Аз чак сега видях...

Форумът на рекламистите
Аватар
Pandjarov
100+
100+

Re: Аз чак сега видях...

Мнениеот Pandjarov » 23 Апр 2008, 12:28

Понякога и потребители падат в жертва на диалога...
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 21 Май 2008, 02:50

Miss_Smart написа:
georgi bancov написа:Много ги има такива.
Прав си. :da:
Мразя такива реклами! >:(

Да. Този проблем възниква, защото нито една от фирмите изготвящи рекламни клипове не си прави труда да проучи обстановката. Не може да продаваш продукт с едно и също послание на две абсолютно различни раси- както по манталитет, така и по потребителска култура....
Бая имам да кажа по този въпрос. Ще обобщя с едно- пускат ни вече готови клипове, които се въртят в Румъния или Италия напр. Лошото е,че те са направени изключително за тяхната аудитория. Не е нормално да искаш индиец и българин да харесват една и съща песен.
Би било безумство. Разбира се, при Кока- Кола или Бенетон не съществуват подобни полемики. Те се осланят на онова ,което обединява купувачите, а не всичко, което ги разделя...
Извинявам се, ако съм отегчила някого с лекцията ;)

Местните (българските) аудио студия наистина не са наясно как се създава радио клип. Но не е сериозно да се твърди , че фирмите не проучват обстановката - инвестиции за милиони пък да не проучиш?! Освен това е напълно възможно да се продава продукт с едно и също послание в две абсолютно различни държави. Може би е време да престанем вече с клишето "... тук, в България, нещата са по-различни, това тук не работи ...". Нима приемуществата на определена марка паста за зъби не са идентични за всяка нация (предпазва зъбите, прави дъха по-свеж, усмивката по-красива и т.н). А какво да кажем за някои видео клипове, които може да видиим в youtube или vbox7 - та те са популярни не в една а в 21 държави.

А, като си говорим за реклама прикачете някоя да се посмеем или да "поцъкаме" с език всички, че някои не ги знаем или не си ги спомняме.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 21 Май 2008, 03:14

Adv написа:Бе аз dumb & dumber го схванах, ама явно ти си извисила нивото :Crazy .

Искрено ти пожелавам да отидеш в Комптън и да обясниш на обитателите му, че те са negro, а не blacks. Е, тогава може и да станеш смарт, ама уви, ще бъде за кратко и болезнено. Не е нужно, да си мега смарт, за си наясно с тази проста истина, но е нужно да си мега обратното, за да не я осъзнаваш. Ето ти малко домашно и спокойно, не е срамно възпитаните и пораснали хора да си учат пропуснатите уроци.

The notion of race is nearly as problematic from a scientific point of view as it is from a social one. European physical anthropologists of the 17th and 18th centuries proposed various systems of racial classifications based on such observable characteristics as skin color, hair type, body proportions, and skull measurements, essentially codifying the perceived differences among broad geographic populations of humans. The traditional terms for these populations—Caucasoid (or Caucasian), Mongoloid, Negroid, and in some systems Australoid—are now controversial in both technical and nontechnical usage, and in some cases they may well be considered offensive. (Caucasian does retain a certain currency in American English, but it is used almost exclusively to mean "white" or "European" rather than "belonging to the Caucasian race," a group that includes a variety of peoples generally categorized as nonwhite.) The biological aspect of race is described today not in observable physical features but rather in such genetic characteristics as blood groups and metabolic processes, and the groupings indicated by these factors seldom coincide very neatly with those put forward by earlier physical anthropologists. Citing this and other points—such as the fact that a person who is considered black in one society might be nonblack in another—many cultural anthropologists now consider race to be more a social or mental construct than an objective biological fact.

Айде стига с тези упражнения по риторика. Влизаме тук с надеждата да прочетем мнения за рекламата, а вие си избивате комплексите. А и модератора дреме - изпусна ситуацията още от тук.

Г-н Adv, коя реклама според вас е добра. Вие вероятно имате професионално мнение по въпроса - та нали сте се кръстили Аdv.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 21 Май 2008, 07:28

StariaLos написа:Г-н Adv, коя реклама според вас е добра. Вие вероятно имате професионално мнение по въпроса - та нали сте се кръстили Аdv.

Много просто - добра реклама е...ами добрата реклама. Няма рецепта по въпроса. Естествено има правила, които трябва да се спазват или нарушават, но стъпки 1,2,3 и рекламата винаги е добра не съществуват.

П.С. ADV май идва от Advantage - предимство. Тенисист съм по душа, затова ;)
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 21 Май 2008, 09:56

@СтарЛос:

Колега, един пример ще ти дам само, за да си направиш изводите.
Производство на клип за автомобил Мерцедес, поръчан от единствения официален вносител, изключителен дилър или не знам си какъв. Предлага му се синдикиране на оригинална продукция за Мерцедес, но той отказва.
Подава си негов текст и "идея"!?!, артистите го прочитат, при което той връща клипа, защото името на марката не е прочетно правилно!?!?! Четяло се не "мерцЕдес", а "мЕрцедес". В кого е проблемът тук? В това че мениджърът на единствения вносител на марката е простак или бивша мутра и не знае как се произнася марката на автомобилите, които продава или в какво? И какво може да направи студиото по въпроса?? И проблемите продължават с "намалете малко бас барабана" - каквото и да значи това. Или - абе слушахме го в колата, много му е малко баса. Ти му обясняваш, че той си е рязал корекциите, щото слуша пиратски дискове, но не. При което си правиш експеримент. Даваш му същия клип, без никаква промяна, но му казваш - увеличихме баса с 5 децибела и той ти отговаря - "ееее, супер е така, видя ли че ще е по-добре, ама само ми разправяш че не разбрам" и т.н. и т.н... и това не са случки с клиенти, собственици на квартална бакалия, а хора представляващи наистина големи брандове.

Има и много добри радио и телевизионни реклами, правени в България. Те са рядкост, защото много малко са клиентите, които се доверяват на 100% на това, което ги съветват продуцентите, но все пак има такива.
Съгласен съм с теб, че разлика в потрабителите по света кой знае каква няма, единствената разлика е в манталитета на балканите, че всеки си мисли, че разбира от всичко. Този мангалитет си личи във всеки бизнес у нас, като видиш как някой е направил нещо "с негови идеи".

Аргументите ти срещу клишето "ама тук не е така" са абсолютно правилни, тъпото е че много, идея си нямаш, колко много хора, от които зависи разпределяне на бюджети и одобряване на продукция, не мислят така. Най-малкото, в чужбина се инвестират много повече пари в криейтива на един спот... дори само заради това е по-добре да се синдикира чужд клип, но не... Идея си нямаш какви тъпанари и некомпетентни хора има в маркетинг отделите на много големи компании в България.

И както каза АДВ, има добри и лоши реклами... не е редно да поставяме под общ знаменател абсолютно всичко.
За мен добра телевизионна реклама, малкото в последно време, е тази на МТел за HomeBox. Добър криейтив и добра реализация.

Назад към