Има ли ефект от Радио реклама? Радио Фреш - лъжа и измама...

Форумът на рекламистите
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Има ли ефект от Радио реклама? Радио Фреш - лъжа и измама...

Мнениеот radiator » 14 Сеп 2008, 14:03

ХАХАХАХА, НИКОГА????? Не ставайте смешен, колега.

Далеч от темата, по която говорим, но все пак. Никой не говори за директно възприемане на понятието. Подценявате събеседниците си доста.

Позовавате се на някакви примери от САЩ все, но се убеждавам, че познанията ви за родината на комерсиалното радио са бедни и повърхностни.

Похватът "commercial free hour" или "continuous non-stop music", всякакъв тип "минути без реклами" или както щете го формулирайте се използва при всякакви формати станции... явно не сте слушали внимателно и не сте проучвали.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 15:47

radiator написа:Лосе,

Само ще ти кажа, понеже май не си ходил в САЩ, освен на бригада евентуално... ДА, САЩ е mainly country land... съответно подходите в голяма част от станциите са като за провинция. Нормално е, това е огромна страна и голяма част от населението живее в събърби и провинции. Да не мислиш, че всичко е в даун-таун.
Не думай! Аз пък си мислех, че само София е пълна с провинциалисти.
Според теб за даун-таун-а на Лос Анжелис радио "Кис еф ем" пуска едни реклами, а за покрайнините - други. А и как ще класифицираш LA? Kato събърб, провинция или даун-таун, kak? Само дължината му е над 130 км. И не е само той, просто го дадох за пример.
Не разбрах, също програмите и рекламите за София как да ги ориентираме? - като за граждани или като за селяни. А националните реклами? До тук разбрах от теб само, че многото инфо е за селяните.

(и благодаря за комплимента с бригадата, моето момче)

Сравни програмите, респективно рекламите на радиостанции в метрополитан зоните и извън тях.
Точно така, прав си. Рекламите са различни, както имаме различни реклами за отделните градове и у нас. Много си наблюдателен. За съжеление у нас различни програми на една и съща радио верига почти не останаха.

Това е едното, другото - стандартът в САЩ е 45 сек и 1 минута, като обаче 1 минута отдавна осъзнаха, че е прекалено, особено (пак подчертавам) в метрополитан зоните.
Няма стандарти. Гади ми се, като чуя как трябва да се почне кампания точно в понеделник или точно на първи - нима ще е по-малко успешна ако почне в сряда или на 3-ти?!? Та и ти сега - СТАНДАРТИ. Искаш да ми кажеш, че ако един клип е перфектен, но е 51 секунди, ние с голямата ножица КЛЪЦ - обезобразяваме го на СТАНДАРТНИ 45сек. и готово.

За "ПРЕКАЛЕНИТЕ"60 сек. Това "отдавна осъзнаване" ще да се е случилио тия дни и ще да е пазено в дълбока тайна. Щото реалноста ни показва точно обратното.

В Европа нещата са доста по-различни
Един много сериозен съвет от мен ( извън намеците и подхвърлянията). В Европа частно радио се прави от по-малко от 20 г., В САЩ - от повече от 70 г. ( в Австралия - от още по-отдавна). Трябва ли да ти подсказвам кой е натрупал повече опит в манипулирането на радиоаудитории и респективно е правенето на клипове.

Радио в офисите? Хаха, в много голям процент от офисите, който РАСТЕ, слушането на радио е забранено.
Отделно - там говорим за немотивирано слушане... питай ги кое радио слушат, какво слушат и как...Радио вкъщи?!? ...
Почнах да губя интерес да разисквам с теб тази рема. Ти, явно спориш заради самия спор или за да пълним форума. На http://forum.predavatel.com/download/file.php?id=260&mode=view Adv e публикувал едни резултати, които ти даваше неколкократно за пример, Та там виждаме:

за15-54 градско население
У дома 40,6 %
На раб. място 27.0 %
Навън 6,9 %
В градски транспорт 5.4 %
На др, място 2.4 %
Общо 82,3 % от слушателите слушат радио не само в колата(въпреки, че някои респонденти са дали повече от един отговор и сумата не е 100%). В това проучване, за съжеление, няма данни колко е TSL-a в колите. Ама то е ясно колко часа си в колата, колко часа си на работа колко в къщи. Та нещо не те разбрах да вярваме или да не вярваме на тези изследвания, или пък "зависи".

Аз няма да отправям разни класификации по твой адрес дали си отличник или не, но този маниер на работа ми е познат от колеги извън София...
Едно не разбрах, братче ли му се явяваш на Adw или сестричка? Аз му пиша на него, ти отговаряш; когато пиша на теб - той се включва. Ама нищо , няма лошо.

И да те питам нещо. Каква е тая параноя от селяните бе Радиаторе. Колчем ти се изчерпат аргументите и ме пращаш на село. Голям стрес в детството ли, що ли? Голям човек си, не си като повечето младежи тук. Свикни вече с мисълта, че човек за някои неща много знае и разбира, но за други - само си въобразява. Поработи с някоя консултантска агенция някоя и друга година и ще прогледнеш.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 16:39

Adv написа:@StariaLos
От всичките ти постове разбирам, че се занимаваш с малки клиенти тип квартални магазинчета и семейни фирми. Няма лошо, това са също рекламодатели, които са осъзнали, че трябва да растат. Обаче това не са реклами в истинския смисъл на думата. Рекламата е изкуство и фантазия, а това, което ти им предлагаш е някакъв вид комуникация с потребителя и нищо повече. Когато стигнеш до истински реклами и рекламодатели, които налагат тенденции и дърпат бизнеса като (само пример) Пепси или Найк, тогава може и да стане диалог. Сега няма нужда да спорим, защото говорим за различни неща и няма да се разберем.

Много правилно си ме разбрал, комуникация с потребителя (поздравления). И колкото по-рано се разбере, толкова по-добре за бранша. Но усмивката ми е тъжна. За кой от Пепси или Найк си работил до сега? И въобще за някой от "големите" работил ли си? Колко пъти в годината на един радио рекламист ще му се наложи да работи за тях(дай боже всеки му) и колко пъти ще му се наложи да обслужва средния и дребния бизнес. Реалностите са такива за съжаление.

Знам, че ти се иска да вземеш някоя награда в Албена, ама недей. Фара - още един ъпсурд - награди да се дават за криейтив (от субективното жури разбира се), а за резултати или ефективност награди да няма. Криейтива е средство , а не цел при създаване на радио рекламата. Така, че искуството и фантазията са важни, но не са основното.
Надявам се разбра, говорим за едно и също нещо - за радио рекламата.

А колкото до мен, да, работя понякога и за някой от големите. При работа за тях е много по лесно. Критериите за добра реклама са:
Да се хареса на шефа;
Да се хареса на секретарката му;
Да се хареса на екипа му
и ако и на мен ми хареса - цена няма да има.
В изключителни случаи се прави един рисърч (за познаваемостта на марката или за доверието в марката), който обикновено показва полужителни тенденции и готово. Зад такива рисърчи и зад формулировката " Имиджовата реклама дава ефект след дъъълъг период от време" се крие цялото рекламно войнство.

При средните и малките бизнеси, освен горните критерии има и още един - определящ:
Да има ПРОДАЖБИ ,и ако може още по време на кампанията. А това не може да го постигне само с фатаия и разкази с неочакван край.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 17:16

radiator написа:Абсолютно съгласен с Adv!

Абе Лосе, ти с една голяма агенция бачкал ли си през живота си? Нали един път ако те хванат да ги ебаваш няма да видиш бюджет повече... има случаи с разправии между радиостанции и медиашопове и агенции, познай кой печели - агенциите, защото те казват къде да отиде кешът. Клиентът изобщо не му дреме, той си е дал бюджета на агенцията и това, точка. И повечето големи компании работят така, защото е тъпо жената на шефа на фирмата, която е с претенции да "разбира", да пуска реклами в Радио Х, щото него слуша в колата или щото "дъщерята" каза че е "хубаво" радиото, щото няма чалга...
Всичко е през медиа-агенции и ако се издъниш един пък - отиде. Съответно медиите много добре знаят това, не си мисли, че са от твоята школа.

Отминаха тези времена... отдавна!

Радиаторе, момчето ми, много си наплашен бе. Това с големите агенции и кешът е вярно, но за по-малките по рейтинг радиа. Сляп ли си какво прави Радио 1 с Агенциите и Медияшоповете? Всъщност забравих, че не рекламата е силата ти, ама ако не занаеш - питай бе човек. Агенциите питай, ама не офицялно, а някой познат. Иначе издънките никой не ги обича. Естествено, когато медията размества или съкръщава някой медия план , то това първо е за сметка на по-малките рекламодатели, ама изключения бол, волни или неволни.( да се върна на темата , де)
А относно "за моята школа " ще ти кажа само "не питай старило, питай патило". И нещо недоумявам. Когато си пишеш с младежите, се самоопределяш като от "първите", ония с пиратските излъчвания от началото на 90-те, сиреч не първа младост. Когато си хортуваш с мен, се спичаш и започваш с "отминалите времена" , средновековието, юра... Споко бе човек. Не е срамно човек да научи нещо ново въпреки възрастта си.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 17:45

radiator написа:ХАХАХАХА, НИКОГА????? Не ставайте смешен, колега.

Далеч от темата, по която говорим, но все пак. Никой не говори за директно възприемане на понятието. Подценявате събеседниците си доста.

Позовавате се на някакви примери от САЩ все, но се убеждавам, че познанията ви за родината на комерсиалното радио са бедни и повърхностни.

Похватът "commercial free hour" или "continuous non-stop music", всякакъв тип "минути без реклами" или както щете го формулирайте се използва при всякакви формати станции... явно не сте слушали внимателно и не сте проучвали.

Имайки предвид ниското ниво на компетеност на немалка част от хората в бранша, със съгурност съм смешен в нечии очи.
Въпросния похват може да се използва от всеки, но това няма да бъде ефективно (видяла жабата, че подковават коня, и тя вдигнала крак). Пример:
AC формат. До обяд - новини на всеки половин, час. Между 6 и 10 часа - сутришно шоу с 6 включвания на час. И ти твърдиш, че можем да му свитнем и едно "Един час музика без реклама". Та програмата е бъкана от прекъсвания, кой го е еня дали ще има и 1-2 рекламни блока отгоре? Кой е смешния, не знам?
Само не ми казвай, че си нямал точно това предвид или че и това го знаеш , но...
С риск събеседникът ми да се почуства подценен, се опитвам да попреча да се внушават погрешни схващания у младежите.
Последна промяна 1 на StariaLos, променена общо 14 пъти
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Сеп 2008, 18:57

Колеги,
Мисля, че дискусията съвсем се отдалечи от темата и се превърна в лични разправии. За да я върна давам един цитат от предишен мой пост с въпроси, на които не получих отговор. Молбата ми е да ги погледнете и да дадете мнението си.
Има се в предвид система за тотален мониторинг на рекламите, излъчвани по радиа (вероятно и телевизии).
Lupus написа:.................
Ще се опитам да формулирам параметрите на една хипотетична система, такава каквато си я представям, а вие ще кажете какво още и трябва, за да е ефективна.
1. Еднакво отдалечена и независима от радиата, рекламните агенции и рекламодателите.
2. Всяка излъчена реклама е маркирана с подходящ маркер, нечуваем от слушателите и който не може да се промени или премахне от радиата по целия път на сигнала. Маркера се вгражда от фирмата, която прави мониторинга върху готовия клип;
3. Техническа система за мониторинг, с покритие на всички области от страната и целия УКВ диапазон.
- системата следи 24 излъчванията на всички радиа, открива рекламите и прави лог файлове за всяко радио - какви реклами, точно по кое време и колко пъти са излъчени в рамките на месеца;
- компресира и записва цялата програма на всички радиа, като записите се съхраняват поне 2 месеца. Всеки запис може да бъде прослушан при спор за резултатите отразени в лог файла;
- данните се ползват срещу заплащане от клиентите, рекламните агенции и медиите. Справките се правят през WEB интерфейс.
Би ли проработило такова решение?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 20:14

Lupus
Абсолютно си прав за личната разправия и за да не пренебрегвам никого - първо ти отговорих и после се разправях. Виж стр. 2, предпоследния пост:
viewtopic.php?f=52&t=5348&st=0&sk=t&sd=a&start=20
от StariaLos на Нед Сеп 14, 2008 12:29 pm
Ако решиш да се извиниш - бомбони не пием ::)
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Сеп 2008, 21:31

StariaLos написа:Lupus
Абсолютно си прав за личната разправия и за да не пренебрегвам никого - първо ти отговорих и после се разправях. Виж стр. 2, предпоследния пост:

Може би нещо пропускам, но аз ти благодарих за този отговор и на базата на него детайлизирах нещата.
Не виждам за какво да се извинявам, но пия хубав коняк, леко затоплен.... :)
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Сеп 2008, 21:40

Лупус, трябва да се съберем някой път на арменски коняк! :Drinks
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 14 Сеп 2008, 22:56

Lupus написа:
StariaLos написа:Lupus

Може би нещо пропускам, но аз ти благодарих за този отговор и на базата на него детайлизирах нещата.
Не виждам за какво да се извинявам, но пия хубав коняк, леко затоплен.... :)

Може и аз да съм заплес, но първият ти пост след моя отговор в 12:29 pm е твоя в 6:57 pm и в него не виждам никаква, ама и най-малка благодарност. Така че ти черпиш. И към коняка - една пура. :Drunk

P.S.
Постът ти в който детайлизираш е
"от Lupus на Сря Сеп 03, 2008 9:22 am" ,
Та после съм ти отговорил де. И за да не съм голословен ще ти го копирам и ще го пейсна тук:
Lupus написа:@StariaLos,
Добре описа състоянието на нещата, за което ти благодаря! Към казаното от теб мога само да добавя, че много пъти засичам реклами по радиата за събития, които вече са се случили - даже преди 4-5 дни. Както се казва: "След дъжд качулка". :)
Ще се опитам да формулирам параметрите на една хипотетична система, такава каквато си я представям, а вие ще кажете какво още и трябва, за да е ефективна.
1. Еднакво отдалечена и независима от радиата, рекламните агенции и рекламодателите.
2. Всяка излъчена реклама е маркирана с подходящ маркер, нечуваем от слушателите и който не може да се промени или премахне от радиата по целия път на сигнала. Маркера се вгражда от фирмата, която прави мониторинга върху готовия клип;

Не може да се задължат всички при производството да слагат маркери.Трябва да се вземе готовия клип от рекламодателя, след маркирането да му се върне. Той да го разпрати по радиата, те да го подменят прилежно и т.н. Сложно е.

3. Техническа система за мониторинг, с покритие на всички области от страната и целия УКВ диапазон.
- системата следи 24 излъчванията на всички радиа, открива рекламите и прави лог файлове за всяко радио - какви реклами, точно по кое време и колко пъти са излъчени в рамките на месеца;
- компресира и записва цялата програма на всички радиа, като записите се съхраняват поне 2 месеца. Всеки запис може да бъде прослушан при спор за резултатите отразени в лог файла;
- данните се ползват срещу заплащане от клиентите, рекламните агенции и медиите. Справките се правят през WEB интерфейс.
Би ли проработило такова решение?

Представяш ли си на колко много области трябва да се следят ефирите. Цената на услугата трябва да покрива много сериозни разходи и първоначалната инвестиция. Смятам , че няма хляб за сега.
Иначе, на описания от теб принцип се прави пипълметрия за радиа. Само дето маркера не се вгражда в клиповете, а в джинглите на радиата. На респондентите се раздават приемници, с големината на пейджър, които да регистрират в звуковия обсег на коя радиостанция е бил респондента, кога, колко време и т.н.
Всъщност това е и най-точния метод за проучвания за радиа. По-удачно би било да се насочат усилия в тази посока.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Сеп 2008, 23:00

radiator написа:Лупус, трябва да се съберем някой път на арменски коняк! :Drinks

С най-голямо удоволствие!
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Сеп 2008, 23:05

StariaLos написа:Не може да се задължат всички при производството да слагат маркери.Трябва да се вземе готовия клип от рекламодателя, след маркирането да му се върне. Той да го разпрати по радиата, те да го подменят прилежно и т.н. Сложно е.

Доста по-просто става, ама подробностите когато им дойде времето. :)
StariaLos написа:.......
Иначе, на описания от теб принцип се прави пипълметрия за радиа. Само дето маркера не се вгражда в клиповете, а в джинглите на радиата. На респондентите се раздават приемници, с големината на пейджър, които да регистрират в звуковия обсег на коя радиостанция е бил респондента, кога, колко време и т.н.
Всъщност това е и най-точния метод за проучвания за радиа. По-удачно би било да се насочат усилия в тази посока.

Работи се по въпроса!
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 15 Сеп 2008, 12:30

StariaLos написа:За кой от Пепси или Найк си работил до сега? И въобще за някой от "големите" работил ли си? Колко пъти в годината на един радио рекламист ще му се наложи да работи за тях(дай боже всеки му) и колко пъти ще му се наложи да обслужва средния и дребния бизнес. Реалностите са такива за съжаление.

Лосе, най-мразя да си меря разни неща. Не сме тук, за да се ядем, а за обменяме инфо и да сме си полезни. Всеки работи в някоя област, затова поста ти е повече от неуместен.
Но понеже виждам, че се интересуваш и нямаш достъп до тази рутина, както вече забелязах, ще ти обясня.
Работя за едни от най-големите клиенти, 2-ма от тях са в топ 10 на рекламодателите. Отделно обслужвам частично (само за някои медии) рекламодатели като вериги за моб.телефони, хипермаркети и т.н. Нормално е, защото те не делегират бюджет на определена агенция, а постоянно сравняват условия.
Питаш колко пъти един рекламист работи за големите риби - отговорът е НЕПРЕКЪСНАТО. Всеки един ден. При бюджет >350 хил. лв на година само за радио на клиент можеш да сметнеш колко национални кампании са това и колко радиа включва всяка една от тях. Но кампаниите са най-лесното и най-малкото нещо. Постоянната работа за такива клиенти се изразява в множеството данни и справки, които BM изискват постоянно. Също така медиите непрекъснато бомбардират тези клиенти с предложения за спонсорства и какво ли още не и на всяко трябва да му се прецени релевантността, да се направи оценка и да се изпрати инфото смляно на BM. Отделно в края на всяка година започва годишното планиране с разпределянето на бюджета за следващата година.
Има множество по-едри и дребни неща, които ми е трудно да ти ги опиша накратко и всичко изисква време и много труд.
Понеже работя и с по-малки агенции като твоята, знам как работите вие. Вашата работа е основно да хванете клиента и да го накарате да вкара някой лев в реклама, която да се хареса на собственика - често пъти чешит. Така концентрацията от рекламата се пренася всъщност върху фирмата. Този тип на работа беше изключително разпространен преди 10-ина години, сега изчезва за щастие, вие сте последното му убежище.
Та такива са реалностите.
Изображение

Изображение
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 15 Сеп 2008, 14:18

StariaLos написа:Знам, че ти се иска да вземеш някоя награда в Албена, ама недей. Фара - още един ъпсурд - награди да се дават за криейтив (от субективното жури разбира се), а за резултати или ефективност награди да няма. Криейтива е средство , а не цел при създаване на радио рекламата. Така, че искуството и фантазията са важни, но не са основното.
Надявам се разбра, говорим за едно и също нещо - за радио рекламата.

На теб не ти ли се иска награда от Фара или откъде и да било другаде?
Но явно не си бил на последното издание (както и на предишните). Нека те осветля, че в петъка даваха награди за рекламни агенции. Само че не го даваха по телевизията. За първа година има такава категория и макар, че не беше успешно проведена и журирана е една добра идея, която може да се развие и в правилната посока... евентуално.
А за ефективност надали ще се дават скоро награди, защото в БГ мноооого трудно ще измериш такова нещо.

А колкото до мен, да, работя понякога и за някой от големите. При работа за тях е много по лесно. Критериите за добра реклама са:
Да се хареса на шефа;
Да се хареса на секретарката му;
Да се хареса на екипа му
и ако и на мен ми хареса - цена няма да има.

Ако беше работил със сериозния бизнес щеше да знаеш, че там не се контактува с "шефа и секретарката му", а със съответния бранд мениджър (BM). И критериите са далеч по-различни. там се работи професионално. Има стандарти, има и чужденци с които не става "по нашенски". Май в поста ми по-горе съм описал това положение дето трябва да се харесаш на еди кой си. Но това НЕ СА митичните големи ;)

Едно не разбрах, братче ли му се явяваш на Adw или сестричка? Аз му пиша на него, ти отговаряш; когато пиша на теб - той се включва. Ама нищо , няма лошо.

Личните ти нападки са смешни. Това, ако не си забелязал не са лични съобщения, а форум. Т.е. говориш, някой друг влиза и допълва, отговаря и т.н. Не си мислиш, че мога да кисна тук само за теб и да те дебна кога ще снесеш нещо, нали?

И да те питам нещо. Каква е тая параноя от селяните бе Радиаторе. Колчем ти се изчерпат аргументите и ме пращаш на село.

Мога да напиша книга като Габровските шеги за моите контакти и тези на колегите ми с провинцията. И не става дума за Долно Сусурлево, а дори за Варна. Затова и в голяма степен вече не работим с много от тях. Има известен брой невероятни професионалисти там, евалата им казвам, но истината е, че са малко. Неслучайно регионалните медии излизат от бизнеса с такова темпо.

Сляп ли си какво прави Радио 1 с Агенциите и Медияшоповете?

Обясни какво прави според теб, да ти разкажа и за другата страна на медала. Истина е, че Р1 се бара за костелив орех, но странно мек от известно време насам.
Изображение

Изображение
Аватар
Miss_Smart
100+
100+

Мнениеот Miss_Smart » 15 Сеп 2008, 20:14

Момчета, от всички думички, изписани тук нещо се изгубих :-[
Аз като един виден "профан" във Вашата област (май се вихрите на по-големи от рекламните полета ) ще кажа:
- в офиса се слуша само музика , лично съм забранила радиата (твърде много глупости дрънкат и момичетата се
хилят вместо да работят)
- в колата е невъзможно да се слуша едно радио, лака ми се бели след борба с копчето (сменям станциите
по-бързо отколкото цвета на косата си ;) )
- няма кой да ме убеди, че в България 60 секунден спот ще бъде чут и купен. Щото едно е да го чуеш, съвсем
друго да го разбереш....май набиването на марка или слоган е по-добрия вариант.
- от какъв зор ни сравнявате с Лос Анджелис - там хората живеят с различен ритъм, стандарт и т.н.....или
това няма значение ?
- що не спрете да си мерите достойнствата, ами не направите едно хубаво радио, което да слушам с удоволствие?

Айде, и да бъдете добрички :P

П.С. По въпроса с арменския коняк мога да помогна на 100 % :D
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 15 Сеп 2008, 21:04

Miss_Smart написа:......
П.С. По въпроса с арменския коняк мога да помогна на 100 % :D

Хубав коняк в компания на хубава жена - удоволствието е на квадрат! :)
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 15 Сеп 2008, 21:10

Miss_Smart написа: - няма кой да ме убеди, че в България 60 секунден спот ще бъде чут и купен. Щото едно е да го чуеш, съвсем
друго да го разбереш....май набиването на марка или слоган е по-добрия вариант.

2006 Citroen имаха 60 секундни спотове. Не повториха :D
Изображение

Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 15 Сеп 2008, 21:20

Факт
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 15 Сеп 2008, 22:22

Adv написа:
StariaLos написа:За кой от Пепси или Найк си работил до сега? И въобще за някой от "големите" работил ли си? Колко пъти в годината на един радио рекламист ще му се наложи да работи за тях(дай боже всеки му) и колко пъти ще му се наложи да обслужва средния и дребния бизнес. Реалностите са такива за съжаление.

Лосе, най-мразя да си меря разни неща. Не сме тук, за да се ядем, а за обменяме инфо и да сме си полезни. Всеки работи в някоя област, затова поста ти е повече от неуместен.
Но понеже виждам, че се интересуваш и нямаш достъп до тази рутина, както вече забелязах, ще ти обясня.
Работя за едни от най-големите клиенти, 2-ма от тях са в топ 10 на рекламодателите. Отделно обслужвам частично (само за някои медии) рекламодатели като вериги за моб.телефони, хипермаркети и т.н. Нормално е, защото те не делегират бюджет на определена агенция, а постоянно сравняват условия.
Питаш колко пъти един рекламист работи за големите риби - отговорът е НЕПРЕКЪСНАТО. Всеки един ден. При бюджет >350 хил. лв на година само за радио на клиент можеш да сметнеш колко национални кампании са това и колко радиа включва всяка една от тях. Но кампаниите са най-лесното и най-малкото нещо. Постоянната работа за такива клиенти се изразява в множеството данни и справки, които BM изискват постоянно. Също така медиите непрекъснато бомбардират тези клиенти с предложения за спонсорства и какво ли още не и на всяко трябва да му се прецени релевантността, да се направи оценка и да се изпрати инфото смляно на BM. Отделно в края на всяка година започва годишното планиране с разпределянето на бюджета за следващата година.
Има множество по-едри и дребни неща, които ми е трудно да ти ги опиша накратко и всичко изисква време и много труд.
Понеже работя и с по-малки агенции като твоята, знам как работите вие. Вашата работа е основно да хванете клиента и да го накарате да вкара някой лев в реклама, която да се хареса на собственика - често пъти чешит. Така концентрацията от рекламата се пренася всъщност върху фирмата. Този тип на работа беше изключително разпространен преди 10-ина години, сега изчезва за щастие, вие сте последното му убежище.
Та такива са реалностите.

Подчертал съм с червено един израз от поста ми, който явно си пропуснал, а именно: "един радио рекламист" . Имам предвид типичния рекламен специалист, работещ в радио. За тези момичета и тук таме момчета говоря. Ако не съм в сериозно заблуждение, форумът е в predavatel.com, слоганът е "твоето радио е тук", говори се основно за радио индустрията. Всички, които участват обичат радио, слушат радио, сънуват радио и им е мило за радиото. Та ако може да сме им от полза на колегите от рекламните отдели на радиата с нашите мнения, знания и убеждения. Принципа на работа на служител от рекламна агенция е различен, клиентите са различни, мотивацията е различна. Мисля, че на радио консултантите по-рядко им се налага да работят с клиент от топ 10. Но със сигурност и те се сблъскват с тези от "веригите за моб.телефони", както и с "хипермаркети и т.н.". Та, ако споделиш детайли от работата си с тях ще си много по-полезен смятам.
Ако има някъде форум за рекламисти по принцип - сподели, пък там да продължим ....
Не разбрах, като какъв работиш в рекламната агенция, ако не е тайна.
(предполагам забеляза, че няма нищо остро в поста ми ...)
StariaLos
Нов
Нов

Мнениеот StariaLos » 15 Сеп 2008, 22:38

radiator написа:Факт

Щом е факт, чукаме ли бас? На каквото кажеш. Или не си вече толкова сигурен и ще биеш отбой?

Назад към