
2007-05-28 16:05:32 - ОТЧЕТ
През месец април експертите от направление „Мониторинг” са наблюдавали 2 439 часа и 30 минути радио и телевизионни програми.
радиопрограми – 760 часа и 30 минути
телевизионни - 1 679 часа
Брой съставени актове: 13 /тринадесет/
Актовете са съставени за нарушение на:
Чл. 12, ал. 1 от ЗРТ – тв оператор е излъчил предаване на английски език, без превод на български, в нарушение на изискването програмите да се излъчват на официалния език, съгласно Конституцията на РБългария;
Чл. 12, ал. 1 от ЗРТ – тв оператор е излъчил предаване на английски език, без превод на български, в нарушение на изискването програмите да се излъчват на официалния език, съгласно Конституцията на РБългария;
Чл. 13, ал. 3, във връзка с чл. 14, ал. 4 от ЗРТ – тв оператор не е предоставил информация за дейността си;
Чл. 13, ал. 3, във връзка с чл. 14, ал. 4 от ЗРТ – тв оператор не е предоставил информация за дейността си;
Чл. 17, ал. 2, предложение последно, от ЗРТ – разпространение на предаване, насочено към увреждане на физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните;
Чл. 82, ал. 1 от ЗРТ - реклама, която не се разпознава като такава и не е отделена от другите части на програмата;
Чл. 82, ал. 1 от ЗРТ - реклама, която не се разпознава като такава и не е отделена от другите части на програмата;
Чл. 82, ал. 1 от ЗРТ - реклама, която не се разпознава като такава и не е отделена от другите части на програмата;
Чл. 82, ал. 1 от ЗРТ - реклама, която не се разпознава като такава и не е отделена от другите части на програмата;
Чл. 82, ал. 1 от ЗРТ - реклама, която не се разпознава като такава и не е отделена от другите части на програмата;
Чл. 90, ал. 2 от ЗРТ – оператор е включил в програмата си спонсор, чиято основна дейност е производство на стоки, забранени за рекламиране;
Чл. 90, ал. 4 от ЗРТ – оператор е допуснал спонсориране на новини в програмата си;
Чл. 55, ал. 1 от ЗЗ – оператор е излъчил пряка реклама на спиртна напитка.
Кореспонденция с граждани и организации, сезирали СЕМ
- - По повод излъчването на реклами на вафла „Споко” и напитка „Спрайт”, е изпратено запитване до Комисията за защита на потребителите и Държавната Агенция за закрила на детето.
Отговор от Комисията за защита на потребителите:
„...На рекламодателя на рекламното съобщение за вафла „Споко” е съставен акт за непочтена реклама и е издадена заповед на Председателя на КЗП за спиране на разпространението на рекламата. Относно рекламния клип за напитка „Спрайт”, Ви уведомяваме, че в хода на проверката и след съставяне на Констативен протокол, „Кока-Кола България” ЕООД незабавно отстрани сцените с елементи на злополуки и ситуации, завършващи с трагичен край.”
Становището на Държавната агенция за закрила на детето е, че реклами с подобно съдържание, излъчвани в медийното пространство, не са в интерес на децата. Те се отразяват неблагоприятно върху тяхното психическо, емоционално, нравствено и социално развитие.”
- Отговор до гражданин, изпратил запитване относно “Нова+“/дали програмата има лиценз и защо често се показва картина от апаратната/. На зрителя е отговорено, че с решение на СЕМ е издадено удостоверение за регистрация на тази телевизионна програма и че заявителят е декларирал, че има практически условия за спазване принципите на чл. 10 и чл. 17 от ЗРТ /технически възможности за прекъсване на звука, за бърза смяна на ефирния сигнал и т. н./.
- Отговор до гражданка, сезирала СЕМ относно телевизионно предаване /в предаването операторът показвал често деколтетата на жените/. На зрителката е отговорено, че съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗРТ създаването на радио- и тв програми в РБългария е свободно и че във въпросното предаване не са констатирани непристойни сцени, поради което не е образувано административнонаказателно производство за нарушение на разпоредби, отнасящи се до увреждане на физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните или до разпространение на предаване, което противоречи на добрите нрави.
- Отговор до гражданка, изказала възмущение от телевизионно предаване /става дума за екранните модели на поведение/. На зрителката е отговорено, че съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗРТ създаването на радио- и телевизионни програми в РБългария е свободно и че за риалити шоута са съставени няколко акта за установяване на административни нарушения, в т.ч. за неспазване на основен принцип на радио- и тв дейност – недопускане на предавания, които противоречат на добрите нрави.
- Преписка по жалба, препратена на СЕМ от Държавната комисия по хазарта, с молба за оказване на съдействие. Става въпрос за жалба от гражданка, която сезира Комисията за защита на потребителите /впоследствие писмото й е препратено на Комисията по хазарта/ за “некоректна SMS-игра, която се излъчва в радиопрограма. На Комисията е отговорено, че СЕМ не може да изиска и съответно да предостави запис на програмата, тъй като слушателката освен че не посочва конкретна дата и час на излъчване на играта, в ЗРТ е предвиден 3-месечен преклузивен срок за съхраняването на записи на предавания, считано от датата на излъчването им /молбата на Комисията по хазарта е запис от визираната програма от дата 05.01.2007 г. да бъде изискан и съхранен до приключването на проверката им по случая/.
- Отговор до зрител, сезирал СЕМ, относно нецензурен език в телевизионно предаване. Тъй като зрителят не цитира конкретно издание на предаването, отговорено му е, че при констатиране на нарушение на ЗРТ, се образува административнонаказателно производство срещу съответния оператор.
- Приключване на преписка по жалба на “Софийска вода” АД до СЕМ срещу излъчен по телевизионна програма репортаж за неуредици във водоснабдяването – изпратено е писмо до дружеството с молба за повече информация по случая; в Съвета за електронни медии е получено Становище, вкл. запис на материала, от оператора, че “излъченият репортаж не нарушава Етичния кодекс на българските медии или законови разпоредби на ЗРТ”, но въпреки това операторът е готов да предостави право на отговор, в случай, че жалбоподателят желае да се възползва от тази правна възможност. Становището на оператора е изпратено на жалбоподателя – г-н Грегъри Ендемано, прокурист на “Софийска вода” АД.
- - Отговор до председателя на В. Търновското нумизматично дружество по повод негово писмо до СЕМ, с копие до телевизионен оператор, относно излъчени по програмата му репортажи за иманярството и нелегалния бизнес с антики, в които е замесено името на дружеството – на председателя на нумизматичното дружество е отговорено, че: СЕМ не може да търси отговорност от операторите за достоверността или недостоверността на изнесена в програмите информация и че ЗРТ в чл. 18 предвижда - лица и органи, засегнати в предаване, могат да поискат право на отговор, което не лишава тези лица от правото да потърсят обезщетение и по съдебен ред.
- С оглед на това, спазва ли се изискването на чл. 80, ал. 1 от ЗРТ /рекламите на стоки и услуги, за чието производство или търговия се изисква специално разрешение, се включват в програмите само след като рекламодателят представи необходимото разрешение/, от радиооператор е поискано предоставянето на договор, тъй като по програмата му е била излъчена реклама на ловно оръжие и муниции. Операторът е предоставил на СЕМ исканата документация с разрешение за излъчването на въпросната реклама.
Други дейности
- Доклад на експерт по повод съставен акт на телевизионен оператор, относно проучване практиката в страни - членки на ЕС за нарушения на чл. 82, ал. 3 от ЗРТ /”рекламата може да бъде включена в самото предаване при условие, че не се нарушават неговата цялост и качество”/. Експертът е прегледал финалните надписи на над 100 игрални филма и сериали, излъчени по чуждестранни сателитни телевизионни канали, и е констатирал, че аналогичен случай на описания в акта, няма /на разделен екран, на фона на финалните надписи и картина на игрален филм, е излъчена реклама-самопромоция/.
- Работа по Проект ВG 2005/017-353.11.02.09 – PHARE.
- Явяване в СРС по дело от административнонаказателен характер срещу телевизионен оператор /1 експерт/.