Спират аналоговото телевизионно И радиоразпръскване

Какво прави (и не прави) администрацията?
ico_pol
1000+
1000+

Re: Спират аналоговото телевизионно и радиоразпръскване

Мнениеот ico_pol » 29 Дек 2011, 01:51

ЖОРО написа:АМАН ОТ ВСЕЗНАЙКОВЦИ !!!

Пич, радиото ми не е Tesco Value или Asda Smart Price линия. Pure One Mini е и макар да е най-евтиния вариант, свири по същия начин, като средния клас Pure приемници. Разликата е, че няма един кош простотии, като timeshifting, просвирване от SD карта, възпроизвеждане на интернет стрийм и т.н. В качеството на възпроизвеждане обаче е идентичен с по-големите модели. Всезнайковецът си, защото аз живея в тази държава, а ти си дошъл на екскурзия някой път, пуснал си си радиото 2-3 пъти и голям го раздаваш. А като те слушам какви ги говориш, честно - мисля си, че дори не си бил до сега във Великобритания.[/quote]

Ицо като пробваш DENON или Pioner тогава пиши !!! ,Иначе в Лондон всичко си е ОК ..
:-)[/quote]
Да - а ако слушам от грамофонни плочи с лампови предусилвател и крайни стъпала, звукът ще е по-добър от колкото 192-ка МРЗ. Не е там работата - мало и голямо знае, че скъпта техника е по-добра, но колко хора имат достъпа до нея!? Не е нормално малкият ми Pure One mini да свири на УКВ със същото качество като другия ми тунер Sony ST-SE570. По тази логика не би трябвало да има и такава диференциация между скъпи и евтини приемници. А в Лондон има пропаст между DAB и УКВ. Подобна имаше и в Ившам. Единственото, което ме кара да слушам DAB е, че не ми пращи, а и през повечето време слушам радиото си на говорител, т.е. моно (защото е стерео само през слушалките).
Аватар
cifronim
500+
500+

Re: Спират аналоговото телевизионно И радиоразпръскване

Мнениеот cifronim » 29 Дек 2011, 11:51

Прочетете най-горното ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(Приета с Решение № 972 на Министерския съвет от 29 декември 2010 г., обн. ДВ бр. 4 от 12.01.2011 г.) - http://www.mtitc.government.bg/page.php ... 66&id=3650
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 29 Дек 2011, 13:10

Когато минем на DVB-T2/MPEG-4 и качат БНТ, БТВ каналите, НОВА, ТВ7 + HD версии на каналите и пакет радио канали с високо качество, тогава си взимам цифров приемник, дотогава си връткам 240-сантиметровата чиния и си гледам 7000 програми.

Редакция: Вижте само какво DVB-T си имат в Кипър: http://en.wikipedia.org/wiki/Television_in_Cyprus
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 29 Дек 2011, 21:42

^ ^ ^ Колега, даже и да не е винил... :) При равни условия, един среднокласен касетен дек и запис на нормална лента с Долби следва да звучи по-добре от MP3 @ 192kbps. 320kbps е най-добре, но дори и тогава има някои чуваеми разлики спрямо оригинала. Единственият психоакустичен кодек, който звучи най-качествено, обикновено прозрачно / неразличимо при около 220 - 250 kbps, е MPC. Всичко останало е по-долу. MP3 отдавна изхвърлих от употреба - използвам само MPC или lossless. MP3 просто осакати културата на слушане на музика.
Изображение
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 29 Дек 2011, 22:16

cifronim написа:Прочетете най-горното ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(Приета с Решение № 972 на Министерския съвет от 29 декември 2010 г., обн. ДВ бр. 4 от 12.01.2011 г.) - http://www.mtitc.government.bg/page.php ... 66&id=3650

Благодаря за линка.
Ето този абзац мисля, че е най- важен за нашата дискусия:

ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ написа:Наземното радиоразпръскване на звукови сигнали в обхватите под 30 MHz, а именно дълговълновия (150 – 253 kHz), средновълновия (500 – 1620 kHz) и късовълновия (1620 – 30 000 kHz) обхват, ще продължи да се осъществява по класическата технология с амплитудна модулация в краткосрочен и средносрочен план. В дългосрочен план, в тези радиочестотни обхвати се предвижда да се развият национални наземни цифрови мрежи за радиоразпръскване чрез изграждане на маломощни синхронни подмрежи за средновълновия обхват, както и локални, и регионални мрежи за средновълновия и късовълновия обхвати. В краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план ще продължи използването на късовълновия радиочестотен обхват за развитие на необходимата инфраструктура и излъчване на програми, чрез национални аналогови и цифрови мрежи за обслужване на българската диаспора по света, а също и за търговски радиопредавания.
Наземното аналогово радиоразпръскване по стандарт УКВ-ЧМ (ултракъсовълново честотно модулирано радиоразпръскване) ще продължи да се извършва в глобално хармонизирания радиочестотен обхват 87,5 – 108 MHz в краткосрочен и средносрочен план. В дългосрочен план, използването на този радиочестотен обхват ще се извършва по стандарта DRM+, който е в процес на финализиране в ETSI.
Бъдещето на използването на стандарта за наземно цифрово радиоразпръскване на звукови сигнали T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting), по който България има защитени 34 радиочестотни разпределения в обхват (174 – 230 MHz) и 14 радиочестотни блока в долната част на L-обхвата (1452 – 1479,5 MHz), ще зависи от инвеститорския интерес. В дългосрочен план се предвижда изграждането на една национална обществена мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване по този стандарт.

Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 29 Дек 2011, 22:28

Напълно нереални неща пишат тея, или поне няма да се случат в следващите 100 години. L-Band сателитно радио има само в части от Африка (AfriStar) и Северна Африка (XML & Sirius), а те щели да изграждат национална радиомрежа в L-Band, а стига бе... :D
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Re: Спират аналоговото телевизионно и радиоразпръскване

Мнениеот m3gab0y » 29 Дек 2011, 23:16

ico_pol написа:
ЖОРО написа:АМАН ОТ ВСЕЗНАЙКОВЦИ !!!

Пич, радиото ми не е Tesco Value или Asda Smart Price линия. Pure One Mini е и макар да е най-евтиния вариант, свири по същия начин, като средния клас Pure приемници. Разликата е, че няма един кош простотии, като timeshifting, просвирване от SD карта, възпроизвеждане на интернет стрийм и т.н. В качеството на възпроизвеждане обаче е идентичен с по-големите модели. Всезнайковецът си, защото аз живея в тази държава, а ти си дошъл на екскурзия някой път, пуснал си си радиото 2-3 пъти и голям го раздаваш. А като те слушам какви ги говориш, честно - мисля си, че дори не си бил до сега във Великобритания.

Ицо като пробваш DENON или Pioner тогава пиши !!! ,Иначе в Лондон всичко си е ОК ..
:-)

Да - а ако слушам от грамофонни плочи с лампови предусилвател и крайни стъпала, звукът ще е по-добър от колкото 192-ка МРЗ. Не е там работата - мало и голямо знае, че скъпта техника е по-добра, но колко хора имат достъпа до нея!? Не е нормално малкият ми Pure One mini да свири на УКВ със същото качество като другия ми тунер Sony ST-SE570. По тази логика не би трябвало да има и такава диференциация между скъпи и евтини приемници. А в Лондон има пропаст между DAB и УКВ. Подобна имаше и в Ившам. Единственото, което ме кара да слушам DAB е, че не ми пращи, а и през повечето време слушам радиото си на говорител, т.е. моно (защото е стерео само през слушалките).

Каква пропаст има?! УКВ-то си е съвсем наред в по-голямата част на Лондон, дори с обикновен телефон. И DAB-а си е наред, е качеството е мааалко по-особено, но е приемливо.

Камен написа:^ ^ ^ Колега, даже и да не е винил... :) При равни условия, един среднокласен касетен дек и запис на нормална лента с Долби следва да звучи по-добре от MP3 @ 192kbps. 320kbps е най-добре, но дори и тогава има някои чуваеми разлики спрямо оригинала. Единственият психоакустичен кодек, който звучи най-качествено, обикновено прозрачно / неразличимо при около 220 - 250 kbps, е MPC. Всичко останало е по-долу. MP3 отдавна изхвърлих от употреба - използвам само MPC или lossless. MP3 просто осакати културата на слушане на музика.

Aз пък ползвам OGG/Vorbis контейнера с кодека и декодера, версията от 2011-та, и да ти кажа, дори на quality 4 е доста прилично за "в движение", иначе станционарно я карам на lossless.
MPC нещо не се спогаждам с него...
А mp3 при правилния енкодер + декодер и настройки, определено става за слушане. Но масово се използват кофти/извратени енкодери и декодери....
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 29 Дек 2011, 23:26

Още един глас за OGG/Vorbis компресията! :)
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 30 Дек 2011, 00:55

@m3gab0y
Не усещаш ли разлика в стереокартината? Лично аз я усещам със сегашните си слушалки (Sennheiser HD448), усещах я и със заводските тапи на Creative-a ми (ЕР 830 тапите). Намери си място, където УКВ-то ти е идеално, послушай, послушай и после си пусни DAB. Лично мен почва да ми гъделичка приятно слуха, когато слушам на УКВ. При DAB обаче нещата не стоят така - най-общо, подобно нещо съм забелязвал, когато прескачам от МРЗ на FLAC файлове.
Относно МРЗ-ките и т.н. - дрънчат си, та си... такова. Но в крайна сметка с какво ги слушат и хората? Посредствена апаратура - телефони, издънени смартфони (най-вече Епълските простотии) и боршлаф медиаплеъри (тук не мога да пропусна отново любимците ми от Епъл - еталон за кирлив звук). Как да бе са пръснати навсякъде. После върви налагаи OGG/Vorbis. Хубав, лош... няма начин, освен ако не си ги компресираш сам. Лично за мен FLAC е възможно най-добрият компромис. Вероятно има и по-добри, но не съм ги открил, а и нямам време да се уча как да си мачкам файлове в нови формати. Пък и си мисля, че от тези Sennheiser HD448 в комбинация с вградено аудио на лаптоп повече и не може да се изкара като качество.
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 30 Дек 2011, 01:35

Ицо е прав. При ниските битрейти се ползва joint stereo, което резултира в известно сплескване на стереопанорамата - онова, към което заложеният модел предполага, че ухото няма да е достатъчно чувствително, не се кодира в отделни канали, а като моно. С хубава техника и уши тези подробности се чуват.
Изображение
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Дек 2011, 03:43

ico_pol написа:@m3gab0y
Не усещаш ли разлика в стереокартината? Лично аз я усещам със сегашните си слушалки (Sennheiser HD448), усещах я и със заводските тапи на Creative-a ми (ЕР 830 тапите). Намери си място, където УКВ-то ти е идеално, послушай, послушай и после си пусни DAB. Лично мен почва да ми гъделичка приятно слуха, когато слушам на УКВ. При DAB обаче нещата не стоят така - най-общо, подобно нещо съм забелязвал, когато прескачам от МРЗ на FLAC файлове.
Относно МРЗ-ките и т.н. - дрънчат си, та си... такова. Но в крайна сметка с какво ги слушат и хората? Посредствена апаратура - телефони, издънени смартфони (най-вече Епълските простотии) и боршлаф медиаплеъри (тук не мога да пропусна отново любимците ми от Епъл - еталон за кирлив звук). Как да бе са пръснати навсякъде. После върви налагаи OGG/Vorbis. Хубав, лош... няма начин, освен ако не си ги компресираш сам. Лично за мен FLAC е възможно най-добрият компромис. Вероятно има и по-добри, но не съм ги открил, а и нямам време да се уча как да си мачкам файлове в нови формати. Пък и си мисля, че от тези Sennheiser HD448 в комбинация с вградено аудио на лаптоп повече и не може да се изкара като качество.

Ице, аз в движение не слушам със Sennheiser HD448, а със обикновен SE ARC-S и тапи на Sony, EX500 ако не се лъжа, не са висок клас. Не нося DAB приемник в мен, а телефона няма вграден такъв. В къщи (Wood Green) със същите тези слушалки и някакъв извратен DVB-T USB stick със DAB поддръжка, се чува една не лоша стерео картина, но определено има артифакти.

Относно епъл - айфон, айпад, ай шит и там каквото са измислили, амии те не плейват .mp3-ки, а трябва да конвертираш през айтюнс и става интересно.... особено ако конвертираш mp3-ка на 128 в автоматичен режим и реши да ти я сложи на 96 kbps LC-AAC... звучи, като аудиото на Пернишка S-Класа на газ! :)

Относно OGG, ами налага се активно, андроида го поддържа, и winбозите вече го поддържат (тези от 7 и нагоре). Явно ще мине доста време докато им уври на ябълката главата, че то това тяхното не е аудио, ама поне видяха примера на Windows с тяхното WMA ...

Lossless-а според мен въобще не е компромис, стига да е кадърно RIP-нат т.е. да е наистина lossless (1 към 1 със данните от компакт диска). FLAC е най-известния и масов кодек за компресия, използва OGG контейнер, и където може да се плейва OGG не е сложно да тръгне и FLAC ;)
Но пък има и други формати - въпрос на вкус и техническа възможност ;)

А относно Sennheiser-а и вграденото аудио - и аз си мисля, че от RTL8xx чипове (които са най-масови и разпространени в днешно време) - наистина не може да очакваш повече. Включи си слушалките към един Xonar да кажем, или при възможност среден клас M-Audio и "вградената" карта ще ти звучи като пръдня из гащи в сравнение със гореспоменатите. Но пък за лаптоп (в движение), не е особено удачно да влачиш DAC-чета...

И ... понеже темата я избихме доста ама наистина доста сериозно встрани, предлагам този спам да продължи на ЛС.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 30 Дек 2011, 08:37

m3gab0y написа:И ... понеже темата я избихме доста ама наистина доста сериозно встрани, предлагам този спам да продължи на ЛС.

Както се казва "взе ми го от устата". По-добре направете друга тема за "мачкането" на звукови файлове, защото има интерес и към нея, но тук се борим да намерим истината по друг въпрос :) .

И да "върна топката" в нашето поле :D , с още един цитат от стратегията. В горния цитат не беше уточнено колко е краткосрочния или дългосрочния период. Ето тук още разяснения:
ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ
СЪОБЩЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ написа:
В краткосрочен план (до 2012 г.):
• освобождаване на радиочестотните обхвати 2,5 GHz и 3,5 GHz, определени за хармонизирано използване в рамките на Общността;

В средносрочен план (до 2015 г.):
• радиочестотната лента от 790 до 862 MHz да бъде освободена за цифров дивидент;
• освобождаване на радиочестотната лента 169,4-169,8125 MHz;

В дългосрочен план (след 2015 г.):
• изграждане на национална мрежа за цифрово мобилно наземно телевизионно радиоразпръскване при наличие на свободен радиочестотен спектър и на инвеститорски интерес;
• изграждане на една национална обществена мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване по стандарта T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting);
• използването на радиочестотния обхват 87,5-108 MHz да се извършва по стандарта DRM+;
• в радиочестотните обхвати 150-253 kHz, 500-1620 kHz и 1620-30 000 kHz да се развият национални наземни цифрови мрежи за радиоразпръскване, чрез изграждане на маломощни синхронни подмрежи за средновълновия обхват, както и локални и регионални мрежи за средновълновия и в късовълновия обхвати.

Видно е че поне до 2015 г. УКВ ще има и ще бачка без нормативни спънки.

Сега някой по наясно с терминологията може да по размишлява върху:
-T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting)
и
- DRM+
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Дек 2011, 13:32

Ок де, ама всичкото това нещо как ще се изгради като го няма най-важното, приемници... Силно се надявам да се изгради национална мрежа на къси вълни, DRM го позволява, предаватели от по-малко от 5kW могат да покриват страната на къси вълни, същото и за средни и дълги с малко по-големи мощности, но как ще стане. Трябва да се подменят приемниците в колите, хората да си купят нови DRM приемници, а това няма как да стане на този момент. А стандарта DRM+ е за честотите между 30 и 174MHz ако не се лъжа, докато DRM е за честотите под 30MHz (къси, средни и дълги вълни). Ще е супер да се получи нещо подобно:

Дълги вълни (DRM) - програмите на БНР + парламента
Средни вълни (DRM) - частни радиостанции и регионалните на БНР
Къси вълни (DRM) - национална мрежа на БНР с маломощни предаватели и предавания за чужбина

По-малко мощности, в пъти по-малко изхарчени пари за ток и цифрово качество, но не виждам как ще стане. :D
Последна промяна 1 на LZ2GPB, променена общо 30 пъти
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 30 Дек 2011, 13:34

за DRM / DRM+ някой ми беше казвал, че прогресира в Азия (Китай, Индия и др.), но не съм проследявал нещата.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Дек 2011, 13:36

Юнак написа:за DRM / DRM+ някой ми беше казвал, че прогресира в Азия (Китай, Индия и др.), но не съм проследявал нещата.

DRM в глобален мащаб се ползва за емисии на международните радиостанции на къси вълни, в това число Радио България и BNR Euranet емисиите, но за DRM+ нямам информация.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 30 Дек 2011, 18:56

RADIOTO написа:Видно е че поне до 2015 г. УКВ ще има и ще бачка без нормативни спънки.

Сега някой по наясно с терминологията може да по размишлява върху:
-T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting)
и
- DRM+

Аз да продължа с цитатите:
ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА ЕЛЕКТРОННИТЕ
СЪОБЩЕНИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ написа:
DRM (Digital Radio Mondiale) – Стандарт за цифрово радиоразпръскване в обхвата 30 – 174 MHz
DRM+ – стандарт за цифрово радиоразпръскване, разширяващ DRM стандарта, за честоти над 174 MHz
T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting) – Наземно цифрово радиоразпръскване на звукови сигнали

но когато задавах въпроса по-горе имах предвид, дали са перспективни тези стандарти и дали няма да стане като DVB-T (само София), пък после MPEG 4 и .............. т.е. да сме избрали нещо,което е било много добро по време на избора, като стандарт за разпространение, но поради бавните процедури, докато го въведем и вече не се ползва от никой.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 30 Дек 2011, 19:44

DRM+ на УКВ?
Изображение
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 30 Дек 2011, 19:49

deni написа:DRM+ на УКВ?

Бе и аз това се чудя и си мисля че някой е объркал DAB+ с DRM+.
Камен
Нов
Нов

Мнениеот Камен » 31 Дек 2011, 02:03

DRM+ е разширение на DRM, което включва честотите над 30 и под 174 MHz. В него диапазон попада и FM обхватът. DRM е за под 30MHz. Излиза, че сбъркано има в описанието поради силно желание да сме много напред, т.е. 30 до 174 MHz е DRM+. А над 174MHz вероятно е DRM плюс-пляс. :D http://www.drm.org/drm_plus
Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 03 Яну 2012, 01:16

Що за простотия се питам още - дори Великобритания е в невидение кога точно ще приключат с аналоговото радио на УКВ, ние тук задаваме твърди дати!? Боже мой... какво трябва да се промени в тая тъпанарска държава, че да се направят нещата по човешки!? DAB+ приемниците са най-малкият проблем (в прочем за България не е чак толквоа малък от финансова гледна точка, но...) - нормално ли е никой да не облева дума за това до сега? В интерес на истината, до момента не съм чул нищо по въпроса от медиите. Този форум ми е източник на информация, което е абослютен булшит (не форума, като средство за информация, а мълачнието на агнетата - пардон, медиите)- тук сме се събрали хора ентусиасти, запалени по радиотематиката и тук-там някои потребители, които хвърлят по едно око от любопитство. А хора, като баща ми, маика ми, сестра ми, зет ми и още много и много, като тях? Какво, щяха да ги държат в невидение и половин година преди switch off-а щяха да им избърмят, че камарата радиоприемници в тях и чеп за зеле няма да става, след няколко месеца. Не, честно - България е страната на абсурдите, но дори и това звучи прекалено абсурдно за тази изпаднала държава.

Назад към