Re: БЪЛГАРСКА И МАКЕДОНСКА НАРОДНА МУЗИКА

Predavatel.com / Predavatel.eu
az
500+
500+

Мнениеот az » 13 Ное 2007, 15:43

Тук се развиват две тези. Едната е за съвременните взаимоотношения между народите (и държавите), а другата за историческата истина. Ярък пример за съвременните взаимоотношения В ЕС например са взаимоотношенията между Франция и Германия. Ако не се бяха поучили от грешките си. още щяха да се бият за Елзас и Лотарингия. В момента обаче отношенията им са идеални и никой не го интересува, че бил немец ама живее във Франция (например).
Другият въпрос е историческата истина. Нормалния път е това да е дискусия между учени историци и да се гради с доказателства и исторически факти. В спора ни с Македония е много добре да се зададе въпроса, кому е било изгодно да се прокарва определена теза. За съжаление кликата на властимащите в Македония се е опряла на македонизма като лост на тяхната власт. Без него, те ще изчезнат от политическата сцена. Затова да не се учудваме на имагинерните изцепки в техните медии спрямо нас.
Гид по време на туристическа обиколка в Скопие:
- Внимание, това е фонтан от 17 век, а зад него се строи храм, който ще е от 8-ми век...
az
500+
500+

Мнениеот az » 13 Ное 2007, 15:43

:Drinks
Гид по време на туристическа обиколка в Скопие:
- Внимание, това е фонтан от 17 век, а зад него се строи храм, който ще е от 8-ми век...
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 13 Ное 2007, 17:07

Така е, още по-добре ще е да се изяснят доказателствата по историческата истина помежду ни, но трябва да се има предвид, че не са желателни никакви политически промени.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 13 пъти
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 13 Ное 2007, 23:36

Добре какво има да се доказва. Много ясна и точна и с предостатъчно доказателства е нашата история за разлика от македонската. И понеже държавната машина в Македония трябва да се подържа по някакъв начин се започва малко по малко да се изопачава историята. Ал. Македонки бил македонец и завладял света и следователно Македисния е владяла света. Орфей бил македонец, Гоце Длечев бил македонец, българите мразлеи Македония и се опитвали да я унищожат и не знам си още какво.Добре бе като сме ги мразели защо нашата армия там винаги е била посрещана като освободителка.
Ето това ме дразни РРП. Иначе нямам нищо против тях. ДА са живи и здрави. Ние без тях можем, те без нас ще видим как ще се оправят.
Изображение
MR1

Мнениеот MR1 » 13 Ное 2007, 23:56

borosport написа:Ал. Македонки бил македонец и завладял света и следователно Македисния е владяла света

Гоце Длечев бил македонец, българите мразлеи Македония и се опитвали да я унищожат

Да бе ти си во право ИСТОРИЧАР а македонската историја не чини  :Laugh
јас казвам Бугарија и Македонија  :Drinks а ти казваш  :Chair епа сега кои е добре а кои зле. Епа поради такви хора аз кога ште отидам во БГ ми е много тешко
како са казва, ако имаш 10 пријатели во друга држава а един е зле тогаш не е добре иначе Александар Македонски е Македонец а не е циган (ГРК)
исто така Гоце Делчев е Македонец а за това кои какво правел во втората светска воина во сојуз со фашистите само ние си знаеме има дедовци и пра дедовци кои ден днес знаат и казваат за истината на това: 10 удри е едно брои,
Зидовите имаат уши, Бугарски и Турски затвор е наи зле..... и има много други работи кои постарите генерации со го казваат со мака.
Јас сум сигурен сека многу многу многу "хора" ште са радваат ако македонија баде нападната од шиптарите и биде уништена, и такви ги има и тук на форумот кои не казваат ФИРОМ. Епа има само 1 македонец на форумот ако искате 0 кажете нема проблем, а како што знам форумот е Бугарско-Македонски
MR1

Мнениеот MR1 » 14 Ное 2007, 00:02

R R П написа:Вярно е, че в Македония има някои среди, които водят кампания против нас
,

Много от постовите не мога да ги прочитам ама за ова кое казваш е  :Hmmm
аз прв пат слушам за такво нешто дури не са говори ни против душманите грчки кои са голем проблем а против бугарите нема. кде е демократијата каде е Омо-Илинден-Пирин како партија?
Едно знај казвање лаги е грев
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 14 Ное 2007, 11:29

Драги МР1,согласен сум со некои твои ставови,само те молам да го разбереш,дека Гоце Делчев бил ученик во Бугарската гимназия во Солун и завршил Воjното Училище во Софиjа  1892-93 година.Во краjoт на 1896г. е представник  на ЦК на ВМОРО во Софиja и главен организатор на воур-те сили на на орг-та. Се,што го има напишано от него е на Бугарски jaзик и помалку на Грчки.Ако некоj  покаже нешто от Г.Д. на "Македонски jaзик" ке се обесам публично.
      Шахов,Хаджиниколов,Татарчев,Батанджиев,п.Арсов,Цонев,Сандански,Груев,Петров,Михаjлов ,сите тиа се пишувале на Бугарски,има нивни писма,штампани до 1955-56г. и во Македонскиот печат,па после се забранети.Наjди нешто от Томе Томоски,например "Документи од Виенската архива за Македониja од 1879-1903г.",стр.41-42.Скопje 1955г.  Прочети го тоа и после ке водиме диспут.
        Питаj некоj свештеник кои цркви ги имат манастири во Атон...
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 14 Ное 2007, 19:44

MR1 написа:
borosport написа:Ал. Македонки бил македонец и завладял света и следователно Македисния е владяла света

Гоце Длечев бил македонец, българите мразлеи Македония и се опитвали да я унищожат

Да бе ти си во право ИСТОРИЧАР а македонската историја не чини  :Laugh
јас казвам Бугарија и Македонија  :Drinks а ти казваш  :Chair епа сега кои е добре а кои зле. Епа поради такви хора аз кога ште отидам во БГ ми е много тешко
како са казва, ако имаш 10 пријатели во друга држава а един е зле тогаш не е добре иначе Александар Македонски е Македонец а не е циган (ГРК)
исто така Гоце Делчев е Македонец а за това кои какво правел во втората светска воина во сојуз со фашистите само ние си знаеме има дедовци и пра дедовци кои ден днес знаат и казваат за истината на това: 10 удри е едно брои,
Зидовите имаат уши, Бугарски и Турски затвор е наи зле..... и има много други работи кои постарите генерации со го казваат со мака.
Јас сум сигурен сека многу многу многу "хора" ште са радваат ако македонија баде нападната од шиптарите и биде уништена, и такви ги има и тук на форумот кои не казваат ФИРОМ. Епа има само 1 македонец на форумот ако искате 0 кажете нема проблем, а како што знам форумот е Бугарско-Македонски

МR1 Пак ти казвам аз против Македония и обикновените македонци като теб нямам.Имам против единствено срещу някои среди у вас, както и срещу някои пишман учени, които се опитват да пренапишат историята.Разбери го това.Прочети какво ти е написал bubic . И още нещо. Да видя някъде да използвам ФЮРМ(ФИРОМ) вместо Македония?
Изображение
MR1

Мнениеот MR1 » 14 Ное 2007, 19:45

bubic написа:    Драги МР1,согласен сум со некои твои ставови,само те молам да го разбереш,дека Гоце Делчев бил ученик во Бугарската гимназия во Солун и завршил Воjното Училище во Софиjа  1892-93 година.Во краjoт на 1896г. е представник  на ЦК на ВМОРО во Софиja и главен организатор на воур-те сили на на орг-та. Се,што го има напишано от него е на Бугарски jaзик и помалку на Грчки.Ако некоj  покаже нешто от Г.Д. на "Македонски jaзик" ке се обесам публично.

Bubic аз сам согласен сам с теб, истото това и ние на школо го учехме, значи Гоце Делчев бил избркан (от турците) од школото поради неговите револуционерни идеи и потоа отишол во Софија на школовање. како што кажа
ти, иначе сети се на неговата порака на македонски јазик "Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар.....
Но сепак ми е мило што размислуваш трезно (отлично) за разлика от некои хора кои са идентични с грците-циганите
MR1

Мнениеот MR1 » 14 Ное 2007, 19:47

borosport написа:МR1 Пак ти казвам аз против Македония и обикновените македонци като теб нямам.Имам против единствено срещу някои среди у вас, както и срещу някои пишман учени, които се опитват да пренапишат историята.Разбери го това.Прочети какво ти е написал bubic . И още нещо. Да видя някъде да използвам ФЮРМ(ФИРОМ) вместо Македония?

Се е OK но това ФИРОМ не мислех на теб туку на други дваица хора кои са на форума (да не ги прозивам по име)
Грција=sketo
Последна промяна 1 на MR1, променена общо 14 пъти
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 14 Ное 2007, 20:46

bubic написа:       RRP,izobsto ne te obizdam,a se vuzmustavam ot fakti,koito protivorecat na ISTINATA,nezavisimo koj gi izrazjava.       

Не отклонявай темата, никога не съм оспорвал историческите факти, ако си чел внимателно изказванията ми трябваше да си наясно с това.
bubic написа:Аз не съм българин,но никога няма да застана на тази(твоята) позиция,това просто е грях към собствения си народ(произход),ако въобще си от Бълг .такъв. Ти,индиректно подкрепяш лъжливата кауза за произхода и националната борба на македонските Българи.

Обиждаш, защото твърдиш, че имам "грях към собствения си народ".
Никога не съм подкрепял "индиректно лъжливи каузи".
Смятам, че не си ме разбрал правилно, защото не искаш да помислиш извън твоето мнение и се поувлече.

Мнението ми е, че е по-важно да живеем заедно без да се дразним и да се развиваме икономически, отколкото вечно да спорим исторически. Нека всяка страна да има своята истина, насила не може да се уеднаквят нещата.

В това няма нищо "анти", напротив, живота и в двете страни ще се подобри.
Другото са тесногръди разбирания.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 14 пъти
MR1

Мнениеот MR1 » 14 Ное 2007, 20:58

bubic написа:Аз не съм българин

Еми какво си?
MR1

Мнениеот MR1 » 16 Ное 2007, 12:51

borosport написа:македонците имат носталгия към Югославия

Види, македонците имаат носталгија кон Югославия колко и вие кон русија така ли е?
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 17 Ное 2007, 13:20

Нещо такова. И става дума за определени групи, които са се облагодетеслтвали, служейки на тези страни за сметка на останалите хора, а сега им е секнало кранчето и не им изнася новата ситуация.
Изображение
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 17 Ное 2007, 20:35

У нас обаче добре се пригодиха към новата ситуация.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 17 Ное 2007, 23:06

Всяка неделя 21-23 ч  фолктоп 10 хубава съвременна македонска музика по радио Скопие 810kHz
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 19 Ное 2007, 17:33

РРП,изглежда и ти не ме разбираш съвсем точно.Ти,както казваш,се придържаш към историческата истина,а си толерантен към тези,които се самоопределят като еди-какви си.Но тяхното "самоопределяне" пък не отговаря на истината,така че,ти на коя страна си, дявол да го вземе.Аз твърдя,че до 44-45г, няма написан нито един ред,да не говорим за издаване на нещо печатно на "Македонски език".Ето виждаш и сам,че никой досега не ми (ни) показал нещо на този език,особено през първите 20години на 20век.Моля и нашия колега МР1,моля и всички,които имат няккава информация да покажат нещо написано или отпечатано на този език.Докато се появи подобен факт,аз не променям моите позиции.  Аз казвам,Филип и Александър Македонски и народът им са дали началото на сегашните македонци,но те не са говорили този,днешния "Македонски Jазик",защото той,днешият М-ски е Славянски както и самото население в днешна Македония е СЛАВЯНСКО и го говори този език.Когато някой разгадае тази енигма,аз ще се откажа от тезата си,която не съм я измислил аз.Ето,виж нашия приятел,той цитира една мисъл на Г.Делчв,прав е ,ама абсолютно е прав,спор няма,но има една "малка" подробност-тази мисъл никога не е писана на Македонски език,защото просто,по времето на Г.Д. не е съществувал такъв език. Аз вече не знам по какъв начин да ти обясня тези неща.  Прав си за толерантността,но това е критерий за добро възпитание,ама ние говорим за други неща-ИСТОРИЯ,ФАКТИ,ЛИЧНОСТО и ЛЪЖИ.
    Прав си и за дразненето,но дразни се този,който е безсилен да докаже своята теза,аз те моля,както много пъти съм те молил,покажи с коя моя мисъл не си съгласен,ама моля ти се,поне с едно нещо,иначе няма смисъл да спорим.А,иначе,може и да съм те засегнал с някоя моя емоция,склонен съм да ти се извиня ,човек се поизхвърли понякога и греши.
        Драги МР1,со това твое прашанje се принизуваш на оно ниво,што некои го користуват кон тебе.Когаш некоj се изjaснува на тоа начн,веднаж постои шанса да погреши во своите ставови.Не ми одговори на моето прашанje за црквите на Атон.  Дали заеш од историjата некоja Македонско-Бугарска воjна,jaс незнам за таква,па може ти да имаш нешто слушнато
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 19 Ное 2007, 17:46

Има голяма разлика в носталгията на Македонците към Югославия и на Българите към СССР(Русия).  Македония беше на много по-добро ниво в Ю-я,отколкото Б-я под болшевишкия ботуш.Просто,място за сравнения нямаше.Македонците са идвали в Б-я с половин заплата на морето за цялото си семейство,а Българите не можеха въобще да отидат в Македония и милион факти.При това,Б-я е окупирана от СССР,а М-я е вкарана от Великите сили в Ю-я.По-лошото е ,че в двете страни са вилнеели комунистите и резултатите ги виждате и до ден-днешен...
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 19 Ное 2007, 22:03

bubic написа:    Има голяма разлика в носталгията на Македонците към Югославия и на Българите към СССР(Русия).  Македония беше на много по-добро ниво в Ю-я,отколкото Б-я под болшевишкия ботуш.Просто,място за сравнения нямаше.Македонците са идвали в Б-я с половин заплата на морето за цялото си семейство,а Българите не можеха въобще да отидат в Македония и милион факти.При това,Б-я е окупирана от СССР,а М-я е вкарана от Великите сили в Ю-я.По-лошото е ,че в двете страни са вилнеели комунистите и резултатите ги виждате и до ден-днешен...

Нека си припомним България "под болшевишкия ботуш" за обикновения човек, нещо като възхваляваната днес средна класа. В цял свят тази класа е крепител на системата и по същество е конформистки настроена. Държа да го отбележа, за да няма тълкувания в стил "това е само за привилигировани".
В България "под болшевишкия ботуш" всички взимаха заплати по ок. 200 лв. ( в края; не ми говорете за 56-та). За тия заплати хората по цял ден се чешеха където не ги сърби, но пък бяха неуволняеми. Понеже е зима парното беше на 6 в цялата сграда, всички ходеха по тениски с къси ръкави и плащаха по 12 лева на апартамент. Лятото се ходеше на море на станции, като за удоволствието на цялото семейство отиваше една заплата, а картите бяха по 14 дена. Зимата пък имаше планина. Почти всеки се беше сдобил с вила или имот около града, за да си построи барачка. На мястото на порутената селска къща пък беше издигнал 3 етажна неизмазана прогимназия. Коли имаше веднъж на 10 години,  а апартамент в панелно жилище веднъж в живота. Телевизорите почти без изключение бяха Велико Търново без дистанционно, пералните Перла 05, а мечтите да се пазарува в Кореком и да се избяга на Запад.
И не знам къде видя окупираната България - да, сфери на влияние и т.н. - ок. Но в БГ нямаше нито една съветска база, докато сега гласим 3 такива за новите братушки. И ни набутаха откакто сме в алианса в 2 войни и дадохме 9 жертви. Отново като ни кажат скачайте питаме колко високо и купуваме на едро курветини, самолети, хеликоптери.

П.С. Не, бубик, не ме гони носталгията, просто се дразня, когато нещата се представят едностранчиво.
Изображение

Изображение
MR1

Мнениеот MR1 » 20 Ное 2007, 01:09

bubic написа:        Драги МР1,со това твое прашанje се принизуваш на оно ниво,што некои го користуват кон тебе.Когаш некоj се изjaснува на тоа начн,веднаж постои шанса да погреши во своите ставови.Не ми одговори на моето прашанje за црквите на Атон.  Дали заеш од историjата некоja Македонско-Бугарска воjна,jaс незнам за таква,па може ти да имаш нешто слушнато

Нажалост ни јас немам никаква информација околу тој настан

Назад към