Авторски права...

Радио и телевизия по интернет - за онлайн станциите, телевизиите по интернет, радио експериментите и програмите за стримване
Radio33
Нов
Нов

Авторски права...

Мнениеот Radio33 » 30 Мар 2012, 17:12

Здравейте,
Става дума за права и плащания. Радиото е само онлайн по интернет. До колкото видях за правата над дадени произведения разпространявани по интернет отговарят Музикаутор. Прегледах сайта им и това което установих, е че с тях трябва да се сключи договор и да се заплаща годишна такса само ако се разпространяват творби на автори, които са регистрирани при тях, както български така и чуждестранни компании, с които имат споразумение. Това ме навежда на мисълта при положение, че дадено интернет радио не излъчва нито една музикална творба от посочените списъци с автори не е длъжно да плаща каквото и да било на Музикаутор. Тук идва въпроса като те не могат да задължат плащане има друг който да задължава и на какви основания? До тук става дума за радио което няма никакви печалби от нищо даже бих казал плаща за дадени неща от собствения си джоб и музиката му се слуша от хора по един или друг начин, но не се пуска на обществени места като кафета, хотели и др. Другия вариянт е ако се започне излъчване на подобни места как стоят нещата?
Благодаря предварително на тези които ми отговорят или поне ме насочат къде да се информирам.
Последна промяна 1 на Radio33, променена общо 30 пъти
Аватар
partyfm
100+
100+

Re: Авторски права...

Мнениеот partyfm » 30 Мар 2012, 17:34

Пропуснал си Профон,с тях също трябва да имаш договор.
Radio33
Нов
Нов

Мнениеот Radio33 » 30 Мар 2012, 18:37

Да, благодаря. Бях чувал за тях, но от прочетеното до сега мислех, че само Музикаутор отговарят за интернет радиата. От това което чета в тяхният сайт пак разбирам, че имат права върху списък от дадени автори. При положение, че се излъчва музика, която я няма в списъците и на двете сдружения какъв е смисъл да им се плаща на тях? Къде ще отидат тези пари щом няма да ги дадът на авторите. Според мен трябва да има и трети вариянт чрез, който пак да се плаща нещо като такса да го нарека за това че се излъчва музика, но тя да бъде някаква символична годишна такса, а не като соленичките суми обявени от тях.
С интерес очаквам прояснение по вълнуващите ме въпроси.
Благодаря.
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 01 Апр 2012, 14:07

За какъв ти музика говорим тук? Кои са тези изпълнители? Те нямат ли сключени договори с музикални компании?
Radio33
Нов
Нов

Мнениеот Radio33 » 01 Апр 2012, 21:01

Става въпрос за електонна музика. Изключвам по-известните групи и диджей, които със сигурност имат сключени договори и остават тези който са така да ги нарека правени в домашни условия с по 1,2,3...н-ти произведения, които нямат договори. Ако се пускат такива изпълнители как се процедира при положение че ги няма в списъци на сдружения като Профон и прочие.
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 03 Апр 2012, 03:05

В такъв случай няма да сключваш договор нито с ПРОФОН, нито с МюзикАутор. Ако имаш проверка от държавна институция ти по някакъв начин трябва да докажеш, че музиката, която излъчваш е легална. Най-лесния начин е да сключиш договор с всеки изпълнител, който излъчваш. Вече в този договор ти и изпълнителя решавате какво да пиеш. Дали той ще ти дава безвъзмезно да излъчваш неговата музика или ще заплащаш някаква сума за това и т. н.
Radio33
Нов
Нов

Мнениеот Radio33 » 03 Апр 2012, 20:59

Благодаря ти за отговора chebaev. Казваш, че при евентуална проверка от дадена институция трябва да докажа легалността на музиката с договор между мен и изпълнителя примерно. Но ако не успея да направя такъв договор по една или друга причина това значи ли че пак съм в нарушение? Мисля, че бих бил в нарушение спрямо самият изпълнител, но не и към институциите и те не би трябвало да ми търсят сметка, а такава може да ми търси само изпълнителя или греша? Мисълта ми е такава, че ако без договор пускам музика извън списъците на българските институции претенции могат да имат самите изпълнители. Може да се повтарям с въпросите си но искам всичко да ми е ясно и легално.
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 04 Апр 2012, 00:19

Ако нямаш никакви договори за музиката винаги си в нарушение. Дори и изпълнителите да нямат нищо против да им пускаш музиката, ти при една проверка с нищо не можеш да го докажеш това освен ако нямаш договор между теб и изпълнителя и радиото ти.

Ако примерно музиката, която излъчваш е под лиценз Creative Common нямаш нужда от договори и си чист пред закона :)
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 04 Апр 2012, 23:44

Остава и варианта за хостване на радиото извън България, и ако нещата се вкиснат (което дълбоко ме съмнява, че някога ще се случи) да се обърнеш към организации от рода на PPL.

Но и реално нещата стоят по различен начин навсякъде, но в България са може би най-извратени, защото, ако решат, могат да те осъдят за хиляди левове, дори и да имаш договори за излъчване.

За това, най-голямата ти грешка ще е ако държиш стрийм сървъра на твой личен IP адрес в България. Познай по колко начина могат да го интерпретират това нещо едни недобросъвестни адвокати :Devil
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Gogo82
100+
100+

Мнениеот Gogo82 » 05 Юли 2012, 22:47

Здравейте, искам и аз да попитам във връзка с темата. Искам да пусна едно некомерсиално радио. Ако се хоства навън музиката трябва да е на dj на самия сървър, или може да е от компютър който да "изпраща сигнал" към сървъра. Могат ли да ми направят проблем? Или сигурното "връзване на гащи" е музиката да е на сървъра, и чрез вграденият dj там да "джурка" песните?
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 06 Юли 2012, 13:55

Принципно най-добре е всичко да е навън. Предвид цените на евентуален VPS с необходимия storage, не е особено ефективно.
Иначе при евентуална проверка при теб, ще намерят сървъра с (предполагаемо) нелегална музика.
Друг е въпроса, ако само стриймваш от вас, през хостинг в чужбина, дали някой ще си направи труда да търси източника.
Gogo82
100+
100+

Мнениеот Gogo82 » 06 Юли 2012, 22:55

А къде е най-добре да се хоства извън БГ? В тази тема има даден сайт който хоства в Германия, а са ми казвали, че най добре е в Холандия? Според вас, дали си заслужава да се довери човек на даденият хостинг, или да се търси в Гугъл някой хостинг в Холандия? Честно казано, имах желание, и си мислех че за некомерсиално радио, което няма приходи, таксата ще е някаква по-приемлива докато не звъннах на ПРОФОН за справка..... Честно казано така ме светнаха, че чак всичко ми загасна...... Със или без реклами за година трябва да се плащат около или над 1000 лв.....
И още един въпрос. PPL предлагат на много по-ниска цена уреждане на авторските права. Но как може да се сключи договор с тях от България, някой знае ли ?
Radio33
Нов
Нов

Мнениеот Radio33 » 07 Юли 2012, 23:12

Ще споделиш ли какво точно са ти казали от ПРОФОН, ако искаш на лично пиши.
Gogo82
100+
100+

Мнениеот Gogo82 » 08 Юли 2012, 00:15

Ами отговориха ми до 50 слушателя 70лв без ддс(месец). 100 слушателя 90 лв без ддс( месец). ...... За повече не посмях да питам...
Radio33
Нов
Нов

Мнениеот Radio33 » 08 Юли 2012, 01:39

50 слушателя на ден, на месец или как? Само според слушателите ли се плаща или има и друго? Как ще ми следят слушателите примерно ако е само според тях? Ще съм ти благодарен ако знаеш отговорите на тези въпроси и ги споделиш или някой друг ако знае.
Gogo82
100+
100+

Мнениеот Gogo82 » 08 Юли 2012, 02:08

Ами до колкото разбрах, при сключване на договора започват да следят сървъра... И не разбрах точно, но май ако чукне и дори за малко 100 те слушателя "сурвакат" по по-високата тарифа от 90 лв. без ддс.
Не разбирам, до кога в тази страна ще цари "криворазбраната цивилизация".... В държава като Холандия, ако не ти е комерсиално радиото няма нужда да плащаш за авторски, но лепнат ли те, че излъчваш реклами горко ти.... В Англия PPL за 100 слушателя ти взимат за година 300 паунда, или около 570 лв. (поне това което знам. Ако греша се извинявам ). Докато ПРОФОН 90х1,2(ддс)=108х12=1296 лв за година.
Но ме тормози и друг въпрос, дали трябва да се наливат пари и на МУЗИКАУТУР.......
Хвала тази алчност Българска...... :Clap :Happy
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Юли 2012, 10:06

Gogo82 написа:В тази тема има даден сайт който хоства в Германия, а са ми казвали, че най добре е в Холандия?

Спокойно, хостингът в Германия е надежден и няма да има негативни последствия, ако стриймваш оттам.

Назад към