Какво се приема в Троян

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 06 Окт 2005, 17:03

По - горния пост е мой. Явно докато съм го писал системата ме е изхвърлила. 8)
P.S. Не се заблуждавайте от големия брой радиа:) Освен Лиани и програмите на БНР, другите се слушат с много зор и нерви. Честно казано, съм ги отбелязал чисто информативно, че се засичат. В действителнос трудно би се намерил нормален човек да седи и да се напряга цял ден, за да отсява музика и говор от пращенетата. Що годе смущенията могат да се преглътнат само за Фреш и Дарик, но вечер. Иначе през останалата част от денононощието... по - добре Лиани или в краен случай БНР.
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 09 Окт 2005, 00:32

Положението в Троян е близко до трагичното, при това толкова време след началото на частното радиоизлъчване в България. Но какво да правиш - малък град, малък рекламен потенциал.

Няма ли най-сетне Фреш, Сити или поне Дарик да качат предавател на в. Ботев? 8)
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот predavatel » 09 Окт 2005, 00:55

Айде малко по-сериозно :D :D Сити и Фреш - на връх Ботев :lol: :lol:
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 09 Окт 2005, 01:01

Явно има причина това засега да не стане, но се съмнявам тя да е в собствениците на тези вериги... :wink:
Аватар
borosport
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот borosport » 10 Окт 2005, 11:30

Като имаш в предвид, че предавателите на Ботев покриват повече от половин България и ще се сетиш защо няма скоро Сити и Фреш да излъчват от там :wink:
Изображение
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 10 Окт 2005, 11:34

Хайде, Сити не толкова, но Фреш и в момента покриват поне половин България с локални предаватели.

Ако има интереси против тяхното разпространение, тогава нека поне тези интереси качат предавател на Ботев. Ама не... :(
Аватар
borosport
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот borosport » 10 Окт 2005, 11:44

Само че покриват определени райони с локални предаватели, а ако са на Ботев ще покриват всичко няма как да се насочи в кой град да предават и в кой не
Изображение
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 10 Окт 2005, 12:54

Не съм специалист, но според мен е абсурдно да се ограничава предаването на частните радиа до определен град и до 1 кв. или колкото там бяха. В западна Европа такива ограничения няма. Частните радиостанции имат дори по-голямо покритие от държавните, в някои страни (в Холандия например) и са често с много мощни предаватели. Ако ни видят мижавия вр. Ботев, ще ни се смеят направо. 10 кв ! Чудо голямо ! И при това - само за БНР... :oops:
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 10 Окт 2005, 15:41

[quote=""georgi""]Положението в Троян е близко до трагичното, при това толкова време след началото на частното радиоизлъчване в България. Но какво да правиш - малък град, малък рекламен потенциал.

Няма ли най-сетне Фреш, Сити или поне Дарик да качат предавател на в. Ботев? 8)[/quote]
Приятелю, нима 25 000 души ти се струват малко!? :? Интересно! Дори реално населението на Троян да е по - малко, не смятам че рекламодателите тук ще са малко. Според мен, дори ще са повече от тези от Ловеч. И малките деца знаят, че в момента Троян е по - напред от ловчанлии (не го казвам, за да се заяждам). Проблема явно не е в това. Просто разходите за поддръжка на съоражение явно са достатъчен антистимул за някое радио. В случая е по - куриозно, защо Дарик няма сигнал в Троян! Нали са национално радио. По официални данни в община Троян населението е около 40 000 души, ако греша, поправете ме. Сами можете да пресметнете какъв процент от населението на страната е това. Освен това, през летния сезон, а в последните 2 години и зимния, се наблюдава засилено присъствие на почиващи в близките села и планинското селце Беклемето. селския туризъм започва да се разраства с доста добри темпове. Е, какво повече му трябва на едно радио!? Вярно, през зимата Троян остава встрани от големите пътища, защото се затваря планинския проход, но не мисля, че това би намалило потенциалната аудитория на някое радио. Според мен, има смисъл да има и други частни радиа в троянско, но според някои господа, явно няма. Или по - скоро няма смисъл да си дават парите за това, при положение, че така или иначе, ще си ги получат. За мен това озанчава само едно: мъгляво отчитане на рейтингите на радиата в България. За такива като мен остава само надеждата, че някога нещата ще си дойтад на мястото. Дано това е докато съм в България. :?
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 10 Окт 2005, 22:34

Ицо, съгласен съм с теб, че Троян никак не е дребен и за подценяване град. Трябва да ти кажа, обаче, че според мен икономическият му напредък през последните години остава почти незабелязан. Трябва му малко повече реклама! Стига толкова приказки само за троянска сливова и тук-там за троянски мебели, по-добре знаеш от мен. :)

От гледна точка на радиоразпръскването, градът страда от географското си положение. Вероятно си прав, че общината наброява 40 000 души, но си помисли между колко хълма и ридове са пръснати те. Имам впечатлението, че например радио Фреш се чува доста прилично до последните завои по пътя Ловеч-Троян преди Троян, а след това... кошмар. Може би предавателят на Лиани не струва, но и техният сигнал се губи след като отминеш Орешак в посока Априлци. Не че много съжалявам точно за това радио. :wink:

Стискам палци на Троян от гледна точка на качествени радиостанции. Силно съм свързан с този град и ако знаеш от колко години чакам развитие в тази посока... дори имах планове аз да правя местно радио. Буйна младост. 8)
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 11 Окт 2005, 16:56

Преди половин година пътувах от Ловеч до Троян с лека кола и реших да видя до къде се приема Фреш. Първия път, като минах ми направи впечатление, че се губи някъде на около километър след Абланица (пътния възел на София-Варна). Втория път, пък реших да пробвам Лиани, то също се загуби някъде там. Троянския предавател обаче се чува едвам едвам на около 2-3км от града. За него съм се убедил, че е пълна скръб.
Наистина релефа в троянско е отвратителен, но не мисля, че това е чак толкова голяма спънка. Колкото до това, че градът не се развива не съм съгласен. Именно в последните 2 години търпи доста, бих казал, бурно развитие. Врати отвори 4 звезден хотел в града, в курортните селища Чифлик и Шипково се строят все повече нови хотели. Наличните пък са резервирани за месеци напред. Пробвай да си резервираш стая за Коледа или Нова година в Чифлик. Предполагам, че няма да успееш. 8) Поне така беше миналата година по това време. Въобще в туристически план градът е във подем и то видим. Това, че по радио и телевизия се говори постоянно за мегапланинските курорти Боровец, Пампорово и хиперразвиващият се Банско, не означава, че Троян не се развива. Напротив! Ако си идвал по - често в Троян през последните 4-5 годни, предполагам, ще усетиш това. Аз, като живеещ там, го усещам. Макар, че еснафщината ме дразни яко.
Не смятам, че градът няма да носи никакви приходи, пък и както казах, в поседно време туризма е в подем и като гледам, предимно софиянци идват. :) Не мисля, че в Ябланица има частни радиа, защото градът е много развит. 8) Има, защото магистралата минава покрай него. Е, вярно, че туристо потока в Троян не е толкова голям, колкото пътникопотока по магистралата, но... не е и малък. Но... кой ли го е грижа. Нали е важно какво ще покажат някакви социологически проучвания. Ако се задълбочи едно такова проучване до това в кой период от годината най - много се слуша посочено от анкетирания радио...много ми е интересно какъв ще е процентът на тези, които не могат да слушат въпросното когато са на почивка, защото са избрали някой китен град с население под 50 000 души(говоря по принцип, не само за Троян). Кой ли го е грижа това, или по - скоро в чия ли полза ще е такова проучване. В полза на слушателя, определено, но не и в полза на радиата. То и затова се изнасят някакви грубо обобщени данни.
Както и да е...доста се поувлякох. Но...това ми е мнението. Можеби излязох малко от темата, но... извинявам се, ако е така. :)
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 11 Окт 2005, 17:19

Между другото, като гледах картата, видях, че в някои градове като Трявна и Тетевен се приемат и други радиа, които не излъчват локално за тях. Дали се приемат както при мен в Троян? Защото ако се приемат със слаб, но сравнително чист сигнал това значи само едно: в най - близкия на Троян голям град, а именно Ловеч предавателите са гола вода. В което не се и съмнявам, щом приемам Фреш от Плевен, а от Ловеч и хабер си няма (е, то и Христо Ботев е на близка честота), както и Дарик от Габрово и В.Търново по - добре отколкото от Ловеч. Май не само Троян е зле откъм радио, но и областния Ловеч, само че там са на по - равнинно място и явно се компенсира със сиглнали от Плевен (макар че в случая описан в горния пост в самия град не засякох нищо по - различно от това, което се излъчва локално за града). А, моя роден град...кучета го яли. Интересно ми е колко ли са градовете като него!? :?
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 11 Окт 2005, 21:48

Само да вметна, че май не съм се изразил правилно. Исках да кажа, че ДА, Троян се развива много добре през последните години. А като казах "това не се разбира", имах предвид, че не се разбира от останалата част от българите. Въпрос на реклама! Ти сам го казваш - говори се за Банско, Супер Боровец, Берковица и незнамкаквоси още, но за Троян - не... Но аз съм сигурен, че това е единствено въпрос на време. :)

За съжаление, липсата на известност се отразява и върху радиопокритието. За мен това е едната основна причина. Другата си остава релефът. :(

А относно сигнала от Ловеч - в цялата Троянска околия се хващат станции от Плевен, Търново, дори Русе (!), но не и Ловеч. Може би отново е въпрос на релеф?

Моля и аз да бъда извинен за офф-топика. Бях длъжен да изчистя недоразумението. :wink:
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 12 Окт 2005, 10:10

Ясно! :) Явно не сме се доразбрали. А, относно релефа, който иска, смятам, че няма да го спре точно този фактор. Просто има много други, които навеждат на мисълта хората в радиата, че няма полза от предавател в Троян. Това е според мен. Една от тези причини е, може би, точно тази, че не знаят достатъчно за градът. Който и да питаш за Троян сигурно повече от половината, да не кажа всички, ще се подсмихнат и ще кажат за прословутата сливова ракия. Е, да ама качествен алкохол се прави и в много затънтени градчета. Може би някои си мислят, че Троян е едно такова. Е, да, затънтен е откъм медии, но не мисля, че няма потенциал. Както и да е, почвам да се повтарям. Ясно е обаче, че с Георги май сме на приблизително еднакво мнение. :)
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 13 Окт 2005, 15:31

[quote=""Anonymous""]Фреш - 89.9Mhz сигнал от Плевен: от нетроянските радиа го приемам най - добре. Все пак сигнала е лош. Стерео няма, [size=18px]често се заглушава за няколко секунди по непонятни за мен причини.[/size] Качеството на сигнала варира. Вечер след 7 се подобрява чувствително, докато през деня е много лошо. Вероятно порати работата на машини в близост до мен.[/quote]
Това се нарича фадинг (от англ. 'fade' - увяхвам, обезцветявам, заглъхвам). Среща се предимно при средните вълни, но понякога и при УКВ, макар и в много редки случаи!
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 13 Окт 2005, 23:25

Това заглушаване се изразява в жужене с повишаващ се интензитет. Става все по - силно и накрая разко спира.
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 13 Окт 2005, 23:38

Може би се дължи не предавателя...едва ли сигналът от Ловеч до Троян, който изминава много малко разстояние, претърпява фейдинг. Фейдинг при УКВ се получава при приемане от мнооого далече, най-вече при Спорадично Е. Би ме изненадало за 30 или колкото са там километра де се получават каквито и да било други външни смущения, освен тези породени от отслабвонето на сигнала... :P
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 13 Окт 2005, 23:42

Приемам сигнала не от Ловеч, а то Плевен. Явно близостта на Христо Ботве с тази на Фреш в Ловеч, го заглушава.
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 13 Окт 2005, 23:53

А има ли периодичност това жужене, или се получава просто ей-така, по всяко време ?
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 14 Окт 2005, 00:00

АМи...като се замисля има периодичност. Но зависи, понякога е през много кратки интервали, но понякога се появява рядко. И го има по цялата скала. Така не се заглушават само БНР и Лиани, т.е. радиата с по - силен сигнал.

Назад към