Права

Predavatel.com / Predavatel.eu
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Права

Мнениеот radiator » 03 Юни 2008, 23:57

Боро, толерантността според мен не трябва да се проявява само "по предназначение". Ти или си толерантен или не...

В тази връзка не схващам мнението ти. Тръгнала е темата в някаква посока, дискутира се нещо.. какво лошо... а мисля че въпросът за толерантността в контекста на самата тема е много актуален.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 04 Юни 2008, 20:39

Проблема е, че намесвате толерантността не на правилно място. тема, която е приключила и не е отговаряно на нея повече от два месеца, се "изравя" и то с някакъв коментар колкото да се напише нещо и нищо съществено. Забележи отговора на ФМ СТЕРЕО: "Прекалено насериозно вземате думите на човек,който дори няма смелостта да се покаже!". И това е отговор след като два месеца никой не е писал по темата и дори е забравено, че я има. Е за каква толерантност да говорим? Същото и като почнат с номера, че България е демократична държава и всеки има право да си изразява мнението. Да така е, но някои бъркат свобода със слободия. Изкажи си мнението. Ама да почнеш с псувните и рогата напред и после да плачеш, че са те дискриминарили, а ти си изказал мнение само, пък било то само псувни.
Не ме разбирайте погрешно. Нямам нищо против ФМ СТЕРЕО, дори и написаното от него ей така не е чак такъв проблем. Всички постоянно правим оффтопик, включително и аз. Проблема беше, че веднага се скочи колко сме били нетолерантни понеже сме направили забележки да не се изравят без нужда стари теми. Какво общо има това с толерантността? Една забележка. Нищо повече. Нито е забранено на човека да пише, нито е наказан. И веднага го обръщаме на толерантост, демокрация, дискриминация и т.н. Просто няма смисъл да намесваме тези неща. Опасност за тях няма, поне от моя страна :) ;)
Изображение
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 04 Юни 2008, 21:28

borosport написа:Проблема е, че намесвате толерантността не на правилно място. тема, която е приключила и не е отговаряно на нея повече от два месеца, се "изравя" и то с някакъв коментар колкото да се напише нещо и нищо съществено. Забележи отговора на ФМ СТЕРЕО: "Прекалено насериозно вземате думите на човек,който дори няма смелостта да се покаже!". И това е отговор след като два месеца никой не е писал по темата и дори е забравено, че я има. Е за каква толерантност да говорим? Същото и като почнат с номера, че България е демократична държава и всеки има право да си изразява мнението. Да така е, но някои бъркат свобода със слободия. Изкажи си мнението. Ама да почнеш с псувните и рогата напред и после да плачеш, че са те дискриминарили, а ти си изказал мнение само, пък било то само псувни.
Не ме разбирайте погрешно. Нямам нищо против ФМ СТЕРЕО, дори и написаното от него ей така не е чак такъв проблем. Всички постоянно правим оффтопик, включително и аз. Проблема беше, че веднага се скочи колко сме били нетолерантни понеже сме направили забележки да не се изравят без нужда стари теми. Какво общо има това с толерантността? Една забележка. Нищо повече. Нито е забранено на човека да пише, нито е наказан. И веднага го обръщаме на толерантост, демокрация, дискриминация и т.н. Просто няма смисъл да намесваме тези неща. Опасност за тях няма, поне от моя страна :) ;)

Изцяло подкрепям казаното.... :Clap
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 05 Юни 2008, 08:03

Боро,ти упорито не четеш или ако четеш,не искаш да разбереш какво пишат другите, правиш изводи,без мотиви,ето, не коментираш последния постинг на Радиатора и пускаш теза,която е определено неверна. Толерантността според теб има специално запазено място. Нищо подобно, тя задължително трябва да присъства при всеки и всякакъв начин на общуване. Самия ти не казваш къде да я търсим,след като не е мястото й тук. Покажи локациите на толерантността и подкрепи тезата си,така всички ще ни улесниш . Толерантността е задължителен параграф от нормалните обноски между хората-семейство,работа,учене,следване,изкуство,политика и пр. Един възпитан човек не може да не е толерантен,а пък никой не казва "аз не съм толерантен". Нетолерантност е нужно да се проявява при случаи,показани от Лупус,в останалото пространство е нужна,дори задължителна,но не насилствена,такава комбинация не съществува.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2008, 09:57

Колеги, абе вие сами си противоречите понякога...

Значи, когато модерейшъна е супер стриктен - всички мрънкат, "кви са тия работи", "ще развалите форума"... Когато има толерантност - защо много има офтопик.

Моето лично мнение е, че когато има отклонение от топика и то е конструктивно - няма нищо лошо. Там се раждат много истини. Поне за мен това различава този форум от другите, а именно че тук има хора над средното интелектуално ниво, с които можеш да дискутираш по темите, а не да обменяш някакви реплики. За мен поне това е смисъла на форума. Да се оботяваш, общувайки с останалите, с които имате някакъв общ интерес, на базата на който дискутирате и много други неща.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2008, 10:44

radiator написа:Колеги, абе вие сами си противоречите понякога...

Значи, когато модерейшъна е супер стриктен - всички мрънкат, "кви са тия работи", "ще развалите форума"... Когато има толерантност - защо много има офтопик.

Моето лично мнение е, че когато има отклонение от топика и то е конструктивно - няма нищо лошо. Там се раждат много истини. Поне за мен това различава този форум от другите, а именно че тук има хора над средното интелектуално ниво, с които можеш да дискутираш по темите, а не да обменяш някакви реплики. За мен поне това е смисъла на форума. Да се оботяваш, общувайки с останалите, с които имате някакъв общ интерес, на базата на който дискутирате и много други неща.

На няколко пъти по различни поводи предлагах създаването на раздел за теми, извън тематиката - "Дъра бъра", "Дрън-дрън", "Бла-бла". Аргументирах се, обяснявах защо и как, показах, че и в най-професионалните форуми го има. Админите тук ревнаха като ощипани моми - "Такова животно тук няма да има, ще падне реномето на форума". В следствие на което няма една тема, дето да не е забила из безкрайни "оффтопици", а аз дигнах белия флаг. Нали все пак трябва да сме и толерантни. И чакам нещата да узреят, участвайки активно в писането на "оффтопици". Дано процеса на зреене не е като при дренките - цъфтят през пролетта а узряват в късна есен. :D
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2008, 11:08

Моят аргумент срещу Дъра-Бъра, е че когато има формирано такова място, много голяма част от хората просто не влизат там. Като цяло "офтопиците", както ги наричате, много често са безкрайно интересни и изпратени в трета глуха - просто остават някъде там.
Общо взето Дъра-Бъра-та е място за "пациентите" на форума, ако трябва да използвам жаргон от радио и телевизионната индустрия, т.е. хората които са най-твърдата аудитория.
А когато офтопикът е конструктивен, аз поне не намирам нищо лошо. Ако напишем нещо наистина интересно, по тема, която вълнува хората и ако изходим от това, че всички тук сме интелигентни хора, а не тийнс, бълкащи си по дупките, какво му е лошото да кливоличим в тематиката?

Защо винаги трябва да слагаме надпис "ВРАТА" на вратата??

Естествено, има и брутално ненужен такъв, който е хубаво да се премахва. Аз съм си заделил от времето да прележдам какво се пише, Панджаров също. Според мен е по-добре да има модерейшън, но да има либерални правила, отколкото да сложим табелите и половината теми да останат незабелязани.

Един прост пример: Преди дни, когато изтече инфо за ЕКК и КТ малко преди медиите, верен на максимата "всяко нещо в правилния форум", постнах клюката в секция "Далекосъобщения". Забеляза ли я някой??? Мне... просто защото повечето хора тук са от "програминг" частта на радио и телевизионния бранш и дори основните неща за съобщенията не са им ясни, не ги и интересуват. И ето ти нещо интересно и важно за всички остана на майната си. В момента, в който постът бе направен в тема "Телевизия", въпреки че ЕКК и КТ не са телевизии, а телеком оператори - дискусията тръгна. Разбира се, не трябва да превръщаме форума в дамска чанта, но конструктивният офтопик в разумни граници, по мое мнение, не пречи.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2008, 13:19

@ radiator,
На точно обратната позиция съм и съм го обяснявал вече. Ще се опитам отново да го формулирам в няколко прости правила:
1. В един специализиран форум се влиза за информация или обмяна ма мисли по определена тематика. За това по темите се пише конкретика по дадената тема. Офтопиците са изключение.
2. Когато някой влиза в определена тема, той трябва да вижда нещата точно по нея. Не е необходимо да чете часове, за да стигне до главното. Никой не чете всички теми освен модераторите.
3. Хората, които редовно пишат само офтопици се предупреждават от модераторите и постове, нямащи и допирна точка с темата се трият.
4. Всеки има мнение по общите неща от живота, ежедневието и политиката. Мястото на тези мнения е в "Дъра Бъра". Там е разрешено да се коментира всичко, което не противоречи на правилата на форума.
Давам за пример два форума, единия строго професионален: http://www.mcu-bg.com/mcu_site/ и един с широк профил - http://forum.setcom.bg/
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Юни 2008, 14:29

Напълно приемам тезата ти. Търся само логично обяснение на примера от последния абзац на предишния ми постинг и не мога да го намеря.

И най-важното за мен, което ние всички пропускаме е, че този форум се държи активен предимно от хора, които са "програминг" насочени, най-общо да ги наречем от хуманитарната страна на барикадата. Физичната част тук е застъпена в 2-3 секции и те са запълвани от няколко колеги, предимно ДиЕкс-ъри.

Лично за себе си, не виждам какво по-добро ще стане за форума, ако се трие абсолютно всичко в тема бТВ например, което е свързано с Нова ТВ. Та те са пряка конкуренция, няма как да не ги споменеш... както ако пишеш за Искрено и лично, няма как да не споменеш факти и събития, свързани не толкова със самото предаване, а с присъствието на водещата извън телевизионния екран. Дори от чисто макретингова гледна точка, Above the line дейностите вървят заедно с Below the line дейностите и така се формира визията на продукт, предаване, медиа и т.н. И как да не говориш за съпътстващите неща...

Разбира се, често изпадаме в много по-"оф" офтопици.

В резюме - Лупус, предполагам ти си с образование в сферата на точните науки, аз съм в по-хуманитарно насочена сфера, просто заради работата ми нямаше как да не зачета сериозно физиката и електротехниката... и от опит знам, че тези от програминга не могат да не пишат офтопик, те са "артисти" по душа, така да се каже. Всички ние пропускаме, че радиото или телевизията не е нито само програминг, нито само далекосъобщения... и хората, които правят двете неща са КОРЕННО различни по светоусещане, начин на изразяване и всичко! Едните искат всичко да им е ясно, точно - раз, два, три. Другите обаче са на 180 градуса... там се говори МНОГО, локумът се разтяга, носят се води от 100 кладенеца и т.н.

В момента, в който започнеш да им триеш мненията, това автоматично ще доведе до опустяването на форума.
И тъй като това е форум за Радио, а не форум за радиотехника, може би е по-дорбе да сме толерантни и към двете страни, участващи в процеса по неговото създаване.

Май започнах едно и също да пиша с различни думи :-) Спирам. Аз изразих моето мнение.

Лупус, е не мога да не вкарам офтопик... Нали ги знаеш в САЩ тези състезания-полемики по зададена тема между колежите и университетите. Имам малко тренинг от гимназията и като гледам как се допълваме, мисля ако се хванем аз, ти, Бубич и още 2-ма колеги, да седнем 1 година да се подготвяме сериозно, ще разбием шампионите. :Gath
:Friends
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2008, 15:09

Лично за себе си, не виждам какво по-добро ще стане за форума, ако се трие абсолютно всичко в тема бТВ например, което е свързано с Нова ТВ. Та те са пряка конкуренция, няма как да не ги споменеш... както ако пишеш за Искрено и лично, няма как да не споменеш факти и събития, свързани не толкова със самото предаване, а с присъствието на водещата извън телевизионния екран. Дори от чисто макретингова гледна точка, Above the line дейностите вървят заедно с Below the line дейностите и така се формира визията на продукт, предаване, медиа и т.н. И как да не говориш за съпътстващите неща...

Подценяваш ме! Похвата, да се доведе тезата на опонента до абсурда и ( и от там отрицанието и) ми е много познат. Прочети внимателно поста ми и ще видиш, че никъде не отивам в крайности. Разбира се, че ако говорим за БТВ и ги сравняваме с НТВ това не е offtopic, но ако се опитаме да свържем ролята на телевизиите като средства за информиране и вегетацията на спанака - то си е!
--- offtopic---
Уважавам хората, които са готови да се ухапят за лакътя, но да защитят мнението си.
:P
Последна промяна 1 на Lupus, променена общо 5 пъти
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 05 Юни 2008, 17:40

Ако сте тръгнали да се карате заради мен,не го правете!Аз ако имах нещо против мнението на някой,щях да го изръся без да мисля,нищо че щеше да бъде изтрито от модераторите,не че ще им е за сефте :D
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2008, 17:57

>>> FM STEREO <<< написа:Ако сте тръгнали да се карате заради мен,не го правете!Аз ако имах нещо против мнението на някой,щях да го изръся без да мисля,нищо че щеше да бъде изтрито от модераторите,не че ще им е за сефте :D

Чак пък да се караме и то заради теб? Да не си мома.... Просто словестна гимнастика, да става по-весело. :Devil
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 05 Юни 2008, 18:29

Вълчо,четирите точки,които ги посочваш са абсолютно точни,профилирани,просто няма нещо,което да не е така,НО, тази стриктност е много трудно да се спазва,хората сме такива,че ни се иска ,когато научим нещо или се сетим,веднага гледаме да го споделим с колегите и изобщо не влизаме в режим на търсене,абе, чакай да видя точно къде да го напиша. Такава е психиката ни. Второ,защо се притеснявате от офтопици,аз сега ви чета офтопиците с Радиатора и изпитвам определено удоволствие,да научавам много неща,които никъде не бих научил. Който не иска формално офтопици,да не им обръща внимание,който не иска повече информация и анализи,също,откъде накъде,някой ще определя твои мисли,пък били те и офтопици за глупости,това е глупаво и нетолерантно. Вижда някой твоя или на Радиатора ник( и моя също) и си казва,а,да,това са онези досадници,специалистите по офтопици,не ми трябват, и какво прави,точно така,всички се сещате-СКИП и точка по въпроса. Ама да чете или недочете написаното от теб,ама дали го разбере или не,дали е съгласен, или не.....и да отсече,че пишете глупости,е,това вече не е нормално . Това,че някой не може да ви опонира,това съвсем не значи,че пишете глупости. Ето още нещо от "нашето време",koгато живеехме в мир и социализъм. когато някой каже или напише нещо,което не е по вкуса на бандитите,те веднага скачат и казват,че той е жертва на "идеологическата диверсия на империализма".Или още по-убийственото,че е "предател и враг на народа". Последствията са друга тема,но още по-неприятни. Не е редно никой никого да заклеймява,пък дори сбъркал или увлякъл се. Ето,аз смятам че има пое малък прогрес във взаимната толерантност и така трябва. Аз ще си продължвам да чета всички офтопици,защото много бързо и безплатно ми дават информация ,пък който не не иска,да не ги чете,негово право.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 05 Юни 2008, 19:23

Оф,не знам къде сте расли,ама май не сте си изяждали храната като малки....Що ли се занимавам с хора с втори пубертет....
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 05 Юни 2008, 20:28

bubic написа:Вълчо,четирите точки,които ги посочваш са абсолютно точни,профилирани,просто няма нещо,което да не е така,НО, тази стриктност е много трудно да се спазва,хората сме такива,че ни се иска ,когато научим нещо или се сетим,веднага гледаме да го споделим с колегите и изобщо не влизаме в режим на търсене,абе, чакай да видя точно къде да го напиша. Такава е психиката ни.
...........

Май ще трябва да започна по-отдалеч за да обясня позицията си. Форумите са общности от хора със сходни интереси. А всяка общност си изработва някакви правила (или приема на готово вече съществуващи), с които се съобразява. Тези правила поддържат както реда в общността, така и взимоотношенията между нейните членове.
Например в една фирма или в една къща. Всички знаят (и спазват), че в кабинета се работи, че в кухнята се готви, че в спалнята се спи, че в банята се мием и т.н. Не е прието да се къпеш в кухнята, да пушиш в спалнята и да се облекчаваш в кабинета. Същото е и с форума и темите. И всеки уважаваш себе си форум (а не говорилня) държи да се спазва правилото, че по сериозните теми писането на офтопици става по изключение и не е желателно. Известно е че всички пикаем и затова навсякъде има тоалетни за целта (има и места по света, където няма, но те не минават за цивилизовани и там можеш спокойно да се изпикаеш до палмата). По същата причина във всеки форум има тема (раздел, подфорум) за общи разговори, където се облекчаваме от страничните мисли. На всеки му се случва да пръдне по изключение и в кухнята (човещинка), ама някакси не е прието и не върви да се пърди демонстративно в театъра нали?
Дано съм бил ясен.... :D
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 06 Юни 2008, 10:08

Така е ,пак съм съгласен с теб,примерите,които ги даваш са адекватни,ред,дисциплина,правила и пр.,всичко това е правилно,но все пак,пустите му страсти,не можем винаги да сме толкоз стриктни,опитваме се ,караме,караме, и ...пак се изпуснем. Същото го казваш и с театъра,търпим,стискаме се,ама се поизпуснем понякога,верно безшумно,но пък "ароматно".Имаше един виц по този въпрос.Изпуска се една дама на публично място,но за да 'покрие" звука,бързо имитира кашляне,та да не остава само онзи звук в "ефира". Стоящия до нея джентълмен казва:Госпожо,на звук го докарахте някак,ама на миризма,не го догодихте...
Този ,един вид протокол действително е приемлив,но при наличие на официалност....Ние проявяваме определено ниво на близост,приятелство и пр.,някои дори се познават,така че тези фактори са психологическа бариера да сме толкоз стриктни. Аз бих ти чел всеки ден офтопици,във всяка тема,защото знам ,че ще науча нещо. Плюс това,много теми сме отворили,много са отишли в забрава и чоек не може винаги да реагира точно.
ФМ,неподготвено изказване правиш,обиждаш форума,а не лично нас,препоръчвам ти да изтриеш последния си постинг,не е с добър тон,но в никакъв случай не призовавам някой друг да го изтрие. Даже е добре да се извиниш,както направи друг колега,в друга тема.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юни 2008, 17:37

Не обиждам форума по никакъв начин,повечето форумци са готини хора,но останалите си заслужават хилядите премълчани псувни и обиди.Няма да се извиня на никого,просто защото смятам,че няма за какво да се извинявам.Нямам намерение да крия това,което чувствам и мисля.От тази гледна точка съм си изряден.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 06 Юни 2008, 21:34

Ами,твоя работа,както искаш,но да говориш за пубертет,закуски и подобни детинщини,мисля,че не е много колегиално,плюс това аз и такива като мен сме на сериозна възраст и не е възпитано да ни оприличавш с пубертетски манталитет,ето колегата пак е толерантен към теб,казвайки,че правим "словесни гимнастики", и този вариант ли не те устройва,успокой малко топката ФМ,има още много нерви да топиш,при това за сериозни работи,времето е пред теб... Ти ако постояно се "набираш" на всяко мнение,което не е по твой вкус,докъде ще стигнеш,щади се сам,никой не му пука за никого...
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юни 2008, 22:19

Аз съм си твърде спокоен.Може би други не са,не знам,просто изказах мнение и това че не се съгласяваш с него си е твоя работа.А колкото до закуските и тея "детинщини",изразих се метафорично,защото не исках да се изразявам вулгарно.Аз моите нерви отдавна съм ги стопил,ама това е друга тема,която едва ли засяга господата дър...пардон,по-възрастни форумци.Най-малкото теб бих оприличавал с пубертетски манталитет,но това е още една тема,която не е за тук.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 07 Юни 2008, 13:02

Аз лично винаги съм бил за стриктен модератор, защото съм виждал какво мазало става в другите форуми. И изрично подчертах, че нямам нищо против в случая срещу ФМ СТЕРЕО и не толквоа срещу неговия оффтопик и забележката която направихме срещу него, а срещу това, че една забележка се обърна в нетолерантност и набърквате това понятие, където не му е мястото.
Бубич, ако обичаш не ми казвай какви тези имам и как чета, най-малкото когато не отговарям на нещо твое става ли? Аз отговарях на Радиатора и той още не ми беше отоговорил, а ти веднага се намесваш.
Изображение

Назад към