Мокности на Македонските предаватели

Радио и телевизија во Република Македонија
Makedonec
Нов
Нов
Мнения: 77
Регистриран на: 22 Апр 2007, 18:36

Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот Makedonec » 12 Юни 2007, 17:04

Здраво Предавател, Сакам да прашам дали за македонија ке има информации за мокностите на повекето предаватели на приватните радио/телевизии ?

Иначе пишав лична порака ама ми викаше греска...
MR1

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот MR1 » 24 Авг 2007, 03:36

Нема такви податоци
az
1000+
1000+
Мнения: 1076
Регистриран на: 05 Май 2007, 12:01

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот az » 04 Окт 2007, 15:13

Гид по време на туристическа обиколка в Скопие:
- Внимание, това е фонтан от 17 век, а зад него се строи храм, който ще е от 8-ми век...
MR1

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот MR1 » 04 Окт 2007, 15:22

Тои документ која година е правен, може тогаш македонските предаватели на туртел, пелистер,црн врв зрачеле со 10kw а на тој документ има много радиа кои вече не постојат од пред 2000 година
Кога видов дека от Солунска Глава Радио Скопје зрачи се изнасмеав... :LaughНа Солунска Глава порано имало ФМ и ТВ предаватели ама сега НЕ, тој планински врв го има земено Војската (Воените сили на Македонија) и тамо има воени антени...
MR1

Radio Skopie vo London

Мнениеот MR1 » 28 Яну 2008, 14:57

Dali ima nekoi koi go priemal radio Skopie na 810KHz ot London ili ot Finlandija?
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 22 Окт 2009, 15:25

Епа доколку би имало предаватели на Солунска Глава за радио и телевизија, сигурно е дека би се фаќале наши програми и во соседните земји.

Инаку од искуство сум заприметил дека Антена 5 се фаќа после Солун (на обилколниот пат) на 104,2 Фм ако не лажам, а исто така на Халкидики се фаќаат и македонско радио - прва на 90,3 ФМ како и Канал 77 ФМ на 103,4 ФМ веќе неколку години по ред... ама на одредени места.
Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 26 Окт 2009, 09:15

Да да апсолутно си во право.. со тоа што ако не грешам и во Кавадарци 104,2 ФМ е Антента...

И да македонско радио 1 можеби беше 93,3 ФМ.

Исто така пред неколку години на истото место се случи да ми фаќа кристално н1 106,9 ФМ (од П. Шапка) Антена со РДС дури... пријатно бев изненаден (за жал само на одредени места, после се губеше... Ај од година во година да се надеваме ќе фатиме таму прилично етер.

Исто еве интересна случка. Првата угорнина после Солун накај Халкидки ми стига порака... Добредојдовте на Т-Мобиле Македонија... што веројатно значи дека таму има некое место кај што нашава мрежа ја добива , но веднаш после добиваш Мобимак ви посакува среќен пат... и Welcome to Greece.
Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
BoskoIgic
100+
100+
Мнения: 368
Регистриран на: 28 Май 2009, 11:04
Местоположение: Бела Паланка, Сърбия

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот BoskoIgic » 26 Окт 2009, 19:27

RadioAmater написа:Бев на Скопска Црна Гора во близина на границата со Косово и скенирав да видам што се фаќа, кога видов Mo Net (Црна Гора) и си помислив дека само го примам сигналот и толку, интересно е тоа што се конектирав и имав 2 цртички сигнал. Пробав да завртам на друг број и за чудо успеа, зазвонив еднаш колку да видам дали е можно да се оствари повик на 150km. Не можам се уште да си разјаснам како е можно да се оствари повик на таа далечина кога GSM стандарот е таков да не дозволува поголем домет од 30тина километри.

Da li ima? FM i TV od Republike Crne Gore na Skopskoj Crnoj Gori? Ukoliko nema? FM i TV ne mo?e? da ima? GSM.
Аватар
RadioAmater
100+
100+
Мнения: 235
Регистриран на: 23 Ное 2008, 15:57

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот RadioAmater » 26 Окт 2009, 22:38

ТВ не знам, тоа е планина а тамо немам ТВ а за радио 100% има сигнали од Црна Гора но истите се загушени од сигнали од Србија, Косово и Македонија.
Аватар
RadioAmater
100+
100+
Мнения: 235
Регистриран на: 23 Ное 2008, 15:57

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот RadioAmater » 06 Ное 2009, 22:53

gorco со какво радио ги слушаше нашиве радиа?
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 09 Ное 2009, 08:44

Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
Аватар
RadioAmater
100+
100+
Мнения: 235
Регистриран на: 23 Ное 2008, 15:57

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот RadioAmater » 09 Ное 2009, 11:34

докажана работа :) радиата за во кола имаат супер прием
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 09 Ное 2009, 16:11

Да ти кажам право, радиово ме изненадило...

штета само во Грција (егејска македонија) сум го носел... кој знае шо ќе ме изненади во остатоков од соседството :D
Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
Аватар
RadioAmater
100+
100+
Мнения: 235
Регистриран на: 23 Ное 2008, 15:57

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот RadioAmater » 09 Ное 2009, 17:08

Во Софија викаат се фаќале антена5, канал77, радио скопје и МР3 ама сепак по интересно е на Халкидики да слушаш наше радио. На одмор си и слушаш Антена5
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 04 Дек 2009, 09:04

да да и тоа да им го видиш лицето на оние грчките с**** кога слушаат From the heart of Skopje - the capital of Macedonia!
:Happy
:D
Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
Аватар
RadioAmater
100+
100+
Мнения: 235
Регистриран на: 23 Ное 2008, 15:57

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот RadioAmater » 07 Дек 2009, 22:57

Море ова гејциве пак ни ставија вето >:( >:( >:( >:( мајката на кол да им ја набијам атинско-фашистичка
П.С. Барем фашистите и нацистите ја признаваа Македонија (Macedonia) односно Republic of Macedonia а ова гнидиве цигански не може да се споредат ни со нај големиот звер.

From the heart of Skopje - the capital of Macedonia!
Macedonia Forever

Се надевам дека модераторите нема да замерат оти ова е напишано на Македонски јазик во одделот Предавател Македонија :)
gorco
Нов
Нов
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Окт 2009, 14:53

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот gorco » 10 Дек 2009, 11:10

Све ќе им се врати на проклетите Ѓупци низ нос... и за прогонот , и за убиствата, и за името и за ветото (прво и второ).

Сеа треба ПРЕДАВАТЕЛСКА БАЗА да поставиме на Богорододица или можеби е и подобро на Зеленбрег на Кожуф - цел ЕТЕР да им го преплавиме во Северна Грција / Егејска Македонија.
Travel to Macedonia - Macedonian traveling & tourism portal | Macedonia hotels | Macedonia map
tonimak
100+
100+
Мнения: 210
Регистриран на: 15 Окт 2012, 09:38

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот tonimak » 11 Сеп 2013, 09:05

nekoj ima li informacija za mokta na digitalnite predavateli niz makedonija ,turtel,crn vrv,golak,,,,?
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот Георги01 » 26 Сеп 2013, 00:27

Да ве известам дека во Македонија повеќе нема аналогна телевизија и тоа го кажувам со 100% сигурност! Иако рокот за исклучување беше пролонгиран до 31.12.2013 година. Аналогната телевизија е исклучена насекаде. Со тоа Македонија е прва земја на балканот што ја има исклучено аналогната телевизија и воведено дигитална уште во 2009та со првиот DVB-T провајдер, а сега во 2013 има уште два друѓи.
tonimak
100+
100+
Мнения: 210
Регистриран на: 15 Окт 2012, 09:38

Re: Мокности на Македонските предаватели

Мнениеот tonimak » 26 Сеп 2013, 10:36

a zasto vo kartata seuste sedat analogovite frekfencii vo cela Makedonija ?

Назад към

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 1 и 0 госта