Новини, анонси и... рейтинг

Какво прави (и не прави) администрацията?
Юнак
1000+
1000+

Новини, анонси и... рейтинг

Мнениеот Юнак » 31 Мар 2012, 13:19

Замислих се - защо, аджеба, вторият в рейтинг-класирането (Нова тв) отстъпва на лидера (bTV) не с някакви процентни пунктове, а в пъти (четейки, примерно, тази хвалба отпреди три дни).

Техническо покритие? - да, на Нова е по-малко, но не в пъти.
Начин на измерване? - да, Нова от есента насам (вече 7 месеца) обновиха близо 100% от прайм-тайм програмата си, а GARB обновяват респондентите си с около 10% (и то за 12 месеца). Нормално е измереният рейтинг да отчете обновяването след... 10 години.

Обаче, все пак , защо в пъти е разликата?

Имам две предположения, свързани не с покритие или начин на измерване, а със съдържанието (на програмата).
Едното е за "флагмана" - новините и техните водещи. Ако не хванеш основната си аудитория там, трудно ще я хванеш за останалите предавания, колкото и свежи да са (с това не казвам, че са такива, т.е. просто допускам). Тъй като новините са повече театър, отколкото новинарство, опираме до въпроса за техните водещи. Според мен, специалните интонационни акценти при двойката Николай Дойнов - Даниела Тренчева са досадни, провлачването на фразите и прекалените ниски-високи тонове в стил "приказка за деца", както и оживената лицева динамика и често сменящи се позиции на тялото водят до отлив на таргетирана аудитория.

Второто е за анонсите. Не може 20 пъти на ден да се лее "Боса по асфалта пърдя си" и после да очакваш милиони пред екрана на "Аз обичам България".
Аватар
747
500+
500+

Re: Новини, анонси и... рейтинг

Мнениеот 747 » 31 Мар 2012, 14:24

имаш основания, но посоката ти на мислене е погрешна.

> според нея, БНТ1 би трябвало да е с рейтинг над 100% :P
- покритието им е най-добро;
- в новините им няма "интонационни акценти", "провлачване на фразите", "прекалени ниски-високи тонове", "оживената лицева динамика" и "често сменящи се позиции на тялото" (пропускам факта, че в две от трите двойки не е ясно кой е мъжът в двойката);
- не се лее "боса по асфалта н`ам-к`во си"

> новините не са в праймтайма на нито една от двете частни национални телевизии, за да ги определяш за "флагман", те не определят праймтайма, а просто го следват, освен това са последна грижа на програмирането в двете телевизии и са повече за престиж, отколкото заради нещо друго;

> "Нова" няма как да направи праймтайм на гърба на турска сапунка или на Слави (не че не се опита и - не че не продължава да се опитва; но Иван и Андрей не бяха с достатъчно мощно "гравитационно поле", отделно, че "социално-сексуалният" хумор на Слави няма нищо общо с недодяланата простащина на опосумите; а Ники Кънчев отдавна вече не е "звездата", която на него му се иска да бъде) - да правиш "подривна дейност" с "От местопрестъплението" и "Престъпни намерения" е признак на слабоумие и нищо повече - едно, че подобен тип сериали са не само "бутикови", ами и няма как "с трупове и кръв" да привлекат аудитория по това време (с изключение на мен и още 20-30 души сигурно) :D

> самият праймтайм на "Нова" е (за огромно съжаление) "Часът на Милен Цветков" - там аудиторията е същата, като на турските сериали и Слави ;D ;D ;D

та, така... :)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 31 Мар 2012, 15:02

Ценно!
За праймтайма, разбира се, че го следват - но наистина ли "Часът" има по-висок рейтинг от "Новините на Нова"? (би било новина)

За новините като флагман (независимо че ми съкруши тезата) - според мен каквото, каквото и да пуснат по bTV в естествен праймтайм (19-22), а и извън него, то просто е обречено да лидерства именно заради имиджа, създаден от bTV Новините. Без него, напр. ако Шоуто на Слави се излъчваше по Нова или TV7 или БНТ, то не би имало този успех.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 31 Мар 2012, 15:55

Напротив, точно "Шоуто на Слави" направи "революция" в тв-програмирането в България - ако намериш по-стари учебници по програмиране в телевизията, ще прочетеш, че прайм-тайм е от 19.30 до 21.30 и всичко, след тоя час, е обречено на негледаемост и е най-добре да се излъчват концерти класическа музика ;)
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 31 Мар 2012, 16:21

Да,абсолютно правилно,Скави наорави революция на цинизма и безпардоността. Почти всичкипредавания от този тип са отвратително пълни с цинизми,наглост,безкултурие. България си е винаги революционна страна.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 31 Мар 2012, 17:07

747, тук сме на противоположни позиции.
"Революцията" на Слави е псевдореволюция, просто първо копи на late night show. Такъв не-знам-какъв-учебник, надявам се, е бил своевременно унищожен от автора си.

Тук става дума за съвсем друго нещо. Не за късно вечерно шоу въобще (което би имало успех - като първо - в коя да е тогавашна телевизия, ако изчистиш фактора "покритие"), а в конкретния контекст на програмно лидерство на цялата телевизия.
С други думи: ако "Шоуто на Слави" бе тръгнало през септември 2011 г. (или 2000, не съм сигурен) не по bTV, а примерно бе останало в "7 дни", нима би постигнало същите показатели? Аналогично, едно е "Търси се" по Евроком и друго - по bTV, макар и при ниски нива. Тази хипотеза доказва, че връзката шоу - лидерство на телевизия чрез лидерство на новини - е желязна.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 31 Мар 2012, 17:24

1. както виждаш - "революция" съм поставил в кавички;
2. може и да са го изгорили учебника, не знам, чел съм го през 1994;
3. Слави отиде в бТВ от "7 дни", където също им беше направил праймтайма за онова време; а в бТВ отиде - освен заради всичко останало - и заради "фактора покритие", а част от "всичко останало"-то е, че не можеше да отиде в БНТ
4. връзка "лидерство на телевизия чрез лидерство на новини" сама по себе си няма и няма как да има; като ми дефинираш "лидерство на новини" - ще ти дообясня защо ;)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 31 Мар 2012, 20:55

Дефинирам го като предаване с най-висок среден рейтинг (all 4+) за дълъг период от време сред всички предавания с водещи в рамките на дадена телевизия.

(от 1 до 3 вкл. пропускам, маловажен шум в системата)
(давай нататък с лекцията)
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 31 Мар 2012, 21:46

не съм сигурен, че новините са предаването с най-висок рейтинг в която и да било телевизия 8)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 01 Апр 2012, 00:27

Публикациите на bTV "топ 50" са най-популярни, затова ще цитирам тях.
Взимам нещо достатъчно неактуално и не твърде старо, да речем октомври 2011 г.

1. "Гласът на България" - 4 издания / rtg 21.04%
2. "Комиците" - 4 издания / 19.47
3. "bTV Новините" - 31 издания / 18.44
(останалите са с по-ниски показатели)

Обсъждайки лидерство, кое има по-голяма тежест - 31 издания или 4?
(дефиницията ми по-горе, разбира се, е подвеждаща :P )

Оттук аз съм напълно сигурен, че усредненият брой зрители, умножен по броя на предаванията, дава следният резултат:
1. 6 080 000
2. 5 628 000
3. 41 323 000 (новините)

Излиза, че 1 зрител е подложен на новинарско въздействие, което е около 7 пъти по-голямо в сравнение с кое да е най-гледано друго предаване.

ПП: Логично стои въпросът с кино програмата, но за мен това е по-скоро кинаджийство, отколкото телевизионерство, затова изобщо не я разглеждам. Знам, че не съм съвсем прав, но... нишовите канали, посветени на филми и сериали, и да се "скъсат", не могат да достигнат показателите на телевизиите с живи предавания.
С други думи, по отношение на гледаемостта на сериалите, при тях важи същото - те са нищо без предаване-лидер (напр. новините).
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 01 Апр 2012, 09:54

тия цифри
1. 6 080 000
2. 5 628 000
3. 41 323 000 (новините)
какви са, какво значат? не ми казвай, че са среден брой зрители, щото почвам да се плаша от тия 41 милиона... :o

иначе: да, ако най-често ядеш варени картофи, защото нямаш средства да си купиш друго, но един път в месеца, на заплата, си купуваш филе "Елена", със сигурност варените картофи ще ти бъдат "най-рейтинговото" ти ядене откъм честота, но в никакъв случай няма да значи, че са ти най-предпочитаното; защото по твоята логика, ако махнем "спорадичните пикове" (касови филми, мачове, седмични предавания и прочее), второто по гледаемост предаване на бТВ със сигурност ще й бъде сутрешният блок, а третото - "часът на мама" (те други ежедневни май и нямат). но няма повече да се задълбавам, защото очевидно двамата мислим в различни посоки и вероятността в някоя точка да се съберем клони към минус безкрайност, докато вероятността и двамата да изпаднем в графомания и да заприличаме на едно лице, което и тук се мярна между мненията на двама ни, клони към плюс безкрайност :D

ще ти дам само една тема за размисъл: ако новините бяха рейтингоопределящи, защо "Нова" махнаха късната емисия в събота и неделя, за сметка на касови филми? (а отговорът е прост и се състои в условията на лицензиите на всяка една политематична телевизия, включително, пък и най-вече - на тези с национален обхват)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 01 Апр 2012, 10:59

В минутите за размисъл веднага открих, че ако Нова са махнали, то пък bTV са добавили новини (почти пълни, със спорт и прогноза време, общо по 15 мин.) в събота и неделя сутрин в 9 ч. и в 10 ч. (от повече от два месеца насам), както и новини в делник в 17 ч. за половин час (от 19.09.2011 - антиконкурентен ход, преди това там вървеше сериал).
Излишно е да казвам, че точно в това откривам грешка и слабост на Нова.

Ок, ясно е, че отричаш наличието на програмен локомотив (независимо дали това са избраните от мен "новини" или каквото и да било друго?)

Дали има и други форумци с мнение?
Размисли и по анонсите ("саморекламите"), очертаващи общия профил?
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 01 Апр 2012, 11:11

манипулативен си. а не трябва...

Ок, ясно е, че отричаш наличието на програмен локомотив (независимо дали това са избраните от мен "новини" или каквото и да било друго?)

къде видя да отричам "наличието на програмен локомотив"?! особено пък "независимо дали това са избраните от мен "новини" или каквото и да било друго"!!!
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 01 Апр 2012, 15:59

Научих повече, отколкото очаквах, така че няма манипулация.
Съвестно ми е да те моля да разкажеш повече, затова и завършвам по-горе с въпросителен знак.. Ако решиш - дай още малко!
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 01 Апр 2012, 17:46

Навлизаме твърде много в абсурдите на бТВ твърденията за ТВ гледаемостта в БГ, защото все повече хора не понасят тази групировка политизарана и слагаческа до неузнаваемост, че нагло да твърди че няма кой да не я гледа у нас.
adolf
100+
100+

Мнениеот adolf » 01 Апр 2012, 20:04

radiomanbg написа:Навлизаме твърде много в абсурдите на бТВ твърденията за ТВ гледаемостта в БГ, защото все повече хора не понасят тази групировка политизарана и слагаческа до неузнаваемост, че нагло да твърди че няма кой да не я гледа у нас.

Пич, разбрахме, че си имаш лични причини да мразиш въпросната медийна групировка. И няма лошо, щом са те хързулнали, мрази ги, но не обличай личната си война в социално-политическо движение за премахване на бтв от лицето на земята :D

Казвам си личното мнение: не мога да преценя дали наистина БТВ е неколкократно по-гледана от Нова, но като пътувам из страната, по села и паланки, хората масово гледат тази телевизия. Сори, това е жестоката истина! Вкусът на масовия зрител въобще не съвпада с моя: нито "Стъклен дом" ме грабна, нито "Столичани в повече", нито "7 часа разлика", да не говорим за сапунки от Анадола и прочие. (макар че и турските сериали вече са клише, пуснете си Нова по обед и ще се убедите, че те турчеят не по-малко от конкурентите)
На БТВ гледам предимно новини и публицистика. Но аз съм градски човек, нормално е да харесвам повече някои предавания по Нова и ТВ 7. БНТ е друга бира...
Според мен има някакъв резон в казаното от Юнак, макар че лидерската позиция на БТВ има далеч по-комплексна предистория и причинно-следствена връзка, тя е с дълго и постъпателно натрупване и сугестиране в определена посока. Те действиелно са най-гледани, без значение дали ни харесва този факт или не.
Друг е въпросът кой, как и защо гледа. Ама, при такъв малък пазар и това е без значение, май. 8)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 01 Апр 2012, 20:32

Да, може леко да се абстрахираме от конкретиката, няма значение дали е bTv или Нова или TV7, "кой как и защо гледа" е фундаментално - и как това се смила през "таргет група" (или вкуса на масовия зрител), от която пък продуцентът прави нещо за нея, не толкова за отделния "кой как и защо".

Въпросът с водещото предаване има и практичен аспект - вожеш да фокусираш ресурси в него и макар останалото да ти е боза и евтино, печелиш. За разлика от разпиляване на ресурс в множество продукции (тук класическият ми пример е СКАТ с десетки предавания).

Може да се направи съпоставка на профили, от типа:
bTV - новини и сериали, тук-там предавания за цвят
Нова ТВ - ? (и т-н., някой ако иска да се пробва)

Назад към