Спират аналоговото телевизионно И радиоразпръскване

Какво прави (и не прави) администрацията?
Аватар
GIF
1000+
1000+

Спират аналоговото телевизионно И радиоразпръскване

Мнениеот GIF » 21 Дек 2011, 11:55

От 1 септември 2013 година наземното, аналогово телевизионно и радиоразпръскване на територията на страната спира. Това прие парламентът по време на второто четене на законопроекта за изменение на закона за електронните съобщения, предаде БНР. В тримесечен срок от влизането на закона в сила Министерският съвет ще приеме план за въвеждане на наземното цифрово и телевизионно радиоразпръскване в страната. Предвидени са и мерки за подпомагане на лица със специфични социални потребности, за осигуряване на устройство, позволяващи достъпа да радио и телевизионни програми. Започват и процедури за информиране на населението за въвеждането на цифровизацията, които ще продължат до 30 ноември 2013 г.

Решено бе лицата, които създават радио и телевизионни програми за разпространение извън територията на страната, да подлежат на регистрация в Съвета за електронни медии.
Последна промяна 2 на GIF, променена общо 22 пъти
Юнак
1000+
1000+

Re: Спират аналоговото телевизионно и радиозазпръскване

Мнениеот Юнак » 21 Дек 2011, 11:57

На мен ми се струва, че тая работа с радиото няма да стане и ще видим поправки в закона. Радиобизнесът не е готов за това.
Така си мисля, но може и да греша, не съм в него. Би трябвало законът да е съгласуван с бизнеса и с представителните му организации, напр. АБРО.
ivoant
100+
100+

Мнениеот ivoant » 21 Дек 2011, 14:07

.
Последна промяна 1 на ivoant, променена общо 24 пъти
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 21 Дек 2011, 14:57

Не знам. Моето мнение е такова:
UGLY_BOY написа:Това ми смърди на хитър ход, отново обслужващ определени интереси. Няма да се учудя, ако изведнъж решат радио да се излъчва само от вече изградените за телевизия мултиплекси и не се проведат никакви нови конкурси. Така господин Василев ще им монопол и над радиопазара.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 21 Дек 2011, 17:17

Нито радията, нито радиослушателите са готови за това. Колкото да не ми се иска май пак трябва да се съглася с Ъгли ...
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 21 Дек 2011, 17:32

UGLY_BOY, от мултиплекс може ли да се излъчва аналогово радио? (с извинение за некомпетентния ми въпрос)
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 21 Дек 2011, 18:12

Май не ...
Мултиплекс е съвкупност от няколко цифрови програми, аналога няма как да го вмъкнат?!
Ма така си мисля просто, спицялистите да се изкажат :)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 21 Дек 2011, 18:44

леле Puflet, за такива като нас с тебе трябва да сложат една секция "речник" за такива сложни термини като "мултиплекс". Аз си го представям като някакво техническо съоръжение, комплекс от съоръжения, не като пакет програми.
Meloman № 1
500+
500+

Re: Спират аналоговото телевизионно и радиоразпръскване

Мнениеот Meloman № 1 » 21 Дек 2011, 18:59

Май това си е комплекс от съоражения. :)
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 21 Дек 2011, 19:08

http://en.wikipedia.org/wiki/Multiplexing написа:In telecommunications and computer networks, multiplexing (also known as muxing) is a method by which multiple analog message signals or digital data streams are combined into one signal over a shared medium.

:Drunk
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 21 Дек 2011, 19:31

Юнак написа:леле Puflet, за такива като нас с тебе трябва да сложат една секция "речник" за такива сложни термини като "мултиплекс". Аз си го представям като някакво техническо съоръжение, комплекс от съоръжения, не като пакет програми.

Не, това е просто предавател, който на една честота излъчва много програми. Това е предимството на цифровото радиоразпръскване - програмите не се излъчват на множество честоти, а на една, само дето, колкото повече програми излъчваш, толкова по-нисък е битрейтът им, защото си има лимити. Да има три мултиплекса значи, на практика, да има три честоти, на всяка от които се излъчват N на брой програми - може да са 10, 20 на един мултиплекс и т.н. Иначе, мултиплексите ще излъчват единствено и само цифров сигнал.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 21 Дек 2011, 21:03

Ако излъчват само цифров сигнал, то възникат доста въпроси:
- ще има ли процес на прелицензиране, тъй като сегашните лицензи са за аналогови честоти;
- който поиска, той ли ще се качи, или ще има ограничения;
- потребителски въпроси: цифровите тв тунери приемат ли и радио (или ще трябва да се купуват нови приемници за вкъщи), ще мога ли едновременно да слушам радио и да гледам телевизия, имат ли изход за връзка с усилвател;
- какъв стандарт ще се ползва (dab, dab+, HD radio?), друг стандарт ли ще има за мобилно приемане (в колата), разработен ли е (преведен ли е) у нас, България изобщо представена ли е на някакъв международен форум;
- ще има ли периоден период на съвместно съществуване (аналог и дигитал), разбрали ли са ке заинтересованите страни, понеже при телевизиите 3 оператора не могат да се разберат години...
- в колко държави по света този преход е факт

"За 15-20 години България да постигне това, което други народи при други условия са постигнали за столетие" (неизвестен автор от 20 век ;) )
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 21 Дек 2011, 21:59

Отговарям на въпросите ти подред, въпреки че тези неща вече са коментирани във форума;

- преди няколко години се обсъждаше решение в България след въвеждането на цифровизацията да се премине от лицензионен към регистрационен принцип. Не зная кое решение приеха, но така или иначе, дори и все още да сме на лицензионен принцип, радио- и ТВ операторите, които ще се излъчват от дадените мултиплекси, ще трябва да имат лиценз само от СЕМ, тъй като компаниите-притежатели на мултиплексите вече имат лиценз от КРС. Тъй като лицензопритежателите са собствениците на мултиплексите, самите радиостанции и телевизии няма да имат нужда от лиценз от КРС, за да функционират, а просто ще се договарят с въпросните собственици за цена, срещу която ще бъдат качени на мултиплекса. Въпросът с раздаването на честоти е окончателно решен, тъй като честотите на мултиплексите вече са определени от КРС, а на всяка от тях могат да се излъчват N на брой програми;
- на втория въпрос вече отговорих;
- това дали цифровите ТВ тунери имат и радио предполагам зависи от производителя. Ако са им сложили радиоприемници, сигурно ще имат и радио;
- засега нямам представа какъв стандарт ще се ползва за наземно дигитално радиоразпръскване. Чел съм становища само относно дигиталното ТВ разпръскване, за което вече има определен стандарт, който вече се ползва;
- би трябвало да има съвместен период на съществуване като първоначално за телевизиите той беше между 2010 и 2012 година. Нещата, разбира се, се забавиха. За радиата май не са излизали становища, решението да дръпнат шалтера на аналоговия сигнал през 2013 година идва изневиделица;
- във всички държави има плавен преход между аналогово и цифрово радио- и ТВ разпръскване. Към момента мисля, че има 8-10 държави в света, където аналоговото ТВ разпръскване е окончателно спряно - сред тях са Франция, Германия, САЩ.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 21 Дек 2011, 22:25

мерси, Ъгли. Явно повечето въпроси остават отворени засега (стандарти, потребители, преходен период).
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 21 Дек 2011, 22:58

Доколкото на мен ми е известно стандартът за радията ще е DAB+. Относно цифровите тв тунери дали приемат радио – приемат но не е DAB+. По принцип DVB-T не е предназначено за мобилно приемани и съответно радията излъчващи от тези мултиплекси. Възможно е да има и комбинирани приемници DVB-T - DAB+, но аз не съм срещал(не че съм виждал много сет топ боксове де).
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 21 Дек 2011, 23:57

Много рязък би бил този преход. Според мен, FM трябва да остане... поне до 2015. Да не говорим, че качеството на DAB(+) няма да е по-високо като звук предвид и ниските битрейти, които вероятно ще се използват. DAB+ разчита на HE-AAC кодека, който звучи по-добре от MP3 и MP2 на 64 или 96 kbps примерно, но си има артефакти. Това, че доставял CD качество при 64kbps са глупости за глухари; едно време Fraunhofer твърдяха, че MP3 на 128kbps звучи като CD - дръжки. А и на места, където има много слаб сигнал, FM излиза победител. Колко неща се развалиха с масовото цифровизиране на света във всяка сфера, нямам думи... Както стана и с MP3 - сега се слушат масово скапани MP3-ки, които нямат нищо общо със CD или качествен лентов запис.

Просто се дразня и съм против. Протести, подписки, петиции, ако ще е за през 2013. :D
Изображение
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 22 Дек 2011, 00:08

GIF написа:Решено бе лицата, които създават радио и телевизионни програми за разпространение извън територията на страната, да подлежат на регистрация в Съвета за електронни медии.

Честито! Край с Интернет радиата... усетиха се...
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 22 Дек 2011, 00:50

ogibo написа:DVB-T не е предназначено за мобилно приемане

Някъде четох, мисля в Уикипедия, че в щатите ползвали за радио стандарт "HD radio", защото бил съвместим с телевизионния DVB-T.

За мобилността и пр. не ми се и мисли.

===

А бе хора, да не би да интерпретираме погрешно думата "радиоразпръскване". Може би си става дума само за телевизиите, нали и те са в графата радиоразпръскване.
Май авторът от БНР (http://bnr.bg/sites/horizont/News/Bulga ... 0cif2.aspx) леко калпаво е написал материала си ("наземното, аналогово телевизионно и радиоразпръскване на територията на страната спира", после пък пише "цифрово и телевизионно радиоразпръскване"). shame on us.
Лицензите на СЕМ за телевизии са "цифрово наземно радиоразпръскване", респективно "аналогово наземно радиоразпръскване".

Няма лошо, поне начесахме езици.
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 22 Дек 2011, 01:23

Да, и мен ме "бъзна" тази грешка. :)
Изображение
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 22 Дек 2011, 10:32

HD RADIO е американски стандарт предава в диапазона 87.7-107.9MHz
на един FM канал с отстояние 0.3KHz могат да се сложат 3 програми но качеството е максимум до 420Kbps

DAB за България е пълен ъпсурд. поради 2 факта
1во само БНР има качествена техника който могат наистина да работят на DAB
2ро Приемниците за DAB/DAB+ са над 250 Евро
Портативните са минимално 150лв който имат вид на транзистор..

Мисля че ще има 1 честота за DVB-T или 2 на който радио станциите могат да бъдат качени
и да се приемат мобилно .. което е и по изгодно .. Примерно ако се вземе 177MHz с QPSK модулация FEC 1/2 Guard Interval 1/4 прави 3.6Mbit/s На който могат да бъдат качесни съвсем спокойно 30радио станции по 112Kbps в HE-AAC формат !

Другия вариант е телевизиите също да си сменат звука за да се пести ресурс.. който може да се вземе от още 1 канал Towerkom тества bTV преди време в HE-AAC 64kbps

Назад към