Re: Български радиа се хваштаат во Македонија а кои МК радиа се хваштаат во Бугарија

Радио и телевизија во Република Македонија
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот Георги01 » 25 Дек 2016, 20:48

Го има на 103,000 MHz во Скопје, не знам од каде емитува
ozren69
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 23 Май 2014, 23:37
Местоположение: Плевен

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот ozren69 » 30 Яну 2017, 15:31

Прием на нов македонски предавател во Плевенско- петтиот по ред во северна Бугарија:
96.3 h MKD VTORA Makedonsko Radio 2 (Vtora prog.) Tetovo/Popova Šapka (PO) 338km 5kw:
https://www.youtube.com/watch?v=7ihD3eD4BX0
ozren69
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 23 Май 2014, 23:37
Местоположение: Плевен

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот ozren69 » 14 Юни 2017, 00:32

90,2 РАДИО СВОБОДНА МАКЕДОНИА во Плевенско:
https://www.youtube.com/watch?v=LyXw900vDCg
YassBG
Нов
Нов
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Юни 2018, 10:17

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот YassBG » 20 Юни 2018, 11:19

Ще бъда благодарен, ако някой даде допълнителна информация.
ozren69
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 23 Май 2014, 23:37
Местоположение: Плевен

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот ozren69 » 21 Юни 2018, 09:28

Ето ти допълнителна информация:
Приеми во Плевенско.
Приемите от Попова шапка са изключителна рядкост ,особено во централна северна България
98.3 h MKD TRETA Makedonsko Radio 3 (Treta prog.) Tetovo/Popova Šapka (PO) 342km
https://youtu.be/W4HFuIw1f9E
А пък прием на съседна честота на 102.7 /местният 20 киловатов Хоризонт/ ,не съм и мислил че може да стане още по -малко пък и от Пелистер от около 400 км, но и това се случи благодарение на Блаупункта.
102.6 h MKD MAKED Makedonsko Radio 3 (Treta prog.) Bitola/Pelister (PE) 390km
https://youtu.be/_BjlRMqKnOA?t=4
Това пък е най -силната станция от Туртел во Плевенско
99.7 h MKD TRETA 4203 Makedonsko Radio 3 (Treta prog.) Štip/Turtel (EA) 254km
https://youtu.be/sEB8OsG3tS4
ozren69
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 23 Май 2014, 23:37
Местоположение: Плевен

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот ozren69 » 14 Авг 2020, 21:24

Нова поволна локација за македонските предаватели во областа Орлето Плевенско 5 во 1, што значи 5 македонски предаватели од 1 точка, 4 од нив со постојан прием - Голак, Туртел, Велес Црни Врв и Пелистер. Сигналот е наизменичен само од капа од Тетово Попова. Еве ги приемите:
1.Голак 222 км
94.5 мак радио 1 с RDS и покрај борбата со Радио Софија од Копитото
https://youtu.be/r1JDB361VUI
96.5 мак радио 2 RDS
https://youtu.be/ZfB00pCqnb8
107.7 макед радио 3
https://youtu.be/9i9P9AkbnoE
2. Туртел 246 км
99.7 мак радио 3
https://youtu.be/IGa8iJtXSlQ
101.8 Канал77 Туртел
https://youtu.be/R481RNmWJiA
3.Велес Црни врв 285 км
94.1 Мак радио 2
https://youtu.be/N9gNq4VkswQ
97.3 мак радио 1
https://youtu.be/_04knOQiO3Q
4.Тетово Попова шапка 342 км
88.8 мак радио 1
https://youtu.be/_8lmreLeano
98.3 мак радио 3
https://youtu.be/JfVD1q5hVvQ
5. Пелистер 382 км
92.3 макед радио 1 добар сигнал и покрај директната видливост со врвот Ботев и 5 пати оддалеченоста
https://youtu.be/_5_6OI44HTs
102.6 мак радио 3
https://youtu.be/PgWnJSkMQCE
Накратко, ова е најпознатата македонска локација во Плевен досега -5 предаватели 11 станици со пристоен квалитет, и сигурно ќе можам да добијам најмалку уште 2.
Аватар
avanteex
100+
100+
Мнения: 133
Регистриран на: 08 Апр 2020, 22:42

Re: Блгарски радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот avanteex » 06 Фев 2021, 19:04

Не знам кой е писал темата но в зъглавието в думата Български е изтървано " Ъ "
Аватар
ogibo
1000+
1000+
Мнения: 2426
Регистриран на: 21 Мар 2005, 12:32
Местоположение: Свиленград

Re: Български радиа се приемат во Македонија а кои МК радиа се пр

Мнениеот ogibo » 24 Фев 2021, 09:23

Ако темата е пусната от колега в Македония, най вероятно е нямал "Ъ" на клавиатурата.

Назад към

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 2 и 0 госта