[quote=""ico_pol""]Наистина ли радио Ритмо се излъчва само в Пловдив? Защото преди около половин година го хванахме на УКВ в едно село до Троян и ако има някаква логика да се хване някъде в Тракийската низина (поради равнинния релеф), то във въпросното село (казва се Врабево) няма никаква логика, поради факта, че ни дели от Пловдив Стара планина. Интересна работа! :) Дали тук нямат пръст атмосферните условия!? :) (само за сведение: тогава времето беше ясно, нямаше нието едно облаче)![/quote]
в тоя регион се хващат ВСИЧКИ ПЛОВДИВСКИ РАДИОСТАНЦИИ.
аз редовно като минавам от там си слушкам City! :)
пловдивски радиа също в северна България можеш да чуеш
малко след разклонението от Луковит към Червен Бряг :)
абе въобщее...яко се получава :lol: :lol: 8)
И искам да попитам защо се получава така?
защото съм убеден че не са само тва местата от които се хващат :shock: :shock:
img]http://img90.imageshack.us/img90/825/citybar57di.png[/img]
Аватар
iliyan
500+
500+

Мнениеот iliyan » 14 Апр 2005, 12:35

Обяснил съм точно над твоето мнение, но незнам защо не си го видял! Друг път гледай малко повече!
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 14 Апр 2005, 17:14

Хех! :) Че, то ще излезе, че УКВ то се разпространява като средни. :) И аз предположих нещо подобно, но...при този слаб предавател ми се струва малко нереално. :) Все пак... Колкото до румънските радиа в Добрич, мога да ти кажа само, че в Троян се хващат и то няколко, дори едното от тях ми показва стерео през ноща! :) Какво ли да ти говоря повече. Само можем да си представим какви са им мощни трансмитерите на комшиите. А нащия прехвален връх Ботев не може да се чуе в Свищов. Българска работа му кажи.:)
Аватар
iliyan
500+
500+

Мнениеот iliyan » 14 Апр 2005, 18:23

[quote=""ico_pol""]Само можем да си представим какви са им мощни трансмитерите на комшиите. А нащия прехвален връх Ботев не може да се чуе в Свищов. Българска работа му кажи.:)[/quote]

Мощни са, няма спор! А как от връх Ботев няма да се чува в Свищов? Хоризонт от Ботев се чува много добре в София.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 28 Апр 2005, 19:24

Тук в Русе може да се чуят освен ГОЛЯМА част от Румънските радио станции, така и от бръх Ботев (Хоризонт на 100.9 + програма Христо Ботев на 92.2) Сащо така и радио ВЕЛИКО ТЪРНОВО от Свищов на 95.2 а и Резонанс също от Свищов на 94.7. Като казах Велико Търново мойе да се приеме и това чалга радио ФАВОРИТ, ама с много слаб сигнал, понякога може да се приеме и със стерое. Но повечето РУМЪНСКИ станции почти ДУБЛИРАТ нашите и понякога е доста трудно да слушаш радио Велико Търново от Свищов. Така са се настанили Румънците на 95.3 че го заглушават. В момента Румънските радио приемани в Русе са може бе повече от 20 и то от 88 до 108 Мхц
В по високите райони на града се приема и радио ОБЕРОН МАКС от Разград на 106 фм. а иначе радио Шумен е с добро приемане тука на 88 Мхц. Преди също така се приемаше и радио АНТОЛА от Попово на Румънците тотално го заглушиха. Също така и с добра антена може да се приемат и още радиа от Търново, но ако живееш в крайните квартали на Русе. Да не говорим че в централните квартали на Русе сигналите на всички радиа са толкова смесени че дори и Националното радио ХОРИЗОНТ на 103.Мхц се смесва с други-Дарик,Фреш и.т. Направо ако слушаш радио в кола понякога и самия RDS се скапва. Слушаш си Гонг на 99 и четеш ХОРИЗОНТ . Незнам тия стари предаватели на тази иначе уж НАЙ-ВИСОКАТА ТВ Кула на Балканите нещо не ги бива. Взаимно се Заглушават. Да но аз имам късмета да живея в един краен квартал (кв. Средна Кула) на Русе и този проблем мене не ме касае. Тук с добра антена можеш да чуеш половината Търново. Лятно време има и ИНВЕРСИИ на много чужди радиа. Най вече Турски, някакви Арабски, Италиански, Германски, Руски и.тн Този номер с инверсията и аз не мога да си го обясня, Че чак и Арабски ТВ може да се приемат.За последен път беше някаква Сирийска. Инверсията е толкова силна че дори може да заглуши и Свищовските радиа, ако честотата съвпада. Например едно немско радио тотално изяде радио Велико Търново на 95.2. Но сега е още април, инверсията тук става някъде към края на Май и така до средата на Август.
За мое съжаление някои радиа в Русе не излъчват RDS сигнал (радио ГОНГ, JAZZ fm и програма Христо Ботев)
Други той не е пълен. Само Дарик има верен часовник, на ИНФОрадио той е с един час назад. аве нали сме в Европа...
Аватар
Nick
100+
100+

Мнениеот Nick » 29 Апр 2005, 11:34

хех...
еми аз миналото лято като бях на море слушах радио Фреш в Черноморец на честота 100.3 (на която излъчват за Варна и София)...
при положение че още не беше стартирал предавателят в Созопол
Аватар
Nick
100+
100+

Мнениеот Nick » 29 Апр 2005, 11:38

абе има много такива случаи...
за това ако знаете някои..не се колебайте, а пишете
щото ми е много интересно още какво може да се хване и къде? :lol:
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 29 Апр 2005, 13:45

[quote=""Nick""]хех...
еми аз миналото лято като бях на море слушах радио Фреш в Черноморец на честота 100.3 (на която излъчват за Варна и София)...
при положение че още не беше стартирал предавателят в Созопол[/quote]

Това в колата ли го слуша :wink:
Аватар
Nick
100+
100+

Мнениеот Nick » 02 Май 2005, 16:23

[quote=""101`7""]Това в колата ли го слуша :wink:[/quote]
определено в колата се звучеше по-добре,
но го хващах и на кесетофона, който си носех :)
Roni

Clatro stereo na "Radio Ritmo FM 106,50 MHz"

Мнениеот Roni » 10 Май 2005, 10:46

Радио Ритмо е с особен тип предавател който формира Стереофоничния сигнал по система от Скандинавските страни изпробвана в началото на 60-те години на XX в. За нея обаче явно е характерна мощност на предавателя 350-380 W, което в миналото беше много скьпо и свьрзано с допьлнителни енергийни разходи.
nld

Мнениеот nld » 16 Май 2005, 20:03

Радио Пловдив има предавател за почти цяла Северна България,/пише го в сайта им/ чува се до Белене. Монтана, ловя го и в Трявна барабар с няколко турски и гръцки радиа
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 17 Май 2005, 17:59

Радио Пловдив!? Или Ритмо!? Интересно! Ако приемаш Пловдив на СВ, може, дори е напълно възможно, защото и аз в Троян го слушам през деня. През ноща обаче сигнала явно пада и почват да се намъкват разни чужди радиа, или да го заглушава нещо. Незам. Обаче ако слушаш Пловдив чак в Белене...! Амаче работа! :)
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 17 Май 2005, 18:08

[quote=""ico_pol""]Радио Пловдив!? Или Ритмо!? Интересно! Ако приемаш Пловдив на СВ, може, дори е напълно възможно, защото и аз в Троян го слушам през деня. През ноща обаче сигнала явно пада и почват да се намъкват разни чужди радиа, или да го заглушава нещо. Незам. Обаче ако слушаш Пловдив чак в Белене...! Амаче работа! :)[/quote]
и в Русе се хваща радио ПЛОВДИВ на Средни Вълни (648), преди се хващеше и радио Стара Загора. сега има Румънско до него и нестава. Също така и радио ВАРНА (981) и то се загуби заради Румънците.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 17 Май 2005, 18:30

На СВ в Троян се приема Пловдив и Стара Загора, но в периферията на града или извън него, където няма заводи или машини, които да смущават сигнала. Иначе в самия град трудно можеш да слушаш чисто дори Хоризонт и Хрисот Ботев, които излъчват от Плевен.
Аватар
nld
100+
100+

Мнениеот nld » 22 Май 2005, 09:51

В колата имам индикатор на силата на сигнала, и аз съм се учудвал как се хваща в Северна БГ радио Пловдив на 94 MHz, но прочетох това http://www.radioplovdiv.bg/koismenie.htm
Късото съединение прави силата!
Ivan Ivanov

гост

Мнениеот Ivan Ivanov » 22 Юни 2005, 12:40

Мисля че годините на XX в. се пишат с римски цифри-1960 г.,1961 г., 1962 г., 1974 г.,1993 г.,1994г. Тогава имаше бум в комуникациите на FM.
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 06 Окт 2005, 16:30

Може би тази тема ще е малко посещавана, но реших да направя такава и за моя град (честно казано админ-а като, че ли ме подтикна).
За разлика от подобните й обаче няма да маркирам станциите с цветове и емоушъни, а ще ги сложа в две групи, като ще са придружени с кратък коментар, относно качестовот на звукът им.
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 06 Окт 2005, 17:02

Приемник: Schnieder 6031
Антена: двуелементна, свързана с коаксиален кабел с У коляно 1030мм (за подробности: viewtopic.php?t=63).

Радиа със стабилно приемане:
Хоризонт 100.90 Mhz - връх Ботев: качествот на сигнала зависи от това, какъв е изгледа към връх Ботев. Със обикновен портативен радиоприемник с телескопична антена с приема със задоволително стерео навсякъде. Ако има добра външна антена звукът е идеален.
Христо Ботев 92.20 Mhz - връх Ботев: положението е като при Хоризонт, но изисква малко по - остра насоченост, поради по - слабия сигнал.
Лиани 103.8 Mhz - парк Къпинчо: силен сигнал с ужасно качество. Индикацията за стерео присъства както и да се ориентира антената. Звукът въобще не е стерео обаче. Понякога има чувствителни смущения. Въпреки това сигнала се засича много лесно в рамките на града. Явно тези смущения са между радиото и предавателя. При включено стерео левия канал изпъква леко над десния.

Други радиа: в Троян се засичат и други радиа. Лично от моята позиция и с моята екипировка качеството им е отвратително.

Фреш - 89.9Mhz сигнал от Плевен: от нетроянските радиа го приемам най - добре. Все пак сигнала е лош. Стерео няма, често се заглушава за няколко секунди по непонятни за мен причини. Качеството на сигнала варира. Вечер след 7 се подобрява чувствително, докато през деня е много лошо. Вероятно порати работата на машини в близост до мен.
Хоризонт 102.7Mhz от Плевен: лош сигнал. Вечер се появява индикация за стерео, но при включено такова шумът става нетърпим. Като цяло сигнала е много лош.
Дарик 96.40Mhz сигнал от Габрово: слаб сигнал. Вечер се подобрява значително. Все пак не може да се мери с локалното и БНР.
Бумеранг 101.7Mhz Много лош сигнал. Чува се съвсем слабо. Без подобрения вечер.
Дарик 97.30Mhz сигнал от Ловеч: слаб сигнал. Чува се доста по - зле от габровския предавател.
Фокус 87.60Mhz сигнал от Ловеч: Много слаб сигнал.
Дарик 106.60Mhz сигнал от В.Търново: слаб сигнал. Сравним с този от Габрово. Вечер чувствително се подобрява.
Фокус 102.40 Mhz сигнал от В.търново: много слаб сигнал. Почти се заглушава от радио Румъния Актуалитат.
Фреш 104.80Mhz сигнал от В.Търново: много слаб сигнал. Вечер се подобрява.
Зиг заг 93.90Mhz сигнал от В.Търново: много слаб сигнал.
Инфо 90.90Mhz сигнал от В.Търново: много лош сигнал.
Фаворит 89.80Mhz сигнал от В.Търново: много лош сигнал. често вечер се преплита с Фреш. През деня почти не се приема.
Резонанс 88.90Mhz сигнал от В.Търново: много лош сигнал. С постоянна сила.

Чужди радиа:
Румъния Актуалитат 102.20Mhz
Инфо про: между 100 и 97Mhz. Не мога да кажа с точност, защото тунера ми е със стрелка. Освен тези двете, които се хващат през по - голямата част от деня с поносимо качество (по - добро от това на българските) се приемат и програма от Крайова, радио, което пуска предимно класическа музика, религиозно радио, както и още 2 в диапазона 94-90Mhz.

Освен изброените по - горе радиа, съм чувал че в различните части на Троян са се приемали Астра и Експрес от Плевен. Това обаче са единични случаи.

Назад към