Re: Линценз на едно радио

Какво прави (и не прави) администрацията?
DimoDobrev
Нов
Нов

Линценз на едно радио

Мнениеот DimoDobrev » 21 Авг 2007, 02:34

Искам да попитам как се лицензира едно радио, какво трябва да има за да го одобрят ?

Също така да ми обясните ако може, за хардуера и софтуера :)
Благодаря Ви предварително

С уважение:
                                                                                              Димо Добрев
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 21 Авг 2007, 08:44

З А Б Р А В И !!!

Трябват многооо пари !  по добре не се занимавай с глупости !
Аватар
a69
1000+
1000+

Мнениеот a69 » 21 Авг 2007, 15:55

По добре е да изчака още малко, като тръгне цифровизацията няма да има "боища" за лицензи и ограничени честоти :da:.
А сега може да се пробва с някой интернет радио. :Icecream
Това е сайтът! http://www.linkbg.info
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 21 Авг 2007, 19:27

Да можеш да пробваш наистина с интернет радио. За него ти трябват по-малко ресурси.

От гледна точка на лиценза на самото радио, то не се регламентира от СЕМ. Проблема е, че трябва да си лицензираш музиката, която излъчваш. Сдруженията, които се грижат за това са PROPHON и Music Autor. При положение, че нямаш рекламни приходи от Musc Autor няма да те закачат, а само от PROPHON.

Относно софтуера вече зависи какво ще правиш. От лични наблюдения супер сложното нещо и супер скъпото и супер доброто това е Dalet. Радията, които го ползват до колкото знам са всички, които са към БНР и Алфа радио. Бившото Канал Ком май и те са били на Dalet, но не съм много сигурен. Сега най-нашумели в България според мен са Instudio и RASystem. Наистина са добри и двете програми, всяка в нещо е по-добра, не са перфектни. Тези програми обаче мисля, че за интернет радио идват слоени като цена. Програмата, която масово се използва в интернет радията в България е SAM Broadcaster Наистина е много добра и едно средно интернет радио би му свършила идеална работа Това, което на мен ми харесва също е и Jazler. Ето ти и още две, които са обаче на много ниско ниво - Raduga и ZaraRadio. Като обобщение ще ти кажа ако ще купуваш за интернет радио си купи SAM Broadcaster, ако пък имаш излишни пари може и Instudio или RASystem. Ако искаш нещо пиратско - SAM Broadcaster. Пък ако искаш нещо свободноразпространяемо и да ти върши що годе добра работа - ZaraRadio. След като си лицензираш програмта ти за радиото ти остава ОС :)
Относно хардуера зависи вече какво ще правиш. Ще имаш ли предавания постоянно или само музика?
Аватар
rado86
Нов
Нов

Мнениеот rado86 » 26 Авг 2007, 11:22

Така... Моят въпрос е същият, но с разликата, че радиото ще е към университет. И напълно легално! Към кого да се обърнем ( Катедра "Журналистика и масови комуникации"  - ШУ "Епископ Константин Преславски' ) - към СЕМ или към КРС първо?
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 26 Авг 2007, 20:05

Към СЕМ
Аватар
MasterBoy Люлин
100+
100+

Мнениеот MasterBoy Люлин » 17 Сеп 2007, 16:56

За software може много да се поспори - и 1 SAM може да върши професионална работа като най-големите радиа - иначе си имаше един проект системата работи на freebsd kernel и само се слагат аудио драйверите а самата програма е луда и една от най-скъпите съществуващи но с тая програма няма да ти се наложи да рестартираш.
Изображение
EMKORUMI

Мнениеот EMKORUMI » 04 Яну 2008, 15:06

rado86 написа:Така... Моят въпрос е същият, но с разликата, че радиото ще е към университет. И напълно легално! Към кого да се обърнем ( Катедра "Журналистика и масови комуникации"  - ШУ "Епископ Константин Преславски' ) - към СЕМ или към КРС първо?
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 05 Яну 2008, 10:54

И към СЕМ и към КРС. Въпреки, че моето мнение е щом става въпрос за университетско радио би трябвало да има разни отстъпки, но за сега сме си в България и аз не съм чувал за такива неща. Можеш да се обърнеш към колегите ти от Алма Матер. Те може би ще ти помогнат с янкои неща, защото радиото е от доста време.
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 02 Фев 2008, 18:11

chebaev написа:И към СЕМ и към КРС. Въпреки, че моето мнение е щом става въпрос за университетско радио би трябвало да има разни отстъпки, но за сега сме си в България и аз не съм чувал за такива неща. Можеш да се обърнеш към колегите ти от Алма Матер. Те може би ще ти помогнат с янкои неща, защото радиото е от доста време.

Няма да му дадат лесно лиценз! :Beer :Tease
А колкото до университетското радио не знам , може би наистина Алма Матер ще му помогнат! :P
Интересно ми е обаче какво ще излъчва това радио??? O0 :Closed :Cap :Shoot

Назад към