RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, инфо.

Техника и технология
gat3way
100+
100+

Re: kakво се приема във видин

Мнениеот gat3way » 24 Ное 2014, 00:15

Ами чувствай се щастлив, аз не мога да качвам нищо на покрива (прекрасни съседи), а тук се боря със смущения от всякакъв характер :(

Иначе rtlsdr стика не е с по-ниска чувствителност най-вероятно, разликата с тунера е че последния най-вероятно идва с филтри, които ти отрязват гадовете извън честотния обхват. RTL стикчетата са забавен хардуер, ужасно евтин SDR (ако видиш колко струва примерно някой USRP ще се хванеш за главата) за която получаваш много прилична чувствителност, относително широк честотен bandwidth (2.4mhz направо си е мечта), можеш да се tune-ваш от 24 до 1800 mhz, не особено добър dynamic range (АЦП-то е 8-битово все пак - ако гониш слаби сигнали измежду силни такива, по-добре вземи airspy или funcube) и никакво филтриране на входа. Та последното е гадно. Предвид че в зависимост от честотата която те интересува може да няма много комерсиални варианти, трябва да твориш сам - ако можеш да запояваш, можеш лесно да си дизайннеш LC филтър (има софтуер, който може да ти генерира готови схеми, ползвал съм qucs), но аз с моите две леви ръце никога не съм успявал да сътворя нещо, което да се държи толкова добре колкото моделирания филтър. Другият вариант е с коаксиални 1/4 ламбда филтри, но там също е малко божа работа, предвид че трябва да знаеш velocity фактора на кабела точно, за да знаеш как да го резнеш. И като нямаш и инструменти да замерваш, нещата отиват на проба и грешка.
gat3way
100+
100+

Re: RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, ин

Мнениеот gat3way » 24 Ное 2014, 21:38

Между другото, ето така оцеляват моите донгъли до компютрите ми, телевизори, захранвания и всякаква сган....проблемът е решен малко радикално :)

Изображение
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 26 Ное 2014, 20:05

Май използвам кофти стик, защото дори без антена, "шума" си стои на -50дб а на някой честоти във ФМ на -30. Надявам се утре да си открия другите 2 стика и да пробвам с тях, евентуално да пробвам и на други машини. Ако успея да реализирам някаква щайга с линукс, свържа стика и ти дам достъп през SSH ще успееш ли да използваш донгъла?
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 27 Ное 2014, 10:12

По принцип може да се стриймва IQ с rtl_tcp, обаче това работи относително добре само в локалната мрежа, в интернет е малко крива нива, там става обикновено с много нисък sample rate (250ksps примерно) и дори тогава може да има проблеми в зависимост от свързаността. За нормална употреба не става, примерно 2msps семплиране изисква 32мбит/с свързаност от точка до точка - което и да е налице е само едното условие, другото е латентността да не варира и да няма дропени пакети и ретрансмитване, защото тайминга е важен - на практика обаче пакети се губят, трафици се приоритизират, натоварванията на рутерите варират и т.н.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 27 Ное 2014, 23:21

Обаче от друга страна, 250 ksps е достатъчен за доста неща, това ти е 125khz широка честотна лента (защо е толкова - теоремата на Nyquist). Това е достатъчно за да демодулираш отдалечено примерно FM станции и почти всичко по-тясно, то в VHF/UHF обхвата малко неща са по-широки, аз се сещам само за DVB-T сигнала (който е прекалено широк и за максималния sample rate подържан в SDR режима), за GSM downlink-ове, ADS-B също няма да можеш да тракваш отдалечено, защото това са доста "широки" сигнали...и май това. Днес си правих експерименти, пусках rtl_tcp от вкъщи и слушах в офиса. На моменти се ядваше на 250ksps и нямаше underruns и gqrx работеше прилично. На по-висок sample rate почваха проблемите. Спорадично имаше проблеми дори на 250ksps обаче. Пак спорадично имаше и по-кофти моменти с TCP retransmit-ванки, които водят до интересен краен ефект - появяват се "фалшиви" alias-нати сигнали, това не са alias-и на практика и тунера не приема нищо такова, но само задето засилваш дискретизираните данни по нета и някои идват със закъснение, на waterfall-а на клиентската машина излизат като alias-нат сигнал от другата страна на центровата честота. Поне аз с това си го обяснявам. Но този ефект не се проявява постоянно и предполагам зависи от натоварването на рутерите по пътя. В определени случаи работеше перфектно, в определени се сговняше.

А, да, направих и друг експеримент, понеже имам силни подозрения че доставчика ми приоритизира HTTP/HTTPS трафик, вкъщи имам уеб сървър, но нямам https и затова накарах rtl_tcp да слухти на порт 443, където обикновено се обслужва HTTPS. Субективно, защото статистически погледнато нямам достатъчно добри наблюдения, но проблемите намаляха доста, но пак казвам може да е било моментно. Но ако съм прав, това би било забавен начин да изкрънкаш още малко от IP мрежата в твоя полза ако искаш да стриймваш дискретизирани iq стойности от донглите по нета.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 28 Ное 2014, 18:01

За FM ти трябва мин. 150 за да си ОК, а както доста от нашите станции не спазват девиацията си може и до 190 да стигнеш.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 29 Ное 2014, 00:57

Мисля че с 125khz широка честотна лента няма да има никакъв проблем с WFM моно демодулирането и да слушаш съответно, струва ми се че и стерео-то няма да е особено проблемно при това положение, може да не звучи много чисто де, но пак би било прилично. Вероятно единствено с декодирането на RDS-а ще има проблеми, поне така предполагам, ще взема да пробвам всъщност понеделника.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 29 Ное 2014, 17:44

След разясненията на gakal, днес реших да тествам, кой от двата ми стика е по-точен при измерването на bitrate-а с TransEdit на мукса на БНТ.
gakal каза, че
............ битрейда е 19,91 Mbps .
Скъпите уреди коват на тази стойност ВЕРВАЙ МИ! .........

което се потвърждава и от плана, който той посочи.

Ето и резултата при стиковете ми (и двата са със стайна антена, но различни антени поради различните им входовете им):
Изображение _________________ Изображение

Realtek (DVB-T) успя да закове стойността 19,91 Mbps, но първоначално показа други стойности (по-високи и по-ниски) и след около 30 секунди се спря на вярната стойност :D .
Astrometa (DVB-T2) показа 19,83 Mbps, като и той се куми в началото.
И двата теста са с един и същ компютър.
Мисля, че за целите ни тук в форума отклонението не е фрапиращо и може да го "преглътнем" :D .

При предишното "замерване" бях по-нетърпелив и правих PrintScreen още в началото, а и с друга антена и това вероятно обяснява различията.
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, инфо.

Мнениеот Halfdead » 08 Дек 2014, 18:58

Руснаците са си поиграли с библиотеката rtlsdr.dll и са направили възможно да се преслушва ефира м/у 0 и 24MHz, като софтуерно се "елиминира" R820T чипа, който ги реже. Това става чрез слагане на отметката на опцията RTL AGC, която позволява слушане на въпросния диапазон от честоти и не са нужни никакви модификации на стика, конвертори и други 3th party modifications... :-[

След подмяната на файла аз успях да приема множество станции на къси вълни, вакарелския предавател на 261, местния ми от с.Водна(ВД) на 576, TWR Europe 1548 и т.н. Имам много смущения в средновълновия диапазон, вероятно причинени от рутера, плазмата, няколко кабелни суича на покрива в близост до антената ми, чиния на БулШитКон и други вредители. На къси вълни смущенията са значително по-малко.

Мои скрийнове: http://picbg.net/img.php?file=0a1fb156e458cd9a.jpg ; http://picbg.net/img.php?file=11bea5feb0143815.jpg

Източник: http://vk.com/topic-45213244_30466270

DLL-a ви го прикачам за да не го търсите из мненията в руския сайт. Заменя се с оригиналния файл, който се намира в папката на SDR#.

p.s. - по-високите честоти не могат да се слушат до махане на отметката от RTL AGC, с което всичко става както преди мод-а.
p.s. 2 - може вече да е писано из форума за това, разбрах от мненията че колегата gat3way доста чатка нещата и бих искал отговор от негова страна по този dll. Поздрави!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 08 Дек 2014, 20:38

Чак пък да чаткам, само се правя че разбирам :)

За съжаление windows нямам вкъщи и няма как да го тествам. Ползвал съм подобен моднат драйвер за R820T, само че под линукс (предполагам че кодовата база е сходна обаче). С него съм си играл с няколко антени - 4-5 метра хоризонтална жица опъната около терасата, с която конфигурация се ловеше долу до 41-метровия обхват. С по-дълга жица се ловяха по-силни сигнали долу до някъде не знам може би до 4-5mhz. Преди не много време ми замина конвертера и докато чаках новия да пристигне, тествах пак с моята активна wideband loop антена. Тогава видях че се ловят слабо СВ станции вечерта, както и Вакарелския предавател (друго на ДВ не съм виждал с този драйвер).

Има и много проблеми - аз съм виждал всякакви несъществуващи сигнали, извращения - VOLMET-а на летището примерно го ловях някъде около 16 килохерца (а иначе се излъчва в airband-а). Най-грозно беше между 11mhz и 13mhz, там циркът е пълен и за нито един сигнал не знаеш истински ли е и дали е на тази честота наистина. Въобще като цяло 25м обхвата е за отписване, но на 31м и на 22м беше доста прилично. Също сигналите се ловят слабо - всеки конвертор, дори онова недоносче ham it up, се държи далеч по-добре. А разликата между моднатия драйвер и качествен конвертор с усилвател и филтри е огромна.

Но аз се зарибих да слушам ниските честоти точно заради един такъв моднат драйвер преди време (този първия осмокомския със софтуерния direct sampling режим - кошмарна производителност има, далеч по-зле от по-новите пачове).

P.S този мод който аз ползвах е директно портнат за уиндоус:

http://x264.nl/dump/rtlsdr300814.zip

Там не би трябвало да ползваш AGC за да го активираш.

Сега изкопах и скрийншот от 31м обхвата, когато беше отворен (последното не помня с каква "антена" съм го правил, някоя от жиците):

Изображение
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 21 Дек 2014, 17:23

Днес тествах DVB-T2 донгъла, как се справя със сръбската ТВ.
Изображение
tonko вече беше констатирал, че сигнала, който му подава не му е достъчен и насича, но при мен явно положението е по-зле.

Ето Видео от теста: https://www.youtube.com/watch?v=7bJZvGII0OY

Сигнала "вадя" от "ANT OUT" на Samsung BD-DT7800 (RF Connection) към USB донгъла (DVB-T2) за да покажа наличието на гледаем сигнал.

Първия тест в клипа е донгъла с програмата ProgDVB v7.07.4
Донгъла отчита:
ниво на сигнала - 48
качество 72 %,
но при сканиране не открива нито един канал. Последния път беше открил само 4 от 11 канала :D .

Втория тест в клипа е донгъла с програмата TransEdit. Не откри никакви програми на 554 MHz.

Третия тест в клипа е Synaps 2858, включен на същия изход, на който тествах и USB Dongle DVB-T2.
Synaps-a работи с качество 20-21% (при минимум 13%) и сигнал 70%.

Донгъла явно не е достатъчно чувствителен.

За тези 10-15 дни от както имам постоянен сигнал, само веднъж успя да зацепи с TransEdit, ето какви показания дава за RTS1:

Изображение
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 20 Юни 2015, 10:46

Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 02 Авг 2015, 15:46

След промяната на посоката на антената ми и съответно приема на сръбската телевизия от друг предавател, описано ТУК. Реших да проверя как се държи и DVB-T2 донгъла.

Ето резултата:
Изображение Изображение Изображение

Преди показвах в клип, как приемниците работят, а донгъла се куми и не иска да тръгне на този сигнал.
Сега определено сигнала ми е по силен отколкото преди на 31 и 22 канал :Clap . Вечер донъгла работи без спирка, а денем понякога насича картината.

Тествете правих с ProgDVB 7.10.2Std.
Сега на 35 канал донгъла отчита:
ниво на сигнала - 57%
качество 84 %.
Преди на 31 канал беше ниво на сигнала - 48%
качество 72 %,
някъде между 48 и 57 % ниво на сигнала и между 72 и 84 ниво на качеството му е минимума за намиране на сигнала.
:o :o :o А VLC продължава да не разпознава донгъла, като DVB-T2 устройство :o :o :o .
IDF
100+
100+

Re: RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, инфо.

Мнениеот IDF » 11 Фев 2019, 00:07

Имам един Elgato eyetv hybrid тунер от старите (2HY308101001) тоест приема и аналогов сигнал и се чудя с какъв софтуер може да работи под Уиндоус освен с Terratec Home Cinema/TotalTV Player, който е пълен боклук, иначе на елгато за Мак ОС софтуерът е супер, но не ми върши работа.

Назад към