Ексклузивитет в рекламата

Форумът на рекламистите
stanicha
Нов
Нов

Ексклузивитет в рекламата

Мнениеот stanicha » 23 Фев 2012, 09:46

Здравейте,

Виждам, че в тази част на форума няма много движение, ще ми се да се посъживи малко.

Какво мислите за ексклузивни условия за реклама. Наскоро имах сблъсък с клиент, който искаше да ограничи реклама на конкурент, но пък не се съгласяваше на никакви условия. Според него щом той рекламирал дадена марка, аз съм нямал право да допускам реклама на пряк конкурент (търгуващ същата марка). Недоразумението прерастна в голяма драма, обиди и какво ли още не, дори прекратяване на договора с клиента.

Ще ми е интересно да чудя мнения на хора от бранша, колеги и въобще какво мислите по въпроса.

Благодарско!
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Re: Ексклузивитет в рекламата

Мнениеот radiomanbg » 23 Фев 2012, 10:55

Интересна тема. Като лаик смятам, че екслузивните права трябва да са само такива, които не нарушават конкурентността на медийния пазар. Всичко останало е нагло и безцеремонно поведение на медийния пазар, като класическия пример е ьТВ.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 25 Фев 2012, 22:30

Май пишеш колкото да не заспиш, с какво bTV са по-нагли от останалите?
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 26 Фев 2012, 14:37

Затова, защото си позволиха да цакат конкуренията с тайни клаузи за ексклузивитет. Така изгубиха най-големия си рекламодател в ефира - Фикосота Шумен и скоро няма да го върнат.
Поредният случай на "екслузивитет" през миналата година, на който клекна пред ьТВ е Дерони, с кампания в основния канал и изобилие от бонуси в останалите + радио + нет.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 26 Фев 2012, 15:31

И какво точно от всичко това засегна теб и средностатистическия зрител?
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 26 Фев 2012, 15:39

Говорим принипно за рекламата за екслузивитета и примери за това. Мен това нищо не ме засяга! Припомням само факти, които станаха достояние в общественото пространство.
Виж ако темата ти е неприятна помоли администратора да я блокира?!
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 26 Фев 2012, 15:50

С чесане на езиците по форумите нищо не се получава, излез навън и изрази гражданска позиция.
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 28 Фев 2012, 23:34

Тази тема ме интригува. Обаче нещо не разбрах:

stanicha написа: Наскоро имах сблъсък с клиент, който искаше да ограничи реклама на конкурент, но пък не се съгласяваше на никакви условия. Според него щом той рекламирал дадена марка, аз съм нямал право да допускам реклама на пряк конкурент (търгуващ същата марка). Недоразумението прерастна в голяма драма, обиди и какво ли още не, дори прекратяване на договора с клиента.

Какво значи искал да ограничи рекламата на конкурент? Аз го разбирам - започвам реклама и щом аз плащам за реклама в определената медиа очаквам конкуренти да не бъдат допускани за реклама там. Такава ли е гледната точка на клиента?

Ти си нямал право да пускаш реклама... Това значи ли, че ти представляваш медиата, в която рекламира клиента?
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 02 Мар 2012, 15:04

Няма такава песен, да си купи медия и да си излъчва само своята реклама като иска. Това са малоумни некадърници! Като иска да си купи повече реклама от другия и готово!
Без конкуренция на пазара няма и реклама в ефира!
stanicha
Нов
Нов

Мнениеот stanicha » 09 Яну 2014, 18:22

Аспарух написа:Тази тема ме интригува. Обаче нещо не разбрах:

stanicha написа: Наскоро имах сблъсък с клиент, който искаше да ограничи реклама на конкурент, но пък не се съгласяваше на никакви условия. Според него щом той рекламирал дадена марка, аз съм нямал право да допускам реклама на пряк конкурент (търгуващ същата марка). Недоразумението прерастна в голяма драма, обиди и какво ли още не, дори прекратяване на договора с клиента.

Какво значи искал да ограничи рекламата на конкурент? Аз го разбирам - започвам реклама и щом аз плащам за реклама в определената медиа очаквам конкуренти да не бъдат допускани за реклама там. Такава ли е гледната точка на клиента?

Всъщност много правилно си разбрал. Няколко фирми да речем препродават някакъв продукт Х, но едната е пуснала реклама и изисква от медиата да не допуска конкурентите и да предлагат същата марка Х. Глувавото, е че производителя на марката Х допуска много представители, с цел повече приходи, а те искат да се бият гърдите един вид, че са top of the pops.

Ти си нямал право да пускаш реклама... Това значи ли, че ти представляваш медиата, в която рекламира клиента?

Да, споделям случай от практиката ми и представлявам медиата.

Извинявам се, че с такова огромно закъснение съживявам темата, но когато писах в този раздел имаше 2 теми и никакъв живот дълго време ;)
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 26 Яну 2014, 09:20

Нова ТВ се жалва, че това "нарушава свободния пазарен избор".
През 2012 г. КЗК е определила, че това е така (злоупотребата с господстващо положение се изразява "посредством прилагане на отстъпки за лоялност за закупуване на рекламно време на пазара на телевизионна реклама... което поведение може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите и е насочено към: ограничаване на търговията вследствие на обвързване на клиенти посредством предоставяне на отстъпки за лоялност; прилагане на различни условия за един и същ вид договори посредством дискриминационно предлагане на отстъпки".)
Капитал, 02.11.2012
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 26 Яну 2014, 17:40

След тази публикация БТВ се кротна, но нищо не се знае........
Всъщност тогава това беше първия признак, че нещата в тази медия не са наред и че губи приходи и намали с 50% заплатите на служителите си.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 27 Мар 2014, 15:02

Да, bTV искат да налагат монопол,това е тяхна втора природа,не сме забравили случая с Булсатком. :D

Назад към