Re: ФЕН ТВ на радио-честота в Македония

Радио и телевизија во Република Македонија
Аватар
747
500+
500+

ФЕН ТВ на радио-честота в Македония

Мнениеот 747 » 23 Юли 2007, 15:32

Здравейте,
тая сутрин се върнах от Македония - миналия уикенд се качихме на Пелистер, над Битоля, и там се опитах да хвана Хоризонт - оказа се, че се хваща доста добре с най-обикновения ми сиди-плейър от Орелек; кофтито беше, че на същата (или близки) честота излъчваха и едно гръцко, и едно сръбско радио, та трябваше да държа кабела на слушалките (играещ и ролята на антена) в една определена позиция, за да се чува Хоризонт. Това, което ме изуми, обаче, беше, че на 105,5 МХц изби кристален и силен моно-звук с българска турбо-чалга... след малко прозвуча и джингъл за реклами - оказа се, че е звукът на "ФЕН ТВ"... не съм сигурен на какво се дължи това, но ми се стори наистина странно - доколкото знам, за да се получи нещо подобно, една телевизия трябва да излъчва ефирно, за да ползва радио-честоти за звука... някои има ли повече информация или предположения - все пак Битоля не е близо до България, още повече - "ФЕН ТВ" не съм чул да се излъчва ефирно... а, и още нещо - сигналът се хващаше (с малко влошено качество, но то в цяла Битоля почти не се хващаше нормално радио, а всички честоти бяха заети с поне по 3 станции - една сръбска, една гръцка и една местна) и в града, че даже и през следващите дни... :o
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 23 Юли 2007, 15:45

Открили топлата вода македонците
т.е. радио пиратството.  :lol:

Явно някой си е направил предавател, и модолира сат.сигнала във FM на 105.5  :D

Иначе от македонските радия, Antenna 5 ми харесва най-много.  :da:
Последна промяна 1 на Enchev, променена общо 23 пъти
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 23 Юли 2007, 16:58

Имам друго обяснение. Преди повече от десетина години в една от кабелните (в която работех тогава) в моя град в ниските честоти (от 50 до 110 МHz) бяха пуснали 6-7 програми, по никакъв стандарт. Всеки телевизор който сканира плавно (с няколко чертички на екрана) ги избира всички програми без проблем. В този случай звукът на 3 ТВ програми се чуваше чудесно в града с обикновено радио (в кола се слуша спокойно в целия град) - защото излъчването от кабелите беше доста голямо. Извън града на 200-300 м. сигнала много пада или изчезва.

Преди 2-3 години един познат полицай ми разказваше, че за няколко дни на определен канал по радиостанцията в колата се чувало звука на Fashion TV. Питах бившите ми колеги от кабелната какво са правили и ми обясниха, че за няколко дни са пуснали да излъчват програми на забранените SK-7 и SK-8, ама от полицията се оплакали, че им пречат и ги спрели.

Има много закони и стандарти, ама кой ги спазва? Може и в Битоля това да е просто звука на Фен ТВ от някоя от кабелните. Ако пак отидеш може да провериш на някой ТВ, първо има ли я и ако да дали се избира в I обхват. Може би е това. 
БНР
Нов
Нов

Мнениеот БНР » 02 Авг 2007, 17:44

747 написа:все пак Битоля не е близо до България... :o

правилно го написа МR1, "БИТОЛА" се води. Виждал съм табелката на града многократно.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 03 Авг 2007, 23:12

То, и на табелата за България от Македонска страна пише "Бугариjа"... ако ме разбираш... :Bounce

Иначе - към МR1:
Първо го хванах на Пелистер, ама не на самия връх, а в подножието - на едни много живописни скали - там се опитах да хвана "Хоризонт", и успях на честотата от Орелек. Кофтито беше, че на тая честота имаш е и едно гръцко, и едно сръбско радио, които се хващаха, и трябваше да си държа кабела на слушалките (които го играят и антена) в една определена позиция, за да се слуша. Докато слизахме по пътя, се хващаше чак почти до самия вход на града и то нелошо. Докато бяхме на тия скали, като си поиграх със скалата, хванах и някаква чалга на български и се озадачих да е чак от България, защото е далече, а предавателите на частните радиостанции са слаби... след няколко песни, пуснаха и обозначителен сигнал. Качеството на звука беше идеално, но моно. Като се върнахме в града, го хващах пак - бяхме в общежитията между медицинското училище и Техническия факултет.
MR1

Мнениеот MR1 » 04 Авг 2007, 10:58

Epa jas mislam deka ne od kabelskiot operator vo Bitola, sepak nekoj si napravil FM predavatelce i si pustil FEN TVinace od kabelot na kabelskata ne e mozno de se fati signalot za toa sto e mnogu slab i odi preku kabel
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 04 Авг 2007, 13:16

нямам представа... най-логично звучащата, на мен поне, моя си хипотеза, е че сигналът за ФЕН до Битоля отива по релейка и пускат звуковия канал по радиочестота (както става с Канал 1 от Венец, Шумен), но тогава би трябвало и самата телевизия да се хваща там ефирно (или пък да е на някаква "секретна" честота, която не може да се приеме от обикновен телевизор  :Baby иначе няма как да хващам сигнала на такова голямо разстояние, ако е от любителски/пиратски предавател - на твърде голямо разстояние от града беше горе на върха - не вярвам да е толкова мощен...  :Bounce
MR1

Мнениеот MR1 » 04 Авг 2007, 16:39

A дали ФЕН ТВ иде на UHF во Блгариа или само на сателит?
Ако иде на UHF во колку градови се прима тој сигнал?
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 04 Авг 2007, 16:48

имат лиценз за сателитно/кабелно разпространение... вече не е масова практика, но подозирам, че все още има кабелни оператори, които я приемат през релейки, преди да я пуснат по мрежата си.
MR1

Мнениеот MR1 » 04 Авг 2007, 17:32

Јас како што знам кабелските телевизии немаат радио линкови бидејки треба да заземат огромен фрекфентен спектар 600-650 МХз а тоа е многу скапо! Кај нас како што знам оддалечените места се поврзани преку оптички кабел (Фибер) а не преку радио линкови.
Не е лошо да ги прашаш ФЕН ТВ на е-маил или преку телефон како е тоа можно во Македонија-Битола си ги фатил на ФМ, може и знаат
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 05 Авг 2007, 08:51

Ей какви са тия сложни разсъждения по темата - релейки, кабеларки и прочие. Няма излъчване по релейки на честота която да можеш да приемаш, те са на 11000 Мхц, а и Фен се излъчва свободно за цяла Европа от спътника Еутелсат 16* и не ти трябва кой знае какво за да я хванеш. От кабеларка също не може да бъде поради разтоянието което се споменава понеше дори да изкараш сигнала ефирно веднага след усилвател по мрежата не отива на повече от 500 метра. Казвам понеже това ми е работата, иначе на близо е възможно ако програмата е на 5 канал ОIRТ. Не че се прави некачествено но обикновенно клиентите като им пуснеш кабела правят какви ли не магий да гледат в две три стаи, в някои и усилватели сме намирали монтирани и поради непознанието на материята допускат сигнала да излиза ефирно, но пак става въпрос за близко разтояние. Това по темата според мен си е направо излъчване от FM модулатор. Такъв ако имаш понятие се сглобява за половин час. Е за да е стерео трябва да си много много добър с познанията.  :Wave
MR1

Мнениеот MR1 » 05 Авг 2007, 12:39

liubo написа:Няма излъчване по релейки на честота която да можеш да приемаш, те са на 11000 Мхц,

а и Фен се излъчва свободно за цяла Европа от спътника Еутелсат 16*

От кабеларка също не може да бъде поради разтоянието което се споменава понеше дори да изкараш сигнала ефирно веднага след усилвател по мрежата не отива на повече от 500 метра. Казвам понеже това ми е работата

иначе на близо е възможно ако програмата е на 5 канал ОIRT

в някои и усилватели сме намирали монтирани и поради непознанието на материята допускат сигнала да излиза ефирно, но пак става въпрос за близко разтояние.:Wave

Епа вака, радио линковите точно се на 11000 МХз (11 ГХз) има и на 10ГХз, 5ГХз, 2,4ГХз па и на 1,2ГХз но точно како што кажа тие фрекфенции не мозат да се фатат на ФМ и тоа е точно

ФЕН преку сателит не може да се фати на ФМ како што кажа за тоа што е дигитален сателитот а ФМ аналоген, сателитот користи различни фрекфенции од ФМ и за да се фати сателитски сигнал треба параболичана антена...

Е за 5ти канал не те разбрав добро, како што знам и 5ти канал е над 130-270 МХз (не знам точно) значи не мога да се фати на ФМ радио

Јас направив еден опит (експеримент) едно мое радио го доближив до кабелот от кабелската ТВ но не фатив ништо значи нема загуби (ефирно зраченје) а кога кабелот го поврзав на радиото си се хвашташе наи нормално, значи малце ми е чудно ова.....Потоа на кабелот от кабелската ставив антена 75цм и тога сигналот го фатив на ФМ радиото (ефирно) и тоа на максимум 5м (едвај)
а 500м не ми се верува да мога такво нешчо
Последна промяна 1 на MR1, променена общо 5 пъти
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 06 Авг 2007, 00:02

Вие в Македония кой век живеете, радиорелейните за телевизионен пренос са на 11 GHz. На 2,4 и 5 GHz  са за интернет пренос, а помня преди 10 години някои използваха и 1,2 GHz за телевизия но стваше за къси разтояния. При 110 миливолта от кабеларката подадени на един кабел с дължина около 80 см можеш улови сигнала на около 500 метра ако е в FM обхвата. А пети канал по OIRT изображението е на 93.25 MHz а звука е на 99.75 MHz което попада в FM обхвата. OIRT е стандарт който не се е използвал от бившата Югославия в която сте влизали и вие. Там пети канал  по CCIR е съвпадал с 6-ти по OIRT.  :Wave
MR1

Мнениеот MR1 » 06 Авг 2007, 11:12

Abre sto imas ti protiv makedonija, tie informacii za 2,4 i 5GHz sa ot BLGARSKI WEB sajt
e sega koj vo koj vek zivee?
MR1

Мнениеот MR1 » 06 Авг 2007, 11:17

liubo написа:При 110 миливолта от кабеларката подадени на един кабел с дължина около 80 см можеш улови сигнала на около 500 метра ако е в FM обхвата.

А пети канал по OIRT изображението е на 93.25 MHz а звука е на 99.75 MHz което попада в FM обхвата. OIRT е стандарт който не се е използвал от бившата Югославия в която сте влизали и вие. Там пети канал  по CCIR е съвпадал с 6-ти по OIRT.  :Wave

Уште нешто, 110 миливолти или миливати?

Иначе 5ти канал кај нас не е на 93.25 MHz а звука е на 99.75 MHz и не се меша со ФМ види на http://www.cabletel.com.mk/ каде е 5ти канал 175.25 = C 05

Кај вас радио линковите за радио пренос на која частота се?
Последна промяна 1 на MR1, променена общо 6 пъти
MR1

Мнениеот MR1 » 22 Авг 2007, 23:24

liubo написа:А пети канал по OIRT изображението е на 93.25 MHz а звука е на 99.75 MHz което попада в FM обхвата.

OIRT е стандарт който не се е използвал от бившата Югославия в която сте влизали и вие. Там пети канал  по CCIR е съвпадал с 6-ти по OIRT.  :Wave

Значи кај вас ТВ каналот 5 се хвашта и на ФМ радио така ли?
Дали во Блгариа се користат двата стандарда?
Мерси однапред
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 01 Сеп 2007, 19:34

Ами в североизточна България на 99,75 се приема звука, а на 92,25 изображението /тихо без звук/, на Канал 1 от предавателя на пети канал в град Шумен. До колкото знам е един от малкото да не кажа единствения ефирен и то мощен предавател който попада в FM обхвата. Преди когато приемах Скопие 1 на 93,3 този предавател много пречеше. В България обхвата 87,5-108 не се е използвал, Българските, Румънските, Съветските тогава и незнам кои още радиа за били в обхвата 65-74 мегахерца, който пък при вас не се е използвал.  :Wave
MR1

Мнениеот MR1 » 02 Сеп 2007, 02:01

liubo написа:Преди когато приемах Скопие 1 на 93,3

А от кое место-град си го ловел радио Скопие?
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 02 Сеп 2007, 08:30

Русе, северна България. Предавателя на 5-ти канал е на 100 километра от тук и въпреки че е отстрани на посоката на насоченост на антената сигнала му бе силен и пречеше и затова радио Скопие се слушаше предимнко когато телевизията не работеше, нощем и сутрин до 9 и 30. Иначе Скопие 2 на 90,5 си се приемаше без проблеми.  :Wave
MR1

Мнениеот MR1 » 02 Сеп 2007, 16:11

А дали и сега са чува радио Скопие 2 на 90,5МХз во Русе ?

Назад към