Цифровизацията в глобален план... и в България

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Цифровизацията в глобален план... и в България

Мнениеот LZ2GPB » 08 Сеп 2010, 15:35

Отдавна си мисля да направя такава тема, но ето че дойде момента. Какво имаме на лице, ще споменавам само факти. Започваме подред:

РАДИО:

1. DAB/DAB+
В момента над 30 страни използват пермаментно или тестово цифрово излъчване с DAB или DMB, като в много от тях има над 80% покритие. В част от страните, DAB се използва повече от 10 години.

Изображение

В България: очаква се процесът на цифровизация да бъде завършен през 2018, когато бъде изключен последния FM предавател... с 10-ина години закъснение от Западна Европа.

2. DRM на MW/LW/SW

В момента около 50 радиостанции, повечето, от които на Къси вълни, излъчват на DRM. В този план, ние не изоставаме от останалите страни, тъй като имаме тестови емисии на програма "Хоризонт" и Радио "България" на 11,900 kHz в събота и неделя сутрин между 6 и 9 часа, както и всеки делничен ден на 9400 kHz между 17:30 и 19 часа.. Страните, които използват най-усилено DRM са Германия, Англия и Франция.

Цифрови емисии на КВ имат BBC, DW, Radio Exterior De Espana, RAI Radio Interntational, BNR, DLR Kultur, Vatican Radio, Voice Of Russia, RTL Radio, SWR Contra и други.

3. DVB-S

Тук преходът от цифрова към аналогова телевизия премина най-рано и бързо, тъй като там се въртят големи пари, всичко зависи от няколко огромни корпорации, които извеждат и държат спътниците в орбита. Българските телевизии не направиха изключение и излъчват цифрово. (то май изобщо не е имало българска ТВ, която е излъчвала аналогово от сателит). В момента единствените аналогови телевизи са немските на Astra и френските от Atlantic Bird. Немците се съобразяват дори с най-бедните си сънародници по селата, за да могат и те да гледат сателитна. При DVB-T също е подобно положението, като в някои региони в Германия са останали аналогови предаватели, на които им предстои да бъдат спряни.

4. DVB-T

DVB-T също навлезе сравнително бързо като стандарт, като се използва почти в целия свят, а на места се съвместява и с други стандарти като DMB.

Изображение

В България както винаги сме много изостанали, дори и от страните в Източна Европа. Докато в Македония, DVB-T е достъпна за 95% от населението, в България имаме тестови емисии и то само в столицата. Група ентусиасти от сателитния форум dvb-bg.com от време на време поглеждат какво има в ефира. 8)

Ще спра до тук, няма да включвам кабелната цифрова телевизия, защото там до голяма степен решенията зависят от самия оператор. Няма да говоря и за стандарти като DVB-H/DVB-SH, HDTV/HD Radio и Sirius/XM-Radio (за което впрочем се правят опити за навлизане на стандарта в Европа).
bubic
1000+
1000+

Re: Цифровизацията в глобален план... и в България

Мнениеот bubic » 08 Сеп 2010, 18:21

Абе Кориа, ти имаш ли въобще понятие какво е това стандарт на живот, технологическо ниво,ПАРИ и пр. България е малка,бедна ,несериозна и нещастна страна. Ние нямаме развити такива "пера" от живота,които са насъщни за мнозинството от народа,нямаме все още една завършена магистрала,а предаваме за З. Европа тестово по нови технолгии. И кой има полза от това тестване,колко са слушателите на тези програми,ей,така,пари на вятъра. Ами Радио България не е ли досатъчно,там се хвърлят БУКВАЛНО милиони лева,без грам полза,ама грам. Имам хора,живеещи тамникой няма понятие от Р. България,монтиорали са си сателитни приемници,и гледат всевъзможни телевизии,вкл. и българските,ама приемници на КВ,забрави,никой не знае и не иска да знае. Има само няклолко човека,радиолюбители,които слуат от време на време,ей такаот спортна страст.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 08 Сеп 2010, 20:54

Ние нямаме развити такива "пера" от живота,които са насъщни за мнозинството от народа,нямаме все още една завършена магистрала,а предаваме за З. Европа тестово по нови технолгии.

Някъде да съм говорил за стандарт на живот или да съм изразявал критика... не! Просто правя сравнение между нас и останалите страни. Не казвам Западна Европа, казвам между нас и ОСТАНАЛИТЕ страни. Погледни една Македония и си прави изводите. :)

Ами Радио България не е ли досатъчно,там се хвърлят БУКВАЛНО милиони лева,без грам полза,ама грам. Имам хора,живеещи тамникой няма понятие от Р. България,монтиорали са си сателитни приемници,и гледат всевъзможни телевизии,вкл. и българските,ама приемници на КВ,забрави,никой не знае и не иска да знае.

Отново обръщаш темата на това кой колко много харчел парите на бедния български народ... та аз просто почнах да сравнявам накъде сме с технологиите. Сега поне не ме обвинявай, че говоря за КВ, DRM е нов стандарт и тепърва ще има бъдеще.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 08 Сеп 2010, 23:58

coria,nadal_fan написа: Българските телевизии не направиха изключение и излъчват цифрово. (то май изобщо не е имало българска ТВ, която е излъчвала аналогово от сателит).

ТВ България (БНТ Сат) започна аналагово и след около три месеца премина към цифрово.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 09 Сеп 2010, 00:10

ogibo написа:
coria,nadal_fan написа: Българските телевизии не направиха изключение и излъчват цифрово. (то май изобщо не е имало българска ТВ, която е излъчвала аналогово от сателит).

ТВ България (БНТ Сат) започна аналагово и след около три месеца премина към цифрово.

Мерси, а не вярвам много хора в чужбина да са я гледали...
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 09 Сеп 2010, 00:35

XM не е никак сложно за реализация и не е толкова безкрайно скъпо. DRM също. Аз се чудя защо не подкарат HD radio, само, че преди това да пооправят стандарта, защото мен не ме радва. Качеството не е толкова добро, колкото DAB/DAB+. Иначе при добре изградена FM радиомрежа не виждам проблем да се ползва и FM. Там където е слаб сигнала, DAB просто почва да "сече", докато на FM фейдинга може да се изтърпи повече.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 09 Сеп 2010, 00:46

Е да, но то се иска добро покритие на ФМ. Относно DAB, там има само mono, в редки случаи stereo. Поне аз доколкото знам. :)
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 16 Сеп 2010, 20:38

coria,nadal_fan написа:Е да, но то се иска добро покритие на ФМ. Относно DAB, там има само mono, в редки случаи stereo. Поне аз доколкото знам. :)

Какво имаш предвид под "моно, в редки случаи стерео"!? Поне станциите, които аз приемам в UK са стерео, друг е въпросът, че приемникът ми възпоризвежда така само през слушалките (само 1 говорител има).
Относно ХМ - на сумати и места съм чел, че техническата реализация над Европа е въпрос на време, но носителите на авторски права и т.н. не са много фенове на тази идея. В този ред на мисли - проблема е чисто правен.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 17 Фев 2011, 16:39

Интересното е, че сателитно радио има и за бедните страни в Африка - излъчва се от различни спътници като AfricaStar, AfricaSat и т.н.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 17 Фев 2011, 19:00

coria,nadal_fan написа:Интересното е, че сателитно радио има и за бедните страни в Африка - излъчва се от различни спътници като AfricaStar, AfricaSat и т.н.

Е, сигурно тези спътници са изстреляни предимно заради държави като ЮАР, които определено не са сред най-бедните.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 17 Фев 2011, 20:59

UGLY_BOY написа:
coria,nadal_fan написа:Интересното е, че сателитно радио има и за бедните страни в Африка - излъчва се от различни спътници като AfricaStar, AfricaSat и т.н.

Е, сигурно тези спътници са изстреляни предимно заради държави като ЮАР, които определено не са сред най-бедните.

За страни като Нигерия, Кения, Танзания, но колко се слушат - не ми е ясно. :)

Назад към