Какво се приема в Троян

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 14 Окт 2005, 11:26

Щом е по цялата скала, като нищо ще да е някой индустриален смутител. Икономиката в Троян се развива! :wink:
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 14 Окт 2005, 16:00

Може би радиата от Плевенския предавател се смущават ? Ако е така, най-вероятно в него е проблема.
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 14 Окт 2005, 18:37

[quote=""georgi""]Щом е по цялата скала, като нищо ще да е някой индустриален смутител. Икономиката в Троян се развива! :wink:[/quote]
Твърде вироятно е да е това. Баща ми казва, че е от самолети, но това ми се струва малко като виц. Според мен е от някаква машина, защото вечер се получава много рядко, да не кажа, че не се получава.
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 14 Окт 2005, 18:46

Малко вероятно е да е от самолети, но в София например, на честота 102.2 някой си предава, просто ей така. Включва се и си приказва разни работи в ефир на английски. Не знам кой е това, но все пак е странно как не са го засекли досега... :roll:
Иначе нещо по странно е, че на честота 93.4 понякога са чува силно бръмчене, като от прекъсвач, за по няколко секунди. Прилича на звук от металорежеща машина. Изобщо, странни работи могат да се случат в ефир, особено в България... :wink:
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 15 Окт 2005, 15:00

Честно да ви кажа, то в самия плевен радиата, по-скоро някои от тях не се примат много добре, особено по-отношение да РДС-а. То може и от самите предаватели да е. Абе плевен - кои ти го бръсне за нещо. 5 радиа на кръст и тва е.
georgi
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот georgi » 15 Окт 2005, 21:09

[quote=""Anonymous""]Малко вероятно е да е от самолети, но в София например, на честота 102.2 някой си предава, просто ей така. Включва се и си приказва разни работи в ефир на английски. Не знам кой е това, но все пак е странно как не са го засекли досега... :roll: [/quote]

Това на 102.2 в София са гласове или на авиодиспечери, или на пилоти във въздуха. Надявам се, че някой може да обясни как се получава... :?
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 17 Окт 2005, 10:33

[quote=""Anonymous""]Честно да ви кажа, то в самия плевен радиата, по-скоро някои от тях не се примат много добре, особено по-отношение да РДС-а. То може и от самите предаватели да е. Абе плевен - кои ти го бръсне за нещо. 5 радиа на кръст и тва е.[/quote]
Е, малко крайно се изразяваш за 5 радиа на кръст, но...ти си знаеш най - добре. Иначе, незнам как се приемат в Плевен, но като гледам, тези, които се излъчват от кулата (гледам, че тук се води в кв. Дружба), дори в Троян могат да се хванат, тук там с някой мощен приемник, а по високите места около град и с по - нормален. Е, сега, за качеството няма да говирим. За Троян е важнот, че се хващат. :) Замисли се, дали тези радиа, които се смущават в Плевен не се излъчват от някоя висока сграда. Хотел или Панорамта, т.е. сгради, които не са много за такива работи. В такъв случай няма да се учудя. В Русе радиата, които се излъчват от хотел Рига и Изчислителен център май също не се ловяли хубаво в града, за разлика от тези на кулата. Е, да не пропускаме и факта качество на предавателя. :) Айде стига за Плевен, че стана малко "Как се приема в Плевен. :)
wwaalliio

има разработена концепция местно трянско радио

Мнениеот wwaalliio » 18 Окт 2005, 17:25

не си мислете че никой не иска да пусне радио в Троян.Има хора които са осигурили пари и имат защитена концепция ,програгна схема , точка на излъчване но не зависи от тях.
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 18 Окт 2005, 19:16

[quote=""Anonymous""]Може би се дължи не предавателя...едва ли сигналът от Ловеч до Троян, който изминава много малко разстояние, претърпява фейдинг. Фейдинг при УКВ се получава при приемане от мнооого далече, най-вече при Спорадично Е. Би ме изненадало за 30 или колкото са там километра де се получават каквито и да било други външни смущения, освен тези породени от отслабвонето на сигнала... :P[/quote]

Прав си, предавам се. Фадинг досега съм срешал само на едни радиа, които през пролетта и лятото хващах от Украйна (най-вероятно по море от Одеса) и, чиито вълни не знам как изобщо са се довлачили до БГ!
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 18 Окт 2005, 19:20

[quote=""Anonymous""]Иначе нещо по странно е, че на честота 93.4 понякога са чува силно бръмчене, като от прекъсвач, за по няколко секунди. Прилича на звук от металорежеща машина. Изобщо, странни работи могат да се случат в ефир, особено в България...[/quote]
На мен такива смущчния ми се получават в Сливен по цялата скала, и то само в моя блок, а като изляза навън нищо няма, макар че, доато се усетя да изляза може и да са спрели (т.е. да ги има и в целия регион), защото са периодични!
Същия гост

Какво се приема в Троян

Мнениеот Същия гост » 18 Окт 2005, 20:05

[quote=""UGLY_BOY""]Фадинг досега съм срешал само на едни радиа, които през пролетта и лятото хващах от Украйна (най-вероятно по море от Одеса) и, чиито вълни не знам как изобщо са се довлачили до БГ![/quote]

Бре! :shock: В кой град ги хващаше тия радиа от Украйна ? На коя честота ? Постоянно ли се хващаха ? Добър ли беше сигнала ? Знаеш ли името на някоя радиостанция ? :?:
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 21 Окт 2005, 23:08

Ами, в интерес на истината съвсем не в София или в Сливен, откъдето съм, а на моето село, което на 5 км от полигона Ново село, който всички би трябвало да сте чували. Може и военните да са отразявали някакъв сигнал, но по принцип не е никакъв проблем да стигне сигнал по море от Одеса. Баща ми ми е разправял, че в този регион, когато е е работил (като военен - началник свръзки) с военните радиостанции са приемали разговорите между таксиметровите шофьори в Одеса. Селото ми е на около 90 км от Бургас. Радиата се хващаха през пролетта май, мойе би и през лятото, но беше за много кратък период, по някаколко часа на ден и случаите бяха напълно единични. Интересеното беше, че бяха на УКВ, а пък се получаваше фадинг!!!
Топчидер

Какво се приема в Троян

Мнениеот Топчидер » 22 Окт 2005, 00:04

Всичко е ясно тогава. По описанието, което ми даде мога да заключа, че става дума за феномена "Спорадично Е" :idea: http://en.wikipedia.org/wiki/Sporadic_E
Наистина, най-често през май и юни (късна пролет) се получава. Аз доста пъти съм чувал. Така съм хващал Шведски, Полски, Руски, Израелски, Испански, Италиански, Френски и други станции от арабския свят. Понякога се появява и РДС. Жалкото е, че цялата тая работа става само за час-два максимум...
ico_pol
1000+
1000+

Амаче работа!

Мнениеот ico_pol » 06 Ное 2005, 23:05

Вчера вечерта си въртях кротко настойката на тунера, да не би да се е отразило някое ново радио. По едно време чух сръбска музика. Ако беше румънска нямаше да се учудя, но сръбски радиа в Троян не бях засичла до сега, докато румънците са ми в изобилие. И рекох да се заслушам кое ще е това радио. Само дето не се оказа сръбско, ами българско - Веселина. Звукът му беше чист, но някак глух като от телевизор, затова предположих, че това е някаква аномалия от кабелната, но съвсем отчетливо чух да казват много пъти "радио Веселина". Странното е, че това радио няма сигнал в Северна България, камо ли в някой съседен град на Троян. През деня го няма никакво, докато вечер (някъде след 21-22ч.) се чува слабо, но чисто (за разлика от Фреш). Хваща се някъде след 96.4. Като гледам най - близко до тази честота излъчва от Стара Загора и Бургас. Интересно, до сега не бях засичал сигнали отвъд Балкана в самия град. Дали това е сезонно явление?:)
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Ное 2005, 08:25

Може би го хващаш от Пловдив. На 97.7 мисля, че беше. Има много теми (май, че бяха в този форум), в кооито се описва как в Северна България се хващат много радиа от Пловдив .
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот nld » 07 Ное 2005, 09:03

Не знам, вчера около Плевен слушах доста добре радио S, мисля че беше на 107,4, радио Пловдив се чуваше идеално м/у Плевен и Ловеч. Като се прибирах снощи около 18:00 в района на кв. Левски до центъра на София бичеше някаква силна гръцка на 107,3, и аз се замислям май за аномалии. М/у другото Лиани в Ловеч наистина няма RDS, а в Ябланица сигналът на Лиани беше по-слаб от румънските
Късото съединение прави силата!
Топчидер

Re: Амаче работа!

Мнениеот Топчидер » 07 Ное 2005, 17:00

[quote=""ico_pol""] Звукът му беше чист, но някак глух като от телевизор[/quote]
Извади 10,7 мегахерца от честотата, на която приемаш радиото. Според мен съседите ти слушат Веселина и ти просто си уловил честотата на осцилатора. Аз така си приемем Сигнал+ на 100,75. (от 90,0) Просто при мен съседите явно са с аналогов приемник и не са си настроили честотата. :idea: :wink:
Георги

Какво се приема в Троян

Мнениеот Георги » 07 Ное 2005, 17:24

[quote=""nld""] Като се прибирах снощи около 18:00 в района на кв. Левски до центъра на София бичеше някаква силна гръцка на 107,3, и аз се замислям май за аномалии. [/quote]

Никакви аномалий нема. Тази станция (ЕРА Спор), излъчвана от предавател до Кавала(10КВ), заедно с още една на 91,2 (ЕРА 1) се чуват от години в София, а и не само - също и в Петрич, Ихтиман, Пловдив, Копривщица, Смолян, Велинград, Банско, Гоце делчев, Стара загора, а даже на места и в северна България. Писано е доста по това и този Форум също. :idea:

Иначе, в Ботевград най-силен сигнал освен местните станций има и Белами на 104,4 - по-силен от Софийските даже, а на 105,0 вместо Дарик от Копитото, който излъчва с един киловат в града се чува некаква румънска станция на същата честота..... :shock:

Поздрав!
Аватар
nld
100+
100+

Какво се приема в Троян

Мнениеот nld » 08 Ное 2005, 10:11

Ха ха! Радио Витоша в момента няма RDS и в момента го слушам със залепено RDS от Ябланица - "Muzikal", няма махане :lol:
Късото съединение прави силата!
UGLY_BOY

Какво се приема в Троян

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Ное 2005, 14:58

Радио Витоша май имат проблем с RDS-а от време на време. Аз и София в колата на един колега не можах на неговия автоприемник да му засека RDS-а, а другите радиа си имаха.

Назад към