Създаване на ONLINE РАДИО

Форум за интернетските радистанции
dimitar_dimitrov_fm9
Нов
Нов

Създаване на ONLINE РАДИО

Мнениеот dimitar_dimitrov_fm9 » 23 Юни 2016, 18:44

Здравейте,

имам желанието да направя ONLINE Радио. Успях бегло да се запозная какво ще ми е необходимо, но все пак ще бъда много благодарен, ако чуя и други мнения и препоръки по въпроса.

Наясно съм, че трябва да си уредя авторските права с "Музикаутор" и "Профон". За начало мисля да използвам един компютър, слушалки и микрофон. Програмата, с която мисля да миксирам съдържанието е "SAM Broadcaster", а за разпространение реален IP адрес и "SHOUTCast". Не съм наясно, как точно ще функционира сървъра и каква скорост за upload ще ми е необходима, за да не прекъсва ако станат повече слушателите? Ще Ви бъда благодарен, ако ме съветвате нещо или поправите за да мога да придобия малко повече познания преди да съм започнал. Искам да стане по-професионално, доколкото е възможно по упоменатата схема. :)

Благодаря предварително!
Аватар
chebaev
500+
500+

Re: Създаване на ONLINE РАДИО

Мнениеот chebaev » 24 Юни 2016, 21:01

Ето няколко съвета от мен.

1. Сървър - препоръчвам ти да ползваш някой радио хостинг. Има добри български примери, които не струват много пари. Предмиството е, че няма да имаш нужда от много добър интернет, няма да се занимаваш със сигурноста и поддръжката на сървъра. Някои компании ползват и Centova (софтуер, с който ако не си се закачил към сървъра си върви предварително зададена плейлиста). Ето някои хостинг компании, за които аз знам.
- Turbo Host
- Nova Host
- [url]http://www.smshosting.bg/]SMS Hosting[/url]
Има и друг вариант, а именно безплатен хостинг. При него имаш различни ограничения, като брой слушатели или примерно можеш да слушаш радиото през определена страница с реклами. Това също е добър вариант за начало. Ето няколко безплатни хостинга
- Listen2MyRadio
- CasterFM
- My Radio Stream
Дали ще ползваш IceCast или SHOUTCast за мен няма чак толкова значение. Въпрос на избор. И двата варианта си има предимства и недостатъци. Аз бих ти препоръчал IceCast.

2. Софтуер за автоматизация - пробвай RadioDJ, безплатен софтуер и доста професионален. Работи според мен доста по-добре от SAM Broadcaster и други платени. Лесен е за употреба и има доста информация на официалния им сайт. Ползва SQL база данни. Можеш сам да си инсталираш на някоя машина един SQL сървър или рпимерно да ползваш [url=ж]XAMPP[/url], доста лесно и бързо става

3. Относно микрофона и хубаво да преминава всичко през някакъв малък пулт като за начало. Ако директно го вкараш в компютъра ефекта няма да е добър. Хубаво е след пулта да има компресор на звука. Има софтуерни и хардуерни такива.

Като цяло това са някакви много начални стъпки. Пиши на лично съобщение за повече информация ако искаш.

Назад към