Re: Скандалът с тв.честотите

Какво прави (и не прави) администрацията?
Аватар
Ritmo
100+
100+

Скандалът с тв.честотите

Мнениеот Ritmo » 03 Юли 2007, 16:11

На пръв поглед този скандал вълнува сигурно не повече от 100 българи. Но тъй като го наблюдавах как узрява вече 10 години, мисля, че мога да опиша неговата история по начин, който да бъде поучителен за повече хора. Защото в него е събрана част от философията на т.н. преход. И от това как скандалът ще приключи, ще разберем дали сме вече европейска държава или сме си още ориенталска провинция, където всичко се купува и продава. А общественият интерес – кучета го яли.
В четвъртък “Монитор” обяви от първата си страница, че членовете на СЕМ взели по 30 000 евро “на калпак”, за да дадат на този, на когото трябва, правото да излъчва ефирно в София, Пловдив и Варна. А след това и в други градове.
Пишещият тези редове работи в една пловдивска телевизия, която излъчваше ефирно до преди няколко години, сега отново се опита да се навре между шамарите на големите, но бе дисквалифицирана. Според Съда – съвсем законно. Както и да е.
Признавам си всичко това още от началото, за да е ясно, че мога да бъда пристрастен. Колкото и да се пазя от това.
От една пловдивска или варненска телевизия гарантирам, че не се печели – какво остава за по-малките градове.
Та къде е хапката? Малко информация за непосветените.
Някой е описал някъде България като страна с неразвита тв кабелизация. Дали това е така е отделен проблем. Но чуждите рекламодатели вярват на този извод и предпочитат да си дават парите най-вече на ефирните телевизии. Така че в БТВ, НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ и БНТ влизат повече пари, отколкото в останалите стотина телевизии.
Оттук идва желанието човек да има ефирна телевизия. Само че трябва да е национална. Регионалните –вече казах, са гола вода.
Цялата далавера е в това да спечелиш поне 5-6 честоти в областните градове и така с десетки пъти по-малко инвестиции, отколкото за една истинска национална телевизия, можеш да имаш поне две трети от националната аудитория. И да заработиш милиони.
На това му викам “СИНДРОМА БЕРЛУСКОНИ”.
Италианският медиен магнат и политик се беше сетил да направи същото преди доста години. Не му даваха да направи национална телевизия, тогава той си купи една торба регионални. Всички знаем за възхода му след това.
Български берлусконовци – дал господ. Наредили са се на опашка от години и чакат. И никой не бърза да инвестира в Пловдив, Варна и т.н. Предпочитат да инвестират в СЕМ. Ако информацията на “Монитор” е вярна.
Единствено от “ТВ 7” се сетиха, че ще е от полза за класирането да обещаят да създадат студиа в няколко града, не знам как е другаде, но в Пловдив след пищен коктейл и след обещание, че регионалната програма ще стартира на 1 април, поне засега нищо реално не се случва.
Преди 2-3 години хора от ББТ, тръгнали да купуват пловдивска телевизия, в прав текст ми казаха “Пловдив не ни интересува, интересува ни честотата.”
Много малко хора знаят, че лицензи за регионални ефирни телевизии в България не са давани поне от 15 години. Свободните честоти стояха заключени в чекмеджетата и никой не бързаше да ги извади на тезгяха. Знаеха хората, че тази стока струва пари и чакаха да й се вдигне цената.
В зората на демокрацията бяха раздадени около 15 лиценза. И тъй като тогава тарикатите правеха банки или контрабанда и този бизнес не ги интересуваше, лицензите бяха дадени на местни ентусиасти.
Скоро се разбра, че е била направена грешка и започна да се търси начин да се отстранят леваците. Какви ли номера не се измислиха, докато ентусиастите не започнаха да капят един по един. Едни ги затвориха, други ги купиха, трети ги притиснаха до стената…Накрая останаха двама – трима и ги обявиха за пирати. А те бяха единствените редовни играчи на пазара дълги години.
Това вече е минало. Сега рингът е свободен и там се бъхтят групировки. С всички позволени и непозволени средства.
И тъй като по всичко изглежда лицензирането под натиска на КРС и Прокуратурата пак ще се отложи, играчите са изнервени.
Парите, хвърлени дотук, може да отидат на вятъра.
Някой от състезателите междувременно ще трябва да почне да дава отговор пред съответните органи откъде ги има парите - прани ли са, тепърва ли ще се перат?
И в цялата тази суматоха никой не се сеща, че може би е редно най-напред се питат варненци, пловдивчани и т.н. “Абе, вие от провинцията, каква телевизия искате?”

Автор: evgenitodorov
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 03 Юли 2007, 17:04

ами, аз съм съгласен... дълги години мислех Пловдивска обществена ТВ (чийто собственик е Тодоров) за безсмислена телевизия... докато не я спряха... тогава се огледах около мен и установих, че всичките ми близки и познати бяха разочаровани от това. не за друго - там филм или концерт нямаше как да видиш - всичко бяха предавания на живо (или повторен, потретен и почетвъртен запис), с кофти декори (ако изобщо ги има, в повечето случаи - 2 аквариума или обикновен чаршаф вършеха същата работа), полупрофесионални водещи. ценното за зрителите обаче беше това, че им предлагаха теми, които ги засягат, гости, които ги интересуват, коментари, които ги вълнуват - всичките, обаче, смятани за дребнотемие от националните оператори - така, де - на кого му пука на Сан Стефано, НДК или гимнастическия салон на комплекса "Диана" какво се случва в крайния квартал на Пловдив или Варна (още повече - на Враца, Лом или Силистра) - важното е да се показва ББ до втръсване и популярни само сред журналистическото съсловие пишман-политици да запълват времето - и ефирното, и своето - с коментари по "глобални теми"... докато малкият човек се интересува от светофра на пешеходната си пътека, графика на градския транспорт, тригодишния теч пред входа си, необезпокоявания от години ексхибиционист в кварталната градинка... завчера ми се наложи да посетя болницата в Асеновград. понеже на братовчед ми жена му е медицинска сестра там, и казах, че в кухненското помещение на етажа някой е забравил да затвори чешмата и водата шурти (не капе, направо шурти!). тя ми каза, че така било от години - крановете били развалени. оказа се, че и двете чешми шуртят с пълна сила и вода се лее на воля... ето това националните телевизии биха обявили за дребнотемие - какво от това, че в болницата в "г**а на жълтопавейната география" течало вода - не е интересна тема това! какво от туй, че болницата в Асеновград по всяка вероятност няма пари за марля и бинт, точно защото трябва да изплаща дългове към ВиК, а в същото време никой не се сеща от години да извика един водопроводчик да смени кранчето (което може да направи и всеки един доктор, да не говорим, че вероятно самата болница си има човек, който се занимава с поддръжката, който дори получава заплата - очевадно даром). това, обаче, интересува асеновградчани - болницата е общинска - техните пари от данъци отиват в канализацията - буквално. това, обаче, интересува и хората от съседните села... това, обаче, не е само в Асеновград... това, обаче, е дребнотемие - в националните телевизии парите на асеновградчани (не само към БНТ пряко от бюджета, ами и към бТВ и Нова - защото парите, дадени от производителите/търговците за реклама там не са "за бог да прости", а се калкулират в цената на продукта, който асеновградчанинът купува) отиват за отразяване на едротемния смислен живот жълтопавейните лъвове... и, докато журналистите следят с камерите и микрофоните точно тези жълтопавейни лъвове, за да ги омайват с блага дума и фокусиран кадър, а в замяна - да ги уредят по някой министерски пресцентър, точно тези политици с всеки едни изминали избори все повече (и с всеки път все по-учудено) отчитат как "Другата България" отново е отишла за гъби, за риба или търси зрелища в интернет - за хляб отдавна пари няма, а пастите ги карат само в сладкарницата на жълтите павета...
та, това е - лоши или не - регионалните телевизии са част от живота на дребния човек, на панелния човек, на човека от чакълената улица, чиито пари изтичат в канализацията заедно със собствената му сива надежда, че животът му, все пак, е по-ценен от бяла интегрална бюлетина...
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 03 Юли 2007, 18:12

Цитирах Блога на Евгени Тодоров, защото правилно анализира проблема с раздаване/нераздаване, пресяване/непресяване на честоти и кандидати. И аз не бях възхитен от неговата ПОТВ, а имаше и доста смешни и жалки водещи на някои предавания Но когато я изключиха от кабелната мрежа, нещо започна да липсва, по-горе казано е  какво, а аз ще добавя - дори лекият пловдивски акцент на Евгени и недостатъците на някои други водещи, които ги правеха близки на пловдивската им аудитория!
Но, тъй като съм по-близо до радиата, да добавя следното - там ситуацията е почти идентична, разбира се парите са в пъти по-малко! това , което ме притеснява, е че по неофициални сведения, последната частна пловдивска радиостанция "КатраФМ" е получила предложение за откупуване на честотата , и то-изключително изгодно , за сериозна сума! Ако това стане и отново софийско-международна-радиоверига придобие и последната регионална честота в Пловдив - какво остава - държавното радио "Пловдив", което никой не го слуша, и НИТО ЕДНО частно пловдивско радио!? А скоро и "Евроком-България"-Пловдив преустановява дейността си - там аналогична е ситуацията с негледаемия и негледания държавен ТВ Канал Пловдив!? :Mad
Аватар
B-92
100+
100+

Мнениеот B-92 » 03 Юли 2007, 22:53

пръмова каза, че районните центрове на БНТ (Пловдив, Русе, Море, Пирин...) ще си удължават програмата от 6 на 8 часа дневно, а сателитния ТВ България става денонощен от 1 януари 2008 :Tease
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 04 Юли 2007, 16:35

Своя програма ли ще правят, или ще излъчват повторения на филми от фонда на БНТ?
Какъв е проблемът сателитния канал ТВ България да стане денонощен от утре, а не чак от 1.1.2008?
Нали в БНТ работят 1800 души на щат и още хиляда - на хонорар!?
Колко допълнителни милиона ще поискат от държавния бюджет БНТ, за да осъществи промените?
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 04 Юли 2007, 17:36

те, РТВЦ-тата трябваше от пролетта да увеличат програмата си... явно - оказва се - ще е от догодина... ама, коя "догодина" ще е - не е ясно...  :Tease
Последна промяна 1 на 747, променена общо 4 пъти
Аватар
B-92
100+
100+

Мнениеот B-92 » 04 Юли 2007, 21:49

Ritmo написа:Своя програма ли ще правят, или ще излъчват повторения на филми от фонда на БНТ?
Какъв е проблемът сателитния канал ТВ България да стане денонощен от утре, а не чак от 1.1.2008?
Нали в БНТ работят 1800 души на щат и още хиляда - на хонорар!?
Колко допълнителни милиона ще поискат от държавния бюджет БНТ, за да осъществи промените?

е, какво да пускат 24 часа по ТВ България? те и без това СЕГА повтарят вечерната програма по обедно и следобедно време. Нощем какво да повтарят?
знаеш, че са ограничени и не могат като К1 да пускат чужди филми, музика и т.н, само "родна" продукция, така е по лиценз за сателитния канал. Само български предавания, филми, музика и т.н, за което имат правата.
В чужбина се побърквах колко пъти, че като пусна ТВ България (единственият сателитен канал, който се хваща по местната цифрова например) и с часове... логото на телевизията, а за фон ... звук от програма Христо Ботев.
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 05 Юли 2007, 18:00

Под авторска програма имах предвид програмата на регионалните центрове на БНТ, специално в Канал Пловдив - БНТ новините се четат с текст зад кадър! Явно водещите са много срамежливи и не искат да покажат лицето си / а и гласовите им данни не са впечатляващи/ Освен новините, има 3-4 публицистични предавания седмично,бледи и инертни, като авторите им! Съпругата на бившия депутат от СДС Влашки Десислава Шишманова явно продължава инерцията в тази "медия"- изчерпани и некреативни хорица да кютат до пенсия! Не можем да очакваме от държавна телевизия да заема критична позиция по актуалните проблеми на Пловдив! Те си пазят хлебеца! Ще се ослушват и оглеждат, откъде духа вятъра докрай!
А за т.н. Сателитен канал ТВ България, с туркия полумесец в логото, вих добавил следното :
След като Националната телевизия има 1800 щатни служители и още 1000 на хонорар /данни от блога на Евгени Тодоров/, какво им пречи да посочат 8 от тях, които да анимират празните часове, в които върви само логото на телевизията, и да представят/примерно/ музикални клипове, родна продукция!?Хората от чужбина ще се радват! А те са основните зрители на тази програма!  Нищо,....а, може би....нещо...!? Мислете!?!?
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 06 Юли 2007, 15:30

Ritmo написа:Не можем да очакваме от държавна телевизия да заема критична позиция по актуалните проблеми на Пловдив! Те си пазят хлебеца! Ще се ослушват и оглеждат, откъде духа вятъра докрай!

Това което пишеш изглежда вярно! А замислял ли си се за частните медии, те чии интерес обслужват? Ами разбира се на техния собственик! Ами ако той е политически пристрастен към някоя партия? Както например бТВ, ББТ, Скат, ТВ Европа... Да си чул някой от техните журналисти да излезе срещу някой от партията на техния собственик? Ами почти няма! Имаше двама - трима като Маргарита Михнева, Иво Инджев...., но те вече не работят за тези медии. И ако някой друг надигне глава ще последва техния пример.

И в държавните и в частните медии има проблеми. Да различни са, хората в държ. медия са пристрастни към тези които са сега на власт. Утре като се сменят- към новите! Служителите в частната медия обслужват интереса (включително и политически) на собственика на медията. Ако се продаде медията - на новия собственик. В крайна сметка всичко опира до едно - както ти го каза журналистите "пазят хлебеца". Къде е по-лошо, в държавната или в частната - аз не зная, но зная че и на двете места ако си непослушен те гонят.

От личен опит ще ти кажа, че съм стигал само до заплахи, че ще ме уволнят и напуснах преди да ме изгонят. Това разбира се озлоби собственика (, че не е успял той да ме изгони), но знаех, че до месец, два това щеше да стане. Просто изпреварих.
Аватар
B-92
100+
100+

Мнениеот B-92 » 06 Юли 2007, 16:39

Ritmo написа:А за т.н. Сателитен канал ТВ България, с туркия полумесец в логото, вих добавил следното

защо полумесецът трябва да е турски, не разбрах? в над 40 ислямски държави се използва този символ, само арабските от тях са 25. Не знам защо пък ти прилича толкова на турски полумесец, а не на египетски, ливански или йордански например? все пак е полумесец, съчетан със СЛЪНЦЕ ! когато гледаш нещо на тъмен фон виждаш слънцето, а като гледаш на много светъл или абсолютно бял фон кадри, вижда се луната . Хитро са го измислили :Bounce

поне мисля, че логото е много по-добро от предишното.
Дано запълнят програмата 24 часа, че на запад вечер се гледа само логото на телевизията, докато тука е нощ
Последна промяна 1 на B-92, променена общо 6 пъти
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 07 Юли 2007, 19:07

България, доколкото знам, все още не е ислямска държава. България е християнска държава и трябва да има християнски символи в логото на националната си сателитна програма! А не езически, мюсюлмански, арабски или индуистки! Нито полумесец, нито слънце! А това, че не е 24-часова, е някакъв невероятен световен анахронизъм, без прецедент! Малък ли е фонда на БНТ, малко ли са продуктивните телевизии в България, които, заедно с БНТ, да запълнят програмата, ако този бюджетен мастодонт няма тази възможност!? Виж гръцката сат.програма - използва и капацитета на частни телевизиии!
Не съм аутсайдер, не съм дебил, не съм фанатичен патриот, аз съм със свой собствен среден бизнес, независим от държавата и от идеологии, но все повече започвам да се привличам от Волен Сидеров, не партията , а от лично него, и други патриотични формации, които не насаждат етническо неравенство, а искат просто да няма привилегии , спрямо неславянските и нехристиянските етноси в България! И още не мога да разбера, моля някой да ми обясни, защо има изискване за максимална мощност на радиостнциите - според мен трябва да има изискване за минимална мощност, при положение, че на морето в граничните зони, и не само в тях, трудно можеш да хванеш българско радио! Ако съседите ни нарушават международните договорки, защо ние не достигаме дори до долния праг на спазването им!?
Аватар
TRT
100+
100+

Мнениеот TRT » 07 Юли 2007, 21:59

Ritmo написа:България, доколкото знам, все още не е ислямска държава. България е християнска държава

hristianska e otchasti. Makedonia i Bosna sushto. Tuk ne e izcialo hristianska durjava, kakto povecheto zapadno-evropeyski strani. Prosto e smeseno. V BG ima i pravoslavni hristiani, i katolici i m?s?lmani. A za polumeseca, edva li tozi, koyto go e izmisil za logo, e imal predvid, che simvolizira takova neshto. Elipsite na Efir 2 otpredi godini kakvo simvoliziraha? Nishto. Po princip... tursim logika, kudeto ne sa ya vlagali :)
Аватар
just listen
100+
100+

Мнениеот just listen » 08 Юли 2007, 09:22

@Ritmo - имаш ли възможност да постнеш линк към блога на Емил Тодоров?
Благодаря предварително!
Изображение
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 09 Юли 2007, 17:52

Ето още нещо интересно, писано от Иво Беров-
http://ivoberov.blog.bg/viewpost.php?id=88752
а блогът на Е.Тодоров вероятно е този-
http://evgenitodorov.blog.bg
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 10 Юли 2007, 16:51

Ritmo написа:България, доколкото знам, все още не е ислямска държава. България е християнска държава и трябва да има християнски символи в логото на националната си сателитна програма! А не езически, мюсюлмански, арабски или индуистки! Нито полумесец, нито слънце! А това, че не е 24-часова, е някакъв невероятен световен анахронизъм, без прецедент! Малък ли е фонда на БНТ, малко ли са продуктивните телевизии в България, които, заедно с БНТ, да запълнят програмата, ако този бюджетен мастодонт няма тази възможност!? Виж гръцката сат.програма - използва и капацитета на частни телевизиии!
Не съм аутсайдер, не съм дебил, не съм фанатичен патриот, аз съм със свой собствен среден бизнес, независим от държавата и от идеологии, но все повече започвам да се привличам от Волен Сидеров, не партията , а от лично него, и други патриотични формации, които не насаждат етническо неравенство, а искат просто да няма привилегии , спрямо неславянските и нехристиянските етноси в България! И още не мога да разбера, моля някой да ми обясни, защо има изискване за максимална мощност на радиостнциите - според мен трябва да има изискване за минимална мощност, при положение, че на морето в граничните зони, и не само в тях, трудно можеш да хванеш българско радио! Ако съседите ни нарушават международните договорки, защо ние не достигаме дори до долния праг на спазването им!?

Ей, не ти е лесно, ше знаеш...
а кръстът, като е - всъщност - древноегипетски соларен символ - да го забраним и него ли?!?
Аватар
geno vatanas
100+
100+

Мнениеот geno vatanas » 11 Юли 2007, 17:17

Накратко към Ritmo някои разяснения. Когато предишния парламент добави параграф 9 към преходните и заключителни разпоредби на Закона за далекосъобщения. Едиственните, който проспаха тази промяна при телевизиите и не се възползваха от тази промяна (на два пъти) бе пловдивската  обществена ТВ (чийто собственик е Тодоров). По неизвестни никому причини те не подадоха никаква информация, че съществуват или са съществували. Рекламодателите обичат ефирните телевизии защото политиката на големите рекламодатели е такава.
URN OFF THE SERVERS
Аватар
dhamitak
500+
500+

Мнениеот dhamitak » 06 Сеп 2007, 18:06

В крайна сметка,когато цифровизацията завърши,какво ще се приема с телевизор София 21 или Велико Търново от първите модели?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Сеп 2007, 19:43

НИЩО !
Няма по голям трол от Джорджи™
Аватар
dimitar.b
100+
100+

Мнениеот dimitar.b » 06 Сеп 2007, 20:11

Добра тема,хайде да помислим! Това което пишат в "жълтата преса"няма нищо общо с истината.Ще кажета защо?.Ами ,ако беше така покойният мой приятел /мир на праха му/нямаше да напусне така скоропостижно този свят.Свят на мерзостите ,подлостите и корупцията.Демокрация ,няма що.Ако Райчо беше взимал "под масата тези "тлъсти"суми от тоя или оня/кой днешно време дава за нищо/ :Chair,защото "ние медиите сме едно нищо"такива пари.Още повече ,че медиините собственици са по стиснати от себе си дори.Така е от телевизия и от радио не се печели.Казвате Берлускони,прочетете по задълбочено, то това "медията"за него е развлечение.Мърдок например ,не знаеше ,че има "канал"от неговата "медия".Просто не го интересуваше.Чак като "видя"че сме вече "европейци"се съгласи с този свършен факт.За покойния ми приятел,ако вземаше под масата "тлъсти" пари щяха да го излекуват ,дявол да го вземе.А то отиде си от този свят така както всички ние ще си отидем ,без никой да ни погледне.Че то болниците си ни едни...Не се печели от реклами също.Но ако се поогледаме малко ще видим и опитни "играчи"на медииние подиум..МСАТ например,СКАТ въпреки че са "контра"също добре се справят.Зад тях не стоят големи "босове"нито пък перат кой знае колко.Просто региона е пачеливш ,Варна, Бургас...За Пловдив малко ми е мъка ,но там сътресенията са големи от политическо значение и това се отразява на самостоятелноста им.Може би греша .Споделете и Вие какво мислите ... :Horray
Аватар
garfield
100+
100+

Мнениеот garfield » 06 Сеп 2007, 22:35

dhamitak написа:В крайна сметка,когато цифровизацията завърши,какво ще се приема с телевизор София 21 или Велико Търново от първите модели?
Ще се приема като му включиш DVB-T тунера . Той има RF модулатор няма страшно . Даже и телетекста на Канал 1 ще може да пускаш на Софията  :Tease

Назад към