Мнениеот Monk » 13 Фев 2008, 18:33
Сряда, 13 Февруари 2008
политика
Корупцията и наглостта в СЕМ надхвърлиха всякакви граници
ЕКСПРЕС.БГ 12 Февруари 2008 | 15:07
Надзорниците отново не пуснаха тв-конкурсите, нарушиха собственото си решение, определението на ВАС и препоръката на парламентарната медийна комисия
Наглостта на няколко от членовете на Света за електронни медии (СЕМ) надхвърли всички граници днес, след като надзорниците отново не финализираха конкурсните процедури за аналогово разпространение с местен обхват в София, Варна и Пловдив. Със скандалното бездействие те се грижат за частните интереси на Красимир Гергов, рекламен бос и собственик на органа на БСП - в. "Дума". На всички в бранша е известно, че той стои зад повечето от операторите, които от години излъчват "временно" по параграф 9а от Закона за радио и телевизия. Драмата на Гергов е, че кабеларките му ще трябва да изчезнат от българския ефир в мига, в който конкурсите завършат, тъй като са обявени за честотите, на които Гергов излъчва. С отказа си да финализира конкурсите в неопределен срок СЕМ дава възможност каналите на Гергов да живеят за неопределн срок. Най-странното е, че СЕМ не може да контролира програмите на операторите по параграф 9а, но от друга страна - същият този медиен съвет се грижи за корпоративните интереси на собственика на соцоргана. Така "герковките" могат да зацапат ефира с всичко, каквото им хрумне. И го правят.
Самият Гергов признава най-безпардонно, че има личен интерес от отлагането на конкурсите. В интервю във в. „Шоу” (брой 7 (436) от 13 февруари 2008 г. на стр. 53) на въпроса, защо спъва конкурсите за раздаването на тв-лицензите, рекламният бос отговаря: „Много се говори дали печеля от отлагането на телевизионните конкурси. Да, вярно е, аз печеля от това... Става въпрос за телевизии, някои от които излъчват в ефира на София и затова аз наистина имам интерес да не се правят конкурси, а тези, които излъчват вече 15 години, да си останат в ефира на София.” Само в едно не е точен издателят на соцоргана – тези телевизии не излъчват нито от 15, нито от 5 години. Някои от тях са в ефира едва от няколко месеца. Колкото до безсрамното откровение – то е в стила на Гергов. Само преди няколко дни серия интервюта той заяви, че има интерес от правителствена стратегия за голфа, при която държавата ще предостави безвъзмездно земи за изграждане на игрища за голф.
Финтът, използван днес от СЕМ, беше гласуване, с което трима от надзорниците се обявиха против приключването на конкурсите. Четирима бяха „за”, а други двама отсъстваха от работа. Но вътрешните правила на СЕМ предвиждат всяко решение да се взема с мнозинство от пет гласа и завършването на конкурсите блокираха трима души – председателката Мария Стефанова и членовете Мая Вапцарова и Бойчо Кулински. Безочието на Стефанова стигна до там, че след края на заседанието заяви как била „за” приключването на конкурсите, но тъй като това било много важно, на заседанието трябвало да присъстват всички надзорници.
Стефанова миналия вторник също се включи в схемата за неприключване на конкурсите, като пипна грип. Чак в 22.30 часа в понеделник тя информирала главния секретар на съвета – Маргарита Пешева, че няма да отиде на работа. Днес пък самата Пешева не се появи на заседанието, взела си била отпуск. От месеци насам в болнични е още един от членовете на съвета – Милен Вълков. Вапцарова и Кунински на предишното заседание на СЕМ блокираха решението под предлог, че …не харесват дневния ред. А днес направо гласуваха против приключването на тв конкурсите.
Днешното безобразие се случи, независимо от позицията на парламентарната комисия по гражданско общество и медии, която в четвъртък се събра спешно заради бездействието на медийните надзорници. Резултатът от заседанието беше препоръката СЕМ да вземе бързо решение по закон. Регулаторният орган тупка топката с конкурсите още от миналото лято, когато ги замрази, но посочи срок: Докато Министерският съвет одобри плана за цифровизация. Преди броени дни правителството одобри цифровия план, но надзорниците си направиха оглушки.
През януари петчленен състав на Върховния административен съд одобри постановлението на тричленката на ВАС и обяви решението на СЕМ за спиране на конкурсите за нищожно. Както е известно, решенията на петчленния състав на ВАС са окончателни и не подлежат на обжалване. Затова, след като магистратите се произнесоха, СЕМ реши с гласуване, че ще финализира конкурсите на 5 януари. Но на 5 януари бацилът на корупцията удари част от състава на регулатора. Оказа се, че същият бацил шава и днес...
Отказът на СЕМ да финализира конкурсите означава, че определени телевизии ще продължат да излъчват "временно" по параграф 9а на Закона за радио и телевизия. А приоритетът на българската държава - цифровизацията, ще се отложи за неопределено време. Асоциацията на българските телевизионни оператори (АБТО) преди време обяви, че цифровизацията би била невъзможна, ако конкурсите не приключат навреме.
ЕКСПРЕС.БГ пита докога данъкоплатците ще плащат заплати на неколцина медийни надзорници, които са затънали в корупция? И докога управляващата Българска социалистическа партия ще нарушава правилата, за да обслужва интересите на един рекламен бос, пък бил той и собственик на партийния й орган?